Strony

piątek, 18 grudnia 2020

„First Cow” filmem roku wg krytyków z Nowego Jorku

„First Cow” (Pierwsza krowa) w reżyserii Kelly Reichardt uznany została przez krytyków filmowych z Nowego Jorku za najlepszy film roku. Autorka „Nomadland” Chloé Zhao otrzymała nagrodę za reżyserię. Nagrodę aktorską zdobył m.in. Chadwick Boseman.

Przyznawane od 1935 roku nagrody krytyków z Nowego Jorku, to jedne z najbardziej szanowanych wyróżnień w branży filmowej. Przed rokiem wybory nowojorskich krytyków były zgodne z Amerykańską Akademią Filmową, bo obie grupy doceniły „Parasite”. We wcześniejszych latach nagrody krytyków z Nowego Jorku zdobywały m.in.: „Irlandczyk”, „Roma”, „Lady Bird”, „La La Land”. I wszystkie te filmy rywalizowały potem o główne Oscary.

Od kilku dni pojawiają się pierwsze nagrody krytyków z USA. W Bostonie triumfował „Nomadland”, ale w Nowym Jorku postawiono na „First Cow”. Film ten można było obejrzeć w Polsce na tegorocznych połączonych edycjach American Film Festival i Nowe Horyzonty. Historia opowiedziana w filmie rozgrywa się wokół tytułowej krowy. „Chiński imigrant (Orion Lee) i nieśmiały, aspirujący piekarz Cookie (John Magaro, znany z serialu  Orange Is the New Black) zakradają się nocą do stojącego spokojnie zwierzęcia. Już wkrótce po ich nielegalne wypieki ustawia się kolejka szukających lepszego życia traperów. W najdziwniejszym westernie wszech czasów, który zaczarował już widzów tegorocznego festiwalu w Berlinie, Reichardt po raz kolejny obezwładnia czułością, z jaką traktuje swoich bohaterów – także tych nieco bardziej włochatych, pokazując nietypową wizję podboju Dzikiego Zachodu” – napisała Marta Bałaga przybliżając film w katalogu wspomnianego festiwalu.

„First Cow” startował na początku roku w konkursie festiwalu w Berlinie. Otrzymał Nagrodę Jury na festiwalu w Deauville, doceniony został na festiwalu w Gijón, ma sporo nominacji do Gotham Awards.

Typowany na faworyta Oscarów „Nomadland” przyniósł nagrodę Chloé Zhao za reżyserię. Grająca w nim Frances McDormand musiała uznać wyższość młodziutkiej Sidney Flanigan, która stworzyła bardzo dobrą kreację w filmie „Nigdy, rzadko, czasem, zawsze”. Film ten doceniono też za scenariusz. Dwie nagrody otrzymał też film Spike’a Lee „Pięciu braci”, który doceniono nagrodami dla najlepszego aktora (Delroy Lindo) i pośmiertnie dla Chadwicka Bosemana za rolę drugoplanową. Wśród aktorek drugoplanowych wygrała Maria Bakalova, która brawurowo wystąpiła w „Borat Subsequent Moviefilm”. Filmy z serii „Mały topór” (przez niektórych uznawane za serial) zdobyły nagrodę zbiorową za zdjęcia. Najlepszy film dokumentalny to „Time”, a nieanglojęzyczny to „Bacurau”. Wśród animacji wygrał „Wolfwalkers”, a za najlepszy debiut uznano “The 40-Year-Old Version”.

Specjalne nagrody przyznano Kino Lorber i Spike’owi Lee. Kino Lorber doceniono za „stworzenie kina Marquee, dystrybucyjnej usługi wirtualnej, która została zaprojektowana w celu wspierania kin, a nie ich niszczenia”. Spike Lee zdobył wyróżnienie „za inspirowanie nowojorskiej społeczności swoim krótkim filmem „New York New York” oraz za działania na rzecz lepszego społeczeństwa, przy pomocy kina”.

Pełna lista nagrodzonych (w oryginale):

Best Film: “First Cow”

Best Director: Chloé Zhao, “Nomadland”

Best Screenplay: Eliza Hittman, “Never Rarely Sometimes Always”

Best Actress: Sidney Flanigan, “Never Rarely Sometimes Always”

Best Actor: Delroy Lindo, “Da 5 Bloods”

Best Supporting Actress: Maria Bakalova, “Borat Subsequent Moviefilm”

Best Supporting Actor: Chadwick Boseman, “Da 5 Bloods”

Best Cinematography: “Small Axe” (All Films)

Best Non-Fiction Film: “Time”

Best Foreign Language Film: “Bacurau”

Best Animated Feature: “Wolfwalkers”

Best First Film: “The 40-Year-Old Version”

Special Award: Kino Lorber, “for their creation of Kino Marquee, a virtual cinema distribution service that was designed to help support movie theaters, not destroy them.”

Special Award: Spike Lee, “for inspiring the New York community with his short film ‘New York New York’ and for advocating for a better society through cinema.”

3 komentarze:

  1. Czy to nie jest kontrowersja? First Cow to ten rodzaj filmu, który cenie najbardziej. Za nietuzinkowość. Za nieliniowość. Doskonały film.

    OdpowiedzUsuń
  2. Pozostało czekać na Polską premierę Nomadland i porównać te dwa tytuły :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Dla mnie nie jest to film roku

    OdpowiedzUsuń