poniedziałek, 3 czerwca 2024

8. edycja Nagrody im. Krzysztofa Krauze. Nominacje

Znamy reżyserów nominowanych do 8. edycji Nagrody im. Krzysztofa Krauze przyznawanej przez Gildię Reżyserów Polskich. W tegorocznej dziewiątce znaleźli się m.in. Agnieszka Holland za głośną „Zieloną granicę” i debiutanckie objawienie ubiegłego roku, Grzegorz Dębowski autor filmu „Tyle co nic”. Są także trzej autorzy filmów dokumentalnych, triumfatorzy ostatniego festiwalu w Gdyni oraz twórcy eksperymentalnego eseju filmowego.

Oto lista nominowanych:

Olga Chajdas za film „IMAGO”

Grzegorz Dębowski za film „TYLE CO NIC”

Sławomir Fabicki za film „LĘK”

Lea Glob za film „APOLONIA, APOLONIA”

Maciek Hamela za film „SKĄD DOKĄD”

Agnieszka Holland „ZIELONA GRANICA”

Paweł Maślona za film „KOS”

Kuba Mikurda za film „SOLARIS MON AMOUR”

Jakub Piątek za film „PIANOFORTE”

 

W  kapitule Nagrody zasiądą w tym roku:

Beata Dzianowicz, przewodnicząca jury, finalistka nagrody za rok 2022

Anna Jadowska, finalistka nagrody za rok 2022, laureatka nagrody za rok 2017

Ola Jankowska, nominowana do nagrody za rok 2022

Natalia Koryncka-Gruz, nominowana do nagrody za rok 2022

Marta Minorowicz, nominowana do nagrody za rok 2022

 

Trójkę finalistów poznamy na przełomie sierpnia i września 2024 roku. Gala, podczas której zostanie ogłoszone nazwisko laureatki/ laureata jest planowana na piątek 20 września.

 

Przyznana po raz pierwszy za rok 2015 nagroda, ma wśród swoich laureatów Annę Jadowską, Iwonę Siekierzyńską, Damiana Kocura, Grzegorza Królikiewicza, Wojciecha Smarzowskiego i Piotra Subbotko.

 

Zgodnie z regulaminem Nagrody, kandydatów do niej zgłaszają członkowie Związku Zawodowego Reżyserów Polskich – Gildii Reżyserów Polskich, a nominację mogą otrzymać filmy są produkcjami polskimi lub powstały w koprodukcji polskiej i miały premierę kinową, telewizyjna lub festiwalową między 1 stycznia a 31 grudnia w roku poprzedzającym przyznanie nagrody, ze szczególnym zwróceniem uwagi na film pełnometrażowy fabularny.

 

Laureat otrzymał obraz Kasinatha Chauhana, prymitywisty z Indii. Malarz, nazywany hinduskim Nikiforem, był niepiśmiennym pucybutem pracującym pod sklepem obuwniczym Bata. Jego rysunki wykonane na pudełkach po butach dostrzegli podczas pobytu na festiwalu w filmowym w Pune Joanna Krauze de Lendorff i Krzysztof Krauze. Dziś obrazy Kasinatha Chauhana są pokazywane w uznanych galeriach sztuki na całym świecie. Obraz pochodzi z prywatnej kolekcji Joanny Krauze de Lendorff i Krzysztofa Krauze. [informacja prasowa]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz