Strony

poniedziałek, 31 października 2016

MKiDN oficjalnie łączy FN i NInA

 
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikował Zarządzenie, w którym oficjalnie zawiadamia o połączeniu państwowych instytucji kultury – Filmoteki Narodowej i Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

Nowa państwowa instytucja kultury będzie nosiła nazwę FILMOTEKA NARODOWA – INSTYTUT AUDIOWIZUALNY. Jej oficjalne uruchomienie nastąpi w dniu 1 marca 2017 roku(*). Wśród zadań jakie ministerstwo wyznacza nowej instytucji są:

1) gromadzenie, katalogowanie, zachowanie i restaurowanie oraz udostępnianie zbiorów oraz materiałów dokumentacyjnych, dotyczących narodowego dziedzictwa audiowizualnego;
2) współtworzenie, produkcja, rejestracja i promocja dzieł kultury o wysokim poziomie artystycznym w celu ich emisji w programach mediów publicznych i prywatnych;
3) produkcja materiałów audiowizualnych o wysokim poziomie artystycznym, dotycząca zagadnień związanych z kulturą, nauką, edukacją w celu ich emisji w programach mediów publicznych i prywatnych lub internecie albo rozpowszechniania w inny sposób;
4) prowadzenie działalności edukacyjnej, naukowej, wydawniczej i kulturalnej.

(*)Uwaga na druk małymi literami. Okazuje się bowiem, że połączenie obu instytucji zostanie dokonane pod warunkiem wprowadzenia stosownych zmian do ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o kinematografii (Dz. U. z 2016 r. poz. 438).

PEŁNY KOMUNIKAT TUTAJ
[dzięki Maciej Gil za informację]

***

Rodzi się wiele pytań odnośnie przyszłości obu instytucji pod jedną wspólną nazwą. Gdzie będzie siedziba FN – IA, kto stanie na jego czele, jaki jest pomysł na archiwa dotyczące polskiego kina, co z wieloma działaniami firmowanymi do tej pory przez obie instytucje. Jaka czeka przyszłość zespołu fachowców pracujących w obu instytucjach, bo choć przechodzą oni do nowej firmy, to czy wszyscy znajdą tam zatrudnienie? Jak wyglądała będzie od tej pory praca i podział kompetencji pomiędzy oboma zespołami…

I jeszcze kwestia wspomnianej wyżej zmiany w ustawie o kinematografii. Czy będzie ona dotyczyła tylko kwestii FN – IA, a może będzie to okazja do większej liczby zmian w ustawie? Środowisko będzie zapewne bacznie przyglądać się rozwojowi wypadków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz