Strony

poniedziałek, 25 marca 2024

Filmy, które ukształtowały Tarantino

10 kwietnia w sprzedaży pojawi się książka Quentina Tarantino zatytułowana „Spekulacje o kinie”. To obowiązkowa pozycja dla fanów tego twórcy, książka bardzo popularna na świecie. Fajnie, że w końcu pojawi się w Polsce.

Quentin Tarantino jest nie tylko jednym z najsłynniejszych współczesnych twórców filmowych, lecz także prawdopodobnie największym pasjonatem kina na świecie. Przez lata w wywiadach przekonywał, że w końcu zajmie się pisaniem książek o filmach. Wreszcie nadszedł ten moment: długo oczekiwane „Spekulacje o kinie” są tak dobre, jak tylko fani reżysera i miłośnicy kinematografii mogli sobie wymarzyć.

Tarantino skupia się na najważniejszych amerykańskich filmach lat siedemdziesiątych, które po raz pierwszy obejrzał w młodości i które przyczyniły się do jego rozwoju artystycznego. Proponuje własne spojrzenie na kino: łączy elementy krytyki filmowej, teorii filmu i reportażu ze wspaniałą historią osobistą, a całość napisana jest charakterystycznym, niepodrabialnym głosem, który mógł wybrzmieć dzięki brawurowemu przekładowi Jana Dzierzgowskiego.

W którym filmie pojawił się pierwszy filmowy seryjny morderca?

Jak Tarantino zakończyłby Ucieczkę gangstera, gdyby miał ją reżyserować?

Ile Steve McQueen liczył sobie za przeczytanie scenariusza i dlaczego?

Dlaczego Brian de Palma nie wyreżyserował Taksówkarza?

Debiutancka książka non fiction autora Pewnego razu w Hollywood jest intymnym, zabawnym i błyskotliwym wyrazem obsesji na punkcie kina, wyjątkowym jak wszystko, co tworzy Tarantino.

„To, że recenzje Tarantino są równie mocne, inteligentne i zaskakujące jak jego filmy, nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem – w pewnym sensie pisze jedno i drugie od lat. Tarantino jest bezkompromisowym fanem najbrudniejszych przyjemności kina” – Tom Shone, „The New York Times Book Review”

„Jedyny w swoim rodzaju tom krytyki filmowej w formie autoportretu. W końcu dla Tarantino, dla którego taśma 35 mm to całe życie, nie ma lepszego sposobu na opowiedzenie swojej osobistej historii niż poprzez pisanie o kinie” – Spike Carter, „Air Mail”

„Debiut literatury faktu z najwyższej półki” – „Kirkus Reviews”

„Tarantino bez filtra. Pełna humoru mieszanka historii kina, domysłów i wspomnień” – „The Times”

„Komentarz filmowy autorstwa współczesnej legendy. Lektura obowiązkowa dla kinomanów” – „Library Journal”

„Genialna i pełna pasji. Radością, hojnością i wyjątkowym punkt widzenia Tarantino wzmacnia swoje argumenty, a nawet gdy wyszydza filmowych bohaterów, robi to z miłości. Lektura jego inteligentnych i obsesyjnych rozważań to świetna zabawa” – „Publishers Weekly” [na podstawie wydawcy]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz