Satyra wojenna zatytułowana „Atropia” w reżyserii Hailey Gates zdobyła główną nagrodę Sundance Film Festival. Jedną z nagród zdobyła polska koprodukcja zatytułowana „The Things You Kill”.
Satyra wojenna zatytułowana „Atropia” w reżyserii Hailey Gates zdobyła główną nagrodę Sundance Film Festival. Jedną z nagród zdobyła polska koprodukcja zatytułowana „The Things You Kill”.
9 lutego 2025 roku Kino Pionier 1907 w Szczecinie zaprasza na pierwszy, i jak na razie jedyny, w Polsce pokaz filmu dokumentalnego „Hedy Crilla, mistrzyni aktorów” (Hedy Crilla, maestra de actores), którego reżyserką jest Luciana Murujosa. Bohaterką filmu jest aktorka i nauczycielka aktorstwa, która pierwsze kroki w zawodzie stawiała w przedwojennym Szczecinie. Reżyserka Luciana Murujosa będzie gościną pokazu i spotka się z publicznością po seansie swojego filmu.
Polskie Stowarzyszenie Montażystów po raz pierwszy przyzna swoje nagrody. Znani są już twórcy, nominowani w tym roku do tego wyróżnienia.
„Jeanne Dielman, Bulwar Handlowy, 1080 Bruksela” Chantal Akerman, uznany w prestiżowym rankingu „Sight and Sound" za najlepszy film wszech czasów jest dostępny za darmo na platformie ARTE.tv. To przełomowe dzieło zostało wybrane numerem jeden przez rekordową liczbę 1639 krytyków i ekspertów filmowych z całego świata, stając się pierwszym filmem wyreżyserowanym przez kobietę, który zdobył ten tytuł.
W marcu, "Piękna złośnica" Jacquesa Rivette’a pojawi się na specjalnych pokazach w wybranych kinach studyjnych. To wyjątkowe arcydzieło będzie prezentowane tylko raz w każdym z kin, co czyni tę okazję wyjątkową dla miłośników nie tylko kina, ale także sztuki malarskiej. Film po raz pierwszy trafi do polskich kin w jakości 4K.
Francuska Akademia Filmowa ogłosiła nominacje do swoich nagród. Na czele nominacji do Cezarów znalazł się „Hrabia Monte Cristo” z 14 nominacjami, potem „L'Amour ouf” (Beating Heart) z 13 nominacjami i „Emilia Perez” z 12 nominacjami. W gronie nominowanych filmów zagranicznych znalazła się „Strefa interesów”.
28 stycznia w warszawskim kinie Iluzjon odbyła się gala rozdania Nagród „KINA”: Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego dla młodego aktora wyróżniającego się wybitną indywidualnością oraz Nagrody im. Bolesława Michałka za książkę filmową roku.
Quentin Tarantino pojawił się na festiwalu Sundance i udzielił ciekawego wywiadu. Filmowiec odpowiedział, kiedy planuje powrócić na plan zdjęciowy. Ma ważny powód, by jeszcze poczekać.
Pojawił się kolejny teaser zapowiadający serial „Alien: Earth” i choć ciągle niewiele wiadomo, dobrze przygotowuje nas na spotkanie z Obcym.
Pełnometrażowy debiut fabularny Heleny Ganjalyan i Bartosza Szpaka „Glorious Summer” jako jedyny polski film znalazł się w oficjalnej selekcji festiwalu SXSW w Teksasie, gdzie będzie miał swoją światową premierę.
Film zatytułowany „Wściekłość” (No Beast. So Fierce), koprodukcja mniejszościowa Polski, Niemiec oraz Francji, znalazł się w programie Międzynarodowego Festiwalu Filmowym w Berlinie.
Firma Sony oficjalnie ogłosiła, że w lutym zakończy produkcję nośników Blu-ray Disc z możliwością nagrywania. Według doniesień serwisu Tom's Hardware oznacza to koniec niemal dwudziestoletniej historii tego formatu w firmie, która go stworzyła.
Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła nominacje do Oscarów. Na ich czele znalazła się „Emilia Perez”, która zdobyła 13 nominacji. Po 10 nominacji otrzymały „The Brutalist” i „Wicked”. Wśród najlepszych filmów międzynarodowych znalazła się „Dziewczyna z igłą”, która reprezentuje Danię, ale film koprodukowany był także przez naszą kinematografię. Dwie nominacje zdobył też „Prawdziwy ból”, ale nie znalazł się on w gronie 10 najlepszych filmów roku.
Na chwilę przed ogłoszeniem nominacji do Oscarów, tradycyjnie poznajemy nominacje do Złotych Malin, nagród dla najgorszych w amerykańskim kinie. Na czele nominacji znalazł się „Joker: Folie a Deux”, ale bardzo dostrzeżono też film „Megalopolis”, który zdobył sześć nominacji. Po Oscarze za pierwszego Jokera, Joaquin Phoenix tym razem walczy o nagrodę za najgorszą rolę męską.
Organizatorzy 75. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie ogłosili pełny program tego wydarzenia. Wiadomo już, jakie filmy powalczą o Złotego Niedźwiedzia i będzie to 19 tytułów. Niestety nie ma tutaj polskiej produkcji/koprodukcji. Mamy za to polski akcent w sekcji Berlinale Special Gala. Na czele tegorocznego jury stanie Todd Haynes.
Burza w szklance wody, czy poważny problem? AI w przemyśle filmowym budzi ciągle wielkie emocje. Doświadczają tego teraz twórcy „The Brutalist”, którzy przyznali się do wykorzystania tych narzędzi w post-produkcji. Wielkie oburzenie w sieci, które niestety może zaszkodzić Oscarowym szansom filmu i odtwórcy głównej roli.
Janusz Kamiński, wybitny polski autor zdjęć filmowy, po raz kolejny będzie współpracował ze Stevenem Spielbergiem. Tym razem Kamiński będzie odpowiedzialny za zdjęcia do filmu „The Dish”, który już teraz wzbudza ogromne zainteresowanie wśród miłośników kina. Moje na pewno!
American Society of Cinematographers (Amerykańskie Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych) ogłosiło nominacje do swoich dorocznych nagród. W tym gronie są oczywiście Oscarowi faworyci. W tym gronie jest też Michał Dymek, doceniony za „Dziewczynę z igłą”.
Rozpoczyna się ostra walka o główne Oscary. Najlepszy, w mojej ocenie, film 2024 roku mierzy się z ostrymi atakami. Reżyser filmu „Emilia Perez” musi przepraszać.
Hans Zimmer wielokrotnie współpracował przy filmach realizowanych przez Christophera Nolana. Za kilka jego prac do filmów tego twórcy, bardzo Zimmera cenię i jak się okazuje, sam kompozytor, darzy szczególnym uznaniem muzykę tworzoną do filmów Nolana. W jednym z wywiadów mówi, którą z swoich prac lubi najbardziej.
Polsko-niemiecki dokument Arjuna Talwara zatytułowany „Listy z Wilczej” zakwalifikował się do prestiżowej sekcji Panorama podczas tegorocznego Berlinale. Będzie to światowa premiera filmu.
Gildia Producentów Amerykańskich ogłosiła nominacje w kategoriach filmowych i telewizyjnych. Wśród najlepszych filmów nie ma większych niespodzianek. W gronie tym znalazł się „Prawdziwy ból”. Nominacje tej Gildii to najlepszych wskaźnik Oscarowych nastrojów.
To śmierć szczególnie bolesna. Moje zainteresowanie poważnym kinem rozwijało się wraz z jego twórczością. David Lynch pozostawił po sobie kilka wybitnych filmów i chyba najlepszy serial w historii.
David Ehrlich przygotował doroczne filmowe podsumowanie. Jego materiał jest znakomity i bardzo trafnie przybliża wydarzenia filmowe 2024 roku.
Na nominacje do Oscarów poczekać musimy dłużej niż zakładano, bo zostaną one ogłoszone dopiero 24 stycznia. Na pocieszenie pozostaje głęboka analiza nominacji do BAFTA, nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej. BAFTA od lat dobrze zwiastują nominacje do Oscarów, choć w wielu kategoriach bardzo się różnią w liczbie i zasadach nominacji. Tegoroczne nominacje do BAFTA zdominowały „Konklawe” i „Emilia Perez”. Brytyjska Akademia pominęła w najważniejszej kategorii „Wicked”, który tak mocno promowany jest w USA.
Pożary w Los Angeles wyrządziły wielkie szkody, a cały amerykański showbiznes pogrążony jest dziś w smutku i nie myśli o nagrodach. Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ponownie przesunęła czas na głosowanie na nominacje do Oscarów, a także ich ogłoszenie.
W swoim najnowszym filmie Magnus von Horn sięgnął po historię sprzed lat i zabrał nas do Kopenhagi tuż po I Wojnie Światowej. Choć zrealizowana po duńsku i z duńską obsadą, „Dziewczyna z igłą” kręcona była… w Polsce.
W miniony weekend w kinach zadebiutował film „Putin”, nowe przedsięwzięcie podpisane przez Patryka Vegę. Ponad 37 tysięcy widzów na starcie. W kinach wystartował też nowy film o panu Kleksie, ale szału nie ma.
Jubileuszowa 50. edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w Gdyni w dniach 22-27 września 2025 roku.
Najnowszy film Joon-ho Bonga zatytułowany „Mickey 17” znalazł się w Konkursie Głównym 75. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.
„Putin” już zdobywa opinie „najgorszego filmu w historii polskiego kina”. W dodatku, podobno na kilkudziesięciu kopiach trafił do kin w USA – czekam na wyniki. A tymczasem w USA ogłoszono realizację filmu, w którym w rolę Putina wcieli się Jude Law. To lepsze niż AI zaserwowane przez Patryka Vegę.
Hollywood boi się zemsty Donalda Trumpa, panującego obecnie prezydenta USA. Dowodzi tego zachowanie wielu głównych mediów, które mają problem z filmem „Wybraniec”, gdzie młodego Trumpa świetnie portretuje Sebastian Stan. Czy zdobędzie nominację do Oscara? Mało prawdopodobne.
Mimo wielu pochlebnych opinii o tegorocznej uroczystości wręczenia Złotych Globów, okazało się, że oglądalność wydarzenia w amerykańskiej telewizji była słabsza od zeszłorocznej. Doszło też do pewnych nadużyć dotyczących mierzenia oglądalności.
Z powodu fali pożarów, jakie nawiedziły Los Angeles i południową Kalifornię odwołano wiele wydarzeń filmowych i artystycznych. O dwa dni, z 17 na 19 stycznia przeniesiono ogłoszenie nominacji do Oscarów. Później poznamy też nominacje Gildii Producentów Amerykańskich. Pożary są już w pobliżu znaku Hollywood.
„Wicked” w kategoriach filmowych i „Szogun” w kategoriach telewizyjnych zdobyły po pięć nominacji do nagród Gildii Aktorów Ekranowych.
Koło Piśmiennictwa Stowarzyszenia Filmowców Polskich (polska sekcja FIPRESCI) przyznało nagrody dla filmów wprowadzonych na ekrany polskich kin w 2024 roku. Nagrodzone „Złotymi Taśmami” filmy to: „Kos” w reżyserii Pawła Maślony oraz „Strefa interesów” w reżyserii Jonathana Glazera.
W tym roku do walki o Oscary zakwalifikowało się 323 filmów fabularnych, ale 116 z nich (36%) NIE kwalifikuje się do rywalizacji w kategorii Najlepszy Film. Z rywalizacji o najważniejszego Oscara wykluczona została „Dziewczyna z igłą”, ale jest w tym gronie „Zielona granica”.
Gildia Reżyserów Amerykańskich ogłosiła nominacje do swoich nagród w kategoriach telewizyjnych, dokumentalnych i za prace w reklamie.
W wieku 77 lat zmarł Roger Pratt, autor zdjęć filmowych do wielu znaczących brytyjskich produkcji. Jego pracę można zobaczyć m.in. w dwóch filmach o Harrym Potterze oraz przy "Batmanie" Tima Burtona. Kilkukrotnie był także współpracownikiem Terry'ego Gilliama, między innymi przy "Brazil".
![]() |
The Brutalist |
Francuska produkcja, zrealizowana
głównie w języku hiszpańskim i z amerykańskimi gwiazdami w obsadzie zdobyła
najwięcej Złotych Globów podczas tegorocznej 82. edycji tych nagród. Cztery nagrody
dla „Emilii Perez” ("Dziewczyna z igłą" musiała uznać wyższość francuskiego filmu wśród produkcji nieanglojęzycznych), trzy dla „The Brutalist”, w kategoriach telewizyjnych najlepszymi
produkcjami okazały się „Szogun”, „Hacks” i „Reniferek”.
Oto moja coroczna lista najlepszych filmów premierowo obejrzanych podczas 12 miesięcy 2024 roku. Są na niej tylko pełnometrażowe filmy, prezentowane w kinach, na festiwalach, debiutujące na VOD czy w streamingu. Film fabularne, dokumentalne, animowane na jednej liście. Najlepszy film roku to w mojej ocenie „Emilia Perez”, która wyprzedziła „The Brutalist” i „Kneecap”. To był znakomity rok filmowy, szczególnie w kinie i na festiwalach. Wiele z tych filmów dopiero wejdzie oficjalnie do polskich kin.
National Society of Film Critics ogłosiło laureatów swoich dorocznych nagród i za najlepszy film uznało „Nickel Boys”. Kolejne miejsca na ich liście zajęły „All We Imagine as Light” i „Anora”. Jest kilka innych fajnych wyborów tej grupy krytyków, na które warto zwrócić uwagę, choć niekoniecznie przeniosą się one na nominacje do Oscarów. Nagrody NSCF zdominowało czarne kino.
Według Production Weekly zdjęcia do „Odysei” Christophera Nolana rozpoczną się już w styczniu i będą realizowane do kwietnia 2025 roku. Czy rzeczywiście produkcję udało się tak sprawnie przygotować?
Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej ogłosiło listę prezenterów, którzy wystąpią podczas tegorocznego przyznawania Złotych Globów.
„Emilia Perez” i „Konklawe”
znalazły się czele długiej listy kandydatów do nagród Brytyjskiej Akademii
Filmowej i Telewizyjnej (BAFTA). W gronie filmów nieanglojęzycznych znalazła się "Dziewczyna z igłą", która powstała w koprodukcji Danii, Polski i Szwecji.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Andrzej Wyrobiec złożył rezygnację ze stanowiska na ręce premiera Donalda Tuska. Nadzór nad departamentami, które koordynował, przejmie ministra Hanna Wróblewska.
Nie jest to oficjalna informacja, ale nikogo ona nie zaskoczyła i odbierana jest, jako coś oczywistego. Legendary i Warner Bros. pracują już na czwartą kinową „Diuną” i produktami dla małego ekranu.