środa, 5 czerwca 2024

FINA będzie miała nowego dyrektora

Komisja konkursowa rekomendowała Tomasz Kolankiewicza na dyrektora Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego. Rekomendacja ta przyjęta została przez Minister Kultury, Kolankiewicz zostanie powołany na stanowisko prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.

"Zgodnie z rekomendacją nowym dyrektorem Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego będzie pan Tomasz Kolankiewicz, filmoznawca, historyk filmu i kurator filmowy, państwu znany pewnie przede wszystkim jako dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w latach 2020-2023. Oprócz tego kiedyś był współpracownikiem Narodowego Instytutu Audiowizualnego - Filmoteki Narodowej, a także współpracownikiem TVP Kultura" - podała szefowa MKiDN.

Wróblewska poinformowała, że obecnie trwa etap "negocjacji umów, podpisywania kontraktów", a Kolankiewicz zostanie powołany na stanowisko prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.

Tomasz Kolankiewicz jest filmoznawcą i historykiem filmu, kuratorem cykli filmowych, prowadzącym prelekcje i rozmowy o filmie. Jako programista filmowy współpracował z telewizją, festiwalami filmowymi, kinami i instytucjami kultury (m.in. z Nowym Teatrem, Filmoteką Narodową - Instytutem Audiowizualnym, Europejskim Centrum Solidarności).

W latach 2008-2017 pełnił funkcję redaktora programowego w redakcji filmowej TVP Kultura. W latach 2020-2023 był dyrektorem artystycznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Jest także autorem blisko kilkudziesięciu przeglądów filmowych, w tym polskich i zagranicznych przeglądów kinematografii kobiet, szwedzkiego i amerykańskiego kina niemego, filmów wybitnych światowych reżyserów i operatorów, prądów nowofalowych w światowym kinie, a także kina grozy. [źródło Interia.pl]

***

Oficjalny komunikat

Nowy dyrektor FINA

Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanna Wróblewska 20 czerwca 2024 roku powołała Tomasza Kolankiewicza na stanowisko Dyrektora Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego. Kadencja Tomasza Kolankiewicza rozpocznie się 20 czerwca 2024 roku i obejmie 5 lat.

Nowy Dyrektor FINA został wyłoniony w konkursie. Komisja konkursowa jednogłośnie zarekomendowała kandydaturę Tomasza Kolankiewicza na stanowisko dyrektora Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego uchwałą z 29 maja 2024 r.

Jak napisał z zgłoszeniu do konkursu: „Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny jest w moich oczach najważniejszą polską instytucją zajmującą się filmem i szerzej: twórczością audiowizualną. To nie tylko archiwum i skarbnica, unikalne miejsce gromadzenia szczegółowej wiedzy i przechowywania dzieł sztuki, lecz także potencjalnie najistotniejszy podmiot kreujący działania edukacyjne na wielu polach, tak w skali ogólnokrajowej, jak i z dużym potencjałem działań na arenie międzynarodowej. To w końcu unikalne centrum kompetencyjne i wysoko wyspecjalizowany ośrodek badawczy, mogący rezonować na wiele innych rodzimych podmiotów zajmujących się przechowywaniem i opisywaniem zbiorów.” (…) "Jestem osobą autentycznie zafascynowaną archiwum jako ideą, w myśl zawartej w opowiadaniu Jorge Luisa Borgesa Biblioteka Babel koncepcji bibliotheca mundi: miejscem, w którym zgromadzony jest absolut, całość ludzkiej wiedzy i dokonań. Miejscem nieskończonym, stale rozrastającym się, jak w filozoficznej koncepcji kłącza autorstwa Gillesa Deleuze’a i Félixa Guattariego. Struktury, w której dowolny punkt kłącza może zostać połączony z dowolnym innym, heterogenicznym: w kłączu dochodzi do powiązań porządków odmiennego rodzaju, ostatecznie podporządkowanym zasadzie wielości. Archiwum to dla mnie nie martwy magazyn z puszkami z taśmą i milczącymi obiektami, ale żywa tkanka pełniąca konkretną funkcję: budulca współczesnego, świadomego społeczeństwa obywatelskiego. Moje wieloletnie zaangażowanie w zarówno edukację filmową, popularyzację wiedzy o kinie, jak i szerzej o kulturze, nie wynika tylko z racji osobistego zainteresowania historią kina, lecz także z głębokiej wiary w to, że sztuka jest najwyższym przejawem ludzkiej aktywności, a obcowanie z nią wpływa na kształtowanie lepszego świata."

 

Tomasz Kolankiewicz - filmoznawca, historyk filmu, konsultant filmowy i propagator polskiego kina. Juror polskich i europejskich festiwali filmowych.

Od 2020 do 2023 roku dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Ekspert filmowy Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, członek zespołów sterujących w Programach Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współpracownik Biura Kultury m.st. Warszawy, odpowiedzialny ze strony miasta za Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy.

Współpracownik Narodowego Instytutu Audiowizualnego i Filmoteki Narodowej. Kurator cykli i przeglądów polskiego oraz międzynarodowego kina artystycznego i gatunkowego. Autor przeglądu Krótka historia polskiego kina, produkowanego przez Stowarzyszenie Kin Studyjnych największej kinowej retrospektywy polskiego kina PRL, wyświetlanego w przeszło 80 kinach studyjnych w całej Polsce.

W latach 2008-2017 członek redakcji filmowej TVP Kultura. Wydawca, prowadzący i reżyser publicystycznych programów o tematyce filmowej. Od 2024 roku prowadzi programy filmowe na antenie TVP Kultura oraz podcast Rekonstrukcja Cyfrowa TVP. Jako konsultant merytoryczny pracował przy nagradzanych filmach „Ucieczka na srebrny glob” Kuby Mikurdy na temat twórczości Andrzeja Żuławskiego oraz „Solaris Mon Amour” tercetu Kuba Mikurda/ Laura Pawela/Marcin Lenarczyk. Oba projekty powstały w oparciu o filmowe materiały archiwalne.

Wykładowca akademicki związany z Łódzką Szkołą Filmową, Warszawską Szkołą Filmową oraz Akademią Sztuki w Szczecinie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz