Strony

środa, 12 czerwca 2024

Polskie produkcje na festiwalu w Annecy

Pięć produkcji dofinansowanych przez Polski Instytut Sztuki Filmowej z premierami światowymi podczas trwającego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy: „Smok Diplodok” Wojtka Wawszczyka, „Rock Bottom” Maríi Trénor, „Portret konia” Witolda Giersza, „Kapral Wojtek” Iana Gardnera oraz krótki metraż „Joko” w reżyserii Izabeli Plucińskiej.

Smok Diplodok, reż. Wojtek Wawszczyk

„Smok Diplodok” w reżyserii Wojtka Wawszczyka to pierwszy polski film animowany zrealizowany z takim rozmachem i na taką skalę. Inspirowany komiksami Tadeusza Baranowskiego „Podróż smokiem Diplodokiem” i „Antresolka profesorka Nerwosolka” w Annecy będzie miał swoją światową premierę w sekcji pokazów specjalnych.

Żądny przygód Diplodok marzy, by życie nabrało odrobiny koloru. Na rodzinnym bagnie jest szaro i wieje nudą. Kiedy spokojne życie przerywa pojawienie się tajemniczej mgły, Diplodok wyrusza w niezapomnianą podróż, by odnaleźć zaginioną rodzinę i przywrócić utracony porządek. Zwiedza magiczne miejsca, spotyka osobliwe stwory i poznaje niebywałych mieszkańców najdziwniejszych światów. Razem z niezdarnym czarodziejem Hokusem Pokusem, zakręconym Profesorkiem Nerwosolkiem i bystrą pilotką Entomologią odkryją wielki sekret. Wspólnie przekonają się, że ich rzeczywistość to tak naprawdę… strona w komiksie pogrążonego w kryzysie twórczym rysownika Tadka. Spróbują uratować rodziców Diplodoka i rozwikłać zagadkę podstępnej mgły.

„Smok Diplodok” został sprzedany już do ponad 100 krajów, w tym między innymi do Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Skandynawii, krajów Beneluksu, jak również do Korei, a do polskich kin film trafi 4 października 2024 r., gdzie bohaterowie i bohaterki animacji przemówią głosami m.in. Małgorzaty Kożuchowskiej, Borysa Szyca oraz Arkadiusza Jakubika. Tytułowemu Diplodokowi głosu użyczył 10-letni aktor Mikołaj Wachowski.

Producentem „Smoka Diplodoka” jest Human Film. Za jego dystrybucję w Polsce odpowiadają Młode Horyzonty. Projekt jest realizowany w koprodukcji z Telewizją Polską, PFX, Day Hey Film, Mazowieckim i Warszawskim Funduszem Filmowym oraz współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Czech Film Fund, Slovak Audiovisual Fund, South Moravian Film Fund oraz Kreatywna Europa Media.

 

„Rock Bottom”, reż. María Trénor

Hiszpańska reżyserka María Trénor debiutuje w Annecy w Konkursie Głównym swoim pierwszym pełnometrażowym filmem „Rock Bottom”.

Wyprodukowany przez czołową katalońską producentkę Albę Sotorrę, zainspirowany życiem i muzyką Roberta Wyatta, „Rock Bottom” opowiada historię autodestrukcyjnej miłości między Bobem i Alif, młodą parą artystów zanurzoną w twórczym i przełomowym wirze kultury hipisowskiej wczesnych lat 70. 

Z polskiej strony za produkcję tej żywej i bujnej rotoskopowej animacji 2D odpowiada Robert Jaszczurowski z GS Animation.

Globalne prawa do sprzedaży dofinansowanego przez PISF filmu „Rock Bottom” zabezpieczyła paryska firma Loco Films.

 

„Portret konia”, reż. Witold Giersz

Najpierw na czarnym tle pojawia się pojedyncza plama. Potem z czerni wyłania się feeria kolorów, wychodzących z pędzla artysty. Po pewnym czasie rytmicznie poruszające się plamy tworzą amorficzny zarys galopującego konia. Kamera nie tylko rejestruje kolejne fazy kłusa, ale także każdy dotyk pędzla. W ten sposób widz uczestniczy w procesie tworzenia animacji. Malarskie impresje o sylwetce konia, jego elastycznych ruchach, kształcie głowy, walce ogiera stanowią treść pierwszej części filmu.

To niezwykłe dzieło, które łączy sztukę animacji z głębokim artystycznym wyrazem, oferując widzom nie tylko estetyczne doznania, ale także wgląd w proces twórczy jednego z najważniejszych polskich animatorów.

Film „Portret Konia” w reżyserii Witolda Giersza, wyprodukowany przez Fumi Studio, Piotra Furmankiewicza i Mateusza Michalaka, z muzyką Krzesimira Dębskiego, powstał przy współfinansowaniu Mazowieckiego i Warszawskiego Funduszu Filmowego, Mazowieckiego Instytutu Kultury oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. W Annecy zostanie zaprezentowany w konkursowej sekcji filmów krótkometrażowych.

 

„Kapral Wojtek”, reż. Ian Gardner

Film animowany w reżyserii Iana Gardnera, na bazie scenariusza Wojciecha Lepianki zostanie zaprezentowany w konkursowej kategorii TV Films. „Kapral Wojtek” to angażująca opowieść o niedźwiedziu Wojtku, zagubionym zwierzęciu, które odnaleźli żołnierze generała Andersa podczas wydarzeń z akcji pod Monte Cassino. Film animowany skupia się na nietypowej przyjaźni, która zawiązała się między dzikim zwierzęciem a żołnierzami, a także na późniejszych losach Wojtka i jego „kolegów po fachu”. Producentami obrazu są Iain Harvey oraz Włodzimierz Matuszewski.

Film o misiu Wojtku – najbardziej znanym żołnierzu Armii Andersa jest współfinansowany przez PISF.

 

„Joko”, reż. Izabela Plucińska

Izabela Plucińska – laureatka Złotego Smoka na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Srebrnego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie premierowo przedstawi w konkursowej sekcji filmów krótkometrażowych swoje najnowsze dzieło pod tytułem „Joko”.

„Joko” to adaptacja dramatu Rolanda Topora, w całości ulepiona z plasteliny. Film został wyreżyserowany przez Izabelę Plucińską. Bohaterem filmu jest młody chłopak, utrzymujący matkę i siostrę ze swojej pracy w fabryce. W drugą rocznicę zatrudnienia, Joko i jego współpracowników zaskakuje spotkanie z bliżej nieokreślonymi, zagranicznymi delegatami, którzy każą…nosić się na plecach. Początkowo chłopak buntuje się przeciwko tym upokarzającym praktykom, jednak pod wpływem presji otoczenia i chęci dobrego zarobku, ustępuje. Delegaci zaczynają coraz bardziej dominować nad chłopakiem.

Producentami filmu są: Animoon Sp z o.o. (Polska), Fundacja Las Sztuki (Polska), MAUR Film (Czechy), Clay Traces (Niemcy). W Polsce film współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Zachodniopomorski Fundusz Filmowy POMERANIA FILM. Partnerem strategicznym projektu jest Akademia Sztuki w Szczecinie.

 

Polskie produkcje w selekcji festiwalu

 

„Lola i pianino hałasów” w reżyserii Augusto Zanovello to piękna i ważna opowieść o potrzebie wzajemnego zrozumienia, a losy Simona i historia niezwykłej maszyny pomagającej mu komunikować się z otoczeniem, dają pretekst do refleksji o trudnościach, z jakimi borykają się osoby w spektrum autyzmu. Koprodukowana przez łódzki Momakin średniometrażowa animacja – do której lalki powstały w Łodzi, a rekwizyty i tytułowe pianino we Wrocławiu – będzie miała swoją premierę w konkursowej kategorii TV Films.

 

W Midnight Specials z kolei zaprezentowana zostanie dziewięciominutowa animacja „Martyr’s Guidebook”, której reżyserem i scenarzystą jest Maks Rzontkowski. Film animowany opowiada o mężczyźnie, który określany jest jako najserdeczniejszy człowiek świata. Tony mieszka pod jednym dachem z aniołem, co prowadzi do serii zaskakujących zdarzeń. 

 

Dodatkowo, w sekcji Graduation Films zostaną zaprezentowane: „Sheep out” Zofii Klamki z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz „Show” Jagody Czarnowskiej z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki.

 

O festiwalu

 

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych w Annecy to jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń w branży animacji na świecie. Odbywa się co roku w czerwcu we francuskim mieście Annecy, przyciągając twórców, profesjonalistów oraz miłośników animacji z całego globu. Festiwal, założony w 1960 roku, oferuje bogaty program, który obejmuje projekcje filmów pełnometrażowych, krótkometrażowych, studenckich oraz seriali animowanych. W ramach festiwalu organizowane są również warsztaty, panele dyskusyjne oraz Annecy International Animation Film Market (MIFA), stanowiący ważną platformę networkingową dla przedstawicieli branży. Festiwal jest znany ze swojej żywej atmosfery oraz promowania innowacyjnych i artystycznych projektów animacyjnych.

 

Tegoroczna edycja rozpoczęła się 9 i potrwa do 15 czerwca 2024 r. [źródło Pisf.pl]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz