24. Międzynarodowy Festiwal Filmowy mBank Nowe Horyzonty rozpocznie się już za niecałe trzy tygodnie. Organizatorzy przedstawili właśnie skład Międzynarodowego Konkursu Nowe Horyzonty oraz jury, które będzie oceniać te filmy.
Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty jest sekcją-wizytówką naszego festiwalu. Tutaj trafiają starannie wyselekcjonowane filmy reżyserek i reżyserów z całego świata, którzy nie boją się iść pod prąd czy eksperymentować z językiem kina. Jak podkreślają selekcjonerzy, w tym roku 12 konkursowych filmów łączy duchologiczny mianownik: oto „ścianka oddzielająca świat fizyczny i duchowy, rzeczywistość materialną od niematerialnej, jest wyjątkowo cieniutka i nieszczelna”. Zapraszamy więc do wspólnego śnienia z szeroko otwartymi oczami.
Imponujące jest też tegoroczne jury. Laureata Grand Prix wyłoni zespół w składzie: Rodrigo Moreno (laureat Grand Prix za Delikwentów na 23. NH), Anthony Lapia (zdobywca wyróżnienia za After na 23. NH), Jan P. Matuszyński (reżyser m.in. Minghuna i obsypanej nagrodami Ostatniej rodziny), Kasia Smutniak (znakomita aktorka, znana m.in. z filmu Oni Paolo Sorrentino czy Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie Paolo Genovese; reżyserka Muru) oraz Ann Oren (autorka Piaffe). Swojego laureata wybierze również publiczność.
Wśród dwunastu tytułów, które będą walczyć o Grand Prix, znalazły się:
Arkadia (Arcadia), reż. Yorgos Zois; Grecja, Bułgaria, USA 2024,
Blue Sun Palace, reż. Constance Tsang; USA 2024,
Duszyczka (Twittering Soul), reż Deimantas Narkevičius; Litwa 2023,
Ivo, reż. Eva Trobisch; Niemcy 2024,
Mowa wspólna (Universal Language), reż. Matthew Rankin; Kanada 2024,
Pepe, reż. Nelson Carlo De Los Santos Arias; Dominikana, Namibia, Niemcy, Francja 2024,
September rozkazuje (September Says), reż. Ariane Labed; Francja, Grecja, Irlandia, Niemcy, Wielka Brytania 2024,
Skarby (Hoard), reż. Luna Carmoon; Wielka Brytania 2023,
Słodki sen (Sweet Dreams), reż. Ena Sendijarević; Holandia, Szwecja, Indonezja, Reunion 2023,
Śpiąc z otwartymi oczami (Sleeping with Your Eyes Open), reż. Nele Wohlatz; Brazylia, Tajwan, Argentyna, Niemcy 2024,
Wytłumaczenie wszystkiego (Explanation of Everything), reż. Gábor Reisz; Węgry, Słowacja 2023,
ZONA (ZONE), reż. Christina Friedrich, Niemcy 2024.
„W konkursowych filmach przeszłość nakłada się na teraźniejszość niczym filtr, który może nie zmienia kształtu rzeczy, ale wyraźnie modyfikuje ich percepcję. A my wyruszamy w poszukiwaniu utraconych światów, osób i przedmiotów. Z otwartymi oczami śnimy nowe wersje świata, zanurzając w historiach, zepchniętych w mrok indywidualnej i zbiorowej pamięci” – podkreślają Ewa Szabłowska i Marcin Pieńkowski. Więcej o tegorocznym konkursie można przeczytać we wprowadzeniu przygotowanym przez zespół selekcjonerski. [informacja prasowa]
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz