Strony

wtorek, 31 marca 2020

Apel o zwiększenie emisji polskich produkcji w tv


Zarząd Gildii Reżyserów Polskich i Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich wystosowali apele do Nadawców Telewizyjnych, w których namawiają ich do większej emisji polskich filmów. Mogą one pomóc przetrwać polskim artystom, którzy pozostają dziś bez pracy.

Kup bilet na przyszłość i wesprzyj małe kino


Lokalne i studyjne małe kina wprowadzają sprzedaż specjalnych biletów, które mogą pomóc im przetrwać ten trudny czas. Akcje takie dostrzegłem na profilach Kina Pod Baranami z Krakowa i Kina Charlie z Łodzi, ale zapewne pojawi się więcej takich propozycji i w wielu miastach w Polsce. Jeśli możecie, wesprzyjcie swoje małe kina w tym trudnym czasie.

60. KFF odbędzie się! W internecie


Organizatorzy 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego zadecydowali o jego organizacji w formie internetowej. Pełny filmowy program, branżowe wydarzenia KFF Industry oraz wiele propozycji  specjalnych będzie dostępnych online dla widzów w całej Polsce. Zmianę formuły festiwalu wymusiły okoliczności związane z pandemią koronawirusa.

poniedziałek, 30 marca 2020

Nowy filmik Moniki Kuczynieckiej


[WIDEO] Monika Kuczyniecka to utalentowana twórczyni filmów animowanych tworzonych w plastelinie. Monika to też autorka oprawy graficznej bloga „Spór w kinie”. Monika Kuczyniecka stworzyła niedawno animację do teledysku zatytułowanego „Marynia” i jest to jej interpretacja pewnej  ludowej historii. Zapraszam do obejrzenia.

niedziela, 29 marca 2020

Piotr Szygalski nie żyje

Piotr Szygalski (foto: RDC)
Ta informacja zszokowała polskie środowisko filmowo-dziennikarskie, a mnie na pewno. W sobotę 28 marca odszedł od nas Piotr Szygalski, ceniony i lubiany dziennikarz filmowy.

„In Touch” za darmo w internecie do 9 kwietnia


[FILM] Na stronie ninateka.pl do 9 kwietnia 2020 za darmo będzie można oglądać znakomity film dokumentalny „In Touch” w reżyserii Pawła Ziemilskiego. Idealny film na czas przymusowego domowego odosobnienia.

60. KFF. Kolejna sekcja festiwalu


Organizatorzy 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego zaprezentowali kolejny element programu swojego wydarzenia. Męskie historie zostaną zaprezentowane w ramach dokumentalnego cyklu “Gdzieś w Europie. Chłopaki też płaczą”.

Zmarł Krzysztof Penderecki

Rękopis znaleziony w Saragossie
W wieku 86 lat zmarł Krzysztof Penderecki, wybitny polski kompozytor i dyrygent. Jego utwory wielokrotnie usłyszeć można było w filmach, w wielu wybitnych dziełach z Hollywood. Penderecki współpracował też z polskimi reżyserami.

piątek, 27 marca 2020

Aurora przenosi premierę z kina na VOD

Żegnaj, mój synu
To nie jest jeszcze normą w naszym kraju, ale mamy do czynienia ze znaczącą decyzją na polskim rynku dystrybucyjnym. Z premier kinowych bezpośrednio na rynek VOD trafił kolejny film. Tym razem decyzja dotyczy filmu zagranicznego, którego dystrybucją zajmuje się firma Aurora Films.

Festiwal Muzyki Filmowej przełożony na 2021 rok


Organizatorzy Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie zadecydowali o przełożeniu najbliższej edycji na 2021 roku. Są już nawet wskazane dokładne daty, jest oświadczenie organizatorów. Kolejny festiwal filmowy stał się ofiarą pandemii koronawirusa.

Netflix kręci wg Dukaja. Bagiński producentem


[WIDEO] „Kierunek: Noc” to pierwszy serial Netflixa zrealizowany w Belgii. Scenariusz tej historii oparty jest na motywach powieści "Starość Aksolotla" autorstwa Jacka Dukaja. Jednym z producentów jest Tomasz Bagiński, który na Facebooku przybliżył nieco powiązania serialu z książką Dukaja i zachęcił do oglądania pierwszego zwiastuna.

czwartek, 26 marca 2020

Amerykański Kongres na pomoc kinom


Kina to bardzo ważna część gospodarki USA. Amerykański Kongres przyznał dwa biliony dolarów na wsparcie rodzimego rynku dotkniętego panującym kryzysem. Znaczące środki wesprą m.in. kina w tym kraju, które bardzo odczuwają skutki panującej pandemii koronawirusa. Ustawa czeka jeszcze na podpis prezydenta.

Złote Globy zmieniają reguły przez wirusa


Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej, organizacja przyznająca corocznie Złote Globy, zmieniła swój regulamin i dostosowuje go do sytuacji, jaka obecnie panuje w przemyśle filmowym. Podobnego ruchu oczekuje się po Oscarach. Chodzi o premiery filmów kinowych na VOD.

środa, 25 marca 2020

Środowisko krytykuje działania Vegi i Niewolskiego


Organizacje skupiające polskich twórców filmowych nawołują o niezwłoczne przerwanie prac i krytykują postępowanie Patryka Vegi i Konrada Niewolskiego. Obaj panowie pracują nad swoimi nowymi filmami. „Taka postawa jest nie do zaakceptowania, a narażanie pracowników i współpracowników na możliwość zarażenia powinno spotkać się z potępieniem wszystkich odpowiedzialnych przedstawicieli branży” – piszą Kobiety Filmu w swoim dosadnym oświadczeniu.

wtorek, 24 marca 2020

Koronawirus kontra festiwale filmowe w Polsce


Festiwal w Cannes przeniesiony został z maja na przełom czerwca i lipca, nie jest pewny los festiwalu w Wenecji, wiele filmowych wydarzeń w Europie zostało odwołanych i czeka na rozwój wydarzeń związanych z epidemią. Polscy organizatorzy festiwali czy przeglądów filmowych mają podobne problemy. I z każdym dniem stają przed poważnymi dylematami. Co robić?

Konkurs na Dyrektora Artystycznego FPFF ogłoszony


Do 16 kwietnia 2020 roku organizatorzy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni czekają na zgłoszenia kandydatur na stanowisko Dyrektora Artystycznego. Co mówi ogłoszenie, regulamin konkursu i jakie są wymagania dla kandydatów? Nabór trwa do 16 kwietnia.

Na pomoc branży. Zespół kryzysowy pracuje


W miniony piątek 20 marca odbyło się pierwsze spotkanie zespołu do spraw kryzysu w polskiej branży kinematograficznej. W grupie tej znajduje się 17 osób, z różnych grup zawodowych i reprezentujących różne interesy. Pracami grupy kieruje Polski Instytut Sztuki Filmowej, który przygotował materiał podsumowujący to spotkanie. Efektem pierwszej narady była ocena sytuacji rynkowej i propozycje działań korzystnych dla całej branży filmowej. Oto materiał zamieszczony na stronie PISF.

poniedziałek, 23 marca 2020

Koronawirus? Patryk Vega kręci nowy film

Bad Boy reż. Patryk Vega (foto. dystrybutor)
Cała branża filmowa stoi? Nie cała! Patryk Vega i jego współpracownicy od kilku dni pracują pod Warszawą nad nową produkcją. Jest ona owiana tajemnicą i osoby zaangażowane w realizację milczą na ten temat, ale fakty mówią za siebie.

125 lat temu robotnicy wyszli z fabryki Lumiere


[FILM] Niemal dokładnie 125 lat temu, 22 marca 1895 roku, bracia Lumiere zaprezentowali w swoim rodzinnym mieście film zatytułowany „Wyjście robotników z fabryki Lumiere w Lyonie”. Ten jeden z najważniejszych „pierwszych filmów” powstał trzy dni wcześniej. Niby dzień jak co dzień, ale jednak zapisał się w historii. Jeśli za mojego życia powstanie wehikuł czasu i będę miał okazję skorzystać, to chętnie wezmę udział w takim pokazie, jako jedenasta osoba lub stanę na ulicy pierwszego filmu, gdzieś niedaleko braci Lumiere... Oto zachowane do dziś wersje pamiętnego filmu.

List otwarty edukatorów filmowych


Organizatorzy ogólnopolskich projektów dotyczących edukacji filmowej wskazali na trudności z jakimi przyszło się im zmierzyć w obliczu pandemii koronawirusa. Swój list skierowali do Wiceprezesa Rady Ministrów, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Piotra Glińskiego, Minister rozwoju, Jadwigi Emilewicz, Ministra edukacji narodowej, Dariusza Piontkowskiego, Dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Radosława Śmigulskiego.

niedziela, 22 marca 2020

Masowe bankructwa małych kin za miesiąc, dwa


Międzynarodowa Unia Kin (The International Union of Cinemas - UNIC), organ reprezentujący europejskich właścicieli kin, oficjalnie sprzeciwiła się wprowadzaniu filmów kinowych bezpośrednio do internetu i tworzeniu stałych rozwiązań związanych ze zmniejszaniem „okien” pomiędzy premierą kinową a innymi formami dystrybucji filmów. Sytuacja kin w całej Europie jest dramatyczna i szacuje się, że masowe bankructwa małych prywatnych kin pojawią się w przeciągu miesiąca lub dwóch.

Christopher Nolan prosi widzów o wsparcie dla kin


Pandemia COVID-19 dotknęła każdą branżę, a kina doświadczają szczególnej sytuacji, bowiem niemal na całym świecie pozostają zamknięte. Christopher Nolan opublikował w „The Washington Post” esej, wskazując na trudną sytuację kin.

Polska w czołówce rynków kinowych na świecie


Motion Pictures Association of America opublikował coroczny raport dotyczący sytuacji na rynkach kinowych w USA i na świecie w 2019 roku. Polska w tym opracowaniu od kilku lat znajduje się w gronie najlepszych rynków kinowych świata. MPAA podało, że zajmujemy 17. miejsce na takiej liście.

sobota, 21 marca 2020

Kina zamknięte do odwołania


Wprowadzenie stanu epidemii w Polsce oznacza, że wszystkie placówki kulturalne i rozrywkowe pozostają zamknięte do odwołania. Dotyczy to także kin.

Polski horror wrócił. Pierwsza próba udana, ale…


Można już oglądać pierwszy od lat polski horror zatytułowany „W lesie dziś nie zaśnie nikt” w reżyserii Bartosza M. Kowalskiego. Wiadomo już, jaki pomysł na ten gatunek mieli nasi twórcy. Nie jest mi z nim po drodze, ale doceniam odwagę podjęcia tego wyzwania.

„12 niemych ludzi” – taki eksperyment


[FILM] A gdyby tak pozbawić dialogów klasyczny film „12 gniewnych ludzi” i w taki sposób spojrzeć na tę opowieść? Kilka lat temu klasyczne dzieło Sidneya Lumeta przemontował Kobas Laksa i zamieścił na swoim kanale. Efekt jest bardzo ciekawy.

Chiny ruszają na ratunek kinom


W Pekinie uruchomiono specjalny fundusz, który ma pomóc kinom dotkniętym koronawirusem. Czy podobna inicjatywa powstanie w Polsce?

piątek, 20 marca 2020

Netflix już pokazuje „W lesie dziś nie zaśnie nikt”


Stało się! Kolejny znaczący polski film przechodzi z kina do internetu. Po „Sali samobójców. Hejterze”, do internetu trafił  horror „W lesie dziś nie zaśnie nikt”. Ten bardzo oczekiwany polski film jest już dostępny bezpośrednio na Netfliksie. To wydarzenie bez precedensu, ale podyktowane obecną sytuacją.

Festiwal w Cannes odbędzie się później


Zapowiadany na 12-23 maja 73. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes nie odbędzie się. Z powodu koronawirusa organizatorzy najważniejszego festiwalu w branży, zdecydowali się na jego przeniesienie. Są już pierwsze propozycje nowego terminu.

czwartek, 19 marca 2020

Szwedzki pomysł na wsparcie małych kin


Szwedzcy dystrybutorzy łączą siły z platformą VOD Draken Film, aby wesprzeć filmy artystyczne i pomóc kinom art-house w tym kraju. Bardzo to ciekawa propozycja na przetrwanie kryzysu w kinematografii, który dotyka boleśnie szczególnie małe kina i mniejszych dystrybutorów.

Kino na Granicy przesunięte na koniec wakacji


Z uwagi na regulacje dotyczące bezterminowego odwołania imprez masowych i priorytet, jakim jest dla organizatorów bezpieczeństwo i spokój widzów, 22. Przegląd Filmowy „Kino na Granicy” odbędzie się w tym roku w dniach 21-26 sierpnia.

Wirtualne wystawy z gwiazdami polskiego kina


Bez wychodzenia z domu Fototeka FINA zapewnia możliwość oglądania wyjątkowych, specjalnie stworzonych z myślą o wirtualnych odbiorcach kultury albumów z serii „Aktorzy o sobie”. Piękne, często nieznane ujęcia największych gwiazd polskiego kina połączone z ich osobistymi wspomnieniami dostępne są bezpłatnie na: fototeka.fn.org.pl.

MKIDN na czas kryzysu w kulturze


Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wprowadza dwa nowe programy dotacyjne mające pomóc ludziom kultury w obliczu kryzysu. Wśród propozycji jest zmiana w ustawie o kinematografii dopuszczająca premiery filmowe na platformach VOD i w Internecie oraz wydłużenie obowiązywania promes PISF dla produkcji filmowych.

środa, 18 marca 2020

„The Green Fog” w całości w internecie


[FILM] Eksperymentalny film współreżyserowany/współtworzony przez Guya Maddina i zatytułowany „The Green Fog” od kilku miesięcy udostępniony jest w całości w internecie przez jego autora. Informację o tym przekazał Kuba Mikurda, dziękuję za ten bardzo cenny trop, a wszystkim spragnionym niezwykłego kina polecam to kinofilskie doświadczenie.

Filmowa mapa czasu w kinie SF


W internecie krąży bardzo fajna grafika ukazująca w dużym skrócie czas, w jakich rozgrywa się wiele bardzo popularnych filmów SF. Delikatnie wskazuje na przeszłość, ale przede wszystkim daje spojrzenie w przyszłość. Łatwo też zobaczyć, gdzie obecnie się znajdujemy. #klasykinigdydosc

wtorek, 17 marca 2020

„Sala samobójców. Hejter” w internecie oficjalnie


„Sala samobójców. Hejter” to jeden z tych filmów, które straciły najwięcej na kryzysie związanym z koronawirusem. Znakomity start w kinach i wielkie nadzieje na sukces. Niestety sprawy potoczyły się inaczej. Producent i dystrybutor wykonali więc bardzo ważny ruch. Od 18 marca film dostępny będzie oficjalnie w internecie. Kto nie zdążył zobaczyć w kinie, będzie miał szansę nadrobić zaległość. Warto!

Skład zespołu PISF ds. kryzysu w branży


W reakcji na zagrożenie epidemiologiczne i związaną z tym dramatyczną sytuację, w jakiej znalazła się polska kinematografia, Dyrektor PISF powołał zespół zadaniowy do spraw kryzysu w branży kinematograficznej. W skład tego sztabu kryzysowego weszli przedstawiciele różnych środowisk filmowych. Najbliższa narada zespołu już 20 marca br.

Oni wybiorą Dyrektora Artystycznego FPFF


Wiemy już, kto wybierze Dyrektora Artystycznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W Komisji Konkursowej znaleźli się laureaci Złotych i Srebrnych Lwów, wskazani przez Radę Programową Festiwalu. Paweł Pawlikowski jest nowym Przewodniczącym Rady.

Pierwsze kino w Chinach otwarte po wirusie


Trudno ocenić, czy „Chiny podnoszą się po epidemii koronawirusa”, ale pierwsze kino w tym kraju już działa. Na razie z bardzo mizernym efektem. Warto obserwować zachowania widzów w Chinach i działania właścicieli kin po epidemii. Wiele z tych mechanizmów będzie zapewne podobnych także na innych rynkach kinowych.

VOD Premium szybciej przez wirusa

Niewidzialny człowiek
Hollywoodzcy giganci wdrażają plan B, dotyczący ratowania sytuacji swoich znaczących filmów. W internecie w ofercie VOD Premium już za kilka dni pojawią się pierwsze z dużych filmów, które w normalnych warunków byłyby jeszcze w kinach. To może zmienić branżę na zawsze.

My Darling Quarantine. Festiwal na czas kryzysu


Programerzy Cannes, Berlinale, Locarno, Venice Film Festival oraz wielu innych festiwali połączyło siły, by stworzyć My Darling Quarantine - festiwal filmowy odbywający się w Internecie, którego celem jest zbiórka pieniędzy na rzecz potrzebujących organizacji w związku z epidemią koronawirusa. Publikuję informację prasową w całości, każdy bowiem pomysł na przetrwanie tak trudnego czasu jest dobry.

poniedziałek, 16 marca 2020

Złote Maliny przyznane. „Koty” najgorsze


[SEZON NAGRÓD 2019/2020] Dość niespodziewanie i kilka chwil po pierwotnie planowanym terminie przyznano Złote Maliny. Najgorszym filmem w Hollywood w 2019 roku uznano musical „Koty”. Nagrody te przyznano po raz 40.

Kryzys w kinematografii. PISF tworzy zespół zadaniowy


W reakcji na zagrożenie epidemiologiczne i związaną z tym dramatyczną sytuację, w jakiej znalazła się polska kinematografia, Dyrektor PISF powołał zespół zadaniowy do spraw kryzysu w branży kinematograficznej.

Kina proszą o pomoc. Sytuacja jest dramatyczna


W liście otwartym do minister rozwoju, sieci Multikino, Helios i Cinema City apelują o pomoc w związku z zamknięciem kin z powodu koronawirusa. O wsparcie dla mniejszych kin zaapelowało też Stowarzyszenie Kin Studyjnych reprezentujących Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych. Sytuacja kin prywatnych jest w tym momencie dramatyczna.

Pokazy Specjalne Ninateki za darmo w internecie


17 marca będzie można śledzić przegląd najciekawszych tytułów z Ninateki. To propozycje filmowe, które udostępniane będą za darmo.

Produkcja „Wiedźmina” wstrzymana


Wielka Brytania nieco inaczej podchodzi do koronawirusa. Netflix inaczej patrzy na produkcje mające miejsce poza USA. „Wiedźmin” jest pierwszym dużym serialem tej firmy w tym kraju, którego produkcję wstrzymano.

Kina w Los Angeles i Nowym Jorku zamknięte


Dwa największe amerykańskie miasta zajmujące się przemysłem filmowym podjęły decyzję o zamknięciu kin. Odpowiednie zarządzenie wydali burmistrzowie Nowego Jorku i Los Angeles. Trwa walka z epidemią koronawirusa.

20 miliardów strat w Hollywood


Epidemia koronawirusa przynieść może w Hollywood straty sięgające 20 miliardów dolarów. Wynika ze wstępnych wyliczeń specjalistów w dziedzinie ekonomii.

Apel europejskiego przemysłu audiowizualnego


Przedstawiciele europejskiego przemysłu audiowizualnego wystosowali apel do Komisji Europejskiej i rządów państw członkowskich w związku z kryzysem epidemicznym. W liście tym przeczytać można o dziesięciu propozycjach, które zalecane są do natychmiastowego wprowadzenia, aby ratować europejski przemysł filmowy i serialowy.

niedziela, 15 marca 2020

Rekomendacje komisji oceniające projekty w PISF


Polski Instytut Sztuki Filmowej przedstawił listę wniosków ocenionych pozytywnie przez komisje eksperckie pierwszego etapu w sesji 1/2020 w Programie Operacyjnym Produkcja Filmowa. Które z projektów przeszły dalej i są bliskie otrzymania dofinansowania?