Strony

poniedziałek, 15 marca 2021

Oscary 2021: Pełna lista nominacji i komentarz

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła nominacje do 93. edycji Oscarów. Najwięcej nominacji zdobył film „Mank”, ale to nie ta produkcja ostatecznie będzie triumfowała podczas tegorocznych Oscarów. Po sześć nominacji zdobyły: „Ojciec”, „Judas and the Black Messiah”, „Minari”, „Nomadland”, „Sound of Metal”, „Proces siódemki z Chicago”. I to tutaj należy poszukiwać zwycięzcy, a dziś faworytem numer 1 jest „Nomadland”, który przyniósł cztery nominacje Chloe Zhao. Listę najlepszych filmów roku uzupełnia „Obiecująca. Młoda. Kobieta.”, która otrzymała pięć nominacji. Wśród filmów międzynarodowych znalazła się „Aida” (Quo vadis, Aida), która koprodukowana była z polską kinematografią, a w walce o Oscara reprezentuje Bośnię i Herzegowinę. Po raz pierwszy w swojej karierze nominację do Oscara otrzymał Dariusz Wolski. Laureatów Oscarów poznamy w nocy z 25 na 26 kwietnia.

REKORDY, CIEKAWOSTKI, OSIĄGNIĘCIA - CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Opowiadający o złotym wieku w Hollywood czarno-biały film Davida Finchera zatytułowany „Mank” zdobył w tym roku największą liczbę nominacji do Oscara i ubiega się o 10 nagród Akademii. Czy ma szanse wygrać? Wygląda na to, że „Mankowi” przypadną w udziale nieco mniejsze Oscary, za na przykład zdjęcia czy scenografię. W tym roku innym filmom zwiastuje się triumf podczas Oscarów.

Po raz pierwszy w historii dwie kobiety znalazły się w kategorii doceniającej reżyserię. Obie przeszły do historii. Chloe Zhao za „Nomadland” jest pierwszą w historii reżyserką o korzeniach azjatyckich nominowaną do Oscara w tej kategorii i pierwszą w historii kobietą, która jednego roku zdobyła cztery nominacje do Oscarów (produkcja, reżyseria, scenariusz, montaż). Trzy nominacje zdobyła Emerald Fennell (dopiero trzecia kobieta z takim osiągnięciem) za film „Obiecująca. Młoda. Kobieta.” I jest to też pierwsza debiutująca reżyserka stająca do rywalizacji o tę nagrodę. Emerald Fennell i Chloé Zhao są dopiero szóstą i siódmą kobietą nominowaną w kategorii Najlepsza Reżyseria. Poprzednio nominacje zdobyły Lina Wertmüller, Jane Campion, Sofia Coppola, Kathryn Bigelow (jedyna laureatka Oscara za reżyserię) oraz Greta Gerwig.

Naciski na Akademię aby zróżnicowała grono osób przyjmowanych do tej organizacji, przyniosły skutek. W sumie siedemdziesiąt kobiet otrzymało w tym roku 76 nominacji do Oscarów i jest to rekord w historii Nagród Akademii. Oscary 2021 to także rekordowa różnorodność etniczna w kategoriach aktorskich.

Tam nominacje zdobyło dziewięcioro „kolorowych” (nie lubię tego określenia) wykonawców i jest to prawie połowa wszystkich nominowanych w kategoriach aktorskich. Viola Davis jest pierwszą w historii czarnoskórą aktorką z czterema aktorskimi nominacjami do Oscara.

Afro-amerykańscy aktorzy i aktorki zdobyli w sumie sześć nominacji, a do tego są trzy nominacje dla aktorów o korzeniach muzułmańskim i azjatyckim oraz dla aktorki z Korei. W sumie to: dwie nominacje dla głównych aktorek (Viola Davis i Andra Day), trzy nominacje dla głównych aktorów (Riz Ahmed, Chadwick Boseman, Steven Yeun), jedna nominacja dla aktorki drugoplanowej (Yuh-Jung Youn) i trzy nominacje dla aktów drugoplanowych (Daniel Kaluuya, Leslie Odom, Jr., Lakeith Stanfield). Przed rokiem tylko Cynthia Erivo reprezentowała aktorską społeczność afro-amerykańską w nominacjach.

Inaczej sprawa ma się z najlepszymi filmami. Do finałowej ósemki dostał się tylko jeden film reprezentujący „czarne” kino - "Judas and the Black Messiah". Trzeba jednak odnotować kolejne znaczące osiągniecie, po raz pierwszy w historii nominacje produkcyjne jednego filmu zdobyli tylko afro-amerykańscy twórcy. Jest też w najważniejszej kategorii film reprezentujący spojrzenie azjatyckie, czyli „Minari”, triumfator zeszłorocznego Sundance. Jego producentka Christina Oh ma korzenie azjatyckie.

Chadwick Boseman jest dopiero siódmym aktorem, który otrzymał pośmiertną nominację. Dwóch innych aktorów, Heath Ledger („Mroczny rycerz”) i Peter Finch („Sieć”), zdobyli pośmiertne Oscary. Nie spodziewam się innego rozwiązania, bo w powszechnej ocenie Boseman za rolę w „Ma Rainey: Matce bluesa” to tegoroczny faworyt i aktor ten dołączy do grona wykonawców docenionych po śmierci.

Steven Yeun jest pierwszym Amerykaninem pochodzenia azjatyckiego, który został nominowany do aktorskiego Oscara. Dała mu to rola w filmie „Minari”. Jego partnerka z planu tego filmu Yuh-Jung Youn jest pierwszą w historii Koreanką nominowaną do Oscara. Riz Ahmed jest pierwszym muzułmaninem i aktorem pochodzenia pakistańskiego nominowanym do Oscara za rolę pierwszoplanową. Gdyby nie Boseman, to w nim widziałbym laureata Oscara.

W kategoriach aktorskich jedenaście osób jest nominowanych po raz pierwszy (Riz Ahmed, Maria Bakalova, Chadwick Boseman, Andra Day, Vanessa Kirby, Leslie Odom, Jr, Paul Raci, Amanda Seyfried, Lakeith Stanfield, Steven Yeun i Yuh-Jung Youn).

Akademia powoli wyrównuje szanse w swoich szeregach przyjmując więcej kobiet i osób z mniejszości etnicznych. Statystyka ta nie zbliża się jednak do sytuacji w społeczeństwie. Aby jeszcze bardziej zwiększyć różnorodność i integrację, Akademia ogłosił we wrześniu 2020 roku nowy zestaw standardów kwalifikacyjnych, które zaczną być wprowadzane do Oscarów, począwszy od przyszłorocznych nagród. Normy te mają jednak zastosowanie tylko do kategorii z najlepszymi filmami.

Nie może być komentarza do nominacji bez spojrzenia na Netflix, który bardzo agresywnie od kilku lat walczy o Nagrody Akademii i inne wyróżnienia. W latach poprzednich nie zdobył głównej nagrody mając takie filmy, jak „Roma”, „Irlandczyk” i „Historia małżeńska”. W roku pandemii Netflix zdominował nagrody i dominuje też w nominacjach do Oscarów, bo ma ich aż 35 (w zeszłym roku 24). Jeśli jakiś film może mu przynieść nagrodę dla najlepszego filmu roku, to nie jest to „Mank”, ale skrojony pod Oscary „Proces siódemki z Chicago”. Inne produkcje Netfliksa zabiegające o Oscary to m.in.: „Cząstki kobiety” (tylko jedna nominacja), „Ma Rainey: Matka bluesa” (trzy nominacje), animacja „Wyprawa na Księżyc” i dokumentalny „Obóz godności”, wyprodukowany przez Michelle i Baracka Obamów. 13 nominacji zdobył też Amazon, są też nominacje dla Apple’a, Hulu i dla Disney+.

Tegoroczne Oscary rozgrywają się w czasie pandemii. Kina ciągle nie działają z pełnym rozmachem, ciągle Hollywood nie może podnieść się po kryzysie. Wiele filmów zamiast do kin, zostało sprzedanych do internetu i zaistniało podczas nominacji („Proces siódemki z Chicago”, „Greyhound”, „Kolejny film o Boracie”, „Wolfwalkers”). Nie wiadomo jednak, jak wyglądała będzie tegoroczna gala wręczenia Oscarów. Ceremonie Złotych Globów i niezbyt udanych Cesarów pozostawia wiele do życzenia.

W nocy z 25 na 26 kwietnia wręczone zostaną Oscary i choć jest spore grono faworytów, do końca nie można przewidzieć, kto wygra najważniejsze nagrody filmowe na świecie. Rok pandemii, może przynieść zaskakujące decyzje także podczas gali Oscarów.

Pełna lista nominacji:

 

NAJLEPSZY FILM

 

"The Father" / „Ojciec” (Sony Pictures Classics)

A Trademark Films/F Comme Film/Ciné-@ Production

David Parfitt, Jean-Louis Livi, Philippe Carcassonne, Producenci

 

"Judas and the Black Messiah" (Warner Bros.)

A Macros Media/Proximity Media Production

Shaka King, Charles D. King, Ryan Coogler, Producenci

 

"Mank" (Netflix)

A Netflix International Pictures Production

Ceán Chaffin, Eric Roth, Douglas Urbanski, Producenci

 

"Minari" (A24)

A Plan B Production

Christina Oh, Producer

 

"Nomadland" (Searchlight)

A Highwayman/Hear/Say Productions/Cor Cordium Production

Frances McDormand, Peter Spears, Mollye Asher, Dan Janvey, Chloé Zhao, Producenci

 

"Promising Young Woman" / „Obiecująca. Młoda. Kobieta.” (Focus Features)

A LuckyChap Entertainment/FilmNation Entertainment Production

Ben Browning, Ashley Fox, Emerald Fennell, Josey McNamara, Producenci

 

"Sound of Metal" (Amazon Studios)

A Caviar/Flat 7 Production

Bert Hamelinck, Sacha Ben Harroche, Producenci

 

"The Trial of the Chicago 7" / „Proces siódemki z Chicago” (Netflix)

A Netflix - association with Cross Creek Pictures/Marc Platt/DreamWorks Pictures - association with ShivHans Pictures Production

Marc Platt, Stuart Besser, Producenci

 

REŻYSERIA

"Another Round" / „Na rauszu” (Samuel Goldwyn Films) - Thomas Vinterberg

"Mank" (Netflix) - David Fincher

"Minari" (A24) - Lee Isaac Chung

"Nomadland" (Searchlight) - Chloé Zhao

"Promising Young Woman" (Focus Features) - Emerald Fennell

 

AKTORKA W GŁÓWNEJ ROLI KOBIECEJ

Viola Davis - "Ma Rainey's Black Bottom" / „Ma Rainey: Matka bluesa” (Netflix)

Andra Day - "The United States vs. Billie Holiday" (Hulu)

Vanessa Kirby - "Pieces of a Woman" / „Cząstki kobiety” (Netflix)

Frances McDormand - "Nomadland" (Searchlight)

Carey Mulligan - "Promising Young Woman" (Focus Features)

 

AKTOR W GŁÓWNEJ ROLI MĘSKIEJ

Riz Ahmed - "Sound of Metal" (Amazon Studios)

Chadwick Boseman - "Ma Rainey's Black Bottom" (Netflix)

Anthony Hopkins - "The Father" (Sony Pictures Classics)

Gary Oldman - "Mank" (Netflix)

Steven Yeun - "Minari" (A24)

 

AKTORKA W ROLI DRUGOPLANOWEJ

Maria Bakalova - "Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan" / „Kolejny film o Boracie” (Amazon Studios)

Glenn Close - "Hillbilly Elegy" / „Elegia bidoków” (Netflix)

Olivia Colman - "The Father" (Sony Pictures Classics)

Amanda Seyfried - "Mank" (Netflix)

Yuh-Jung Youn - "Minari" (A24)

 

AKTOR W ROLI DRUGOPLANOWEJ

Sacha Baron Cohen - "The Trial of the Chicago 7" (Netflix)

Daniel Kaluuya - "Judas and the Black Messiah" (Warner Bros.)

Leslie Odom, Jr. - "One Night in Miami..." (Amazon Studios)

Paul Raci - "Sound of Metal" (Amazon Studios)

Lakeith Stanfield - "Judas and the Black Messiah" (Warner Bros.)

 

SCENARIUSZ ADAPTOWANY

"Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan" (Amazon Studios) - Scenariusz Sacha Baron Cohen & Anthony Hines & Dan Swimer & Peter Baynham & Erica Rivinoja & Dan Mazer & Jena Friedman & Lee Kern; Historia Sacha Baron Cohen & Anthony Hines & Dan Swimer & Nina Pedrad

"The Father" (Sony Pictures Classics) - Scenariusz Christopher Hampton, Florian Zeller

"Nomadland" (Searchlight) – Scenariusz Chloé Zhao

"One Night in Miami..." (Amazon Studios) - Scenariusz Kemp Powers

"The White Tiger" / „Biały tygrys” (Netflix) - Scenariusz Ramin Bahrani

 

SCENARIUSZ ORYGINALNY

"Judas and the Black Messiah" (Warner Bros.) - Scenariusz Will Berson & Shaka King Historia Will Berson & Shaka King, Kenny Lucas & Keith Lucas

"Minari" (A24) - Scenariusz Lee Isaac Chung

"Promising Young Woman" (Focus Features) - Scenariusz Emerald Fennell

"Sound of Metal" (Amazon Studios) - Scenariusz Darius Marder & Abraham Marder Historia Darius Marder & Derek Cianfrance

"The Trial of the Chicago 7" (Netflix) - Scenariusz Aaron Sorkin

 

FILM MIĘDZYNARODOWY

"Another Round" („Na rauszu”) / A Zentropa Entertainments Production / Dania

"Better Days" / A Goodfellas Pictures Limited Production / Hongkong

"Collective" („Kolektyw”) / An Alexander Nanau Production/Samsa Film/HBO Europe Production / Rumunia

"The Man Who Sold His Skin" / A Tanit Films Production / Tunezja

"Quo Vadis, Aida?" (Aida) / A Deblokada Production / Bośnia i Herzegowina

 

PEŁNOMETRAŻOWY FILM ANIMOWANY

"Onward" / „Naprzód” (Walt Disney) - Dan Scanlon, Kori Rae

"Over the Moon" / „Wyprawa na Księżyc” (Netflix) - Glen Keane, Gennie Rim, Peilin Chou

"A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon" / „Baranek Shaun Film. Farmageddon” (Netflix) - Richard Phelan, Will Becher, Paul Kewley

"Soul" / „Co w duszy gra” (Walt Disney) - Pete Docter, Dana Murray

"Wolfwalkers" / „Sekret wilczej gromady” (Apple/GKIDS) - Tomm Moore, Ross Stewart, Paul Young, Stéphan Roelants

 

PEŁNOMETRAŻOWY FILM DOKUMENTALNY

"Collective" (Magnolia Pictures/Participant) - Alexander Nanau, Bianca Oana

An Alexander Nanau Production/Samsa Film/HBO Europe Production

"Crip Camp" / „Obóz godności: Rewolucja w życiu niepełnosprawnych” (Netflix) - Nicole Newnham, Jim LeBrecht, Sara Bolder

A Higher Ground, Rusted Spoke - association with Little Punk, JustFilms, Ford Foundation Production

"The Mole Agent" (Gravitas Ventures) - Maite Alberdi, Marcela Santibáñez

A Micromundo Producciones/Motto Pictures/Sutor Kolonko/Volya Films/Malvalanda Production

"My Octopus Teacher" / „Czego nauczyła mnie ośmiornica” (Netflix) - Pippa Ehrlich, James Reed, Craig Foster

A Netflix Original Documentary - association with Off the Fence, The Sea Change Project Production

"Time" (Amazon Studios) - Garrett Bradley, Lauren Domino, Kellen Quinn

A Concordia Studio - association with The New York Times, Outer Piece, Hedgehog Films Production

 

MUZYKA ORYGINALNA

"Da 5 Bloods" / „Pięciu braci” (Netflix) - Terence Blanchard

"Mank" (Netflix) - Trent Reznor, Atticus Ross

"Minari" (A24) - Emile Mosseri

"News of the World" / „Nowiny ze świata” (Universal) - James Newton Howard

"Soul" (Walt Disney) - Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste

 

PIOSENKA ORYGINALNA

"Fight For You" z filmu "Judas and the Black Messiah" (Warner Bros.)

Muzyka H.E.R., Dernst Emile II Słowa H.E.R., Tiara Thomas

Muzyka Daniel Pemberton

"Hear My Voice" z filmu "The Trial of the Chicago 7" (Netflix)

Słowa Daniel Pemberton, Celeste Waite

"Husavik" z filmu "Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga" (Netflix)

Music, Słowa Savan Kotecha, Fat Max Gsus, Rickard Göransson

"Io Sì (Seen)" z filmu "The Life Ahead (La Vita Davanti a Se)" (Netflix)

Muzyka Diane Warren

Słowa Diane Warren, Laura Pausini

"Speak Now" z filmu "One Night in Miami..." (Amazon Studios)

Music, Słowa Leslie Odom, Jr., Sam Ashworth

 

MONTAŻ

"The Father" (Sony Pictures Classics) - Yorgos Lamprinos

"Nomadland" (Searchlight) - Chloé Zhao

"Promising Young Woman" (Focus Features) - Frédéric Thoraval

"Sound of Metal" (Amazon Studios) - Mikkel E. G. Nielsen

"The Trial of the Chicago 7" (Netflix) - Alan Baumgarten

 

ZDJĘCIA

"Judas and the Black Messiah" (Warner Bros.) - Sean Bobbitt

"Mank" (Netflix) - Erik Messerschmidt

"News of the World" (Universal) - Dariusz Wolski

"Nomadland" (Searchlight) - Joshua James Richards

"The Trial of the Chicago 7" (Netflix) - Phedon Papamichael

 

DŹWIĘK

"Greyhound" (Apple) - Warren Shaw, Michael Minkler, Beau Borders, David Wyman

"Mank" (Netflix) - Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance, Drew Kunin

"News of the World" (Universal) - Oliver Tarney, Mike Prestwood Smith, William Miller, John Pritchett

"Soul" (Walt Disney) - Ren Klyce, Coya Elliott, David Parker

"Sound of Metal" (Amazon Studios) - Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michelle Couttolenc, Carlos Cortés, Phillip Bladh

 

KOSTIUMY

"Emma" (Focus Features) - Alexandra Byrne

"Ma Rainey's Black Bottom" (Netflix) - Ann Roth

"Mank" (Netflix) - Trish Summerville

"Mulan" (Walt Disney) - Bina Daigeler

"Pinocchio" / „Pinokio” (Roadside Attractions) - Massimo Cantini Parrini

 

SCENOGRAFIA

"The Father" (Sony Pictures Classics) - Scenografia: Peter Francis, Dekoracje: Cathy Featherstone

"Ma Rainey's Black Bottom" (Netflix) - Scenografia: Mark Ricker, Dekoracje: Karen O'Hara, Diana Stoughton

"Mank" (Netflix) - Scenografia: Donald Graham Burt, Dekoracje: Jan Pascale

"News of the World" (Universal) - Scenografia: David Crank, Dekoracje: Elizabeth Keenan

"Tenet" (Warner Bros.) - Scenografia: Nathan Crowley, Dekoracje: Kathy Lucas

 

CHARAKTERYZACJA / FRYZURY

"Emma" (Focus Features) - Marese Langan, Laura Allen, Claudia Stolze

"Hillbilly Elegy" (Netflix) - Eryn Krueger Mekash, Matthew Mungle, Patricia Dehaney

"Ma Rainey's Black Bottom" (Netflix) - Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal, Jamika Wilson

"Mank" (Netflix) - Gigi Williams, Kimberley Spiteri, Colleen LaBaff

"Pinocchio" (Roadside Attractions) - Mark Coulier, Dalia Colli, Francesco Pegoretti

 

EFEKTY WIZUALNE

"Love, Monsters" (Paramount) - Matt Sloan, Genevieve Camilleri, Matt Everitt, Brian Cox

"The Midnight Sky" / „Niebo o północy” (Netflix) - Matthew Kasmir, Christopher Lawrence, Max Solomon, David Watkins

"Mulan" (Walt Disney) - Sean Faden, Anders Langlands, Seth Maury, Steve Ingram

"The One and Only Ivan" / „Jedyny i niepowtarzalny Ivan” (Walt Disney) - Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones, Santiago Colomo Martinez

"Tenet" (Warner Bros.) - Andrew Jackson, David Lee, Andrew Lockley, Scott Fisher

 

KRÓTKOMETRAŻOWY FILM DOKUMENTALNY

"Colette" - Anthony Giacchino, Alice Doyard

A Respawn Entertainment/Oculus Studios/Time Travel Unlimited Production

"A Concerto Is a Conversation" (New York Times Op-Docs) - Ben Proudfoot, Kris Bowers

A Breakwater Studios Production

"Do Not Split" - Anders Hammer, Charlotte Cook

A Field of Vision Production

"Hunger Ward" (MTV Documentary Films) - Skye Fitzgerald, Michael Scheuerman

A Spin Film/Vulcan Production

"A Love Song for Latasha" (Netflix) A Black Dreams LLC Production - Sophia Nahli Allison, Janice Duncan

 

KRÓTKOMETRAŻOWY FILM ANIMOWANY

"Burrow" (Walt Disney)

A Pixar Animation Studios Production

Madeline Sharafian, Michael Capbarat

"Genius Loci"

A Kazak Production

Adrien Mérigeau, Amaury Ovise

"If Anything Happens I Love You" (Netflix) A Gilbert Films, Oh Good Production

Will McCormack, Michael Govier

"Opera"

A Beasts, Natives Alike Production

Erick Oh

"Yes-People"

A CAOZ, Hólamói Production

Gísli Darri Halldórsson, Arnar Gunnarsson

 

KRÓTKOMETRAŻOWY FILM FABULARNY

"Feeling Through"

A Doug Roland Films Production

Doug Roland, Susan Ruzenski

"The Letter Room"

A Dutch Tilt Film, Mad Gene Media, Topic Production

Elvira Lind, Sofia Sondervan

"The Present"

A Philistine Films Production

Farah Nabulsi

"Two Distant Strangers"

A Dirty Robber Production

Travon Free, Martin Desmond

"White Eye"

A MINA Films, KM Production

Roe Tomer Shushan, Shira Hochman

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz