Strony

wtorek, 22 stycznia 2019

Oscary 2019. Ciekawostki, niespodzianki, rekordy


Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła nominacje do swoich nagród. Najwięcej nominacji zdobyły filmy „Roma” i „Faworyta”. W trzech kategoriach doceniono polską „Zimną wojnę”. Oto ciekawostki, niespodzianki i rekordowe osiągnięcia dotyczące tegorocznych nominacji.

PEŁNA LISTA NOMINACJI DO OSCARÓW 2019 I KOMENTARZ DO WYDARZENIA

„Zimna wojna” otrzymała trzy nominacje do Oscarów. To rekordowe i historyczne osiągnięcie dla polskojęzycznego filmu.

Po raz jedenasty polski film rywalizuje o Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Do tej pory polska kinematografia zdobyła Oscara tylko jeden raz, w 2015 roku za „Idę” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego.

Paweł Pawlikowski jest pierwszym w historii polskim reżyserem nominowanym do Oscara za reżyserię polskojęzycznego filmu.

Łukasz Żal jest pierwszym w historii polskim autorem zdjęć filmowych nominowanym dwukrotnie do Oscara za zdjęcia do polskojęzycznego filmu. Nominacje zdobył za „Idę” i „Zimna wojnę”.

Po raz pierwszy w historii dwie nominacje za reżyserię w jednym roku otrzymali twórcy filmów czarno-białych – Paweł Pawlikowski i Alfonso Cuaron.

Nominacje w kategorii Najlepsza Reżyseria zdominowali twórcy spoza USA: Paweł Pawlikowski z Polski, Yorgos Lanthimos z Grecji, Alfonso Cuaron z Meksyku.

Po raz pierwszy w historii nominację do Oscara w kategorii Najlepszy Film otrzymał film wyprodukowany przez Netflixa („Roma”), firmę specjalizującą się w produkcji i dystrybucji filmów przeznaczonych do internetu i do dystrybucji w streamingu. „Roma” otrzymała 10 nominacji. W trzech kategoriach nominacje otrzymał western braci Coen zatytułowany „Ballada o Busterze Scruggsie”. W sumie filmy Netflixa zdobyły 15 nominacji do Oscarów.

Alfonso Cuaron zdobył pięć indywidualnych nominacji do Oscara. Otrzymał je za reżyserię, produkcję, scenariusz, zdjęcia oraz jako autor filmu nieanglojęzycznego (ta nominacja przez wielu specjalistów nie jest liczona na konto Cuarona, ale to on wyjdzie po jej odbiór i otrzyma przecież Oscara).

Filmy nieanglojęzyczne odgrywają w tym roku bardzo ważną rolę wśród nominowanych do głównych kategorii. 10 nominacji dla meksykańskiej „Romy”, trzy nominacje dla polskiej „Zimnej wojny” i dwie nominacje dla niemieckiego „Never Look Away” (za zdjęcia i film nieanglojęzyczny).

Międzynarodowy charakter nominacji najlepiej widać na przykładzie kategorii Najlepsze Zdjęcia. Nominacje otrzymali tutaj: Polak Łukasz Żal, Meksykanin Alfonso Cuaron, Irlandczyk Robbie Ryan oraz dwóch Amerykanów Caleb Deschanel i Matthew Libatique. Wszyscy oni to goście festiwalu Camerimage.

Najwięcej nominacji do Oscarów 2019 otrzymały filmy „Faworyta” i „Roma”. Oba zdobyły po 10 nominacji. Osiem nominacji zdobyły filmy „Narodziny gwiazdy” i „Vice”.

Studio 20th Century Fox zdobyło w tym roku rekordową liczbę 20 nominacji do Oscarów. 15 z nich otrzymała wchodząca w skład korporacji firma Fox Searchlight, a 5 samodzielnie otrzymało 20th Century Fox. Samodzielnie wygrało studio Walt Disney z 17 nominacjami. 15 zdobył Netflix.

Ceniony twórca Afro-amerykański Spike Lee zdobył swoje pierwsze w historii nominacje za reżyserię i produkcję filmów. Jeśli wygra, będzie pierwszym Afro-amerykańskim reżyserem nagrodzonym tym Oscarem.

Swoją pierwszą nominację aktorską w karierze otrzymał ceniony Sam Elliott, którego doceniono za „Narodziny gwiazdy”. Pierwsze aktorskie nominacje zdobyli także: Rami Malek, Yalitza Aparicio, Olivia Colman, Lady Gaga, Adam Driver, Richard E. Grant, Marina de Tavira, Regina King.

Szczególnej sztuki dokonała Yalitza Aparicio, która jest pierwszą w historii debiutantką i rdzenną Meksykanką nominowaną do Oscara za główną rolę kobiecą. Wcześniej nominację aktorską otrzymała pochodząca z Meksyku Salma Hayek. Wcześniej przed nią pięcioro meksykańskich aktorów zdobywało nominacje aktorskie. Yalitza Aparicio jest pierwszą od 2013 roku debiutantką nominowaną do aktorskiego Oscara. Poprzednio dokonała tego Quvenzhané Wallis.

Aktorskie Oscary zdobyli wcześniej: Christian Bale, Mahershala Ali, Sam Rockwell, Emma Stone (tylko ona za rolę pierwszoplanową), Rachel Weisz.

Glenn Close zdobyła swoją siódmą nominację do Oscara. Aktorka nigdy nie zdobyła Nagrody Akademii, co czyni ją w tym roku faworytką tej kategorii. Szóstą aktorską nominację otrzymała Amy Adams. I ona także nie ma Oscara.

Swoją 10 nominację do Oscara otrzymała legenda amerykańskiej muzyki Diane Warren. Nigdy wcześniej nie zdobyła ona Nagrody Akademii i wygląda na to, że i w tym roku się jej to nie uda. Wyżej oceniana jest dziś piosenka z filmu „Narodziny gwiazdy”.

Weteranów kina i Hollywood, którzy po raz pierwszy zdobyli swoje nominacje do Oscara jest więcej. Otrzymali je bowiem, obok Sama Elliotta i Richarda E. Granta, także kompozytor Terence Blanchard oraz scenarzysta Paul Schrader, legendarny twórca „Taksówkarza” i „Ostatniego kuszenia Chrystusa”.

„Czarna Pantera” jest pierwszym w historii filmem o superbohaterach, który otrzymał nominację do Oscara w kategorii Najlepszy Film.

Hannah Beachler jest pierwszą w historii czarnoskórą autorką scenografii, która otrzymała nominację do Oscara.

Trzy filmy na osiem nominowanych w najważniejszej kategorii poświęcone są kwestiom rasowym. Nominacje zdobyły: „BlacKkKlansman”, „Czarna Pantera” i „Green Book”.

Peter Farrelly i Bradley Cooper mimo zdobycia nominacji Gildii Reżyserów Amerykańskich, nie otrzymali nominacji do Oscara. Także reżyserzy nominowanych „Bohemian Rhapsody” i „Czarnej Pantery” nie zdobyli nominacji za reżyserię. W przeszłości tylko cztery filmy zdobywały Oscary dla najlepszego filmu, bez nominacji dla reżysera. Sztuki takiej dokonał m.in.: film „Operacja Argo”, którego reżyser – Ben Affleck – nie zdobył nominacji w 2012, a wcześniej: „Skrzydła” (1927/28), „Grand Hotel” (1931/32) i „Wożąc panią Daisy” (1989).

Nie dojdzie do rewanżowego oscarowego pojedynku nowych filmów twórców „Moonlight” i „La La Land”. Przed dwoma laty doszło do pomyłki z kopertami, a faworyzowany „La La Land” przegrał ze skromnym „Moonlight”. W kategorii doceniającej reżyserów było odwrotnie Damien Chazelle pokonał Barry’ego Jenkinsa. W tym roku obaj twórcy przygotowali nowe filmy, ale ich „Pierwszy człowiek” i “If Beale Street Could Talk” zdobyły tylko po kilka nominacji, w nieco mniej prestiżowych kategoriach.

„Roma” wyrównała rekord nominacji do Oscara dla filmu nieanglojęzycznego. Wcześniej 10 nominacji zdobył film „Przyczajony tygrys, ukryty smok”.

„Roma” jest dopiero 11 filmem nieanglojęzycznym w historii, który otrzymał nominację w kategorii Najlepszy Film. Poprzednio dokonała tego „Miłość” Michaela Haneke. Jeszcze nigdy Oscara dla najlepszego filmu nie zdobył film nieanglojęzyczny.

„Roma” nie zdobyła jednak nominacji za montaż, a tylko dziesięć filmów w historii Oscarów wygrało kategorię Najlepszy Film bez kategorii doceniającej montaż. Ostatnio dokonał tego „Birdman” w 2014 roku.

Jeśli Alfonso Cuaron otrzyma Oscara za reżyserię będzie to piąte zwycięstwo meksykańskiego reżysera w ostatnich sześciu latach. Wcześniej wygrywali Guillermo del Toro, dwukrotnie Alejandro Gonzalez Inarritu i... Alfonso Cuaron.

Niespodzianką jest brak nominacji za reżyserię dla Bradleya Coopera („Narodziny gwiazdy”), który uchodził za faworyta tej kategorii. Cooper otrzymał za to trzy inne nominacje – za produkcję, scenariusz i główną rolę męską. W sumie zaś Bradley Cooper ma już na swoim koncie siedem nominacji do Oscarów, w tym cztery za role aktorskie, dwie za produkcje i jedną za scenariusz.

Jeśli głównego Oscara otrzymają „Narodziny gwiazdy” będzie to pierwsza w historii wygrana angielskojęzycznego remake’u. Film „Infiltracja” Scorsese był remake'em filmu z Hongkongu.

Pewnym swojej nominacji do Oscara był Timothee Chalamet za rolę w filmie „Mój piękny syn”, ale Akademia nie nominowała go drugi rok z rzędu. Przed rokiem doceniono go za rolę pierwszoplanową w filmie „Tamte dni, tamte noce”. Inne pominięte w nominacjach, a faworyzowane wcześniej filmy, to m.in. „Wdowy”, „Boy Erased”, „Destroyer”, „The Old Man & the Gun”.

Jeśli chodzi o pominiętych w tym roku aktorów to wymienia się najczęściej, takich twórców jak: John David Washington za "BlackKklansman", Ethan Hawke za "First Reformed", Toni Collette za „Hereditary”, Nicole Kidman za "Destroyer" a nawet naszą Joannę Kulig za „Zimną wojnę”. Szczególnie boleśnie brak nominacji odczuje zapewne Emily Blunt, która była faworytką obu aktorskich kategorii, za role w „Mary Poppins powraca” i „Ciche miejsce”. Ta brytyjska aktorka mimo sześciu nominacji do Złotych Globów, trzech BAFTA, trzech nominacji Gildii Aktorów NIGDY nie zdobyła nominacji do Oscara.

Willem Dafoe i Sam Rockwell otrzymali swoje nominacje do Oscarów drugi rok z rzędu. Przed rokiem obaj konkurowali w kategorii drugoplanowej, którą ostatecznie wygrał Rockwell. W tym roku Dafoe jest nominowany w roli pierwszoplanowej, a Rockwell ponownie w drugoplanowej.

Największą niespodziankę wśród nominowanych za role aktorskie jest docenienie meksykańskiej aktorki Mariny de Tavira. Zagrała ona drugoplanową rolę w filmie „Roma”. Nominacja dla Yalitzy Aparicio za rolę pierwszoplanową w „Romie” nie jest zaskoczeniem.

„Płomienie” z Korei Południowej to największy brak wśród nominowanych filmów nieanglojęzycznych. Dla Korei to była szansa na pierwszą w historii nominację do Oscara w tej kategorii.

Wśród pełnometrażowych dokumentów zabrakło nominacji dla polskiej „Komunii”, ale niestety nie była ona w gronie faworytów. Za to brak nominacji dla filmów dokumentalnych „Won't You Be My Neighbor?” i „Three Identical Strangers” uznać należy za sporą niespodziankę. Cieszy za to obecność na liście nominowanych dokumentów filmu „O ojcach i synach”, który w maju zeszłego roku wygrał Krakowski Festiwal Filmowy. Jest też nominacja dla „Minding the Gap”, który wygrał festiwal DocsAgainst oraz pokazywanych na American Film Festival „RBG” i „Free Solo” (premiera w Polsce 1 marca na National Geographic).

Ostateczne głosowanie na laureatów Oscarów potrwa od 12 do 19 lutego.

Ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się 24 lutego 2019 roku. Oscary wręczone zostaną po raz 91. Gala będzie miała nową formułę i wszystko wskazuje na to, że nie będzie miała gospodarza lub gospodyni.

Nominacje w liczbach:

“The Favourite” — 10
“Roma” — 10
“A Star Is Born” — 8
“Vice” — 8
“Black Panther” — 7
“BlacKkKlansman” — 6
“Bohemian Rhapsody” — 5
“Green Book” — 5
“First Man” — 4
“Mary Poppins Returns” — 4
“The Ballad of Buster Scruggs” — 3
“Can You Ever Forgive Me?” — 3
“Cold War” — 3
“If Beale Street Could Talk” — 3
“Isle of Dogs” — 2
“Mary Queen of Scots” — 2
“Never Look Away” — 2
“RBG” — 2

Nominacje dla studiów filmowych:

Walt Disney Studios — 17
Fox Searchlight — 15
Netflix — 15
Annapurna Pictures — 11
Universal — 9
Warner Bros. — 9
Focus Features — 8
20th Century Fox — 5
Sony Pictures Classics — 4
Amazon Studios — 3
Magnolia Pictures — 3
Participant Media/CNN Films — 2

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz