poniedziałek, 28 marca 2022

Oscary 2022. „CODA” najlepszym filmem roku

 

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej przyznała swoje Oscary, najważniejsze nagrody filmowe na świecie. Najlepszy film roku to „CODA”, który zdobył także nagrody za scenariusz adaptowany Sian Heder i rolę drugoplanową Troya Kotsura.  Po raz pierwszy w historii wygrał film pochodzący z dużego serwisu streamingowego. Najwięcej nagród zdobyła „Diuna”, która triumfowała w sześciu kategoriach. Nominowany w 12 kategoriach film „Psie pazury”, zdobył tylko jedną nagrodę, ale za reżyserię dla Jane Campion. Podczas gali Will Smith spoliczkował Chrisa Rocka.

I niestety ta sytuacja przyćmiła galę wręczenia Oscarów. Zanim wręczył Oscara za pełnometrażowy dokument Chris Rock nieco żartował z Hollywood i taki też żart skierował w kierunku Jady Pinkett-Smith, pytając kiedy pojawi się w „G.I. Jane 2” (bohaterka grana w pierwszym filmie przez Demi Moore nie ma włosów na głowie, jak dziś żona Smitha). Nie spodobało się to bardzo Willowi Smithowi, który podszedł do Chrisa Rocka i go spoliczkował, a potem ze swojego miejsca zażądał, używając niecenzuralnych słów, aby ten nie mówił o jego żonie. Wygląda na to, że dowcip nawiązujący do filmu „G.I. Jane” był nietrafiony, bo Jada Pinkett-Smith zmaga się z pewną przypadłością. Aktorka ogłosiła w zeszłym roku, że ogoliła głowę po walce z łysieniem. Czy reakcja Willa Smitha była uzasadniona?

Niedługo potem Will Smith odebrał Oscara dla najlepszego aktora za rolę Richarda Williamsa w „King Richard: Zwycięska rodzina” a swoją emocjonalną przemowę zaczął od słów: „Richard Williams był obrońcą swojej rodziny”, po czym zrobił krótką pauzę. Bardzo wzruszony i płaczący aktor powiedział o tym, że przeżywa obecnie bardzo trudne chwile i nawiązał do spraw prywatnych: „Na tym etapie mojego życia, jestem przytłoczony tym, o co prosi mnie Bóg”. Podczas przerwy Denzel Washington wstał, aby porozmawiać na osobności ze Smithem. Ten ujawnił podczas swojego przemówienia, że ​​Waszyngton powiedział mu: „Bądź ostrożny. Diabeł atakuje, gdy jesteśmy na szczycie”. Will Smith przeprosił Akademię i na koniec zażartował: „Mam nadzieję, że Akademia mnie tu jeszcze zaprosi”.

Oscar 2022 to zdecydowany triumf filmu „CODA”, wzruszającej historii o rodzinie, w której większość członków jest głuchoniema i zmaga się z przeciwnościami losu. Akademia dała tym samym wyraźne poparcie dla opowieści o ludziach niedostatecznie reprezentowanych do tej pory w kinie masowym. Wygrana tego filmu dała pierwsze w historii zwycięstwo produkcji dystrybuowanej przez serwis streamingowy. Nie było to jednak udziałem walczącego o Oscara od lat Netflixa, ale Apple+TV, który na rynku jest dopiero od trzech lat. Wygrana filmu „CODA” to dowód wielkich zmian, jakie zachodzą w dziedzinie tworzenia i dystrybucji filmów. W sumie „CODA” zdobyła trzy nagrody, we wszystkich kategoriach, do których była nominowana – także za rolę drugoplanową Troya Kotsura i scenariusz adaptowany napisany przez reżyserkę Sian Heder.

Troy Kotsur jest drugim głuchoniemym aktorem w historii Oscarów, z nagrodą Akademii. Odbierając nagrodę zadedykował ją społeczności osób niesłyszących, społeczności CODA i społeczności osób niepełnosprawnych. „To jest nasza chwila” - powiedział Kotsur.

Nominowane w 12 kategoriach „Psie pazury” zdobyły tylko jedną nagrodę, ale za reżyserię dla Jane Campion. To trzecia dopiero kobieta z Oscarem za reżyserię, drugi rok z rzędu kategorię tę wygrywa reżyserka. Campion jest dodatkowo pierwszą kobietą w historii z dwoma nominacjami za reżyserię. Trzeba jednak przyznać, że „Psie pazury” bardzo nie przekonały Akademii.

Najwięcej Oscarów zdobył w tym roku film „Diuna”, który triumfował w sześciu kategoriach, w tym za: muzykę Hansa Zimmer – co dało mu drugiego Oscara w karierze, zdjęcia Greiga Frasera, montaż, scenografię, efekty wizualne i dźwięk.

Oscara dla najlepszej aktorki zdobyła Jessica Chastain za rolę w filmie „Oczy Tammy Faye”, a obraz ten doceniono też nagrodą za charakteryzację. Wśród aktorek drugoplanowych wygrała Ariana DeBose za „West Side Story”. Za tę samą postać, w „West Side Story” przed 60 laty nagrodzono Ritę Moreno. DeBose przeszła do historii, stając się pierwszą queerową afro-latynoską aktorką, która zdobyła Oscara.

Za najlepszą pełnometrażową animacje uznano „Encanto”, wśród pełnometrażowych dokumentów wygrał „Summer of Soul”, a wśród filmów międzynarodowych „Drive My Car”. Był to piąty Oscar dla japońskiej kinematografii w historii Oscarów. Kenneth Branagh otrzymał Oscara za scenariusz do filmu „Belfast”. Za najlepszą piosenkę uznano „No Time To Die” z filmu „Nie czas umierać”, kolejnej części opowieści o Jamesie Bondzie. Najlepsze kostiumy oglądaliśmy w filmie „Cruella”.

„Sukienka” musiała uznać wyższość filmu „The Long Godbye”, a laureatem Oscara został stojący za tym filmem Riz Ahmed. Najlepsza krótka animacja to „The Windshield Wiper”, a krótki dokument to „The Queen Of Basketball”.

To była dobra gala. Dynamiczna, świetnie uzupełniona piosenkami i numerami tanecznymi oraz wstawkami filmowymi, które honorowały 60 lat filmowego Jamesa Bonda i 50 lat „Ojca chrzestnego”. Na scenie w związku z tym ostatnim filmem pojawili się Francis Ford Coppola, Al Pacino i Robert De Niro. Kończąc swoją przemowę Coppola oddał hołd walczącej Ukrainie, ale wojnie tej nie poświęcano zbyt wiele miejsca. Akademia w pewnym momencie poparła walczącą Ukrainę umieszczając specjalne czarne plansze, które informowały o tych wydarzeniach i zachęcające do wsparcia Ukrainy.

Hołdów dla klasyki kina było więcej, bo świętowano urodziny m.in.: „Juno” i „Pulp Fiction”. Bardzo fajny charakter miał segment In Memoriam, poświęcony zmarłym twórcom filmowym. Nierówne były prowadzące galę, bo nie wszystkie pomysły i żarty się udały.

Gala trwała nieco ponad 3,5 godziny, ale na godzinę przed nią wręczono osiem Oscarów, które na samej gali zostały pokazane w skróconej formie. Oscara publiczności zdobył film "Armia umarłych" Zacka Snydera, który pokonał m.in. ostatni film o Spider-Manie.

 

WIĘCEJ >>> Ciekawostki, rekordy, osiągnięcia

 

PEŁNA LISTA NAGRODZONYCH

 

NAJLEPSZY FILM

CODA

Philippe Rousselet, Fabrice Gianfermi, Patrick Wachsberger, Producenci

 

AKTORKA W GŁÓWNEJ ROLI

JESSICA CHASTAIN - The Eyes of Tammy Faye / Oczy Tammy Faye

 

AKTOR W GŁÓWNEJ ROLI

WILL SMITH - King Richard / King Richard: Zwycięska rodzony

 

REŻYSERIA

JANE CAMPION - Psie pazury / The Power of Dog


PIOSENKA ORYGINALNA

NO TIME TO DIE

z filmu "Nie czas umierać"

Muzyka i słowa Billie Eilish, Finneas O'Connell

 

PEŁNOMETRAŻOWY FILM DOKUMENTALNY

SUMMER OF SOUL / SUMMER OF SOUL (...OR, WHEN THE REVOLUTION COULD NOT BE TELEVISED) - Ahmir "Questlove" Thompson, Joseph Patel, Robert Fyvolent, David Dinerstein

 

SCENARIUSZ ADAPTOWANY

CODA - Siân Heder

 

SCENARIUSZ ORYGINALNY

BELFAST - Kenneth Branagh

 

KOSTIUMY

CRUELLA - Jenny Beavan

 

MIĘDZYNARODOWY FILM FABULARNY

DRIVE MY CAR - Japonia

 

AKTOR W ROLI DRUGOPLANOWEJ

TROY KOTSUR - CODA

 

PEŁNOMETRAŻOWY FILM ANIMOWANY

ENCANTO / NASZE MAGICZNE ENCANTO - Jared Bush, Byron Howard, Yvett Merino, Clark Spencer

 

EFEKTY WIZUALNE

DIUNA - Paul Lambert, Tristan Myles, Brian Connor, Gerd Nefzer

 

ZDJĘCIA

DIUNA - Greig Fraser

 

AKTORKA W ROLI DRUGOPLANOWEJ

ARIANA DeBOSE - West Side Story

 

SCENOGRAFIA

DIUNA - Patrice Vermette, Zsuzsanna Sipos

 

CHARAKTERYZACJA I FRYZURY

OCZY TAMMY FAYE - Linda Dowds, Stephanie Ingram, Justin Raleigh

 

MUZYKA ORYGINALNA

DIUNA - Hans Zimmer

 

MONTAŻ

DIUNA - Joe Walker

 

DŹWIĘK

DIUNA - Mac Ruth, Mark Mangini, Theo Green, Doug Hemphill, Ron Bartlett

 

DOKUMENTALNY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY

THE QUEEN OF BASKETBALL - Ben Proudfoot

 

ANIMOWANY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY

THE WINDSHIELD WIPER - Alberto Mielgo, Leo Sanchez

 

KRÓTKOMETRAŻOWY FILM AKTORSKI

THE LONG GOODBYE - Aneil Karia, Riz Ahmed

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz