Strony

wtorek, 20 sierpnia 2024

Program kina Zamek w Szczecinie – wrzesień 2024

We wrześniu w kinie Zamek w Szczecinie będzie się sporo działo. W wakacje kina studyjne w moim mieście miały przerwę, ale czas na powrót. Zamek dla swoich widzów przygotował m.in. "Ja, Kapitan", "Bulion i inne namiętności", klasyczne filmy Coppoli, sporo filmów o sztuce i artystach. Będą filmy "Razem z przypadku", "Bestia", "Marcello Mio", będą polskie i zagraniczne filmy dokumentalne i "Wodzirej" z Jerzym Stuhrem.

JA, KAPITAN (Io Capitano)

30 sierpnia (piątek), godz. 17:00

1 września (niedziela), godz. 19:30

3 września (wtorek), godz. 17:00

5 września (czwartek), godz. 17:00

dramat, Włochy 2023 (124 min)

Reżysera Matteo Garrone

Obsada: Seydou Sarr, Moustapha Fall, Issaka Sawadogo

Seydou (w tej roli nagrodzony na festiwalu w Wenecji Seydou Sarr) i Moussa to dwaj nastolatkowie, którzy nie boją się marzyć. Widzą, że rodzinny Dakar nie jest w stanie zaoferować im wiele, a perspektywa lepszego życia i upragnionej muzycznej kariery czeka na nich z dala od afrykańskiego kontynentu. Celem bohaterów nowego filmu Matteo Garrone staje się zatem Europa.

W tajemnicy przed rodzinami chłopcy przygotowują się do dalekiej podróży. Grają na imprezach, by zebrać niezbędne środki, i coraz bardziej dojrzewają do tego, by – być może na zawsze – opuścić swoich bliskich. Nie zdają sobie jednak sprawy, że droga ku lepszej przyszłości okazać się może wyjątkowo kręta. A niebezpieczeństwo będzie czyhało na nich nie tylko za sprawą wyczerpującej przeprawy przez kolejne afrykańskie kraje, ale i ludzi, którzy z pośredniczenia w nielegalnym przerzucie imigrantów uczynili swój sposób na życie.

W chwilami baśniowej konwencji kina drogi włoski twórca mierzy się z kluczowym problemem dzisiejszego świata, pokazując perspektywę wykluczonych i oddając głos tym, których zwykle się go pozbawia.

Nominowana do Oscara, Złotego Globu i Europejskich Nagród Filmowych najnowsza produkcja Matteo Garrone (Dogman, Gomorra, Pinokio) to współczesna odyseja opowiadająca o pogoni za marzeniem zwanym Europą.

 

BULION I INNE NAMIĘTNOŚCI (La passion de Dodin Bouffant)

30 sierpnia (piątek), godz. 19:15

31 sierpnia (sobota), godz. 19:00

1 września (niedziela), godz. 17:00

3 września (wtorek), godz. 19:15

4 września (środa), godz. 17:00

5 września (czwartek), godz. 19:15

8 września (niedziela), godz. 18:30

10 września (wtorek), godz. 19:00

12 września (czwartek), godz. 17:00

dramat/romans, Francja 2023 (135 min)

Reżyseria Tran Anh Hung

Obsada: Juliette Binoche, Benoît Magimel, Pierre Gagnaire

Czy namiętność może mieć smak? Wietnamsko-francuski reżyser Tran Anh Hung („Rykszarz", „Zapach zielonej papai") udowadnia, że zdecydowanie tak! „Bulion i inne namiętności" (nagroda za reżyserię na festiwalu w Cannes) wciąga w świat doskonałej francuskiej kuchni, ale przede wszystkim w zmysłowy sposób pokazuje, że poprzez potrawy, smaki i aromaty można wyrazić najgłębsze uczucia.

Bohaterami osadzonego w drugiej połowie XIX wieku filmu są znakomita kucharka Eugénie (Juliette Binoche) i znany smakosz, gastronom Dodin (Benoît Magimel). Od 20 lat razem gotują, tworzą przepisy i wydają wielkie przyjęcia. Rozmawiają ze sobą głównie za pośrednictwem potraw, przygotowując wspaniałe buliony, sosy, przepiórki, turboty, warzywa z własnego ogrodu czy spektakularne desery. Świat, który wspólnie tworzą, pomaga im przetrwać najtrudniejsze życiowe momenty, a ich relacja przez lata ewoluuje.

Tran Anh Hung, luźno opierając scenariusz na powieści Marcela Rouffa i inspirując się autentyczną postacią Anthelme'a Brillata-Savarina, łączy romans z poetyckim kinem kulinarnym. Udowadnia również, że kino może oddawać niezwykły smak i aromat potraw, tak aby widz mógł rozkoszować się każdym ujęciem. Za oprawę kulinarną „Bulionu i innych namiętności" odpowiada Pierre Gagnaire, słynny francuski szef kuchni. Od czasów „Uczty Babette" nie było w kinach tak smakowitego filmu. Bon appétit!

 

DZIEŃ W LONDYŃSKIEJ THE NATIONAL GALLERY (My National Gallery)

31 sierpnia (sobota), godz. 15:00

22 września (niedziela), godz. 15:00

dokumentalny, Wielka Brytania 2024 (90 min)

Reżyseria: Phil Grabsky, Ali Ray

Spędź dzień z pracowniczkami i pracownikami jednej z największych galerii sztuki na świecie. Po legendarnej londyńskiej Galerii Narodowej oprowadzą Cię jednak nie tylko sprzątaczki, ochroniarze, kuratorzy i dyrekcja, ale także goście specjalni: członkowie Grupy Monty Pythona i księżniczka Eugenia. Pokażą Ci obrazy, które mają dla nich największe znaczenie. A wszystko to z okazji 200-lecia istnienia tej ikonicznej instytucji kultury Wielkiej Brytanii.

Założona w 1824 roku The National Gallery to jedna z najbogatszych na świecie kolekcji malarstwa europejskiego. W jej zbiorach znajduje się ponad 2.300 arcydzieł, pochodzących z lat 1250–1900. Prezentuje się tu prace największych, między innymi: Leonarda da Vinci, Rembrandta, Rubensa, van Gogha, Tycjana, Botticellego, Rafaela, Caravaggia, Moneta, Velázqueza, Renoira, Goi, Picassa, Cézanne’a i innych. Jako że jest to instytucja państwowa, swoje zbiory udostępnia zwiedzającym bezpłatnie. Ten jubileuszowy film oddaje głos przede wszystkim tym, którzy pracują w galerii na co dzień, często niewidoczni dla zwiedzających. Zróżnicowana grupa ludzi z różnych środowisk, mających silne powiązania z tą instytucją, dokonuje zaskakujących wyborów swoich ulubionych obrazów, zarówno tych dobrze znanych, jak i tych znaczniej mniej. Przez pryzmat opowiadanych przez nich historii możemy zbadać 200-letnie dzieje londyńskiej The National Gallery oraz dowiedzieć się, co w przyszłości czeka to niezwykłe miejsce.

Uwaga: Cena biletu 25 złotych.

 

WREDNE LIŚCIKI (Wicked Little Letters)

31 sierpnia (sobota), godz. 17:00

4 września (środa), godz. 19:30

6 września (piątek), godz. 19:00

11 września (środa), godz. 17:00

dramat/komedia, Wielka Brytania/USA/Francja 2023 (100 min)

Reżyseria Thea Sharrock

Obsada: Jessie Buckley, Olivia Colman, Timothy Spall

Mieszkająca w małym angielskim miasteczku bogobojna Edith (Olivia Colman) otrzymuje anonimowe, niezwykle złośliwe listy. O ich autorstwo oskarża swoją sąsiadkę, wyzwoloną i buntowniczą Rose (Jessie Buckley). Jednak z każdym dniem listów przybywa i dostaje je już nie tylko Edith…  Kto naprawdę je wysyła?

Zdobywczyni Oscara Olivia Colman oraz nominowana do Oscara Jessie Buckley w najbardziej niepokornej komedii tego roku twórców filmów „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” i „Duchy Inisherin”. Błyskotliwa i wyzwalająco zabawna prawdziwa historia jednej plotki, która rozpaliła całą Anglię!

 

ANDRÉ RIEU. POTĘGA MIŁOŚCI

1 września (niedziela), godz. 13:30

8 września (niedziela), godz. 13:30

15 września (niedziela), godz. 13:30

koncert, Holandia 2024 (180 min)

Muzyka jest miłością i nikt nie rozumie tego lepiej od maestra André Rieu. Otwórzcie więc swe serca i dajcie się porwać nowemu spektakularnemu widowisku „Potęga miłości” wprost z malowniczego Maastricht. Muzyczny język miłości, którym tak pięknie włada André Rieu, znów porwie Wasze serca.

Co roku latem na rynku urokliwego Maastricht pełen pasji skrzypek i dyrygent André Rieu przygotowuje wielki koncert dla ponad stu tysięcy melomanów przybyłych na tę okazję z wielu krajów. Retransmisję tego niesamowitego show ogląda jesienią rokrocznie milionowa widownia zgromadzona w kinach całego świata.

Magiczną „Potęgę miłości” – bo taki tytuł nosi nowy koncert maestra – przepełnią przepiękne walce, wzruszające ballady oraz melodie znane z najbardziej romantycznych filmów wszech czasów. Ich pełne pasji wykonania przez André Rieu, Orkiestrę Johanna Straussa oraz zaproszonych gwiazd przyniosą Wam mnóstwo radości i czułości.

Najnowszy show holenderskiego króla walca to wydarzenie skierowane do wszystkich. Otulmy się więc pięknem muzyki André Rieu i za sprawą najbardziej romantycznych melodii rozpowszechniajmy miłość po całym świecie. Dziś jest to potrzebne bardziej niż kiedykolwiek wcześniej!

Czas trwania: około 3 godzin (w tym przerwa)

Polskie napisy

Uwaga: Cena biletu 35 złotych.

 

KUCHENNA REWOLUCJA (Coup!)

6 września (piątek), godz. 17:00

7 września (sobota), godz. 19:00

10 września (wtorek), godz. 17:00

11 września (środa), godz. 19:00

Komedia, USA 2023 (98 min)

Reżyseria Joseph Schuman, Austin Stark

Obsada: Peter Sarsgaard, Billy Magnussen, Sarah Gadon

W roku 1918 kończy się I wojna światowa, ale w USA szaleje w najlepsze pandemia grypy. W cieniu ówczesnych lockdownów, w okazałej posiadłości zadufanego w sobie właściciela ziemskiego pojawia się tajemniczy kucharz Floyd Monk (w tej roli charyzmatyczny Peter Sarsgaard). Szybko pojawia się także niepokojące podejrzenie, że być może Floyd potrafi wprawnie używać noży i innych niebezpiecznych narzędzi nie tylko w kuchni i nie tylko do gotowania.

Machiavelliczne intrygi i manipulacje Monka prowadzą do stopniowej zmiany układu sił i domowych relacji władzy. Zaczyna się prawdziwa gra w klasy i wędrówki w górę i dół społecznej drabiny. Piękne scenografie i kostiumy tworzą oprawę dla błyskotliwego połączenia komedii i thrillera o energii, która, zdaniem zagranicznej krytyki, mogłaby stanowić podstawę wywrotowego serialu komediowego.

„Kuchenna rewolucja” to film, w którym „Na noże” spotyka „Parasite” i „W trójkącie”.

 

MODA I SZYK W OBRAZACH SARGENTA (John Singer Sargent: Fashion and Swagger)

7 września (sobota), godz. 15:00

dokumentalny, Wielka Brytania 2024 (90 min)

Reżyseria: David Bickerstaff

Laureatka Oscara Tilda Swinton modelką Sargenta? Sprawdź to i poznaj XIX-wieczny olśniewający świat mody, skandalu i bezpardonowej autopromocji, które uczyniły Johna Singera Sargenta jednym z najsłynniejszych portrecistów świata. Odkryj unikalny proces twórczy tego amerykańskiego malarza, który był w stanie uchwycić na płótnie ducha rozpędzonej belle époque, okresu zbytku, przepychu i zabawy, tragicznie zakończonego pierwszą wojną światową.

John Singer Sargent jest dziś uważany za najwybitniejszego portrecistę końca XIX wieku. Nie był jednak uznawany przez współczesnych mu artystów malarzy. W czasach, gdy skupiali się oni na impresjonizmie, fowizmie czy kubizmie, Sargent praktykował własną odmianę realizmu, w której błyskotliwie nawiązywał do Velázqueza, van Dycka czy Gainsborougha. Pissarro mówił o nim, że jest zręcznym rzemieślnikiem, ale nie artystą.

To, co sprawia, że jego portrety są dziś uznawane za wyjątkowe, to jego osobisty wpływ na modeli i modelki oraz ich ubiór, ale także sposób, w jaki przedstawiał ich publiczności. Film „Moda i szyk w obrazach Sargenta” – poprzez wywiady ze znawcami sztuki, współczesnymi ikonami mody i influencerami stylu – bada, w jaki sposób malarstwo Sargenta wpłynęło na dzisiejszą sztukę, kulturę i modę.

Film zrealizowano w legendarnych już Museum of Fine Arts w Bostonie i londyńskiej Tate Britain. Kuratorzy tych placówek pokażą widzom kinowym nie tylko ponad 50 obrazów Sargenta, ale także oszałamiające elementy odzieży i dodatki, które nosiły jego modelki i modele.

Uwaga: Cena biletu 25 złotych.

 

MAŁY FESTIWAL INTEGRACJA TY I JA – TWARZE AGATY

7 września (sobota), godz. 17:00

dokumentalny, Polska/Wielka Brytania 2023 (73 min)

Reżyseria Małgorzata Kozera

Pomiędzy tym, co ciepłe i pulsujące, uformowane na chwilę w tkanki i kości, a tym, co wolne od materii i wieczne - kryje się tajemnica istnienia. Sztuka Agaty di Masternak to próba jej dotknięcia. Agata miała 16 lat, gdy powiedziano jej, że wkrótce umrze. Przeszła kilkadziesiąt operacji w obrębie twarzy, doświadczyła bólu, lęku, samotności. Ale żyje i kocha życie. Film o mocy tworzenia, o kruchości i sile, o umieraniu i odradzaniu się, oraz o zwycięstwie, które nie jest wygraną.

Uwaga: Pokaz bezpłatny (darmowe wejściówki do odebrania na godzinę przed seansem).

 

MAŁY FESTIWAL INTEGRACJA TY I JA – FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE

8 września (niedziela), godz. 17:00

krótkometrażowe, Polska 2023/2024 (73 min)

Ania z Piekielnika (Ania from Piekielnik), rez. Monika Mieleń, Polska 2023, 30 min. (Dokumentalny)

Intymny film o niezwykłej relacji matki i córki. Ale ta matka jest niezwykła, urodziła się bez ramion. To film o sile życia i jego nieustającym pięknie. O radości życia i wewnętrznej kobiecej sile. A także o zachwycie nad pięknem świata.

Mama wraca (Mom Is Coming Back), reż. Mikołaj Janik, Polska 2023, 21 min. (Dokumentalny)

Czy da się podróżować w miejscu? Czy da się zastąpić himalajskie przestrzenie beskidzkimi pagórkami? Odkąd na świat przyszła Wiktoria - chora na dziecięce porażenie mózgowe, jej mama Weronika mierzy się z tymi pytaniami, próbując odnaleźć dawne pasje w nowym życiu z córką.

Miasto jeży (Hedgehog's Dilemma), reż. Mateusz Rybiński, Polska 2023, 16 min. (Fabuła)

Nowy pacjent trafia do ośrodka leczenia uzależnień dla głuchej młodzieży. Na drodze jego terapii staje rodzące się, ciężkie do nazwania, uczucie do długo przebywającej już tam dziewczyny. Całość filmu opowiedziana jest w języku migowym.

Tandem, reż. Katarzyna Lewek, Polska  2024, 6 min. (Fabuła)

Antek żyje jak w klatce. Stary, stacjonarny rower, dwie myszki i tapczan to cały jego świat. Świat osoby, która już pewnie nigdy nie będzie chodzić. Jednak pewnego dnia niespodziewana wizyta przypomina mu o starej pasji, a kumpel wyciąga go na zewnątrz, by spróbować jazdy w tandemie.

Uwaga: Pokaz bezpłatny (darmowe wejściówki do odebrania na godzinę przed seansem).

 

ROZMOWA (The Conversation)

12 września (czwartek), godz. 19:30

2 października (środa), godz. 17:00

dramat, USA 1974 (113 min)

Reżyseria Francis Ford Coppola

Obsada: Gene Hackman, John Cazale, Allen Garfield

Ekspert od monitoringu Harry Caul (w tej roli Gene Hackman) zostaje zatrudniony do śledzenia młodej pary, którą nagrywa podczas spaceru po zatłoczonym Union Square w San Francisco. Podczas odsłuchiwania nagrań nabiera podejrzeń, że zarejestrowana rozmowa ujawnia tajemniczy spisek. Harry uznawany jest za eksperta w swoim zawodzie. Obsesyjnie jednak obawia się podsłuchu i dlatego trzyma się na uboczu, oddzielając interesy od życia osobistego. Jest do tego stopnia na tym punkcie przewrażliwiony, że na wszelkie sposoby broni dostępu do swojej prywatności.

Utrzymana w konwencji thrillera Rozmowa Francisa Forda Coppoli zadaje pytanie dotyczące władzy, moralnej odpowiedzialności a także skutków postępującego rozwoju technologicznego. Została zrealizowana dwa lata po Ojcu chrzestnym. Reżyser zwykł mówić, że film o Vito Corleone zrealizował tylko po to, by mieć środki na nakręcenie właśnie filmu o Harrym Caulu. Finansowy i artystyczny sukces opowieści o mafijnej rodzinie spowodował, że Coppola mógł ziścić swój wymarzony projekt. Rozmowa jest filmem, który mimo swojego uniwersalnego i ponadczasowego przesłania, wpisuje się w panującą wówczas w Stanach Zjednoczonych atmosferę wywołaną aferą Watergate. Tym filmem Coppola potwierdził swój status jednego z najciekawszych twórców lat 70., którego twórczość łączy w sobie cechy kina amerykańskiego i europejskiego. Za swój film otrzymał pierwszą w swojej karierze Złotą Palmę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes (drugą odbierze 5 lat później za Czas apokalipsy). Jest jednym z dziewięciu reżyserów, którzy dwukrotnie otrzymali najwyższe canneńskie wyróżnienie.

Uwaga: Cena biletu 20 złotych.

 

CZAS APOKALIPSY: WERSJA REŻYSERSKA (Apocalypse Now: Final Cut)

13 września (sobota), godz. 19:00

3 października (czwartek), godz. 19:15

dramat, USA 1979 (183 min)

Reżyseria Francis Ford Coppola

Obsada: Martin Sheen, Marlon Brando, Dennis Hopper, Robert Duvall

Legendarny film Francisa Forda Coppoli w wersji, która nie była w Polsce rozpowszechniana i zdaniem twórcy jest to wersja ostateczna. Jak twierdzi sam Coppola: "Widzowie będą mogli zobaczyć, usłyszeć i poczuć ten film tak, jak zawsze chciałem - od pierwszego „huku” do końcowego jęku".

"Czas apokalipsy" to luźna adaptacja klasycznego opowiadania Josepha Conrada "Jądro ciemności", której akcja rozgrywa się w 1969 roku podczas wojny w Wietnamie. Film przedstawia podróż kapitana sił specjalnych (Willarda) przez brutalne strefy walk w Wietnamie. Celem jego tajnej misji jest eliminacja pułkownika Kurtza, który ustanowił bezwzględną dyktaturę. W miarę jak Willard podróżuje przez szaleństwo i absurdy amerykańskiego zaangażowania w wojnę, coraz bardziej pociąga go sama dżungla, jej pierwotna mistyka i ogromna moc...

W głównych i pobocznych rolach wystąpiły gwiazdy amerykańskiego kina: Marlon Brando, Robert Duvall, Martin Sheen, Dennis Hopper, Laurence Fishburne, Harrison Ford. Film miał 8 nominacji do Oscara z czego dwie zamieniły się w statuetki (najlepsze zdjęcia, najlepszy dźwięk), zdobył trzy Złote Globy, dwie nagrody BAFTA i wiele innych wyróżnień ze Złotą Palmą na festiwalu w Cannes na czele. Nade wszystko jest to jednak film mający pokaźne grono miłośników na całym świecie.

Pokaz 13 września poprzedzi prelekcja Krzysztofa Spóra.

Uwaga: Cena biletu 20 złotych.

 

PICASSO. BUNTOWNIK W PARYŻU (Picasso: Un ribelle a Parigi - Storia di una vita e di un museo)

13 września (piątek), godz. 17:00

17 września (wtorek), godz. 17:00

18 września (środa), godz. 17:00

dokumentalny, Włochy 2023 (94 min)

Reżyseria Simona Risi

Pablo Picasso (1881-1973) – tytan pracy i wulkan kreatywności, który nie tylko zatarł różnicę pomiędzy sztuką a rzemiosłem, ale też w dzieło potrafił zmienić zwykłą szczotkę, konewkę czy rower. Pozostaje jednym z najważniejszych i najbardziej wpływowych artystów w historii, autorem przeszło dwudziestu tysięcy obrazów i obiektów.

Zrealizowany przy okazji 50. rocznicy jego śmierci film „Picasso. Buntownik w Paryżu” Simony Risi to portret życia spełnionego, ale i złożonego ze sprzeczności – dokumentalna podróż przez lata biedy i szalonego sukcesu, światła i mroku, pasji i destrukcji, kawiarnianych hulanek i politycznego zaangażowania.

Z jedną walizką, nie znając francuskiego – tak młodziutki Pablo postanowił podbić Paryż. Film skupia się na latach spędzonych w kipiącym twórczą energią mieście, który stał się drugim domem pochodzącego z Malagi malarza. Jako hiszpański imigrant był na celowniku policji, jako artysta rewolucjonizujący sztukę błyskawicznie podbił salony. Jego styl wciąż ewoluował, malował intensywnie i niechętnie rozstawał się z pracami. „Jestem swoim najlepszym kolekcjonerem" mawiał, a 5 tysięcy należących do niego obiektów stanowi dziś bezcenny zbiór paryskiego Muzeum Picassa. Film daje nam unikalną szansę odwiedzenia zorganizowanej tam z okazji 50. rocznicy śmierci artysty wielkiej wystawy, której scenografię współtworzył słynny brytyjski projektant, Paul Smith.

Dokument Risi to również portret zmieniającego się Paryża i panorama XX wieku, który artysta kształtował, będąc zarazem przenikliwym kronikarzem burzliwej epoki. Ustami ekspertów i kuratorów „Picasso. Buntownik w Paryżu” rozszyfrowuje ukrytą w dziełach symbolikę, tłumaczy, jak kolejne doświadczenia i spotkania wpływały na ewolucję stylu. Ale geniusz miał również swoją mroczną stronę, o której zaświadczają wspomnienia jego partnerek. Filmowa opowieść przynosi także krytyczne spojrzenie na biografię i twórczość Pabla Picassa, przypominając, że często za spektakularną karierą „wielkiego mężczyzny” stoją zapomniane lub niedoceniane kobiety.

 

OSOBLIWY ŚWIAT HIERONYMUSA BOSCHA (The Curious World of Hieronymus Bosch)

14 września (sobota), godz. 15:00

28 września (sobota), godz. 15:00

dokumentalny, Wielka Brytania 2015 (90 min)

Reżyseria David Bickerstaff

Film powstał podczas niezwykłej wystawy, dzięki której w jednym miejscu, rodzinnym mieście Boscha w Holandii, zgromadzono praktycznie wszystkie jego najważniejsze obrazy i rysunki, rozsiane na co dzień na całym świecie. Tę olbrzymią ekspozycję odwiedziło prawie pół miliona zwiedzających dziwiąc się ekscentrycznym wizjom Boscha.

Film zadaje pytanie kim był Hieronymus Bosch? Dlaczego jego dziwne i fantastyczne obrazy stały się tak popularne? Jak twórczość tego niderlandzkiego malarza łączy sztukę średniowieczną i świat renesansowy? Skąd czerpał inspirację, skąd mogły się wziąć jego niekonwencjonalne i ponadczasowe, pełne skomplikowanej symboliki, wizje?

Uwaga: Cena biletu 25 złotych.

 

RAZEM Z PRZYPADKU (Housekeeping for Beginners / Domakinstvo za pocetnici)

14 września (sobota), godz. 17:00

15 września (niedziela), godz. 17:00

20 września (piątek), godz. 17:00

25 września (środa), godz. 17:00

dramat, Macedonia Północna/Polska/Chorwacja/Serbia/Kosowo 2023 (107 min)

Reżyseria Goran Stolevski

Obsada: Anamaria Marinca, Alina Șerban, Samson Selim

Niemal każdy z elementów filmu Gorana Stolevskiego mógłby stanowić punkt wyjścia do oddzielnej opowieści: o patchworkowej rodzinie, o wyzwaniach stojących przed osobami LGBTQ+, o napięciach etnicznych i rasizmie, wreszcie o przeżywaniu żałoby i pojęciu rodziny – zarówno tej, w której się rodzimy, jak i tej, którą sami odnajdujemy. W „Razem z przypadku” reżyser splata wszystkie te wątki w kipiący energią, daleki od stereotypów komediodramat. Dita (Anamaria Marinca, pamiętna rola w 4 miesiącach, 3 tygodniach i 2 dniach Cristiana Mungiu) mieszka ze swoją partnerką Suadą (Alina Șerban) i jej dwiema córkami w domu, który bardziej przypomina komunę niż stereotypową rodzinę. Pod tym samym dachem przebywa Toni i jego kolejni kochankowie, a także dwie młode lesbijki szukające schronienia. Pozorna beztroska znika, gdy Suada umiera, a Dita – pragmatyczna, niezależna i przede wszystkim nigdy niemarząca o dzieciach – musi zaopiekować się jej córkami. Kobieta jednak się nie poddaje i rzuca wyzwanie obyczajom, by uratować swoją niecodzienną rodzinę.

 

BESTIA (The Beast / La bête)

14 września (sobota), godz. 19:00

15 września (niedziela), godz. 19:00

17 września (wtorek), godz. 19:00

18 września (środa), godz. 19:00

dramat, Francja/Kanada 2023 (146 min)

Reżyseria Bertrand Bonello

Obsada: Léa Seydoux, George MacKay, Guslagie Malanda, Elina Löwensohn, Xavier Dolan

Świetnie przyjęty na festiwalu w Wenecji, najnowszy film Bertranda Bonello jest inspirowany opowiadaniem Henry’ego Jamesa „Bestia w dżungli”. Bohater Jamesa żyje w ciągłym strachu przed nieuchronną, trudną do zdefiniowania katastrofą, co izoluje go od innych i zarazem odcina od własnych emocji. Bohaterka Bonello żyje zaś w świecie po katastrofie. Jest rok 2044, kontrolę nad ludźmi sprawuje sztuczna inteligencja, która głosem Xaviera Dolana, współproducenta filmu, namawia Gabrielle (w tej roli Lea Seydoux) by poddała się procedurze eliminacji silnych uczuć, łączących ją z poprzednimi wcieleniami. Odnajdujemy ją w Paryżu w 1910 roku, gdy w pałacowym wnętrzu spotyka Louisa, który przekonuje, że poznali się już wcześniej. Tak zaczyna się – ujęta w hybrydyczną i widowiskową formę melodramatu, science fiction, thrillera i filmu grozy – historia wiecznie niespełnionej miłości i nigdy nieprzezwyciężonego strachu.

 

JA, ROSIŃSKI

19 września (czwartek), godz. 17:00

dokumentalny, Polska 2024 (86 min)

Reżyseria Piotr Kielar

Grzegorz Rosiński, jeden z najbardziej znanych na świecie polskich twórców komiksów, autor rysunków do serii “Thorgal”, przechodzi na emeryturę. Ale co to faktycznie znaczy dla artysty zakończyć karierę? Rosiński wciąż tworzy i odejść zamierza tylko na własnych zasadach. Wciąż ma do dokończenia i poprawienia strony komiksowe Thorgala, co daje nam niecodzienną szansę podpatrzenia artysty w trakcie procesu twórczego. To także rozmowy z kolejnymi scenarzystami, burzliwe dyskusje z synem malarzem nad detalami rysunków, czy same rozważania Rosińskiego na temat własnej twórczości.

Seans realizowany we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym.

 

DAHOMEJ (Dahomey) – POKAZ PRZEDPREMIEROWY

19 września (czwartek), godz. 19:00

dokumentalny, Francja/Senegal/Benin 2024 (67 min)

Reżyseria Mati Diop

Zdobywca Złotego Niedźwiedzia na tegorocznym festiwalu w Berlinie, nowy film Mati Diop to duchologiczny dokument o powrocie zrabowanych skarbów. 26 obiektów opuszcza paryskie Quai Branly, by po ponad stu latach znaleźć się w Królestwie Dahomeju – dzisiejszym Beninie. Owa podróż to nie tylko wydarzenie wagi symbolicznej i politycznej, ale także rodzaj zmartwychwstania. Dahomej odwraca perspektywę: nie zajmuje się kwestią dekolonizacji zachodnich instytucji, lecz skupia się na tym, co restytucja oznacza dla tych, do których powracają skradzione posągi czy trony.

Seansowi filmu towarzyszyć będzie specjalne spotkanie.

 

THE BIRTHDAY PARTY: BUNT W NIEBIE (Mutiny in Heaven: The Birthday Party)

20 września (piątek), godz. 19:00

22 września (niedziela), godz. 17:00

24 września (wtorek), godz. 19:00

dokumentalny, Australia 2023 (99 min)

Reżyseria Ian White

Obsada: Nick Cave, Rowland S. Howard, Mick Harvey

Nick Cave i jego pierwszy zespół The Birthday Party są bohaterami kinowego dokumentu „The Birthday Party: Bunt w niebie”, uznanego przez opiniotwórczy dziennik The Guardian za jeden z najlepszych dokumentów muzycznych ostatnich lat. The Birthday Party było jednym z najmroczniejszych post-punkowych zespołów, powstałych we wczesnych latach 80. XX wieku, o którym pisano ani John Cale ani Alfred Hitchcock nie byli tak przerażający.

To wyreżyserowane przez Iana White’a, porywające jak rockowy koncert widowisko opowiada o pokonywaniu przeszkód, geniuszu artystycznym i totalnej dysfunkcji. Historia powstania, sukcesu i nieuchronnego upadku The Birthday Party zawiera szczere rozmowy z muzykami, fragmenty nigdzie dotąd niepokazywanych nagrań, piosenki, których nie umieszczono na żadnym albumie i ogromne bogactwo różnorodnej twórczości członków zespołu. „The Birthday Party: Bunt w niebie” to opowieść o niespotykanej kreatywności, o cenie sławy i autodestrukcji, którą snują, z właściwym sobie czarnym humorem, sami członkowie zespołu. Widz dostaje unikalny wgląd w ich marzenia, nadzieje i motywacje, z których powstała jedna z najbardziej wpływowych grup muzycznych na świecie.

22 września Nick Cave obchodzi urodziny, tym dokumentem zapraszamy wszystkich fanów i widzów do wspólnego świętowania urodzin tego kultowego artysty. Wtedy także startuje europejska trasa Nicka Cave’a, w której odwiedzi Polskę aż dwa razy, a dokładnie w dniach: 10 października Łódź, 11 października Kraków.

 

WODZIREJ

22 września (niedziela), godz. 19:00

dramat, Polska 1977 (104 min)

Reżyseria Feliks Falk

Obsada: Jerzy Stuhr, Wiktor Sadecki, Michał Tarkowski

Lutek Danielak jest pracownikiem wojewódzkiego oddziału "Estrady". Szósty czy siódmy w hierarchii wodzirejów-konferansjerów prowadzi imprezy dla dzieci i rencistów. Kiedy dowiaduje się, że z okazji otwarcia hotelu "Lux" ma odbyć się wielki bal, postanawia walczyć o jego prowadzenie. Impreza ta może być bowiem przełomowa w jego karierze. Lutek wie, że jest dobry w tym co robi, ale zdaje sobie sprawę, że konkurencja jest bardzo silna. Sikora, Majer, Lasota, Myśliwiec także traktują to jako swoją wielką szansę. Danielak ma tylko jeden atut - jest nowy. Pomoc obiecuje mu - w ramach hasła "stawiamy na młodych" - dyrektor wydziału kultury. Jednak Lutek na wszelki wypadek postanawia wyeliminować rywali.

"Wodzirej" zapewne byłby innym filmem, gdyby rolę główną zagrał inny aktor. Jerzy Stuhr - który jest także współautorem dialogów - stworzył postać złożoną, obrazującą pewien mechanizm potocznie zwany urządzaniem się w życiu i cenę pozornego sukcesu.

Seans dedykowany jest zmarłemu w lipcu tego roku, wybitnemu polskiemu aktorowi.

 

W STRONĘ SŁOŃCA

24 września (wtorek), godz. 17:00

26 września (czwartek), godz. 19:15

dokumentalny, Polska 2024 (94 min)

Reżyseria Agnieszka Kokowska

Kasia i Robert sprzedają dom oraz wszystko, co posiadają, żeby wraz z trójką dzieci ruszyć kamperem w podróż życia i móc budować głębsze relacje w rodzinie. Wolność, którą zyskali, staje się prawdziwym testem dla rodziny. Kryzys w małżeństwie jest nieodłączną częścią przemiany, jaką przechodzą rodzice. Dodatkowym wyzwaniem są dorastający w podróży chłopcy.

 

NIE CHCEMY INNEJ ZIEMI (No Other Land)

25 września (środa), godz. 19:00

dokumentalny, Palestyna/Norwegia 2024 (96 min)

Reżyseria Basel Adra, Hamdan Ballal, Yuval Abraham, Rachel Szor

Film ukazuje ciągnącą się przez dekady batalię prawną mieszkańców Masafer Yatta na Zachodnim Brzegu o zachowanie swojej wioski. Widzimy ich codzienność, która naznaczona jest niesprawiedliwością i upokorzeniami. Palestyńsko-izraelski filmowy kolektyw kręcił wydarzenia w wiosce przez pięć lat, korzystając przy tym z wcześniejszych nagrań mieszkańców. Zarejestrował filmowe świadectwo wielu prób wyrzucenia mieszkańców wioski i krwawych aktów przemocy popełnionych przez izraelskie wojsko i osadników. Adra – prawnik i dziennikarz, który urodził się i wychował w Masafer Yatta oraz Yuval Abraham – żydowski dziennikarz tworzą duet. Każdego dnia starają się pomóc mieszkańcom Masafer Yatta i opowiedzieć światu o ich tragedii. Ich pierwsze spotkanie udowodniło, jak bardzo ich sytuacja różni się od siebie, choć żyją przecież w tym samym kraju. Adra nie może się przemieszczać, jest szpiegowany, a jego dom często przeszukują izraelskie władze. Yuval może bez przeszkód jeździć po kraju i ma pełną swobodę działania. Film nie proponuje gotowych rozwiązań, stając się bardzo aktualnym wołaniem o równość.

 

MARCELLO MIO

26 września (czwartek), godz. 17:00 POKAZ PRZEDPREMIEROWY

28 września (sobota), godz. 17:00

1 października (wtorek), godz. 17:00

3 października (czwartek), godz. 17:00

dramat, Francja/Włochy 2024 (120 min)

Reżyseria Christophe Honoré

Obsada: Chiara Mastroianni, Catherine Deneuve, Fabrice Luchini

Pełen czułości, ujmujący film o dziedzictwie nie tylko genetycznym i więzach krwi, lecz także artystycznym i zawodowym. Aktorka Chiara Mastroianni, córka Catherine Deneuve i Marcello Mastroianniego, składa w szczególny sposób hołd swojemu ojcu. Wciela się w jego postać, tak bliską jej sercu. Wchodzi w rolę całkowicie, mówi jak Mastroianni, ubiera się jak on, dokleja wąsy, nosi kapelusz i perukę. Podobieństwo jest tak uderzające, że bliscy zaczynają się do niej zwracać „Marcello”.

 

PLAN PETERA

27 września (piątek), godz. 17:00

dokumentalny, Polska/Wielka Brytania 2024 (72 min)

Reżyseria Grzegorz Pacek

Trudno uwierzyć, że jakikolwiek kontakt z elektrycznością, włączając w to telefon komórkowy, powoduje ból. Historia mężczyzny cierpiącego na ciężki przypadek zespołu nadwrażliwości elektromagnetycznej. Nie mogąc dłużej żyć w naszym spętanym falą elektromagnetyczną świecie, ucieka z rodzinnego miasta, zrywając więzi z rodziną i społeczeństwem. Podczas wędrówki w coraz głębszą w dzicz, szukając bezpiecznego miejsca do życia, staje się wyrzutkiem, żyjącym na obrzeżach naszej cywilizacji.

Seans realizowany we współpracy z Krakowskim Festiwalem Filmowym.

 

NIE OBIECUJCIE SOBIE ZBYT WIELE PO KOŃCU ŚWIATA (Nu astepta prea mult de la sfârșitul lumii)

27 września (piątek), godz. 18:30

28 września (sobota), godz. 19:15

1 października (wtorek), godz. 19:15

2 października (środa), godz. 19:15

dramat/komedia, Rumunia/Luksemburg/Francja/Chorwacja 2023 (163 min)

Reżysera Radu Jude

Obsada: Ilinca Manolache, Nina Hoss

Bohaterką filmu jest asystentka produkcji Angela Raducanu (Ilinca Manolache). Przed przepracowaną i niezbyt dobrze opłacaną kobietą stoi poważne zadanie, jakim jest przeprowadzenie wstępnych rozmów z kandydatami do udziału w krótkim filmie na temat bezpieczeństwa w pracy, zamówionym przez międzynarodową korporację. Od wczesnego ranka Angela przemierza Bukareszt, byle tylko wyrobić się ze wszystkimi zadaniami, jakie postawiła przed nią zatrudniająca ją firma produkcyjna. Obok przeprowadzenia castingu to także odebranie z lotniska szefowej marketingu klienta (w tej roli Nina Hoss) czy szereg innych produkcyjnych spraw. Co gorsza, casting nie idzie po myśli Angeli, od chwili gdy jedna z osób, z którymi rozmawia, przekonuje o odpowiedzialności pracodawcy za wypadek, jaki jej się przydarzył. Do tego, by wybuchł skandal, brakuje niewiele.

O swojej  nowej produkcji Radu Jude mówi, że to połączenie komedii ze specyficznym kinem drogi. Zestawiając teraźniejszość z przeszłością, reżyser tworzy sugestywny i prowokacyjny obraz wyzysku, społecznych nierówności, pracy i nowej ekonomii.

 

***

 

ZAMKOWE NOCE FILMOWE 2024

 

ZFF Pomerania Film przedstawia: MOSTY

3 września (wtorek), godzina 21:00

dramat/krótkometrażowy, Polska 2024 (19 min)

Reżyseria: Michał Marks

Obsada: Aleksander Mackiewicz, Sylwia Sokołowska, Vesna Leszczyńska

Monikę i Arka połączyło dzikie pożądanie, tajemniczy klub i słabość do bólu. Po długiej przerwie, para spotyka się na nowo. Ona chce zakończenia znajomości, ale Arek ma inne plany. Zabiera Monikę na spacer po Puszczy Bukowej. Tam spotykają tajemniczą mglistą istotę... akurat, gdy mają sobie wyjaśnić wszystkie zaszłości. Film opowiada o tym, że dawni partnerzy na zawsze w nas tkwią w pewnym sensie. Miłość jest nie do zamknięcia. Jak się jej wyrzekniemy, przyjmie inną formę i wtedy jest nie do pokonania.

Pokazowi filmu towarzyszyć będzie koncert muzyki filmowej oraz spotkanie z twórcami.

Seans odbędzie się na Dużym Dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Wstęp wolny.

 

MIŁOŚĆ BEZ OSTRZEŻENIA (She Came to Me)

5 września (czwartek), godzina 21:00

dramat/komedia, USA 2023 (102 min)

Reżyseria: Rebecca Miller

Obsada: Anne Hathaway, Marisa Tomei, Peter Dinklage, Joanna Kulig

Mieszkający w najbardziej inspirującym mieście świata kompozytor przechodzi kryzys – musi napisać operę, która zachwyci cały Nowy Jork. Sprawa nie jest prosta – zblazowana śmietanka towarzyska widziała już prawie wszystko. Za radą żony, która, choć prowadzi popularną klinikę terapeutyczną, sama zmaga się z nerwicą natręctw, postanawia poszukać natchnienia w najmniej oczekiwanym miejscu. Jego muzą okaże się seksoholiczka, kapitan statku rybackiego dryfującego wokół Manhattanu. Pełna humoru opowieść o tym, że w wielkim mieście nie ma rzeczy niemożliwych, a wszystkich jego mieszkańców łączy jedno: nadzieja, że wyczekiwana miłość w końcu nadejdzie.

WERSJA ORYGINALNA Z POLSKIMI NAPISAMI

 

KINO ZAMEK – WRZESIEŃ 2024

Kino Zamek (wejście A)

Bilety 18, 16 zł (ulgowy), 12 złotych (grupowy) oraz inne ceny biletów na Specjalne Wydarzenia do nabycia w kasach Zamku (kasa wejście A oraz kasa Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – wejście I) i online na zamek.szczecin.pl

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz