Strony

środa, 26 czerwca 2024

Filmowe Podlasie Atakuje! w Nowogardzie

Filmowe Podlasie Atakuje! to jedna z  najbardziej rozpoznawalnych akcji promujących kino niezależne, a zarazem platforma filmu autorskiego, artystycznego, nieprofesjonalnego i eksperymentalnego. Prezentacja twórczości związanej z Podlasiem będzie miała miejsce na „Lecie z Muzami” w Nowogardzie. W dniu 8 lipca widzom zostanie zaprezentowany blok filmów krótkometrażowych, odbędzie się spotkanie z gośćmi, a po nim... specjalna degustacja smakołyków, które przyjadą do nas z Podlasia.

Wśród twórców związanych z Filmowym Podlasiem są poeci, dziennikarze, studenci szkół artystycznych i filmowych, artyści i niezależni filmowcy, którzy  kręcą fabuły, dokumenty, klipy i animacje. Jedni dopiero debiutują, inni od lat nagradzani są na ogólnopolskich festiwalach. Akcja narodziła się w Białymstoku i na Podlasiu - w miejscu styku  wielu kultur i religii, krainy artystów, żubrów, dziewiczej przyrody i jedynego w swoim rodzaju potencjału, którego ujście znajduje wyraz w  oryginalnych działaniach twórczych. Każdego roku premierowa prezentacja nowego materiału ma miejsce w Białostockim Ośrodku Kultury / Kino Forum, a następnie rusza w Polskę i świat!

 

Autorem projektu graficznego tegorocznej edycji FPA! jest Szymon  Ruczyński, twórca urodzony w 2000 roku w Hajnówce. Szymon jest studentem specjalności Film Animowany i Efekty Specjalne w Szkole Filmowej w Łodzi, ale równocześnie studiuje biologię na Uniwersytecie Łódzkim. Inspirację czerpie z serca Puszczy Białowieskiej i to właśnie  tam powstają jego nagradzane filmy animowane, często poruszające tematy związane z relacją człowieka z przyrodą.

 

Gośćmi pokazu będą Tomasz Adamski i Maciej Rant, którzy przybliżą widzom to wydarzenie, a po jego zakończeniu zaproszą... do stołu. Prezentacja Filmowego Podlasia łączy się bezpośrednio z wystawą „Wyśnione kino na Podlasiu”. Całe wydarzenie dedykowane Podlasiu odbędzie się 8 lipca, a wystawę będzie można podziwiać przez cały czas trwania festiwalu „Lato z Muzami”, który dobiegnie końca 14 lipca.

 

PROGRAM „FILMOWE PODLASIE ATAKUJE!” W NOWOGARDZIE

 

Zupa truskawkowa reż. Sylwia Szkiłądź, 2013, 6'

Film o powrocie do domu z lat dzieciństwa, do wspomnień z życia mieszkańców miasteczka. Ten króciutki film jest hołdem dla miejsca, w którym spędziła dzieciństwo reżyserka – w Supraślu, na Podlasiu.

 

Wody odbicia: Czarna bania reż. Krzysztof Kiziewicz & Maciek Szupica, 2022, 3’31”

Wody odbicia to próba ocalenia od zapomnienia lokalnych obrzędów związanych z wodą. Staroobrzędowcy przyswoili sobie łaźnie parowe, nadając im szczególny wymiar religijny i kulturowy, z czasem identyfikując kąpiele w bajni z praktyką wyłącznie starowierską, świadczącą o ich tożsamości kulturowej.Lokując budynek łaźni parowej nieco na uboczu zabudowań gospodarskich, staroobrzędowcy stworzyli przestrzeń łączącą w sobie pozornie niekoherentne zachowania. Łaźnia stawała się przestrzenią teatralną, klasą lekcyjną, salą operacyjną, miejscem obrzędowych ablucji, punktem stycznym wartości dobra i zła, wody i ognia, brudu i czystości, przeszłości i przyszłości....

 

Śledziowo, czyli fenomen podlaskiej egzystencji, reż. Agnieszka Waszczeniuk, 7’5”

Animowany film z przymrużeniem oka, traktujący o gwarze podlaskiej. Podlaska gwara jest jedną z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych w Polsce. Jest wartością regionu, którą warto podkreślać i pielęgnować. Wyodrębnia Podlasian na tle całego kraju. Film ukazuje atmosferę tej części Polski w niekonwencjonalny sposób oraz przypomina, iż powinniśmy dbać o lokalne wartości, by móc zachować je żywymi.

 

Krańce Świata: Człowiek Ryba reż. Podlasie Makes Me Happy, 2014, 9'

Nurkowanie w zielono-szarej pustce zimowej rzeki nieoczekiwanie zamienia się w wyprawę w poszukiwaniu sensu ludzkiej egzystencji, piękna zwykłych, na co dzień umykających uwadze rzeczy. Rzeczy, które – widziane z zupełnie innej perspektywy – ujawniają swój niezwykły charakter.

 

Diabeł, reż. Jan Bujnowski; 19’

W prowadzonych w latach 90. przez OBOP badaniach dotyczących religijności Polaków, odsetek osób wierzących zawsze oscylował w okolicach 95%. W tym samym czasie rekordowe wartości osiągały również wskaźniki bezrobocia. Kryzys wzmacniał w społeczeństwie potrzebę duchowości, co pozwalało wydarzać się rzeczom niekoniecznie możliwym w innych czasach...

 

The Deal reż. Ewa Smyk, 2015, 4'

Krótkometrażowa animowaną opowieścią o kojarzeniu małżeństw na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku na wschodnio-polskim pograniczu. Scenariusz jest oparty na fragmencie pamiętnika Mikołaja Smyka, dziadka reżyserki. Przedmioty występujące w animacji (autentyczna chusta, polskie oraz rosyjskie książki czy sam pamiętnik) pomagają usytuować historię w jej pierwotnym środowisku, wyrażają też atmosferę tamtych czasów. Film jest niezwykle osobistą refleksją na temat meandrów pamięci i rzeczy, które przywołują wspomnienia.

 

Garstka ziemi reż. Izabela Zubrycka, 2023, 13'

Halina jest jedną z ostatnich śpiewaczek pogrzebowych na terenach Podlasia. Jej syn Andrzej jest grabarzem. Razem przeprowadzili tysiące osób na drugą stronę. On kopał, ona śpiewała.

 

W lesie są ludzie reż. Szymon Ruczyński, 2023, 10'

Do samotnego, kulejącego człowieka podjeżdża ciężarówka. Wyskakują z niej uzbrojeni mężczyźni. Chwytają go i wywożą do lasu. Jedynymi świadkami zajścia są ludzie z pobliskiej wioski. Od 2021 roku takie sytuacje to rzeczywistość przy granicy polsko-białoruskiej. Animowany dokument o kryzysie uchodźczym stworzony przez mieszkańca przygranicznej miejscowości.

 

27. Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” odbędzie się w dniach 8-14 lipca. Organizatorem wydarzenia jest Nowogardzki Dom Kultury i Urząd Miejski w Nowogardzie.

 

Więcej na www.festiwal.ndk.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz