Strony

poniedziałek, 19 czerwca 2023

Dokument „Skąd dokąd” z Oscarową kwalifikacją

Współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej (w ramach PO Polsko-Ukraińskie Inicjatywy Filmowe) pełnometrażowy film dokumentalny „Skąd dokąd” w reżyserii Maćka Hameli zdobył główną nagrodę jury w Konkursie Międzynarodowym podczas Sheffield DocFest. Otrzymana nagroda pozwoli na ubieganie się o nominację do nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.

To kolejny – tym razem międzynarodowy sukces po dwóch nagrodach, jakie ta polsko-francusko-ukraińska produkcja zdobyła podczas tegorocznego Millennium Docs Against Gravity. Obraz był też prezentowany na festiwalu w Cannes w ramach sekcji ACID.

Sheffield DocFest to największy festiwal filmu dokumentalnego w Wielkiej Brytanii, odbywający się od 1994 roku. Towarzyszą mu targi filmowe i pitching forum The MeetMarket, a także targi The Arts Talent Market. Jubileuszowa – 30. edycja festiwalu odbyła się w dniach 14-19 czerwca br. Jurorzy, Kim Longinotto, Rodrigo Reyes i Vinay Shukla, w uzasadnieniu nagrody dla „Skąd dokąd” napisali: „Podczas oglądania filmów konkursowych znaleźliśmy wrażliwe, piękne wizje, które łączą zarówno rzemiosło, jak i fabułę, otwierając nasze serca na wspólnotę człowieczeństwa. Jeśli filmy dokumentalne mają znaczenie, jeśli w ogóle mają być istotne i ważne, muszą łączyć nas z życiem innych. (…) Jako jury byliśmy oszołomieni genialną prostotą tego filmu, który czyni nas pasażerami uniwersalnej odysei przetrwania i exodusu”.

To kolejne duże wydarzenie, w którym wziął udział obraz w reżyserii Maćka Hameli. Millennium Docs Against Gravity przyniósł mu wygraną w Konkursie Filmów Polskich oraz Nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych. Z kolei premiery pokaz w Cannes przy pełnej sali zakończyły gromkie brawa i tłum chętnych na rozmowę z reżyserem.

Opis fabuły filmu

Początek inwazji Rosji na Ukrainę. Ludzie zawieszeni w czasie i przestrzeni, w obliczu niepewnego tu i teraz, decydują się na porzucenie tego, co mają najcenniejsze i wsiadają bez zastanowienia do zakurzonego vana na obcych rejestracjach. Samochód przemierza tysiące kilometrów, pełniąc rozmaite funkcje: poczekalni, szpitala, schronu, a przede wszystkim przestrzeni do zwierzeń i wyznań, którymi w sposób naturalny zaczynają dzielić się współtowarzysze podróży z przypadku.

Film „Skąd dokąd” (ang. „In the Rearview”) to portret zbiorowy złożony z doświadczeń ludzi, którzy mają jeden cel: znaleźć bezpieczne schronienie. W vanie, ich tymczasowym azylu, zniesione są różnice płci, wieku, koloru skóry, sprawności fizycznej, pochodzenia, tożsamości, poglądów czy wiary. W języku ukraińskim „skąd” (звідки / zvidky) i „dokąd” (куди / kudy), to też rutynowe pytania zadawane podczas próby przebicia się przez liczne punkty kontrolne, rozmieszczone na terenie Ukrainy.

Wojna trwa nadal

Twórcy filmu „Skąd dokąd”, w trakcie przeprowadzanych przez siebie licznych akcji ewakuacyjnych z rozległego terytorium kraju ogarniętego wojną, postanowili udokumentować historie ludzi, którzy zostali zmuszeni do ucieczki z dnia na dzień. – Zdjęcia do naszego filmu były bezwzględnie podporządkowane ewakuacjom realizowanym przeze mnie od początku inwazji. Wierzę, że to właśnie dlatego udało nam się stworzyć tak autentyczny obraz wojny, która toczy się za naszymi plecami, a mogłaby dotknąć każdego z nas. Mam nadzieję, że obecność filmu w Cannes będzie okazją, aby przypomnieć wszystkim o tym, że wojna trwa dalej i tylko nasze wspólne zaangażowanie pozwoli ją zakończyć – mówi Maciek Hamela, reżyser filmu i kierowca vana.

Autorem scenariusza i reżyserem „Skąd dokąd” jest Maciek Hamela, a autorami zdjęć: Yura Dunay, Wawrzyniec Skoczylas, Marcin Sierakowski i Piotr Grawender. Za montaż odpowiada Piotr Ogiński, za muzykę – Antoni Komasa Łazarkiewicz, za postprodukcję dźwięku Marcin Lenarczyk, a za postprodukcję koloru Aleksandra Kraus. Producentami filmu są Piotr Grawender (Affinity Cine) i Maciek Hamela (Impakt Film), a koproducentami Jean-Marie Gigon (SaNoSi Productions) i Anna Palenchuk (435 FILMS). [źródło: pisf.pl]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz