Strony

niedziela, 3 stycznia 2016

Obejrzane. STYCZEŃ 2016


Listę tę tworzę dla własnego użytku, ale jeżeli kogoś to interesuje to proszę bardzo... Jest ona na bieżąco aktualizowana.


Najlepsze filmy stycznia 2016:

1. Lobster
2. Big Short
3. Zjawa
4. Nienawistna ósemka
5. Anomalisa
6. Duke of Burgundy. Reguły pożądania
7. Ostatnie dni w Wietnamie
8. Creed. Narodziny legendy
9. Jak powstrzymać ślub
10. Dheepan

Ostatnio obejrzany film/serial:
Wcześniej obejrzane filmy/seriale:

[16] Dheepan 7/10
Złota Palma w Cannes nieco na wyrost, biorąc pod uwagę obecność w konkursie "Syna Szawła". Rozumiem jednak myśl stojącą za tym filmem. Oto jeszcze jeden obraz emigrantów przybywających do Europy z odległych zakątków świata. Okazuje się jednak, że i na naszym kontynencie toczą się nieustanne wojny i bardzo trudno uciec jest przed przemocą i beznadzieją. Film społecznie zaangażowany i rzeczywiście jego wymowa jest ważna i przejmująca. Gorzej ze stroną realizacyjną, bowiem twórcy opowiadają swoją historię bez chęci zaskoczenia widza, raczej skupiając się na postawach i ludziach. Artysta za kamerą.

[Klasyka] Sieć 9/10
Lubię odkrywać takie perły filmowe. Do "Sieci" przymierzałem się przez lata, ale wydawał mi się ten film ramotą z lat 70-tych. Tymczasem jest to jeden z najbardziej aktualnych obrazów, na jakie trafiłem. Można patrzeć na niego 1 do 1 i odbierać jako krytykę telewizji, ale gdyby zastąpić tutaj główny temat, na przykład internetem, to przedstawiony świat komentowałby znacznie celniej dzisiejszą rzeczywistość, niż dziesiątki współczesnych opowieści. Genialny na wielu poziomach. Kadry, kreacje aktorskie (cudownie seksowna, pociągająca i przerażająca Faye Dunaway, świetni Robert Duvall, William Holden i Peter Finch), praca kamery, przemyślany i dopracowany scenariusz. Dzieło!

[15] Life 5/10
Co się stało, że Anton Corbijn nakręcił tak bezpłciowy film o Jamesie Deanie? Przecież w tej historii z początków jego kariery tli się temat na wielki film. Relacje z Dennisem Stockiem i słynne zdjęcia Deana dają ku temu nadzieję. Tymczasem wyszło mdłe kino, o niespiesznej narracji, które próbuje być artystyczną wypowiedzią w temacie... Nic z tego. Zamiast ciekawej historii otrzymujemy nudną opowieść, która kompletnie nie wciąga. Na duży plus mała rola Bena Kingsleya jako Jacka L. Warnera i ułamek wielkiego Hollywood, które tworzy gwiazdy. Trochę mało.

[Serial] Wojna o ciężką wodę 5/10
Norweska produkcja o wojnie, tylko nieznacznie lepsza od polskich tego typu produkcji. Słabo do bólu, ale lubię historię więc śledziłem licząc na nieco więcej atrakcji. Takie pojawiały się jedynie, gdy pokazywano norweskie krajobrazy i zimę.

[14] Pawn Sacrifice (Pionek) 6/10
Trochę historii i przypomnienie postaci słynnego szachisty. Dobra amerykańska produkcja biograficzna, aczkolwiek mógł to być dużo lepszy oscarowy film.

[13] Pitbull. Nowe porządki 5/10
Do obejrzenia, ale do zapomnienia. Uproszczone i niedbale nakręcone. Takie sensacyjne filmidło z kilkoma lepszymi momentami.

[12] Anomalisa 7,5/10
Animowane, ale poważne kino wychodzące z głowy Charliego Kaufmana. I znając jego wcześniejsze dokonania śmiało można przewidzieć, w jakim kierunku pójdzie ta ciekawa historia człowieka przeżywającego kryzys. Na szczególną uwagę zasługuje forma, bo ta klasyczna animacja dodaje historii jeszcze większej mocy. Szczególnie w scenach intymnych.

[11] Duke of Burgundy. Reguły pożądania 7,5/10
Zdecydowanie bardzo ciekawa propozycja, w której w głównej roli występują zmysły, namiętności i wysmakowany fetyszyzm. Filmowo niezwykłe, pomysłowe i zaskakujące. Daje powód do rozmów.

[Serial] Downton Abbey. Sezon 6 7/10
To już koniec i wielka szkoda. Serial przez wszystkie sezony na wysokim poziomie, choć początek oczywiście najfajniejszy.

[10] Nienawistna ósemka 8/10
Western w stylu Tarantino, ze sporym nawiązaniem do "Wściekłych psów". Całość oparta na dialogach i napięciu, ale w tym tkwi siła tego filmu.

[9] Zjawa 8/10
Bardzo intensywne kino. Twórcy zabierają nas do świata bezwzględnego, pozbawionego jakiejkolwiek litości, niebezpiecznego i dziewiczego. Wędrując po tym świecie czuję się jakbym tam był. DiCaprio dobrze się spisał.

[Serial] Jinx. Życie i śmierć Roberta Dursta 9/10
Wybitna produkcja!

[8] Jak powstrzymać ślub 7,5/10
Cholernie szczery film, którego siła tkwi w prostocie, tak realizacyjnej jak i samego przekazu. Intensywnie, naturalnie i autentycznie o związkach, spotkaniach, chwili.

[7] Joy 6/10
Pokrzepiające kino, takie podnoszące na duchu. Przy tym cała historia kobiety, która mimo przeciwności losu brnie do celu jest po prostu niezłym kinem środka. I Jennifer Lawrence kolejny raz pokazała się z bardzo dobrej strony.

[6] Creed. Narodziny legendy 7/10
Udany powrót Rocky'ego, ale też nie przesadzajmy za mocno w tym zachwycie. To się po prostu dobrze ogląda. Razi kilka uproszczeń, ale zmiana pokoleniowa staje na wysokości zadania. Podobają mi się dobrze zainscenizowane sceny walki. Stallone'a trzeba pochwalić, bo spisał się dobrze i ból na jego twarzy wydaje się aktorsko naturalny.

[Serial] Into the Badlands. Sezon 1 7/10
Porządne post-apokaliptyczne fantasy z elementami wschodnich sztuk walki. I to się nazywa widowisko. Generalnie prosta i krótka historia, ale rokuje na przyszłość.

[5] Infinitely Polar Bear 6/10
Mark Ruffalo szaleje na ekranie i pod niego film ten został zapewne stworzony. Wśród producentów J.J. Abrams, choć to tylko promocyjna ciekawostka (aktor biega w filmie często w zielonym stroju :). Sam film na swój sposób ciekawy, choć potraktowany nieco zbyt swobodnie i prosto. Przechodzący załamanie ojciec musi przejąć opiekę nad córkami. To będzie szalone życie w latach 70-tych.

[4] Sherlock i upiorna panna młoda 6,5/10
Odcinek specjalny, ale na niezłym poziomie. Trochę kombinacji z epokami, ale to nie przeszkadza. Dla fanów na pewno obowiązkowa lektura. Powrót aktorów do tych ról bardzo cieszy.

[3] Ostatnie dni w Wietnamie 7,5/10
Porządny amerykański dokument z mnóstwem archiwalnych materiałów dotyczących wydarzeń kończących wojnę w Wietnamie. Gorące ostatnie dni w Sajgonie, dramat uchodźców, który przypomina podobne dzisiejsze wydarzenia. Są też heroiczne wydarzenia, kilka ciekawych historii. Warto poznać.

[2] Lobster 9/10
Wow! Jeśli ktoś jeszcze potrafi we współczesnym kinie mówić oryginalnym językiem, to jest nim na pewno Yorgos Lanthimos. To jest jeszcze lepsze od "Kła", jeszcze bardziej intensywne, wchodzące mocniej do głowy. Niby science-fiction, ale tylko dla bardzo poszukujących w tym gatunku. To świat przed którym autor ostrzega, a robi to w sposób drastyczny i absolutnie poruszający. To taki rodzaj kina, które pozostaje na długo w człowieku. Oryginalny pomysł, zaskakujące rozwiązania fabularne, bohaterowie, świat... Wow!

[1] Big Short 8/10
"Big Short" to jeden z tych filmów, które powinno pokazywać się w szkołach i na masowych projekcjach dla ludzi, by uczyć i ostrzegać. Kapitalne spojrzenie na światowe finanse i niedawny kryzys. Ależ to jest dobre kino!


Oceny:
1 - Katastrofa / 2 - Bardzo zły / 3 - Zły / 4 - Słaby / 5 - Przeciętny / 6 - Niezły / 7 - Dobry / 8 - Bardzo dobry / 9 - Znakomity / 10 - Arcydzieło
Oceny od 1 do 4 to STRATA CZASU
Oceny 5-6 to MOŻNA BYŁO LEPIEJ SPOŻYTKOWAĆ CZAS
Oceny 7-10 to DOBRZE WYKORZYSTANY CZAS
Seriale oceniane są po zakończeniu pełnego sezonu
Dopuszczalne połówki ocen

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz