Christopher Nolan udzielił pierwszego obszernego wywiadu na temat swojego najnowszego filmu. „Dunkierka” w lipcu trafi do kin i będzie to zdecydowanie inna propozycja od tych pokazywanych zazwyczaj podczas kinowego letniego sezonu. Sam Nolan obiecuje widzom, że „czegoś takiego jeszcze nie widzieliście”. I ja mu wierzę.
Strony
▼
piątek, 31 marca 2017
Christopher Nolan o „Dunkierce”
Christopher Nolan udzielił pierwszego obszernego wywiadu na temat swojego najnowszego filmu. „Dunkierka” w lipcu trafi do kin i będzie to zdecydowanie inna propozycja od tych pokazywanych zazwyczaj podczas kinowego letniego sezonu. Sam Nolan obiecuje widzom, że „czegoś takiego jeszcze nie widzieliście”. I ja mu wierzę.
Ponad 3000 materiałów i 800 tysięcy odsłon bloga
Wczoraj padło na blogu „Spór w kinie” kilka ciekawych osiągnięć, którymi postanowiłem się podzielić w ramach autopromocji. Jest to jednak przede wszystkim okazja, by podziękować wszystkim czytelnikom za to, że zaglądają tutaj, czytają i zauważają. Tak więc na Państwa ręce gromkie i dosadne DZIĘKUJĘ BARDZO!
czwartek, 30 marca 2017
Brad Pitt jako "War Machine". Będzie jazda!
[ZWIASTUN] To może być film roku! Netflix z producentami "Big Short" przygotowali pełnometrażowy film "War Machine" i tylko pytanie brzmi czy pokażą go w kinach. Kiedyś HBO kręciło filmy telewizyjne, które wygrywały festiwale na świecie (np. "Słoń" w Cannes), może więc Netflix pójdzie tą samą drogą? W każdym razie jego "War Machine" na pierwszym pełnym zwiastunie prezentuje się rewelacyjnie, ale główna w tym zasługa Brada Pitta. 26 maja ma się odbyć premiera, a więc idealnie w okresie festiwalu w Cannes. Zobaczymy jak będzie.
Batgirl powraca. Twórca „Avengers” przechodzi do DC
Filmowe uniwersum DC Comics zyskało znaczące wsparcie. Z Marvela przeszedł do nich Joss Whedon, twórca „Avengers”. DC powierzyło mu przeniesienie do kina samodzielnej historii Batgirl. Ryzykowny projekt, ryzykowna współpraca z trudnym partnerem.
„Ludzka pomyłka”. Akademia i PWC dalej razem
6 godzin trwało spotkanie przedstawicieli, odpowiedzialnej za pomyłkę z kopertami, firmy PWC z Amerykańską Akademią Filmową. Wygląda na to, że obie firmy się porozumiały.
Bardzo długa „Liga Sprawiedliwości”
Nie długość filmu zaświadcza o jego jakości. Twórcy ciekawie się zapowiadającej „Ligi Sprawiedliwości” podali podobno czas trwania swojego przedsięwzięcia i ja jestem autentycznie przerażony.
200 godzin by stać się Winstonem Churchillem
200 godzin spędził Gary Oldman podczas prac charakteryzatorskich, by wcielić się w postać Winstona Churchilla w filmie „Darkest Hour”.
Zadebiutuj w polskim kinie przed czterdziestką
Zainicjowano działalność programu „60 minut”, w ramach którego powstawać będą godzinne filmy fabularne o tematyce współczesnej. Partnerem przedsięwzięcia jest Canal+, a pierwszy nabór potrwa do 30 czerwca 2017 roku.
Gildia Reżyserów Polskich oficjalnie w internecie
Działa już oficjalna strona internetowa Gildii Reżyserów
Polskich. Znajdują się na niej aktualne informacje, ale co bardzo cenne
kontakty do polskich reżyserów i ich krótkie biografie. Szczegóły na polishdirectors.com
środa, 29 marca 2017
Ale efekty! Luc Besson nie bierze jeńców
Luc Besson musi nakręcić film wybitny - w swojej dziedzinie. Taką nadzieją jest ekranizacja komiksu "Valerian i Miasto Tysiąca Planet". Pojawił się drugi zwiastun (poniżej polska wersja), który zapowiada mnóstwo atrakcji podczas seansu. Oby tylko nie przesadzili. Premiera w Polsce 4 sierpnia.
Universal Monster Movies w polskiej telewizji
Gratka dla wielbicieli klasycznego kina, a przede wszystkim klasycznych filmów grozy. TVP Kultura pokaże na początku kwietnia słynne horrory z kolekcji Monster Movies wytwórni Universal, kręcone w latach 30. i 40. Dla mnie wydarzenie, polecam uwadze. Filmy będzie można oglądać od 3 do 7 kwietnia.
Studenckie Oscary czekają
Można już zgłaszać filmy do Studenckich Oscarów 2017. Wśród kategorii znajdują się także te, przeznaczone dla produkcji zagranicznych. Przed rokiem doceniono m.in. „Lokatorki” Klary Kochańskiej oraz „Once upon a line” Alicji Jasiny.
Najlepsze włoskie filmy
Znany z polskich kin film „Zwariować ze szczęścia” otrzymał pięć wyróżnień podczas dorocznej uroczystości wręczenia nagród David di Donatello. To one podsumowują filmowy rok we Włoszech.
Pokazano fragmenty „Blade Runner 2049”
Na odbywającym się w Las Vegas wydarzeniu branżowym o nazwie CinemaCon zaprezentowano hollywoodzki repertuar filmowy na najbliższe miesiące. Jedna z najważniejszych prezentacji dotyczyła filmu „Blade Runner 2049”.
Oficjalny plakat Cannes 2017
Claudia Cardinale pląsa na oficjalnym plakacie 70. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Niby organizatorzy nie zrobili niczego oryginalnego, ale ich plakat ponownie bardzo mi się podoba. Jeśli bawić się archiwami, to właśnie w taki sposób. Szkoda jednak, że posunięto się do retuszu zdjęcia aktorki.
Dokument o Beksińskich na otwarcie 57. KFF
Zapowiada się bardzo ciekawe otwarcie 57. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Wydarzenie to otworzy 28 maja dokument “Beksińscy. Album wideofoniczny” Marcina Borchardta. To będzie bardzo ciekawe i zapewne bardzo wartościowe powiązanie z filmem „Ostatnia rodzina”. Ceremonia otwarcia festiwalu i światowa premiera filmu z udziałem twórców odbędzie się w kinie Kijów.Centrum. Ten dokument zapowiada się bardzo ciekawie, a będąc na festiwalu w Krakowie postaram się czym prędzej poinformować jak wyszedł.
wtorek, 28 marca 2017
Trolle – recenzja Blu-ray
[RECENZJA] Bardzo udana animacja, kolejny
dowód na to, że ciągle w głowach hollywoodzkich wizjonerów drzemią pokłady
wielu oryginalnych koncepcji. To jeden z tych filmów, po obejrzeniu którego
poczuć można się bardzo odprężonym i wypoczętym. Po prostu „Trolle” to fajna
bajka, a dla mnie dodatkowe zaskoczenie, bo nie oczekiwałem tak udanej
produkcji.
Pieniądze dla szkół filmowych w Polsce budzą emocje
Polski Instytut Sztuki Filmowej jakiś
czas temu ogłosił wyniki dotacji w programie operacyjnym dotyczącym edukacji i
upowszechniania kultury filmowej. Tylko 200 tysięcy złotych z wnioskowanego 1
miliona otrzymał Uniwersytet Śląski na realizację filmów i etiud na Wydziale
Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego w roku 2017/2018. W tym samym
czasie Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona
Schillera w Łodzi z wnioskowanego 1,9 mln złotych otrzymała 1,8 mln złotych. Czy
rzeczywiście obie szkoły dzieli taka przepaść? Studenci z Katowic zaprotestowali
i wysłali specjalny list do pani dyrektor PISF. Co na to Instytut?
poniedziałek, 27 marca 2017
„Nowy początek” – recenzja Blu-ray
[RECENZJA] Nie jest łatwo pisać o filmie „Nowy początek”, nawet po ponownym zmierzeniu się z tym znakomitym obrazem. Słowa raczej nie oddadzą wielkości tej historii. Ten film to podróż, która pomaga zrozumieć, jak ważna jest konieczność zrozumienia INNEGO i jak ważne jest by pokonywać bariery w kontakcie z nieznanym – szczególnie w dzisiejszych czasach. To także wielka lekcja szacunku dla roli „czasu” w naszym życiu. Film do interpretowania na wielu poziomach i przez to tak udany i ważny.
niedziela, 26 marca 2017
Piękna z Bestią idą jak burza
[BOX OFFICE] Tylko nieznacznie osłabło zainteresowanie nową wersją „Pięknej i Bestii”. Produkcja Disneya ponownie przoduje w box office i zarobiła po 10 dniach już prawie 700 milionów dolarów.
sobota, 25 marca 2017
"Liga sprawiedliwości" - co za dużo...
[WIDEO] Nie wygląda to niestety zbyt optymistycznie, po doświadczeniach związanych z "Batman v Superman" i "Legion samobójców". Oto nadciąga "Liga sprawiedliwości" i ponownie jest bardzo widowiskowo, a ja mam wrażenie, że i tym razem będzie przerost formy nad treścią. Oczywiście, że wygląda to okazale, a jednak pomysły niektóre już w tym zwiastunie wyglądają zdecydowanie zbyt komiksowo, zbyt sztucznie i mocno (przesadnie) przerysowane. Dwa poprzednie filmy miały nauczyć Warner Bros. umiaru, a oni ponownie idą na całość. Premiera w listopadzie, wcześniej "Wonder Woman". Jest nadzieja na dobre kino, ale... tak było też z poprzednimi produkcjami.
piątek, 24 marca 2017
Polska w czołówce rynków kinowych na świecie
Organizacja Motion Pictures Association of America opublikowała doroczne podsumowanie rynku kinowego na świecie. Osiągnięcie naszego kraju robi ogromne wrażenie i ma wymiar historyczny.
Akira Kurosawa i jego lista 100 ulubionych filmów
Ten materiał z openculture.com liczy sobie już ponad dwa
lata, ale warto do niego powracać, tym bardziej, że wczoraj minęły kolejne urodziny tego twórcy. Nie ma z nami już genialnego Akiry Kurosawy,
ale pozostały po nim wielkie filmy. Pozostały wspomnienia oraz lista 100 ulubionych filmów mistrza. Fantastyczny
zestaw, z którym warto się zmierzyć.
czwartek, 23 marca 2017
„Obcy: Przymierze” – ale plakat!
Pojawił się nowy plakat zapowiadający premierę filmu „Obcy: Przymierze”. I muszę przyznać, że zrobił on na mnie piorunujące wrażenie i zdecydowanie oddaje ducha prac H.R. Gigera. Ciekawe, jaki plakat promował będzie ten film w Polsce. W naszym kraju premiera 12 maja, tydzień przed amerykańską.
Agregatory recenzji niszczą kino?
Brett Ratner nie kryje swojego szacunku dla krytyków filmowych, ale jednocześnie mówi, że popularny agregator recenzji jakim jest Rotten Tomatoes niszczy przemysł filmowy. No cóż, oczywiście się z nim nie zgadzam.
środa, 22 marca 2017
Smarzowski o pedofilii w kościele i średniowieczu
Widzowie Showmaxa mają możliwość obejrzeć krótkometrażową etiudę Wojtka Smarzowskiego zatytułowaną „Ksiądz”. Jak mówi sam reżyser to „filmowe kaszlnięcie, ale dotykające ważnych sprawa”. W wywiadzie dla gazeta.pl Smarzowski wypowiada się w temacie pedofilii, a ja cytuję fragmenty tej rozmowy. Jest tutaj też bowiem zapowiedz kolejnego przedsięwzięcia tego reżysera.
Mocny start „Pięknej i Bestii” w Polsce
[BOX OFFICE] Według dostępnych informacji „Piękną i Bestię” podczas pierwszych trzech dni dystrybucji w polskich kinach obejrzało 230 tysięcy widzów. To jedno z najlepszych osiągnięć w tym roku.
poniedziałek, 20 marca 2017
Orły 2017. „Wołyń” zdobył 9 nagród i wygrał!
Podczas 19. gali Orłów przyznawanych przez Polską Akademię
Filmową „Wołyń” otrzymał aż 9 nagród. Dzieło Wojtka Smarzowskiego pokonało „Ostatnią
rodzinę” (4 nagrody) i „Jestem mordercą” (2 nagrody).
Łódź na zdjęciach Davida Lyncha
W czasach kiedy w Łodzi odbywał się festiwal Camerimage David Lynch był jego częstym gościem. Razem z organizatorami tego wydarzenia nakręcił w Polsce swój ostatni pełnometrażowy film („Inland Empire”), planował w mieście otworzyć studio filmowe, chciał wpłynąć znacząco na artystyczny krajobraz miasta. Nie udało się zrealizować ambitnych planów, festiwal Camerimage opuścił miasto, a po współpracy z Lynchem pozostały gorące relacje i liczne zdjęcia mistrza przedstawiające Łódź. Wczoraj minęło 40. lat od premiery debiutu reżyserskiego Davida Lyncha, niesamowitej „Głowy do wycierania” (Eraserhead), która przypomniała, że niektóre klimatyczne obrazy tego twórcy towarzyszą mu od lat. Oto jak prezentuje się Łódź na zdjęciach autorstwa Davida Lyncha.
"Malowany ptak" w kinie. Będzie burza?
W koprodukcji Czech, Słowacji, Ukrainy i Polski powstanie ekranizacja słynnej książki Jerzego Kosińskiego zatytułowanej „Malowany ptak”. W międzynarodowej obsadzie znajdą się m.in. Udo Kier, Harvey Keitel i Stellan Skarsgård, a towarzyszy im m.in. Lech Dyblik. Ciekawe jak przyjmą tę produkcję wszyscy ci, którzy protestowali przeciwko obrazowi Polski i Polaków w „Idzie”. Zanosi się na skandal, ale jest też szansa na znaczące filmowe wydarzenie kina europejskiego.
niedziela, 19 marca 2017
Słaby film, wielki sukces
[BOX OFFICE] „Piękna i Bestia” w kinach! Nie ma wątpliwości, że nie jest to udana produkcja Disneya, ale widzom nie robi to chyba żadnej różnicy. Wpływy z kin na świecie są imponujące.
Polskie filmy na najważniejszym festiwalu animacji
Cipka |
Polska kinematografia będzie mocno reprezentowana w trakcie
tegorocznego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy. To najważniejsze tego typu
wydarzenie na świecie. Do udziału w festiwalu zakwalifikowanych zostało w sumie
sześć filmów, z czego trzy krótkie produkcje pojawią się w konkursie, a trzy w
sekcji prezentującej dokonania studentów.
Zmarł Chuck Berry. Słynne sceny z jego muzyką
Wczoraj w wieku 90 lat zmarł Chuck Berry, jeden z najwybitniejszych amerykańskich muzyków w historii dźwięków nowoczesnych. Jego wpływ na współczesnych artystów był ogromny, a inspirowali się jego dokonaniami najwięksi i najsłynniejsi od The Rolling Stones przez Bruce’a Springsteena do wielu kolejnych. Utwory Chucka Berry’ego pojawiły się w wielu filmach, a w dwóch odegrały znaczącą rolę na ekranie. Oto jak jego utwory zabrzmiały w „Pulp Fiction” i „Powrocie do przyszłości”.
sobota, 18 marca 2017
Szkoda czasu panie Murphy
Eddie Murphy powraca? Słynny, ale dziś już nieco zapomniany komik wpadł podobno na pomysł nakręcenia sequela swojego bardzo udanego „Księcia w Nowym Jorku” z 1988 roku. Oczywiście chodzi zapewne o kasę, ale w takich przypadkach widzowie są raczej bezwzględni. Wie chyba o tym sam Murphy.
Polska koprodukcja z szansą na niemieckie Oscary
Ceniony i lubiany w naszym kraju „Toni Erdmann” znalazł się w gronie najlepszych niemieckich filmów 2016 roku. To jednak nie ten tytuł zdobył najwięcej nominacji do Niemieckich Nagród Filmowych, zwanych powszechnie Lola. Nas cieszy przede wszystkim wiadomość, że wśród docenionych znalazła się też polsko-niemiecko-francusko-belgijska koprodukcja zatytułowana „Maria Skłodowska-Curie”, która otrzymała trzy nominacje.
Nowy film Terry’ego Gilliama będzie w Polsce
Terry Gilliam rozpoczął niedawno zdjęcia do filmu „The Man Who Killed Don Quixote”, który próbuje nakręcić już od prawie 20 lat. Wiadomo już kto film ten wprowadzi do polskich kin, choć nie wiadomo jeszcze dokładnie kiedy to nastąpi.
„Obcy: Przebudzenie” kolejnym odcinkiem z serii
Choć do majowej premiery filmu „Obcy: Przymierze” pozostały jeszcze niemal dwa miesiące, w sieci pojawiły się informacje na temat tytułu kolejnej części tej serii. Ma to być „Alien: Awakening”, czyli jak należy przypuszczać „Obcy: Przebudzenie” w Polsce.
„Beksińscy. Portret podwójny” w kinach
Powstaje kolejny film przybliżający rodzinę Beksińskich. Tym razem to pełnometrażowy dokument, którego scenariusz powstał na podstawie książki Magdaleny Grzebałkowskiej pt. „Beksińscy. Portret podwójny”. Premiera filmu zatytułowanego „BEKSIŃSCY. Album wideofoniczny” odbędzie się jesienią 2017 roku.
piątek, 17 marca 2017
Co oni kombinują z tym „Matrixem”?
Uff! Nie będzie nowej wersji „Matrixa”, fanów uspokoił piszący scenariusz kolejnego odcinka Zack Penn. Czym więc uraczą widzów twórcy?
Lecą Orły. Dla kogo Polskie Nagrody Filmowe?
W najbliższy poniedziałek po raz 19. rozdane zostaną Orły, nagrody Polskiej Akademii Filmowej. Kto dołączy do między innymi „Idy”, „Obławy”, „Katynia”, „Pianisty” i „Długu”? Mam swoich faworytów, choć dziś końcowy wynik Orłów nie jest łatwy do przewidzenia.
czwartek, 16 marca 2017
„Dunkierka” dozwolona dla dzieci
Znana jest już kategoria wiekowa filmu „Dunkierka” w reżyserii Christophera Nolana. W USA otrzymał on ocenę PG-13 co oznacza, że będzie dostępny praktycznie dla wszystkich, a to oznacza, że nie będzie to mocne kino wojenne dla dorosłych.
środa, 15 marca 2017
Europa wspiera nowy film twórcy „Idy”
Euroimages, działający przy Radzie Europy fundusz filmowy wspierający kino europejskie, przyznał znaczące środki finansowe na nowe produkcje. Wśród dofinansowanych projektów znalazły się projekty zdobywców Oscarów – Laszlo Nemesa („Syn Szawła”) i Pawła Pawlikowskiego („Ida”).
„Matrix” startuje ponownie. Nie wierzę!
Jeden z najdziwniejszych i chyba zdecydowanie niepotrzebnych pomysłów w Hollywood. Powstanie nowa wersja „Matrixa”.
wtorek, 14 marca 2017
„Uciekaj!” z historycznym osiągnięciem
Największa sensacja w amerykańskich kinach w ostatnich
tygodniach? Nie, nie „Logan”, nie „Kong…”. Tym filmem jest thriller „Uciekaj!”,
w oryginale zatytułowany „Get Out”. W miniony weekend na konto producentów
wpłynęło z kin ponad 20 mln dolarów, a od premiery sięgnęło już kwoty 111 mln
dolarów. Znakomite recenzje i wielkie historyczne osiągnięcie na koncie. Jakie?
Sensacyjny powrót w „Blade Runner 2049”
Edward James Olmos potwierdził swój udział w produkowanym obecnie „Blade Runner 2049”. W oryginalnym „Łowcy androidów” aktor wcielił się w tajemniczą postać Gaffa.