Strony

sobota, 26 października 2024

Krótkie polskie animacje walczą o Oscara

Kapral Wojtek

„Animation Magazine”, który pisze o biznesie, sztuce i technologii w światowej animacji, przygotował coroczną szeroką listę krótkometrażowych filmów animowanych, które zdobyły już kwalifikacje do Oscara w kategorii Krótkometrażowy Film Animowany. W tym gronie są cztery polskie produkcje/koprodukcje. Aktualizacja. Oscarową kwalifikację ma też piąty polski film.

Redaktorzy przygotowali szeroką listę kandydatów, które kwalifikacje zdobyły dzięki udziałowi i nagrodom na światowych festiwalach lub dzięki innej drodze wyznaczonej przez Akademię Sztuk i Wiedzy Filmowej, jak na przykład pokazy kinowe. Nie jest trudno sobie wyobrazić, jak ciężką robotę wykonali dziennikarze, którzy prześledzili laureatów kilkudziesięciu festiwali kwalifikujących do Oscara. W tym gronie jest też kilka festiwali, które dzieją się w Polsce. Cała lista znajduje się tutaj, ale jej twórcy uczciwie informują, że nie jest pełna

Według zamieszczonej listy, sporządzonej na podstawie listy festiwali, w gronie krótkometrażowych animacji, które zdobyły już Oscarowe kwalifikacje znalazły się cztery polskie produkcje/koprodukcje. Są to: „Takie cuda się zdarzają” Barbary Rupik (dzięki wygranej na Dok Leipzig), „W lesie są ludzie” Szymona Ruczyńskiego (nagroda dla najlepszego filmu krótkometrażowego na Norwegian Short Film Festival), „Kapral Wojtek” (kwalifikacja dzięki pokazom kinowym), „Joko” Izabeli Plucińskiej (Nagroda Grand Prix na festiwalu Animator).

Aktualizacja: Otrzymałem informację (dziękuję Karolina Sienkiewicz), że kwalifikację Oscarową ma też film "Zima" w reżyserii Tomasza Popakula. Proszę o informację, jeśli mamy jeszcze jakieś krótkie animacje zakwalifikowane do Oscara (krzysztofspor@gmail.com).

17 grudnia ogłoszona zostanie lista 15 krótkich animacji, które znajdą się na skróconej liście kandydatów do Oscarów.

 

Kapral Wojtek

reż. Iain Gardner

Wielka Brytania, Polska 2023

Historia misia Wojtka adoptowanego przez żołnierzy Korpusu Polskiego w czasie walk o Monte Cassino. Film w artystyczny sposób prezentuje widzom wojenne i powojenne losy ukochanego niedźwiedzia-kaprala i jego opiekuna, Piotra Prendysa.

 

Takie cuda się zdarzają

reż. Barbara Rupik

Polska 2022

Pewnego dnia, wszystkie figury w okolicy ożywają. Wychodzą z przydrożnych kapliczek, opuszczają postumenty i nieśpiesznie ruszają przed siebie, wszystkie w tym samym kierunku. Nie zatrzymują się nawet na chwilę. Ludzie z rosnącym niepokojem obserwują to zjawisko. Nikt z nich nie wie, dlaczego figury odchodzą i dokąd zmierzają. Tylko mała dziewczynka, o ciele bez kości, zachwyca się pochodem niezwykłych postaci. Bez mięśni idą, choć iść nie powinny. Jakie to dziwne!

 

W lesie są ludzie

reż. Szymon Ruczyński

Polska 2023

Do samotnego, kulejącego człowieka podjeżdża ciężarówka. Wyskakują z niej uzbrojeni mężczyźni. Chwytają go i wywożą do lasu. Jedynymi świadkami zajścia są ludzie z pobliskiej wioski. Od 2021 roku takie sytuacje to rzeczywistość przy granicy polsko-białoruskiej. Animowany dokument o kryzysie uchodźczym stworzony przez mieszkańca przygranicznej miejscowości.  

 

Joko

reż. Izabela Plucińska

Polska 2024

Joko to młody mężczyzna, utrzymujący całą rodzinę z pracy przy cysternie. W drugą rocznicę zatrudnienia, Joko i jego kolegów z pracy zaskakuje spotkanie z nieokreślonymi delegatami, którzy każą... nosić się na plecach. Początkowo Joko buntuje się przeciwko upokarzającym praktykom, jednak pod wpływem presji otoczenia oraz chęci zarobku ustępuje. Delegaci zaczynają coraz bardziej dominować nad chłopakiem. Na Jego plecach pojawiają się czerwone pęcherze, a jeden z noszonych gości nie może się oderwać od jego pleców. Każdy kolejny delegat, który dotknie Joko, przykleja się do niego. "JOKO" to groteskowa wizja wiecznego wyzysku i dominacji człowieka nad człowiekiem, pełna absurdalnego humoru i makabry.

 

Zima

reż. Tomasz Popakul

Polska 2023

Rośnie powoli jak sopel lodu, lecz pewnego dnia spada i rozbija się. Anka kocha koty. I Jezusa. W zimowej ciszy laguna zamarza, a niewypowiedziane pojawia się jak pęknięcie na lodzie. Mozaikowy portret małej wioski rybackiej, w której człowiek z człowiekiem, człowiek ze zwierzęciem, zwierzę ze zwierzęciem współzależą w delikatnej równowadze ciepłej, czułej troski i zimnego, emocjonalnego okrucieństwa. Niesamowita opowieść o samotności i społeczności w duchu realizmu magicznego.

***

Na szerokiej liście jest też film brytyjsko-polskiej autorski, Tessy Moult-Milewskiej zatytułowany "Curiosa", który na Austin Film Festival uznany został za najlepszy krótkometrażowy film animowany.

"Curiosa" opowiada historię nadmiernie ciekawskiej Mary, która po raz pierwszy odwiedza mieszkanie swojego chłopaka i odkrywa, że zostało ono obdarte ze wszystkich rzeczy osobistych. Po tym, jak odmówiono jej wyjaśnień, wspina się ona do jego głowy. Film prezentowany był w Polsce na festiwalu Animator.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz