Strony

środa, 13 listopada 2024

Korek Bojanowski z nagrodą „Perspektywa”

Korek Bojanowski, reżyser filmu „Utrata równowagi”, został laureatem tegorocznej edycji Nagrody im. Janusza „Kuby” Morgensterna „Perspektywa”, która corocznie przyznawana jest za najlepszy debiut w polskim kinie.

- Nie wyobrażam sobie wspanialszego wyróżnienia dla „Utraty równowagi” niż Nagroda im. Janusza „Kuby” Morgensterna „Perspektywa”, przyznawana przez kapitułę, pod przewodnictwem Pani Krystyny Cierniak-Morgenstern. Pani Krystyna, która na przestrzeni kilku dekad uczestniczyła w najważniejszych wydarzeniach dotyczących polskiego kina, na każdym kroku daje wyraz miłości jaką je darzy. Pielęgnuje pamięć o filmach, które na stałe wpisały się do kanonu, ale także dba o przyszłość rodzimej kinematografii.

Twórczość Janusza Morgensterna była ze mną od dzieciństwa, nie tylko w kinie. Nigdy nie zapomnę pierwszego pokazu „Do widzenia, do jutra”, pełnego wizualnej elegancji, wrażliwości i subtelnego humoru w ukazywaniu relacji międzyludzkich. Jego filmy, niezależnie od gatunku czy czasu akcji, wciągają fabularnie i emocjonalnie. Kolejnym ważnym dziełem Morgensterna w mojej pamięci są „Polskie drogi” — kultowy serial wojenny, który jako dziecko co niedzielę oglądałem z rodziną.

Podczas pracy nad „Utratą równowagi” dogłębnie prześledziłem obraz teatru w polskim kinie, co zaprowadziło mnie do filmów Janusza Morgensterna: „Do widzenia, do jutra” oraz „Jutro premiera”. Oba te filmy wywarły różnoraki wpływ na mój debiut. „Do widzenia, do jutra” podobnie jak „Utrata równowagi” pokazuje młodych ludzi, wchodzących w dorosłość, wierzących w swoją przyszłość. „Jutro premiera” natomiast, ukazując kulisy teatru, zainspirował mnie do nadania mojemu filmowi intensywnego tempa i rytmu — cech charakterystycznych dla świata aktorskiego.

Najważniejszą i ciągle aktualną lekcją, jaką otrzymaliśmy od Janusza Morgensterna, jest otwartość na innych, kolektywność pracy filmowej oraz uczciwość twórcza, która stawia ponad wszystko drugiego człowieka: tego na ekranie i tego, z którym to co na ekranie budujemy - mówi Korek Bojanowski.

- Każdy z nas doświadczył w życiu momentu utraty równowagi. Tracił grunt pod nogami. To doświadczenie bardzo dotkliwe. Ale wystarczy podać rękę, powiedzieć kilka słów, by znów można było stanąć na nogi, odzyskać siebie... Trzeba mówić o tym, co nas spotkało głośno! – tak Krystyna Cierniak-Morgenstern uzasadnia przyznanie „Perspektywy” Korkowi Bojanowskiemu.

 

„Utrata równowagi”. Mimo że Maja poświęciła aktorstwu całe swoje życie, nie wierzy w siebie i swoje możliwości. Uważa, że jest w tej większości studentów, którzy nie znajdą pracy po szkole teatralnej. Dlatego po ukończeniu aktorstwa planuje aplikować na marketing i zarządzanie. Wszystko zmienia się, gdy na jej drodze staje nowy reżyser. Charyzmatyczny mężczyzna ma poprowadzić studentów do dyplomu. Dając Mai główną rolę Lady Makbet, przywraca jej nie tylko miłość do aktorstwa, ale i wiarę w siebie. Wkrótce okaże się jednak, że to nie przedstawienie dyplomowe będzie głównym celem Mai, ale zdemaskowanie prawdziwej natury reżysera.

Korek Bojanowski to kinoman, scenarzysta, reżyser, producent i filmoznawca. Jest współwłaścicielem firmy Amondo Films, zajmującej się produkcją krótkich metraży, dokumentów i filmów fabularnych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Oprócz działalności produkcyjnej, Bojanowski wraz z Amondo prowadzi także najmniejsze kino w Warszawie — Amondo Kino. „Utrata równowagi” jest pełnometrażowym debiutem fabularnym reżysera. Film otrzymał cztery nagrody na tegorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni: Wyróżnienie Jury dla Nel Kaczmarek (odtwórczyni roli Mai), Wyróżnienie za debiut reżyserski lub drugi film dla Korka Bojanowskiego, Don Kichot - Nagroda Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych oraz Złoty Klakier - Nagroda Radia Gdańsk dla najdłużej oklaskiwanego filmu. Dystrybutorem „Utraty równowagi” jest Mówi Serwis. Premiera kinowa planowana jest na początek 2025 roku.

„Perspektywa” to nagroda przyznawana za najbardziej obiecujący debiut dla reżysera, którego twórczość posiada wielki potencjał i perspektywę rozwoju na przyszłość. Laureata nagrody wybiera kapituła, która obraduje pod przewodnictwem Krystyny Cierniak-Morgenstern – pomysłodawczyni „Perspektywy”. Nagrodę w wysokości 30 tys. zł ufundował Polski Instytut Sztuki Filmowej. Autorem statuetki jest prof. Adam Myjak. [źródło: sfp.org.pl]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz