Strony

poniedziałek, 4 marca 2024

Polskie dokumenty na festiwalach w 2023 roku

Redakcja strony polishdocs.pl opublikowała materiał na temat obecności polskich filmów dokumentalnych na międzynarodowych festiwalach w 2023 roku. To był kolejny znakomity rok dla polskiego kina dokumentalnego, a najczęściej pokazywanymi filmami poza naszymi granicami były „Pianoforte” i „Skąd dokąd”.

W materiale polishdocs.pl przeczytać można:

W porównaniu do ubiegłego roku wzrosła ilość pokazów polskich dokumentów na międzynarodowych festiwalach. Nasze filmy odwiedziły ponad 290 takich wydarzeń. Polskie produkcje dokumentalne doceniali nie tylko selekcjonerzy, ale przede wszystkim jurorzy i widzowie z całego świata, którzy chętnie przyznawali im nagrody i wyróżnienia.

Najczęściej pokazywanymi filmami  były  „Skąd dokąd” i "Pianoforte" . Dokument Maćka Hameli pokazano na 35 międzynarodowych festiwalach, a Jakuba Piątka  został zaproszony na ważne międzynarodowe festiwale prawie 30 razy. „Syndrom Hamleta” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego odwiedził tego typu wydarzenia 25 razy, a  koprodukcja  „Apolonia, Apolonia” Lei Glob - 23. „Film balkonowy”  nie powiedział ostatniego słowa i po spektakularnym 2022 roku kontynuował swoją podróż, odwiedzając prawie 20 nowych festiwali.

W tym roku najwięcej nagród otrzymał film Maćka Hameli. „Skąd dokąd”  przywiózł z międzynarodowych festiwali ponad 13 statuetek i wyróżnień. Świetnie radziła sobie również „Apolonia, Apolonia” Lei Glob. Film nie tylko zdobył siedem statuetek, ale również otrzymał szereg nominacji do ważnych nagród, takich jak IDA, Gotham Awards czy Europejskich Nagród Filmowych. Na kolejnym miejscu znalazł się film „Syndrom Hamleta” którzy otrzymał sześć nagród. „Nie znikniemy” Alisy Kovalenko zostało docenione aż pięć razy.  Kilka nagród otrzymał również „Lombard” Łukasza Kowalskiego, “Film balkonowy” Pawła Łozińskiego czy „Silent Love” Marka Kozakiewcza.

Nasze dokumenty można było znaleźć w programie wszystkich najważniejszych wydarzeń filmowych minionych dwunastu miesięcy. Nie zabrakło ich na Berlinale, w Cannes, na IDFA w Holandii, FIPADOC we Francji, Visions du Réel  w Szwajcarii, Hot Docs w Kanadzie, Zagrebdox w Chorwacji, CPH:DOX w Danii czy w Locarno w Szwajcarii. A to nie wszystkie festiwale, na których można było zobaczyć nasze produkcje. W sumie polskie filmy dokumentalne z zagranicznych festiwali w 2023 roku przywiozły 53 nagrody.

Szczegółowe informacje o sukcesach polskich filmów dokumentalnych znajdują się TUTAJ.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz