środa, 9 sierpnia 2023

Polski kandydat do Oscara 2024. Ruszył nabór!

Polski Instytut Sztuki Filmowej ogłosił nabór filmów, spośród których wybrany zostanie polski kandydat do 96. Nagrody Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Termin przesyłania zgłoszeń mija 31 sierpnia o godzinie 10:00. O wyborze polskiego kandydata zadecydują członkowie Komisji Oscarowej.

Członkowie Komisji Oscarowej wybierani są spośród polskich przedstawicieli zawodów filmowych zgodnie z wymogami Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej. Skład Komisji Oscarowej zatwierdza Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotr Gliński na wniosek Dyrektora PISF Radosława Śmigulskiego. Każdy z Członków Komisji Oscarowej zobowiązany jest do obejrzenia wszystkich zgłoszonych filmów, które spełniają kryteria formalne. Głosowanie odbywa się w trakcie zamkniętego posiedzenia, na którym każdy Członek Komisji głosuje na 1 wybrany przez siebie film a następnie przedstawia argumenty na poparcie swojego wyboru.

Wybór polskiego kandydata do 96. Nagrody Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy odbywa się większością głosów. W przypadku równości oddanych głosów, decydujący głos należy do Przewodniczącego Komisji Oscarowej.

Kryteria kwalifikacji filmu

Film międzynarodowy jest definiowany jako film pełnometrażowy (ponad 40 minut) wyprodukowany poza Stanami Zjednoczonymi Ameryki i ich terytoriami z przeważającą (ponad 50 proc.) ścieżką dialogową w języku innym niż angielski. Wymagane są dokładne i czytelne napisy w języku angielskim. Dozwolone są pełnometrażowe filmy animowane i dokumentalne.

Wybrany film musi być wyświetlany po raz pierwszy w kraju pochodzenia nie wcześniej niż 1 grudnia 2022 r. i nie później niż 31 października 2023 r. oraz być po raz pierwszy pokazany publicznie przez co najmniej siedem kolejnych dni w komercyjnym kinie.

Wybrane filmy, które przed zaplanowaną premierą kinową, będą udostępnione za pośrednictwem komercyjnej usługi dystrybucji, nie będą kwalifikować się do otrzymania nagrody. Publiczne wystawianie lub dystrybucja poza kinem obejmuje między innymi:

• Telewizję kablową

• PPV/VOD

• Dystrybucję DVD

• Dystrybucję w liniach lotniczych

• Transmisję internetową

Aby filmy łatwiej spełniały wymagania dotyczące dystrybucji kinowej Akademia pozwoli filmom zakwalifikować się, jeżeli zostały pokazane poza krajem pochodzenia, pod warunkiem, że film jest wyświetlany poza Stanami Zjednoczonymi i ich terytoriami przez co najmniej siedem kolejnych dni w komercyjnym kinie w ramach płatnych biletowanych pokazów. Międzynarodowy Komitet Wykonawczy ds. Filmów Fabularnych będzie nadal oceniał wszystkie kwestie dotyczące zasad i kwalifikowalności.

 

W zgłoszeniach należy przesłać:

• dane produkcyjne: pełną listę obsady i ekipy pojawiającą się w napisach końcowych w języku angielskim;

• biografię i filmografię reżysera przetłumaczoną na język angielski;

• listę polskich i zagranicznych festiwali, w których film brał udział oraz ewentualne nagrody, terytoria sprzedaży, informacje o datach planowanej dystrybucji w kraju, a jeżeli już się odbyła, to informacje o ilości widzów;

• link do filmu do celów głosowania dla Polskiej Komisji Oscarowej.

 

Producent filmu wybranego jako oficjalny kandydat do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej zostanie poproszony również o przesłanie dodatkowych informacji:

• opublikowane reklamy weryfikujące siedmiodniowy seans kinowy;

• 3 do 5 reprezentatywnych fotosów z filmu, w tym wyznaczony fotos główny;

• Zdjęcie oraz biografia reżysera;

• plakat filmowy;

• trzech (3) klisz filmowych 35 mm / 70 mm lub DCP, wszystkie z dokładnymi napisami w języku angielskim;

• bezpieczny i chroniony hasłem link do filmu.

Więcej informacji dotyczących zasad ubiegania się o Nagrodę Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy dostępnych pod linkiem: Rules & Eligibility | Oscars.org | Academy of Motion Picture Arts and Sciences

Pełne zgłoszenia należy przesłać do dnia 31 sierpnia 2023 r. do godz. 10.00 na adres: joanna.wojcicka@pisf.pl

***

Jest kilku bardzo silnych kandydatów do reprezentowania polskiej kinematografii w tych prestiżowych zmaganiach o najważniejszą nagrodę filmową na świecie. Dziś największe szanse mają filmy, które mają za sobą znaczącą festiwalową drogę. „Strefa interesów” będzie raczej reprezentować Wielką Brytanię, ale mamy silną reprezentację na festiwalu w Wenecji, gdzie w Konkursie Głównym startują „Zielona granica” kilkukrotnie nominowanej do Oscara Agnieszki Holland oraz „Kobieta z…” Małgorzaty Szumowskiej i Macieja Englerta. Ten pierwszy spełni warunki kwalifikacji (premiera 22 września), ten drugi nie ma jeszcze daty premiery. Agnieszka Holland nie jest dziś w gronie 'faworytek' polskich władz, a jej film był krytykowany przez ministra kultury jeszcze na etapie zdjęć. 

O zgłoszeniu filmu do Oscara informowali już wcześniej producenci „Chleba i soli”, bardzo często nagradzanego na świecie polskiego filmu, także po sukcesie na festiwalu w Wenecji, ale przed rokiem. Premiera w Toronto animowanych „Chłopów”, w reżyserii twórców nominowanego do Oscara „Twojego Vincenta”, czyni go jednym z faworytów na liście polskich kandydatów. Mam takie wrażenie, że to nie będzie bardzo długa lista kandydatów, którzy mają poważne szanse powalczyć o Oscara.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz