Tydzień po przyznaniu Oscarów zebrałem się w końcu do napisania podsumowania tego wydarzenia. Will Smith zdominował przekaz, a przecież tegoroczne nagrody to także wiele innych znaczących ciekawostek, rekordów i osiągnięć.
Cała Oscarowa gala rozpoczęła się piosenką Beyonce do „King Richard”, która wykonana została z kortów tenisowych w Campton (tu zaczynały siostry Williams). I po gali w kontekście tego filmu komentowano całą galę Oscarową.
„CODA” zdobyła Oscara dla najlepszego filmu. Po raz pierwszy w historii nagrodę tę zdobyła produkcja firmowana przez serwis streamingowy. Wyścig ten wygrał Apple+TV. Film nie był dostępny w kinach w Polsce.
„CODA” zdobyła tylko trzy Oscary. Taka liczba zdobytych nagród, przez najlepszy film roku, to w ostatnich latach norma. Po trzy Oscary otrzymały „Nomadland”, „Green Book”, „Moonlight”, „Zniewolony”, „Operacja Argo”. W ostatnich latach dwa Oscary otrzymał „Spotlight”, a cztery „Parasite”.
„CODA” to siódmy zdobywca Oscara dla najlepszego filmu, który każdą swoją nominację zamienił w wygraną. Ostatni taki przypadek miał miejsce w 2004 roku kiedy „Władca Pierścieni: Powrót Króla” zdobył wszystkie 11 Oscarów. Po drugiej wojnie światowej wszystkie swoje nominacje zamieniły na Oscary „Gigi” (9 Oscarów) i „Ostatni cesarz” (9 Oscarów).
„CODA” to pierwszy film w historii, który zdobył główną nagrodę na festiwalu Sundance i Oscara w kategorii Najlepszy Film.
Najwięcej Oscarów zdobył w tym roku film „Diuna”, doceniony za: muzykę Hansa Zimmer – co dało mu drugiego Oscara w karierze, zdjęcia Greiga Frasera, montaż, scenografię, efekty wizualne i dźwięk. To nie jest rekord. 8 Oscarów bez tego najważniejszego ma „Kabaret”.
Hans Zimmer doceniony za muzykę do „Diuny”, przyjął gratulację za nagrodę w hotelowym szlafroku w Amsterdamie.
Nominowany w 12 kategoriach film „Psie pazury” zdobył tylko 1 Oscara, za reżyserię dla Jane Campion. Po raz ostatni taki przypadek miał miejsce w 1968 roku kiedy jedynego Oscara otrzymał „Absolwent” i było to właśnie wyróżnienie za reżyserię Mike’a Nicholsa.
Jane Campion ("Psie pazury") jest trzecią kobietą w historii, która dostała Oscara za reżyserię i pierwszą nominowaną dwa razy w tej kategorii. W kategorii Najlepsza Reżyserię drugi rok z rzędu Oscara otrzymała kobieta.
Z dziesięciu produkcji nominowanych w tym roku w kategorii Najlepszy Film trzy z nich nie wygrały żadnych Oscarów ("Licorice Pizza", "Zaułek koszmarów" i "Nie patrz w górę"). Po jednym Oscarze otrzymały: "Psie pazury", "Belfast", "West Side Story", "King Richard" i "Drive My Car". Więcej niż jednego zdobyły jedynie "CODA" (trzy Oscary) i "Diuna" (sześć). Dwa Oscary otrzymały też: „Oczy Tammy Faye”.
Czwórka aktorów nagrodzona w tym roku Oscarami, zdobyła swoje nagrody po raz pierwszy. Wykonawcy ról drugoplanowych mieli na swoim koncie pierwsze nominacje w karierze.
Will Smith jest piątym czarnym aktorem w historii z Oscarem za najlepszą rolę pierwszoplanową (wcześniej: Sidney Poitier, Denzel Washington, Jamie Foxx i Forest Whitaker).
Przemówienie Willa Smitha po zdobyciu Oscara trwało 5 minut i 18 sekund.
Doceniony za rolę drugoplanową w „CODA” Troy Kotsur jest drugą w historii osobą głuchoniemą nagrodzoną Oscarem za rolę aktorską. Jest jednak pierwszym mężczyzną z tym wyróżnieniem. Pierwszą głuchoniemą laureatką Oscara była Marlee Matlin.
Troy Kotsur jest czwartym niepełnosprawnym zdobywcą aktorskiego Oscara. Trójka wcześniejszych to Harold Russell ("Najlepsze lata naszego życia", 1946), Linda Hunt ("Rok niebezpiecznego życia", 1982) i Marlee Matlin ("Dzieci gorszego Boga", 1986). Paul Raci (nominowany rok temu za rolę w "Sound of Metal") oraz Louise Fletcher (laureatka Oscara za "Lot nad kukułczym gniazdem") to dwójka aktorów, którzy są dziećmi osób głuchych (czyli tzw. CODA). Louise Fletcher, podobnie jak w tym roku Troy Kotsur, dziękowała za nagrodę w języku migowym.
Doceniona Oscarem za rolę drugoplanową w „West Side Story” Ariana DeBose otrzymała nagrodę Akademii za tę samą postać, co 60 lat wcześniej Rita Moreno. Dopiero po raz trzeci Akademia docenia Oscarem ponownie tę samą postać filmową. Wcześniej Oscary takie zdobyli aktorzy grający Vito Corleone i Jokera.
Ariana DeBose jest pierwszą zadeklarowaną queerową afro-latynoską aktorką, która zdobyła Oscara.
Ariana DeBose jest pierwszą aktorką w historii, która zdobyła Oscara za rolę w filmie reżyserowanym przez Stevena Spielberga.
Trzeci raz z rzędu utwór przewodni z filmu o Jamesie Bondzie zdobyła Oscara za najlepszą piosenkę roku. Szkoda, że rocznica 60. urodzin tej serii została na gali zaprezentowana w tak mizerny sposób. Trójka cenionych sportowców ekstremalnych przedstawiła Bonda, potem pokazano okolicznościowy montaż.
Billie Eilish, zdobywczyni Oscara za piosenkę do filmu „Nie czas umierać”, jest pierwszą w historii osobą urodzoną w XXI wieku.
Doceniona za „Drive My Car” kinematografia Japonii wygrała drugiego regulaminowego Oscara w historii kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy ("Pożegnania", 2008). Wcześniej doceniono Japonię Oscarami specjalnymi ("Rashomon", 1950, "Wrota piekieł", 1953, "Miyamoto Musashi", 1954).
Netflix zdobył w tym roku 27 nominacji do Oscara, ale obronił tylko jedną nagrodę, za reżyserię dla Jane Campion. W zeszłym roku Netflix miał 35 nominacji, ale zdobył 7 Oscarów. Mimo usilnych starań to nie Netflix, jako pierwszy film z serwisu streamingowego, wygrał najważniejszego Oscara.
Wręczenie ośmiu kategorii na godzinę przed transmisją z gali wręczenia było posunięciem niefortunnym. W programie tylko wspomniano o laureatach i przemontowano ich przemówienia. Wręczenie tych nagród pozbawione było napięcia, laureaci znani byli wcześniej.
Nagrodę publiczności Oscarowej zdobył film "Armia umarłych" w reżyserii Zacka Snydera (produkcja Netflix).
Gala Oscarów trwała nieco ponad 3,5 godziny.
W tym roku Oscary oglądało w USA 16,6 mln osób. To wynik lepszy o prawie 5 mln w stosunku do ubiegłego roku (wówczas 10,4 mln), ale to drugie najgorsze osiągnięcie w historii.
Po zajściu na gali Oscarów, Will Smith zrezygnował z członkostwa w Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.
Najwięksi przegrani tegorocznych Oscarów to: Diane Warren, trzynasta nominacja i ponownie bez wygranej; Paul Thomas Anderson, jedenasta nominacja na koncie; Bradley Cooper ma dziewięć nominacji.
Na trzech znaczących i historycznych nominacjach zakończyła się rywalizacja o Oscara duńskiego animowanego filmu dokumentalnego „Przeżyć”.
Polska „Sukienka” swoją Oscarową przygodę zakończyła na nominacji. Był to jednak wielki sukces młodych polskich artystów, którzy pojawili się w Los Angeles.
[źródła: Sezon nagród filmowych, Oscarioza, własne, Variety, SpoilerMaster]
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz