niedziela, 23 czerwca 2024

Kalendarz Festiwali Filmowych 2024

Oto Kalendarz Festiwali Filmowych na rok 2024. Dane w kalendarzu będą aktualizowane wraz z napływającymi informacjami o potwierdzonych wydarzeniach festiwalowych odbywających się w naszym kraju i tymi najważniejszymi zagranicznymi. (Aktualizacja 23 czerwca)

„W głowie się nie mieści 2” numerem 1 w 2024

Tylko około 10 dni i dwa weekendy wystarczyły, aby „W głowie się nie mieści 2” stał się najpopularniejszym filmem 2024 roku. Pierwsze miejsce na tej liście stracił właśnie film „Diuna: Część 2”. Globalne wpływy animacji Pixara to 724 miliony dolarów.

sobota, 22 czerwca 2024

Grzegorz Łoszewski nowym prezesem SFP

Zjazd walny Stowarzyszenia Filmowców Polskich trwał 11 godzin i przebiegał w bardzo gorącej atmosferze. Zadaniem zjazdu było wyłonienie prezesa SFP. Liczyło się tylko dwóch graczy, a Grzegorz Łoszewski liczbą kilku głosów pokonał piastującego to stanowisko od 28 lat, Jacka Bromskiego.

Zmarł Andrzej Mularczyk

Andrzej Mularczyk, wybitny scenarzysta pamiętnych polskich filmów i seriali, pisarz, reportażysta, autor słuchowisk radiowych, wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich, zmarł 21 czerwca 2024 roku. Miał 94 lata.

Konkurs o Nagrodę Im. Jagody Murczyńskiej

Fundacja Jagody Murczyńskiej oraz Festiwal Filmowy Pięć Smaków zapraszają osoby piszące o kinie azjatyckim do udziału w pierwszej edycji Konkursu na Tekst Krytyczno-Filmowy o Kinie Azji o Nagrodę im. Jagody Murczyńskiej. Autor(ka) zwycięskiego tekstu wyjedzie na tydzień na prestiżowy festiwal filmowy do Azji!

piątek, 21 czerwca 2024

„Flow” będzie w polskich kinach

Firma So Films poinformowała, że zakupiła do dystrybucji film animowany zatytułowany „Flow”. To jedno z wydarzeń festiwalu w Cannes i w Annecy.

czwartek, 20 czerwca 2024

Zmarł Donald Sutherland, gigant

Donald Sutherland w "JFK"

W wieku 88 lat zmarł kanadyjsko-amerykański aktor Donald Sutherland. Mimo zagrania w dziesiątkach wybitnych filmów i mimo stworzeniu w wielu z nich wybitnych kreacji, aktor ten nigdy nie był nominowany do regulaminowego Oscara za swoje kreacje. Akademia doceniła go za to Honorowym Oscarem za całokształt twórczości.

„Kosmiczne jaja” powrócą. Brooks producentem

Kolejny klasyk Mela Brooksa powróci! Po tym, jak mistrz zgodził się na realizację drugiej części „Historii świata”, tym razem wyraził zgodę na nakręcenie sequela „Kosmicznych jaj”.

7 dni z filmami, muzyką, malarstwem

Urszula Dudziak, Kinga Dębska, Tomasz Sapryk, Jakub Piątek, Marcin Koszałka, Magdalena Smalara, Grzegorz Dębowski, Artur Paczesny, Michał Toczek, Marta Strzelecka to tylko niektórzy z gości 27. Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami”, które w dniach 8-14 lipca odbędzie się w Nowogardzie. W trakcie tygodniowego artystycznego święta, zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych, odbędą się koncerty, wystawy, a przede wszystkim wiele spotkań z twórcami polskiego kina. Laur Cisowy za wybitne osiągnięcia artystyczny od festiwalu „Lato z Muzami” otrzyma w tym roku Lidia Duda.

środa, 19 czerwca 2024

Lidia Duda laureatką Lauru Cisowego 2024

Ceniona reżyserka filmów dokumentalnych Lidia Duda, otrzyma tegoroczny Laur Cisowy za wybitne osiągnięcia artystyczne. Nagroda ta przyznana zostanie przez organizatorów 27. Festiwalu Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” w Nowogardzie, który odbędzie się w dniach 8-14 lipca 2024 roku. Na festiwalu zaprezentowany zostanie najnowszy film Lidii Dudy, zdobywający obecnie powszechne uznanie „Las”, ale widzowie „Lata z Muzami” poznają też wybrane wcześniejsze filmy tej autorki.

wtorek, 18 czerwca 2024

Eisenberga list miłosny do Polski

Mam nadzieję, że „Prawdziwy ból” w całości będzie wyglądał równie fajnie, jak na zwiastunie. Tę krótką zapowiedź poprzedza kilka słów od reżysera i odtwórcy głównej roli Jessego Eisenberga, który o swoim filmie mówi, że to „listy miłosny do Polski”. Ładnie.

Karolina Rozwód na czele PISF

Komisja konkursowa zakończyła weryfikację kompetencji oraz koncepcji rozwoju dla Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej przedstawionych przez 13 kandydatek i kandydatów, którzy zakwalifikowali się do etapu rozmów. Zgodnie z rekomendacją wyboru komisji konkursowej, z początkiem lipca br. stanowisko dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej obejmie Karolina Rozwód. 

50-letnia „Rozmowa” w 4K w polskich kinach

W 50. rocznicę powstania "Rozmowy" arcydzieło amerykańskiego reżysera Francisa Forda Coppoli trafi do polskich kin w nowej, odrestaurowanej wersji 4K. Polska premiera tego uznanego klasyka odbędzie się zaledwie kilka dni po światowej premierze na festiwalu Il Cinema Ritrovato w Bolonii i została zaplanowana na 5 lipca 2024. Dystrybutorem filmu jest Reset, który zajmuje się popularyzacją klasyki filmowej.

poniedziałek, 17 czerwca 2024

Świetny start w polskich kinach nowego Pixara

Nie tylko w amerykańskich kinach i na dużych międzynarodowych rynkach, ale też w Polsce, debiut kinowy filmu „W głowie się nie mieści 2” był bardzo dobry.

„Megalopolis” w polskich kinach!

Jak informuje IndieWire polskim dystrybutorem filmu „Megalopolis” w reżyserii Francisa Forda Coppoli będzie Gutek Film. Tym samym najbardziej kontrowersyjny film ostatniego festiwalu w Cannes oficjalnie trafi do Polski. Pytanie, czy trafi także na festiwal Nowe Horyzonty.

Dotacje PISF z odwołań i zwyżek. Kilka pytań

Polski Instytut Sztuki Filmowej informuje na swojej stronie, że decyzją p. o. dyrektora w celu zwiększenia transparentności wydatkowania środków publicznych, rozpoczęto na stronie internetowej w zakładce „Dotacje” publikację wszystkich pozytywnie rozpatrzonych odwołań, które nie były dotąd publikowane, a także zwyżek dotacji i wniosków złożonych poza sesją w latach ubiegłych. To bardzo ciekawa lista, do tej pory niedostępna postronnym. Co mówi nam ona o działaniach poprzedniego dyrektora i PISF pod jego kierownictwem?

„Minghun” także filmem otwarcia Nowych Horyzontów

Najnowszy film Jana P. Matuszyńskiego zatytułowany „Minghun” będzie obok „Rodzajów życzliwości” Yorgosa Lanthimosa, kolejnym filmem oficjalnie otwierającym 24. Międzynarodowy Festiwal Filmowy mBank Nowe Horyzonty.

Polskie produkcje docenione w Annecy

Film "Joko" Izabeli Plucińskiej oraz średniometrażowa animacja "Lola i pianino hałasów" w reżyserii Augusto Zanovello zostały nagrodzone na prestiżowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy.

niedziela, 16 czerwca 2024

Pixar wraca na szczyt

Kończy się weekend debiutu filmu animowanego studia Pixar zatytułowanego „W głowie się nie mieści 2”. 155 mln dolarów wpływów w weekend premierowy to drugie w historii najlepsze otwarcie filmu animowanego i najlepsze otwarcie filmu od czasu premiery „Barbie”. W kinach wróciła nadzieja.

sobota, 15 czerwca 2024

„Tyle co nic” wygrywa 43. Festiwal „Młodzi i Film”

W Koszalinie wręczono nagrody 43. Festiwalu Młodzi i Film. Bezkonkurencyjnym zdobywcą nie tylko głównej nagrody (Wielki Jantar), ale też czterech innych wyróżnień (najlepszy aktor - Artur Paczesny, scenariusz, zdjęcia, kostiumy) został film „Tyle co nic” w reżyserii Grzegorza Dębowskiego. Jury festiwalu za najlepszy pełnometrażowy dokument uznało „Skąd dokąd” Macieja Hameli.  Oba te filmy docenili też dziennikarze akredytowani przy festiwalu. Licznie też nagrodami obdarowano twórców filmów krótkometrażowych, w tym m.in. Mariusza Rusińskiego za "Moją siostrę". W konkursie pełnometrażowym za reżyserię wyróżniono Klaudiusza Chrostowskiego, autora filmu "Ultima Thule", jury zauważyło też aktorki z "Campera". Nagrodę Publiczności otrzymał film „Horror Story” w reżyserii Adriana Apanela, który dodatkowo przyniósł nagrodę odtwórcy głównej roli Jakubowi Zającowi.

„Wyśniona historia kina na Podlasiu” i w Nowogardzie

Górski i Kaufman Bros & Sistas, oraz leżące na dwóch krańcach Polski, Nowogardzki Dom Kultury oraz Białostocki Ośrodek Kultury, zapraszają 8 lipca na wernisaż wystawy „Wyśniona historia kina na Podlasiu”. Będzie to wyjątkowa podróż do źródeł podlaskiego i światowego kina! Wystawa będzie towarzyszyć 27. Festiwalowi Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami” w Nowogardzie, który odbędzie się w dniach 8-14 lipca 2024.

piątek, 14 czerwca 2024

„JOKO” została pokazana w Annecy

Brutalnie aktualna wizja wiecznego wyzysku i dominacji człowieka nad człowiekiem, ulepiona z plasteliny i czarnego humoru. Reżyserka Izabela Plucińska po raz kolejny sięga po twórczość Rolanda Topora, by opowiedzieć o współczesnym świecie. Jej krótkometrażowa animacja „JOKO” zrealizowana przez Animoon, w koprodukcji z partnerami z Czech i Niemiec debiutuje na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy. Produkcja filmu wsparta została przez Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film.

czwartek, 13 czerwca 2024

Nowa wersja „Opętania” Żuławskiego

Robert Pattinson i Parker Finn - twórca horroru "Uśmiechnij się" połączą siły, aby nakręcić remake filmu „Opętanie” z 1981 roku, za którego reżyserię odpowiadał Andrzej Żuławski.

Laureaci honorowych Oscarów

Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ogłosiła listę laureatów swoich corocznych Oscarów honorowych oraz nagród specjalnych. W tym gronie są producenci filmów o Bondzie i legendarny Quincy Jones.

PISF kieruje kolejne zawiadomienie do CBA

Polski Instytut Sztuki Filmowej informuje, że w dniu 13 czerwca br. złożone zostało kolejne zawiadomienie do Centralnego Biura Antykorupcyjnego dotyczące nieprawidłowości przy przyznawaniu dotacji. PISF przygotowuje kolejne zawiadomienia do CBA.

Ponad 165 tysięcy osób na 21. MDAG

Rekordowa frekwencja w kinach, doskonały wynik części online. 21. edycja Millennium Docs Against Gravity zgromadziła łącznie aż 165 255 osób! To ponad dwadzieścia tysięcy osób więcej niż w 2023 roku, kiedy w festiwalu wzięło udział 144 483 osób.

środa, 12 czerwca 2024

Tak wygląda anime z „Władcy Pierścieni”

Fani pamiętają film animowany nakręcony pod koniec lat siedemdziesiątych XX wieku, a bazujący na „Władcy Pierścieni” J.R.R. Tolkiena. W tym roku pojawi się kolejna duża animowana produkcja osadzona w tym świecie. Animacja nosi tytuł „Władca Pierścieni: Wojna Rohirrimów”. Szczęśliwcy widzieli już fragmenty filmu, w sieci oficjalnie pojawiły się pierwsze zdjęcia. Całość zapowiada się bardzo obiecująca, nakręcono ją w estetyce anime.

Polskie produkcje na festiwalu w Annecy

Pięć produkcji dofinansowanych przez Polski Instytut Sztuki Filmowej z premierami światowymi podczas trwającego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy: „Smok Diplodok” Wojtka Wawszczyka, „Rock Bottom” Maríi Trénor, „Portret konia” Witolda Giersza, „Kapral Wojtek” Iana Gardnera oraz krótki metraż „Joko” w reżyserii Izabeli Plucińskiej.

Koncert Urszuli Dudziak na otwarcie „Lata z Muzami”

W dniach 8-14 lipca w Nowogardzie odbędzie się 27. Festiwal Filmu Muzyki Malarstwa „Lato z Muzami”. Wydarzeniem, które w piątkowy wieczór 12 lipca oficjalnie otworzy festiwal będzie koncert Urszuli Dudziak, której towarzyszyć będzie Grzegorz Piotrowski. Dzień później artystka spotka się z publicznością festiwalu.

wtorek, 11 czerwca 2024

13 chętnych na dyrektora PISF

Ministerstwo Kultury podało listę kandydatów na stanowisko dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Do drugiego etapu konkursu przeszło 13 osób. Weryfikacji nadesłanych zgłoszeń pod względem formalnym dokonała, powołana przez ministra kultury, Komisja Konkursowa, składająca się z 11 przedstawicieli różnych środowisk filmowych.

poniedziałek, 10 czerwca 2024

Nie żyje Arkadiusz Tomiak

Jak informuje Polska Akademia Filmowe dziś w tragicznym wypadku samochodowym zginął Arkadiusz Tomiak - wybitny autor zdjęć filmowych.

ZFF Pomerania Film na festiwalu „Młodzi i Film”

W 2024 roku Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film mija 15 lat od powołania tego regionalnego funduszu filmowego. Od wielu lat jedną z aktywności ZFF są prezentacje filmów na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film. W tym roku zaprezentowane zostaną aż cztery filmy w specjalnych blokach poświęconych ZFF, a dodatkowo produkcje wsparte przez Pomerania Film będą zabiegały o nagrody w dwóch z trzech konkursów. Festiwal Młodzi i Film odbędzie się w dniach 10-15 czerwca 2024.

Oni wybiorą dyrektora PISF

5 czerwca 2024 r., rozpoczęła prace powołana przez Ministrę Kultury i Dziedzictwa Narodowego Komisja Konkursowa do wyboru kandydata na stanowisko dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Swoje kandydatury zgłosiło 13 osób.

sobota, 8 czerwca 2024

W poszukiwaniu zaginionego filmu

Bezpośrednio po nakręceniu „Obywatela Kane’a” Orson Welles przystąpił do pracy nad filmem „Wspaniałość Ambersonów”, na podstawie powieści Bootha Tarkingtona. To mógł być najlepszy film w historii kina, ale studio RKO przestraszyło się pracy Wellesa, odebrało mu ostateczny montaż i zniszczyło jego wizję. Czy jest szansa na zobaczenie pierwotnej wersji filmu, wymarzonej i zmontowanej przez Wellesa w Brazylii? Zaginiona wersja filmu podobno istnieje, jest poszukiwana od dekad i co jakiś czas pojawiają się nadzieje na odzyskanie tego arcydzieła. Dziś „Wspaniałość Ambersonów” jest ciągle filmem cenionym, ale znacząco okaleczonym. Oto ta historia.

Krótkie metraże na festiwalu „Młodzi i Film”

W poniedziałek rozpoczyna się 43. Koszaliński Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. W  konkursie filmów krótkometrażowych znalazło się aż 76 filmów: 35 fabuł, 23 dokumenty i 18 animacji. Propozycji krótkometrażowych jestem bardzo ciekawy i w Koszalinie będę chciał zobaczyć jak najwięcej tych propozycji.

czwartek, 6 czerwca 2024

Kandydaci na Prezesa SFP

Sześciu szanowanych przedstawicieli polskiej kinematografii kandyduje na stanowisko Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Jest wśród nich Jacek Bromski, który zrezygnował niedawno z pełnienia tej funkcji. Nie ma za to żadnej kobiety. Najmłodszy kandydat ma skończone 50 lat.

środa, 5 czerwca 2024

Aronofsky został Polakiem

„Wprost” poinformował, a wszystkie media powtarzają, że Darren Aronofsky, nominowany do Oscara reżyser "Requiem dla snu", „Wieloryba”, „Źródła” czy "Czarnego łabędzia", dostał polskie obywatelstwo. Na łamach "Wprost" informację tę potwierdził pełnomocnik reżysera, mec. Marcin Mamiński. Darren Aronofsky miał otrzymać polski paszport miesiąc temu. Obywatelką Polski została też jego siostra Patti. O polskie obywatelstwo zabiega też Jesse Eisenberg.

MDAG rekomenduje do European Film Awards

Zwycięzca Konkursu Polskiego 21. MDAG, film 𝗟𝗔𝗦 Lidii Dudy, wraz ze zdobywcą Grand Prix - Nagrody Banku Millennium, czyli poruszającym 𝗡𝗜𝗘 𝗖𝗛𝗖𝗘𝗠𝗬 𝗜𝗡𝗡𝗘𝗝 𝗭𝗜𝗘𝗠𝗜 oraz 𝗡𝗔𝗧𝗨𝗥𝗔𝗟𝗡𝗔 𝗗𝗭𝗜𝗞𝗢ŚĆ 𝗦𝗘𝗥𝗖𝗔, która podbiła serca publiczności i otrzymała Nagrodę Onet Big Screen Doc. Oto rekomendacje Millennium Docs Against Gravity do Europejskich Nagród Filmowych w kategorii Najlepszy Europejski Film Dokumentalny. Gala wręczenia nagród odbędzie się 7 grudnia w Lucernie.

FINA będzie miała nowego dyrektora

Komisja konkursowa rekomendowała Tomasz Kolankiewicza na dyrektora Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego. Rekomendacja ta przyjęta została przez Minister Kultury, Kolankiewicz zostanie powołany na stanowisko prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.

Cate Blanchett na czele jury EnergaCamerimage 2024

Cate Blanchett przyjedzie do Polski i stanie na czele jury podczas festiwalu EnergaCamerimage 2024. Wydarzenie odbędzie się w Toruniu w dniach 16-23 listopada.

wtorek, 4 czerwca 2024

KALENDARZ PREMIER KINOWYCH (stan na 4.06.24)


Przedstawiam aktualną listę premier i zapowiedzi polskich dystrybutorów. Oto, co planowane jest w polskich kinach w 2024 roku i na początku 2025 roku. Lista jest na bieżąco aktualizowana.

„Obcy: Romulus” – ale zwiastun!

Karty zostały odsłonięte i wiadomo więcej na temat filmu „Obcy: Romulus”. Jak widać na nowym zwiastunie (jest wersja polska), film w reżyserii Fede Alvareza ma wiele związków z dwoma najlepszymi i pierwszymi klasycznymi filmami z tej serii. Mnie to bardzo zaintrygowało, bo dawno nie było udanego filmu z tej serii.

poniedziałek, 3 czerwca 2024

8. edycja Nagrody im. Krzysztofa Krauze. Nominacje

Znamy reżyserów nominowanych do 8. edycji Nagrody im. Krzysztofa Krauze przyznawanej przez Gildię Reżyserów Polskich. W tegorocznej dziewiątce znaleźli się m.in. Agnieszka Holland za głośną „Zieloną granicę” i debiutanckie objawienie ubiegłego roku, Grzegorz Dębowski autor filmu „Tyle co nic”. Są także trzej autorzy filmów dokumentalnych, triumfatorzy ostatniego festiwalu w Gdyni oraz twórcy eksperymentalnego eseju filmowego.

niedziela, 2 czerwca 2024

Zmarł Andrzej Kostenko

W wieku 87 lat zmarł Andrzej Kostenko, scenarzysta, reżyser i operator, wieloletni członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Współpracował m.in. z Romanem Polańskim, Andrzejem Wajdą i Jerzym Skolimowskim.

sobota, 1 czerwca 2024

Laureaci 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Znani są już laureaci i laureatki 64. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. W Konkursie Polskim zwyciężył znakomity film Agnieszki Zwiefki „Drzewa milczą”. Krakowska Fundacja Filmowa tę właśnie produkcję rekomendowała do Europejskich Nagród Filmowych. Wśród docenionych znalazły się m.in. „Jeden rok z życia” Tomasza Wolskiego, „Zupa z tygrysa” i wiele innych.

Były dyrektor PISF z poważnymi zarzutami

Radosław Śmigulski, były dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF), stoi w obliczu zarzutów niewłaściwego gospodarowania funduszami podczas swojej kadencji na tym stanowisku. Sprawie tej poświęcają uwagę media krajowe i zagraniczne.

Obejrzane. ROK 2024

Oto aktualizowana na bieżąco lista obejrzanych filmów i seriali w 2024 roku. Produkcje te są oceniane w skali 1-10.