Strony

środa, 18 września 2024

„Emilia Perez” kandydatem Francji do Oscara

 

W przeciwieństwie do polskiego kandydata, przed którym bardzo dużo pracy w drodze do Oscara, reprezentant Francji drogę znacznie ułatwioną. Francja postawiła na pewniaka, a o Oscara w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy (i zapewne w innych kategoriach) powalczy rewelacyjna „Emilia Perez”.

„Emilia Perez” to jak na razie jest dla mnie osobiście najlepszy film 2024 roku. Seans na Nowych Horyzontach był wielkim filmowym doświadczeniem, czymś czego dawno nie czułem w kinie, bo była to podróż oryginalna i niezwykła. O sile tego filmu świadczą też nagrody na festiwalu w Cannes, gdzie „Emilia Perez” zdobyła Nagrodę Jury oraz zbiorową nagrodę za kobiece (???) kreacje w tym filmie. Scenariusz jest genialny, nominacja do Oscara niemal pewna, ale film ten śmiało może powalczyć też o inne nominacje, a już zapowiadana jest walka o nominację za reżyserię, za najlepszy film i główną rolę kobiecą.

Bo kreacje aktorskie to silny atut filmu. Główne role grają tutaj znane w Hollywood Zoe Saldaña i Selena Gomez, ale show kradnie im Karla Sofía Gascón w roli barona narkotykowego, który zmienia płeć i żyje, jako kobieta. Hiszpańskojęzyczny film otrzymał jedną z najdłuższych owacji na stojąco w Cannes. We Francji od premiery 21 sierpnia, film zobaczyło 750 tysięcy widzów. Premiera filmu w USA 1 listopada (Netflix szykuje zmasowaną promocję Oscarową), premiera w Polsce nie jest jeszcze znana, ale należy się jej spodziewać w okolicach Oscarów.

Twórca tego filmu to Jacques Audiard, ceniony francuski reżyser, który zdobył Złotą Palmę za film „Dheepan”, a wcześniej był nominowany do Oscara za film nieanglojęzyczny „Prorok” z Taharem Rahimem w roli głównej.

Po zeszłorocznym pominięciu „Anatomii upadku”, Francja poprawiła proces wyboru kandydata do Oscara. W ramach procesu wyboru kandydata producenci, agenci sprzedaży i dystrybutorzy wszystkich czterech filmów zakwalifikowanych do krótkiej listy zostali przesłuchani w środę przez komisję. Ta ostatnia została rozszerzona z siedmiu do 11 członków i pięciu zastępców

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz