Strony

niedziela, 30 czerwca 2019

„Ja teraz kłamię”. I co mam rzec… Rozczarowanie!


Obejrzałem „Ja teraz kłamię”. To nie będzie recenzja, a raczej krótka refleksja na temat tego od dawna oczekiwanego filmu Pawła Borowskiego. Mamy polski film science fiction, ale niewiele to wnosi do historii naszego kina. To ambitna, ale nieudana próba.

Ringo Starr akceptuje pomysł z „Yesterday”


Staram się nie włączać w promocje filmów, ale lubię fajne newsy. Ringo Starr zaakceptował pomysł na scenariusz filmu „Yesterday”, w którym zespół The Beatles nie istnieje. W sumie zabawne, że słynny perkusista zespołu podchodzi do tematu na luzie.

„Aladyn” największym w karierze hitem Willa Smitha


[BOX OFFICE] O tematyce box office pisać można na wiele sposobów, ale szukam często treści nieco bardziej oryginalnych. Dziś w kontekście „Aladyna” jest znaczący rekord dotyczący Willa Smitha.

sobota, 29 czerwca 2019

Czy będą polscy aktorzy w „The Infromer”?


[WIDEO] Pojawił się nowy zwiastun zapowiadający film „The Informer” (znany też, jako „Three Seconds”). Na planie tej produkcji pracowali m.in. Mateusz Kościukiewicz i Mirosław Haniszewski. Czy pojawią się w filmie?

piątek, 28 czerwca 2019

Na co do kina w lipcu? Moi faworyci



Filmowy lipiec trzeba nieco wesprzeć, aby widzowie wrócili do kin. Pogoda nie sprzyja, bo odciąga od sal kinowych. Z drugiej strony, to właśnie do kina warto w te upalne dni uciec. Na co wybieram się do kina w lipcu? Jest kilka bardzo ciekawych propozycji.

czwartek, 27 czerwca 2019

Emmerich na wojnie. Zwiastun „Midway”


[WIDEO] Roland Emmerich, twórca widowiskowych zniszczeń ziemi w „Dniu niepodległości”, „Pojutrze” czy „2012”, tym razem opowiada o wydarzeniach z czasów II wojny światowej. Zwiastun „Midway” zapowiada spore widowisko, przydałaby się też fajna historia, bez tych wszystkich patriotycznych, patetycznych i wzniosłych elementów, które zabijając kino. Mile widziane rasowe i mocne kino wojenne… Niestety na razie całość wygląda na remake nieszczęsnego „Pearl Harbor” Michaela Baya. Lubię kino Emmericha, odpoczywam przy nim, to często świetna rozrywka. Bitwa o Midway to znacząca amerykańska historia.

„Anima”, czyli Anderson, Yorke i Praga. Genialne!


Kolejna perełka na platformie Netflix (która tych wartościowych treści ma coraz mniej). Paul Thomas Anderson zrealizował krótkometrażowy film „Anima”, który wspiera płytę Thoma Yorke’a pod tym samym tytułem. Efekt jest taki, że oczu i uszu nie mogłem oderwać.

Zmarł Billy Drago, aktor który śni się po nocach


W wieku 73 lat zmarł Billy Drago, jeden z najbardziej charakterystycznych aktorów pracujących w przemyśle filmowym. Klasyczny odtwórca ról czarnych charakterów. Taką postać stworzył między innymi w „Nietykalnych”.

Gildia Reżyserów Amerykańskich kontra Netflix


[SEZON NAGRÓD 2019/2020] Gildia Reżyserów Amerykańskich, jedna z bardziej cenionych organizacji zawodowych działających w amerykańskim kinie, ogłosiła zasady na jakich kwalifikować będzie filmy do swoich prestiżowych nagród. To jest komunikat dla producentów treści prezentowanych z myślą głównie o dystrybucji filmów w internecie. Przede wszystkim dla Netflixa i Amazona, które szykują się do zmagań o najważniejsze nagrody sezonu.

środa, 26 czerwca 2019

Powstaje „Człowiek z kamerą VR”. Śladami Wiertowa


"Człowiek z kamerą VR" to projekt realizowany w technologii wirtualnej rzeczywistości. Film otrzymał dofinansowanie na development w ramach programu Kreatywna Europa w wysokości 25.000 euro. "Człowiek z kamerą VR" jest pierwszym w historii polskim dokumentem VR dofinansowanym w kategorii MEDIA. Za reżyserię odpowiada zespół w składzie: Jacek Nagłowski, Pola Borkiewicz i Miłosz Hermanowicz. Koproducentem jest francuski Komintern.

Komisje w PISF oceniają projekty filmów


Wiele ciekawych projektów pojawiło się w sesji 2/2019 programu operacyjnego „Produkcja filmowa” koordynowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Projekty trafiły już do poszczególnych komisji i są przez nie oceniane.

Nowy Horyzonty 2019. Almodovar i mocne otwarcie


„Ból i blask” Pedro Almodóvara znalazł się oficjalnie w programie 19. MFF Nowe Horyzonty. Na otwarcie festiwalu organizatorzy zaprezentują nagrodzony w Cannes „Portret kobiety w ogniu”. Jadę!

wtorek, 25 czerwca 2019

„Nina” z najlepszym castingiem w polskim kinie


Fundacja im. Weroniki Migoń przyznaje nagrodę jej imienia, co roku wyróżniając nią najlepszego reżysera obsady aktorskiej w filmie polskim minionego sezonu. W tym roku nagrodę otrzymała Paulina Krajnik za film „Nina”.

poniedziałek, 24 czerwca 2019

Tomasz Kot zagra Nikola Teslę


Amerykańskie media informują, że Tomasz Kot (dla nich gwiazda „Zimnej wojny”) zagra główną rolę w filmie opowiadającym o słynnym wynalazcy Nikola Tesli.

Polska wersja włoskiego przeboju


„Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” to był filmowy przebój z Włoch. Wiele krajów nakręciło lub przygotowuje swoje wersje tej historii. Jest w tym gronie Polska. Premiera „(Nie)znajomych” we wrześniu i właśnie pokazano wygląd głównych bohaterów. Będzie kalka 1:1? Liczę jednak na kilka niespodzianek. Zdjęcie bohaterów wygląda obiecująco. Swoją rolę, z włoskiego filmu, powtórzy Kasia Smutniak (świetny pomysł), a obok niej wystąpią m.in. Tomasz Kot, Maja Ostaszewska i Łukasz Simlat.

Lucrecia Martel na czele jury w Wenecji


Ceniona argentyńska reżyserka Lucrecia Martel, stanie na czele jury Konkursu Głównego 76. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.

Kasia Rosłaniec przygotowuje „Jezioro Słone”


„Jezioro Słone”, nowy projekt Kasi Rosłaniec, otrzymał dofinansowanie programu Creative Europe – MEDIA development. Tym samym znalazł się w gronie filmów fabularnych wybranych spośród kilkuset projektów aplikujących do tego prestiżowego programu, który wspiera filmy o znaczącym potencjale dystrybucji europejskiej i światowej.

„Mowa ptaków” – co tam się dzieje?


[WIDEO] Pojawił się pierwszy teaser zwiastun filmu Xawerego Żuławskiego „Mowa ptaków”. Według oficjalnych informacji to: „opowieść o wykluczeniu i alienacji we współczesnej Polsce i szukaniu swojego miejsca w świecie, w którym każdą odmienność próbuje się zepchnąć na margines”. Scenariusz Andrzej Żuławski. Zwiastun zapowiada film odważny i mocno niepokojący. To nie będzie łatwe kino. Za to ciekawe, czy będzie to kino ważne, poruszające, emocjonujące. Mam pewne obawy po obejrzeniu tej krótkiej zapowiedzi.

niedziela, 23 czerwca 2019

Siostry Gish usunięte. Scorsese protestuje


Uniwersytet Stanowy Bowling Green usunął nazwisko sióstr Lillian i Dorothy Gish z budynku tamtejszego kina. Przeciwko takiej formie cenzury protestuje wiele znakomitości światowego kina, w tym Martin Scorsese.

sobota, 22 czerwca 2019

Złote Maliny w telewizji po raz pierwszy


Rozdanie Złotych Malin, nagród dla najgorszych filmów roku, po raz pierwszy w historii będzie można oglądać w trakcie transmisji w telewizji.

Oryginalny rekin ze „Szczęk” trafi do muzeum


Oryginalny mechaniczny rekin, który wystąpił w filmie „Szczęki” Stevena Spielberga został w pełni zrekonstruowany i będzie go można oglądać w muzeum tworzonym w Hollywood przez Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej.

6. Konkurs Filmowa Młoda Polska na „Lecie z Muzami”

Marcel
Już po raz szósty Festiwal Lato z Muzami zaprasza na seanse Konkursu Filmowa Młoda Polska. Zwycięzcę wyłoni Jury, w skład którego wejdą Jan Jakub Kolski, Marta Prus, Aleksandra Michael i Bartek Fukiet. Po raz pierwszy przyznane zostaną także Nagroda Publiczności oraz Nagroda Jury Młodzieżowego.

piątek, 21 czerwca 2019

Koszałka rozwija swój drugi film z Pawlikowskim


Marcin Koszałka, ceniony autor zdjęć filmowych i dokumentalista, w roli reżysera pełnometrażowej fabuły zadebiutował w 2015 roku „Czerwonym pająkiem”. Był to debiut efektowny, ale też film, który podzielił krytyków i widzów. Marcin Koszałka przygotowuje się obecnie do zrealizowania swojego drugiego filmu fabularnego. Temat ten może wzbudzić sporo kontrowersji. Opiekunem artystycznym filmu jest Paweł Pawlikowski.

czwartek, 20 czerwca 2019

Christopher Nolan i jego ulubione filmy


Bardzo lubię takie zestawienia i chętnie je na blogu przekazuje. Portal IndieWire opublikował listę 30 filmów, które zainspirowały i odegrały znaczącą rolę w życiu Christophera Nolana. Jakie kino lubi ten twórca? Jego wybory nie zaskakują, ale potwierdzają wybitny gust, który przekładany jest potem na jego własne filmy.

środa, 19 czerwca 2019

Kiedy „The Lighthouse” pojawi się w Polsce?


Wszyscy, którzy czekali na polską premierę filmu „The Lighthouse” muszą uzbroić się w cierpliwość. W najbliższych miesiącach filmu tego w Polsce nie zobaczymy. Ani w kinach, ani na żadnym z festiwali odbywających się latem w naszym kraju.

Krytycy telewizyjni ogłosili nominacje do nagród


„Pose”, „Russian Doll” i „Fleabag” otrzymały najwięcej nominacji do nagród przyznawanych przez Television Critics Association. W gronie najlepszych seriali znalazł się też „Czarnobyl”.

Pixar ogłasza kolejny projekt


Disney i Pixar ogłosili tytuł drugiego w 2020 roku swojego filmu. Po filmie „Onward”, który pojawi się w marcu, w przyszłym roku zobaczymy też „Soul”. Będzie uczta!

Christopher Nolan będzie kręcił w… Estonii


Blisko, coraz bliżej. Zdjęcia do najnowszego filmu Christophera Nolana zatytułowanego „Tenet” powstaną w siedmiu krajach na całym świecie. Dziś już wiadomo, że jednym z nich będzie Estonia. Nie wiadomo, gdzie jeszcze powstał będzie ten film. Czy jest szansa na nasz kraj? Polska uruchomiła specjalny system zachęt dla zagranicznych produkcji.

wtorek, 18 czerwca 2019

Laureaci MTV Movie & TV Awards


Znani są już laureaci dorocznych nagród filmowych i telewizyjnych przyznawanych przez widzów MTV. To ceniony barometr popularności. Wśród filmów wygrał finał „Avengers”, a wśród seriali finał „Gry o tron”. Wśród laureatów jest też dokument „RBG”.

DKF-y będą wspierane przez PISF


Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Przez kilka ostatnich lat obsługą wniosków zajmowała się Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, od tego roku dokumenty znów można składać bezpośrednio w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej. Nabór potrwa do 2 lipca.

Ponad 40 filmów zabiega o konkurs w Gdyni


Znane są już składy Zespołów Selekcyjnych 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, które będą rekomendowały filmy do udziału w Konkursie Głównym oraz do Konkursu Filmów Krótkometrażowych. O udział w Konkursie Głównym zabiega ponad 40 filmów, a weźmie w nim udział maksymalnie 16 produkcji.

Są daty Cannes 2020


Organizatorzy 73. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes podali oficjalne daty przyszłorocznej edycji. Odbędzie się ona w dniach 12-23 maja 2020 roku.

poniedziałek, 17 czerwca 2019

Nie będzie krótkiego filmu przed „Toy Story 4”


Pokazywane przed nowymi kinowymi filmami studia Pixar krótkie animowane produkcje stały zawsze na bardzo wysokim poziomie. Po raz pierwszy od dwóch dekad Pixar nie zaprezentuje krótkiej animacji przed swoim kolejnym pełnometrażowym filmem. „Toy Story 4” nie będzie poprzedzane takim filmikiem. Wielka to szkoda.

23. Festiwal „Lato z Muzami”. PROGRAM


Znany jest już pełny program 23. Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami”. W dniach 8-14 lipca w Nowogardzie obejrzeć będzie można kilkadziesiąt filmów, pojawią się znakomici gości, odbędą się koncerty, występy artystyczne, plener malarski. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci oraz nocnych pokazów plenerowych.

niedziela, 16 czerwca 2019

Zmarł Franco Zeffirelli


W wieku 96 lat zmarł wybitny włoski reżyser Franco Zeffirelli, autor m.in. klasycznych wersji „Romeo i Julii” oraz „Hamleta”.

„Gwiezdne wojny” wg Ralpha McQuarrie’ego


[WIDEO] Ralph McQuarrie to jeden z tych artystów, którym zawdzięczamy „Gwiezdne wojny”. To on stworzył słynne pierwsze grafiki koncepcyjne do Gwiezdnej Sagi. Dziś są one podziwiane, jako alternatywna wersja tamtej klasycznej wersji tej kosmicznej opowieści. Z grafik tych jakiś czas temu stworzono krótki materiał wideo.

Młodzi i Film 2019. Wygrywa „Moja polska dziewczyna”


Ewa Banaszkiewicz oraz Mateusz Dymek za swój pełnometrażowy debiutów fabularnych „Moja polska dziewczyna” otrzymali Wielkiego Jantara 38. Festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie. Jurorzy nagrodzili także Kalinę Alabrudzińską za film „Nic nie ginie”, czy Klarę Kochańską-Bajon oraz Kaspra Bajona za film „Via Carpatia”.

sobota, 15 czerwca 2019

„Czarnobyl” – serial i prawdziwe zdjęcia


[WIDEO] Serial „Czarnobyl” to telewizyjne wydarzenie 2019 roku. Produkcja budzi podziw i zdobywa wielkie uznanie. Na ile autentycznie zostały ukazane tam wydarzenia? Nigdy wcześniej w historii amerykańskiej telewizji, tamte czasy w Związku Radzieckim nie zostały tak precyzyjnie odtworzone. Częściowo można na to spojrzeć dzięki porównawczemu materiałowi wideo.

piątek, 14 czerwca 2019

Młodzi i Film 2019. Było warto!

Eastern
W sobotę 15 czerwca zakończy się 38. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. W sekcjach konkursowych zaprezentowano kilkadziesiąt tytułów, większość oczywiście w konkursie krótkometrażowym (65). Wśród 10 pełnych metraży pojawiło się kilka nowości, w tym jedna zdecydowanie się wyróżniająca. To także dla mnie najlepszy film festiwalu w Koszalinie.

Polscy reżyserzy dokumentów są oburzeni



Gildia Polskich Reżyserów Dokumentalnych jest oburzona i zaskoczona zawieszeniem Marty Dużbabel. W tym celu polscy dokumentaliści wystosowali specjalny list do Telewizji Polskiej.

Pedro Almodovar doceniony w Wenecji


Tegorocznego Złotego Lwa za całokształt twórczości na festiwalu w Wenecji otrzyma hiszpański reżyser Pedro Almodovar.

Instruktaż Patryka Vegi: Jak sprzedać film?


Patryk Vega ogłosił tytuł swojego nowego filmu i datę jego premiery. Twórca „Pitbulla” tym razem opowie o polskich politykach. Gorący i nośny temat, który dzięki politykom właśnie, już się sprzedaje. Vega wie jak podgrzać atmosferę i zainteresować tematem. Będzie hit, bo publiczność da się nabrać po raz kolejny.

Kierująca działem dokumentów w TVP odsunięta


Marta Dużbabel, która w TVP kierowała działem tworzenia i rozwoju form dokumentów została odsunięta od pełnionych zadań i niemal z całą pewnością nie wróci już na swoje stanowisko. Polskie kino dokumentalne straciło silnego sprzymierzeńca w Telewizji Polskiej.

czwartek, 13 czerwca 2019

Spór Polańskiego z Akademią


Roman Polański i jego prawnik nie składają broni i wciąż zabiegają o przywrócenie reżysera w szeregi Amerykańskiej Akademii Filmowej (Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej). Polański przedstawił dokumenty na swoją obronę, ale na razie nic to nie dało.

Sequel „Lśnienia” z odniesieniami do klasyki


[WIDEO] Na listopad tego roku planowana jest w Polsce premiera filmu „Doctor Sleep” (Doktor Sen). Jest to sequel słynnego „Lśnienia”. Stephen King nie lubi filmu Stanleya Kubricka, ale to właśnie do tej legendarnej produkcji nawiązuje pierwszy zwiastun sequela. W głównej roli w filmie występuje Ewan McGregor. Mam pewne obawy, czy powrót do tego filmowego świata przyniesie pozytywny efekt.

Od 1 września państwowe studia będą razem



Na 1 września zapowiadane jest połączenie państwowych studiów filmowych: WFDiF, Studia Filmowego KADR, Studia Filmowego TOR, Studia Filmowego ZEBRA, Studia Miniatur Filmowych oraz Studia Filmowego KRONIKA. Informację taką podał wiceminister kultury Paweł Lewandowski.

Kolejny niepotrzebny film z Hollywood?


I już wiadomo, że „Men in Black: International” to film nieudany i niepotrzebny. W zagranicznych serwisach pojawiły się recenzje, które to potwierdzają. Polscy recenzenci milczą.

środa, 12 czerwca 2019

Polski plakat Tarantino


Jakiś czas temu pisałem o tym, że denerwują mnie różne zapisy polskiego tytułu nowego filmu Quentina Tarantino. Wraz z pojawieniem się nowego polskiego plakatu, sprawa została definitywnie wyjaśniona. Zapis prawidłowy to „Pewnego razu w… Hollywood”. Niby mało istotna rzecz, ale lubię mieć porządek. Niech ktoś da znać administratorowi oficjalnej strony dystrybutora, który upiera się pisać „Pewnego razu… w Hollywood”. A tymczasem poniżej polski plakat, który bardzo mi się podoba.

Słaby wynik „Rocketmana” w Polsce


[BOX OFFICE] Wynik frekwencyjny filmu „Rocketman” w Polsce rozczarowuje. W pierwszy weekend film obejrzało niewiele ponad 24 tysiące widzów. Przy tak powszechnym zachwycie i sporej promocji, można było oczekiwać lepszego osiągnięcia. Na przeszkodzie stanęła pogoda. (informacja aktualizowana)

Malowany „Łowca androidów”. Piękne!


[FILM] Ten filmik w internecie ma już sześć lat, ale został ostatnio przypomniany i w ten sposób trafiłem na niego. Szwedzki artysta Anders Ramsell sięgnął po klasycznego „Łowcę androidów” i stworzył na podstawie tego filmu, swoją animację zatytułowaną „Blade Runner - The Aquarelle Edition”. Składa się ona z 12597 malowanych akwareli o wymiarach 1,5 x 3 cm. Film trwa 35 minut i jest to prawdziwa uczta dla oka, a przede wszystkim wielbicieli pierwszego „Łowcy…”.