W wieku 89 lat zmarł ceniony amerykański aktor Alan Arkin. Zdobył Oscara i wiele innych nagród, ale zapisał się w historii kina wieloma innymi rolami.
W wieku 89 lat zmarł ceniony amerykański aktor Alan Arkin. Zdobył Oscara i wiele innych nagród, ale zapisał się w historii kina wieloma innymi rolami.
Znane są już nominacje do 39. edycji nagród Television Critics Association. Na czele nominowanych „Sukcesja” i „The Last of Us”. HBO dominuje na liście z 20 nominacjami, Netflix jest zdecydowanie w odwrocie.
Jest już dostępny oficjalny teaser filmu „Chłopi”, produkcji BreakThru Films. To adaptacja słynnej powieści Reymonta o tym samym tytule w reżyserii DK Welchman (znanej wcześniej jako Dorota Kobiela) i Hugh Welchmana. Zespół zasłynął produkcją „Twój Vincent”, pierwszą na świecie pełnometrażową animacją malarską, którą zobaczyło w kinach 6 mln widzów.
Filmy nominowane do Złotej Palmy i nagrodzone na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes znajdą się w programie 17. BNP Paribas Dwa Brzegi. Festiwal otworzy Aki Kaurismäki i jego najnowszy film „Opadłe liście” („Fallen Leaves”), uhonorowany Nagrodą Jury w Cannes.
To będzie ocena bez spoilerów, a jednocześnie ocena oczami fana serii, który wiele wybacza. „Indiana Jones i artefakt przeznaczenia” to znakomite zwieńczenie opowieści o słynnym archeologu. I choć daleko mu do „Poszukiwaczy zaginionej Arki”, to jednak śmiało postawię go na półce z klasycznymi częściami tej serii i z dala od rozczarowującego „Królestwa Kryształowej Czaszki”.
Festiwal „Lato z Muzami” w Nowogardzie to jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych odbywających się cyklicznie w województwie zachodniopomorskim i bardzo życzliwie oceniana inicjatywa artystyczna na arenie krajowych festiwali filmowych. Tegoroczny 26. Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” odbędzie się w Nowogardzie w dniach 13-16 lipca 2023.
[WIDEO] Jest jeszcze lepiej. W sieci pojawił się właśnie drugi zwiastun filmu „Diuna. Część druga” i jest trwa on 3 minuty. Twórcy znacznie ciekawiej przybliżyli nam nadchodzącą produkcję. To się zapowiada jeszcze lepiej, niż do tej pory.
Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej zaprosiła w swoje szeregi kolejne 398 osób. W tym gronie znajdują się liczni przedstawiciele polskiej kinematografii, w tym m.in. Joanna Kulig, reżyserka Agnieszka Smoczyńska i montażystka Agnieszka Glińska. Jeśli wszyscy przyjmą zaproszenie, liczba osób w Akademii przekroczy 10 tysięcy osób.
Książka "Polskie Oscary: co, kto, ile, jak i dlaczego" autorstwa Andrzeja Krakowskiego, producenta, scenarzysty, reżysera oraz wykładowcy Wydziału Organizacji Sztuki Filmowej Szkoły Filmowej w Łodzi, zdobyła laur American Book Fest.
Odpowiedzialni za casting filmu „Chleb i sól” Katarzyna Iskra, Damian Kocur i Piotr Steczek zostali laureatami 8. edycji Nagrody im. Weroniki Migoń dla Reżysera Obsady Aktorskiej. To kolejne prestiżowe wyróżnienie ze strony środowiska filmowego dla produkcji Studia Munka działającego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.
Doroczną Nagrodę Parlamentu Europejskiego połączoną z Nagrodą Publiczności Europejskiej Akademii Filmowej otrzymał film „Blisko” w reżyserii Lukasa Dhonta.
Obcując z tym filmem zaleca się ostrożność. Trwający 202 minuty film „Jeanne Dielman, Bulwar Handlowy, 1080 Bruksela” to coś przejmująco prawdziwego, czego w kinie dziś prawie się nie doświadcza. W tej prosto skonstruowanej historii, bez większych zwrotów dramaturgicznej akcji, czai się film wybitny. Najlepszy film w historii kina?
Uwaga Szczecin i okolice! Już tradycyjnie i po raz kolejny w wakacje Kino Zamek i Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zapraszają na Zamkowe Noce Filmowe. Edycja 2023 rozgrywać będzie się na dużym dziedzińcu w każdy czwartek lipca i sierpnia. Tradycyjnie wszystkie seanse będą bezpłatne, a ja przyłożyłem swoje „dwa grosze” do programu tych filmowych spotkań.
Nagrodę Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za całokształt twórczości otrzyma w tym roku Allan Starski. Scenograf odbierze statuetkę Platynowych Lwów podczas finałowej gali 48. FPFF.
Genialne „Dziecka Rosemary” Romana Polańskiego doczeka się prequela. Film nosić będzie tytuł „Apartament 7A” i plotki po pokazach wstępnych mówią, że „nie jest źle”.
Bardzo udany film dokumentalny „Polański, Horowitz. Hometown” w reżyserii Anny Kokoszki-Romer i Mateusza Kudły będzie miał śladową dystrybucję we Francji. Zachodnie media piszą, że Polański i jego twórczość są obecnie niechciane we Francji, a sam twórca jest persona non grata.
Fantastyczna wiadomość. Rada Gubernatorów Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła laureatów tegorocznych Honorowych Oscarów. W listopadzie otrzymają je aktorka Angela Bassett, genialny komik i klasyk kina Mel Brooks, montażystka Carol Littleton, a dodatkowo Michelle Satter z Instytutu Sundance odbierze Nagrodę Humanitarną im. Jeana Hersholta.
Przed sporym wyzwaniem (jak zresztą jej poprzednicy) staje nowa dyrektorka artystyczna Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. O udział w Konkursie Głównym zabiega 60 filmów. O Złote Lwy (jeśli tylko regulamin nie zostanie „nagięty”) wystartuje 16 produkcji.
Kilka lat, a nawet miesięcy, temu takie rozwiązanie wydawało się nie do pomyślenia. Produkcje HBO trafią prawdopodobnie do Netfliksa. Obie firmy prowadzą w tej sprawie rozmowy. Wydaje się niemal pewnym, że Netflix nie dostanie seriali typu „Gra o tron”, ale HBO to znaczące biblioteki z ciekawymi treściami. Czy po tej sprzedaży, będzie miało sens trzymać HBO w swoich zasobach?
ATM Grupa wyprodukuje dokumentalny film o Korze Jackowskiej, oparty na biograficznej książce Katarzyny Kubisiowskiej "Się żyje. Kora. Biografia". Taką informację przekazało w mediach społecznościowych wydawnictwo Znak. W planach jest także fabuła. Mam pewne obawy.
Dziś w mediach pojawiła się oficjalna informacja o realizacji nowego filmu Krzysztofa Skoniecznego. Moją uwagę zwrócił przede wszystkim mały zapis o tym, że międzynarodowym agentem sprzedaży jest firma Film-Nation. To duże osiągnięcie, na etapie realizacji zdjęć do „Wrooklyn Zoo”. Czym zainteresował ten film zagranicznych partnerów. Film jest współczesną wersją sztuki „Romeo i Julia” i rozgrywać będzie się na ulicach Wrocławia i na słoneczne wybrzeże USA.
Wydarzeniem 26. Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” w Nowogardzie będzie w tym roku recital Krystyny Tkacz zatytułowany „W drodze pod wiatr”. Przy fortepianie towarzyszyć jej będzie Piotr Sawicki. Występ ten będzie częścią gali otwarcia festiwalu, która odbędzie się w dniu 14 lipca 2023.
Ponad pięć tysięcy osób zgromadziła w środę w Los Angeles demonstracja poparcia dla strajku scenarzystów. Domagają się oni m.in. lepszych wynagrodzeń i regulacji związanych ze sztuczną inteligencją.
Jak informują amerykańskie media, szef Warner Bros. Discovery zwolnił dyrektorów kierujących TCM, kanału który cały swój program poświęca klasyce kina. Wypowiedzenia otrzymali też ludzie, którzy zajmowali się budową kontentu tej stacji (eseje, specjalne dodatki wideo). Bardzo nie spodobała się ta decyzja filmowcom, którzy lubią i cenią klasykę. Do Davida Zaslava zadzwonili w tej sprawie najwięksi miłośnicy klasyki filmowej Steven Spielberg, Martin Scorsese i Paul Thomas Anderson. Wspólnie po tej rozmowie mistrzowie wydali specjalne oświadczenie.
Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej (AMPAS) zdecydowała się na wprowadzenie nowych reguł dopuszczania filmów do nominacji w najważniejszej oscarowej kategorii: Najlepszy Film Roku. Zmiany te wzmacniają pozycję kin kosztem serwisów streamingowych. Decyzje te uderzają przede wszystkim w Netflix czy AppleTV+, ale cieszą ludzi, którzy doświadczenie kinowe stawiają na pierwszym miejscu.
Główny Urząd Statystyczny opublikował informacje na temat sytuacji kinematografii w Polsce za 2022 rok. W kinach stałych wyświetlono 2,1 mln seansów, które obejrzało 41,4 mln widzów. To oznacza wzrost liczby widzów o 50,8 procent w porównaniu z rokiem 2021. Niestety do osiągnięć sprzed pandemii, droga jeszcze daleka. Według stanu na koniec 2022 r. w Polsce działały 532 kina stałe, a wyprodukowano 367 filmów przeznaczonych do prezentacji w kinach i telewizji.
[WIDEO] Pojawił się pierwszy zwiastun filmu „Priscilla” w reżyserii Sofii Coppoli. Będzie to opowieść, która koncentrować będzie się na żonie Elvisa Presleya. Nieco ponad rok po „Elvisie” Buza Luhrmanna pojawi się kolejny znaczący projekt poświęcony tej postaci i tej historii. Coppola to jest nazwisko, a jej każdy film to wydarzenie. Tym razem współpracuje z A24.
Andrzej Saramonowicz na swoim profilu zamieścił informację o rozpoczęciu pracy nad filmem o Kapitanie Żbiku z Grzegorzem Małeckim w głównej roli. Okazało się, że to był żart i że w informacji było mnóstwo tropów na to wskazujących. Moim zdaniem nie było, a informacja poważnego twórcy brzmiała poważnie. Media dały się nabrać, ale wybuchła mała burza w branży. Kapitan Żbik to znacząca postać polskiej popkultury, ale nie chciałem tematowi filmu poświęcać większej uwagi. Za to chętnie poświęcę temu zdarzeniu kilka zdań, teraz. Uważam bowiem, że Saramonowicz zachował się nieodpowiedzialnie.
[WIDEO] Miało nie być już materiałów promocyjnych do nadchodzącej części „Indiany Jonesa”, ale gdy pojawia się John Williams… Ta muzyka, to element absolutnie niezbędny, aby udać się w ogóle w tę wyprawę. Podobno piąty kinowy film aż tak nie zachwyca, ale ta muzyka ciągle działa. Szczęście mieli goście premiery filmu w Los Angeles, kiedy Steven Spielberg zaprosił na scenę swojego przyjaciela, a ten zagrał trzy utwory związane z tą serią, w tym utwór nowy.
Tęsknię za dawnymi filmami Wesa Andersona. Najnowsze jego przedsięwzięcie wypadło lepiej od „Kurier Francuski z Liberty, Kansas Evening Sun”, ale to ciągle nie jest klasa jego najlepszych produkcji. Oto krótkie przemyślenia po seansie „Asteroid City” Wesa Andersona.
Od wielu lat planowana jest realizacja serialowej wersji „Metropolis”. Dziś okazuje się, że projekt nie powstanie, a jednym z powodów jest strajk scenarzystów. Mówi się też, że serialowa wersja miała kosztować za dużo. Budżetu przestraszył się nawet AppleTV+.
Współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej (w ramach PO Polsko-Ukraińskie Inicjatywy Filmowe) pełnometrażowy film dokumentalny „Skąd dokąd” w reżyserii Maćka Hameli zdobył główną nagrodę jury w Konkursie Międzynarodowym podczas Sheffield DocFest. Otrzymana nagroda pozwoli na ubieganie się o nominację do nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.
Znani są już laureaci 42. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. Najważniejszą nagrodę zdobył „Chleb i sól” w reżyserii Damiana Kocura. W konkursie „Nakręceni na Teatrotekę”, w którym miałem zaszczyt być w jury, za reżyserię doceniliśmy Luizę Budejko za pracę do „Tańca z ofiarą”. Dwie nagrody otrzymał dokument „Apolonia, Apolonia”.
Wraz z dzisiejszą premierą filmu „Flash” w kinach pojawił się zwiastun filmu „Diuna. Część 2”. Ten oczekiwany obraz Denisa Villeneuve’a będzie w polskich kinach prezentowany także z polskim dubbingiem. Na niedawnym Forum Wokół Kina informację tę potwierdził Warner Bros. Mało tego, z dubbingiem będzie też prezentowany film „Meg 2: Głębia”. Czy widzowie polubią tę formę prezentacji filmów?
[WIDEO] Pojawił się zwiastun filmu „Anatomy of a Fall” w reżyserii Justine Triet. Ta produkcja zdobyła w tym roku Złotą Palmę na festiwalu w Cannes. Polska premiera filmu jesienią.
15 czerwca 2023 o godzinie 19:30 odbył się ostatni seans filmowy w kinie Pionier w Szczecinie, a zaszczytu tego dostąpił obraz „Tori i Lokita” w reżyserii braci Dardenne. To był ostatni seans przed wakacyjną przerwą w Pionierze i w formule kina jaką znamy od lat. Długoletni właściciel definitywne kończy swoją działalność. Na razie kino zamknięte będzie do 31 sierpnia, ale nie wiadomo, co wydarzy się później i jaka czeka to kino przyszłość.
Głośne było zerwanie wieloletniej współpracy Christophera Nolana ze studiem Warner Bros., które za poprzednich szefów i w najgorszym okresie pandemii wypuściło w modelu kino/internet „Tenet”, a to nie spodobało się reżyserowi. Warner Bros. zabiega teraz powrót Nolana pod swoje skrzydła.
W środę w południe przed Kancelarią Premiera Mateusza Morawieckiego odbyła się kilkudziesięcioosobowa pikieta zorganizowana przez polskie środowiska filmowe.
Można się już do tego przyzwyczaić. Zapowiada na przyszły rok premiera „Avatara 3” została przesunięta o rok, a kolejne części trafią do kin pod koniec dekady i na początku następnej.
Pojawiają się coraz bardziej szczegółowe informacje na temat braku dotacji na nowy film Agnieszki Holland. Wygląda na to, że reżyserka uraziła dyrektora PISF.
Maria Zmarz-Koczanowicz, czołowa polska dokumentalistka i wnikliwa obserwatorka naszej rzeczywistości, otrzyma tegoroczny Laur Cisowy, przyznawany przez organizatorów Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” w Nowogardzie, za wybitne osiągnięcia artystyczne. 26. „Lato z Muzami” odbędzie się w dniach 13-16 lipca 2023 roku.
Dick Clark Productions i Eldridge poinformowały w poniedziałek rano, że nabyły od Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej wszystkie aktywa, prawa i nieruchomości związane ze Złotymi Globami, przekształcając hollywoodzkie rozdanie nagród w przedsięwzięcie komercyjne. Wygląda na to, że HFPA i jej członkowie kończą swoją działalność. Z drugiej strony Złote Globy mają być przyznawane dalej, choć zapewne ulegną zmianom. Nie wiadomo, co się za tym kryje.
Oczywiście, że pojawiają się pomysły na realizację spin-offów serialu „Ted Lasso”, ale jako fan tej produkcji, pozwalam sobie powiedzieć głośno NIE!
12 czerwca rozpoczyna się 42. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. ZFF Pomerania Film bardzo mocno zaznaczy swoją obecność podczas tegorocznej edycji wydarzenia.
Universal Pictures poinformował, że jego usługa premium video-on-demand (PVOD) odniosła komercyjny i ekonomiczny sukces i nie ma ona wpływu na sprzedaż filmów w kinach.
Powstał serial idealny, na te czasy i dla moich potrzeb. Powstał i po trzech sezonach z wielką klasą zakończono jego produkcję. „Ted Lasso” budzi mój nieustający zachwyt. Chwilę po zakończeniu 3. sezonu, włączyliśmy serial od samego początku i nie możemy się rodzinnie od niego uwolnić.
[WIDEO] Pojawił się nowy zwiastun najnowszego filmu Yorgosa Lanthimosa pt. „Biedne istoty” (Poor Things). Już pierwsza zapowiedź wprowadzała w konsternację, ale tym razem jest jeszcze dziwniej. Bardzo mnie to cieszy i oczywiście niepokoi, bo fajnie, żeby w tym szaleństwie była też metoda… Premiera filmu 8 września, na deser pojawił się też nowy plakat. No i Willem Dafoe wygląda niesamowicie.
14 czerwca pod kancelarią Prezesa Rady Ministrów w Warszawie odbędzie się pikieta „Scenarzyści razem!”. Tego dnia na całym świecie odbędzie się Dzień Solidarności ze strajkującymi scenarzystami w USA. Polscy twórcy walczą o należne im tantiemy z rynku internetowego.
Kolejne podejście do tematu premiery najnowszego filmu Romana Polańskiego. Powraca też kwestia premiery „The Palace” na festiwalu w Wenecji. O sprawie pisze „Variety”, więc coś może być na rzeczy…