poniedziałek, 10 czerwca 2024

Nie żyje Arkadiusz Tomiak

Jak informuje Polska Akademia Filmowe dziś w tragicznym wypadku samochodowym zginął Arkadiusz Tomiak - wybitny autor zdjęć filmowych.

Do Polskich Nagród Filmowych Orły po raz pierwszy nominowany był w 2001 roku za zdjęcia do filmu "Daleko od okna" Jana Jakuba Kolskiego. Rok później otrzymał drugą nominację - za "Ciszę" Michała Rosy. Kolejne związane są z filmami Konrada Niewolskiego - "Symetrią" w 2005 roku i dwa lata później "Palimpsestem". W końcu przyszedł rok 2013 i nominacja za "Obławę" Marcina Krzyształowicza, która przyniosła mu w końcu statuetkę Orła. W roku 2016 sięgnął natomiast po nominacyjny dublet - za "Fotografa" Waldemara Krzystka oraz "Karbalę" Krzysztofa Łukaszewicza, a Akademia ostatecznie nagrodziła go ten ostatni film.

Wśród jego dokonań są zdjęcia do takich filmów, jak m.in. „Zaćma”, „Daas”, „Zero”, „Jasne błękitne okna”, „Statyści”, „Żurek”. W ostatnich latach był autorem zdjęć filmowych do takich filmów, jak m.in.: „Marzec ‘68”, „Raport Pileckiego”, „Czerwone maki” i czekająca na premierę „Pani od polskiego”.

Miał również w swoim dorobku zdjęcia do seriali "Oficer" (2004-2005), "Bez tajemnic" (2013), "1983" (2018), "Ludzie i bogowie" (2020) oraz serii filmów "Historia w ożywionych obrazach" (2016-17). Wielokrotnie współpracował również z Teatrem Telewizji.

Arkadiusz Tomiak w 1995 ukończył studia na Wydziale Operatorskim PWSFTViT w Łodzi. Dwukrotnie był laureatem Nagrody za zdjęcia na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2000: Daleko od okna, w 2006 za zdjęcia do dwóch filmów: Statyści i Palimpsest)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz