Szwedzki reżyser Ruben Östlund, zdobywca dwóch Złotych Palm festiwalu w Cannes, stanie na czele jury Konkursu Głównego tegorocznego wydarzenia. Organizatorzy zapowiadają, że w sumie filmy w najważniejszym konkursie oceni 9 osób.
Szwedzki reżyser Ruben Östlund, zdobywca dwóch Złotych Palm festiwalu w Cannes, stanie na czele jury Konkursu Głównego tegorocznego wydarzenia. Organizatorzy zapowiadają, że w sumie filmy w najważniejszym konkursie oceni 9 osób.
W marcu w kinie Zamek w Szczecinie będzie bardzo Oscarowo. Sprowadzam do mojego miasta zestawy krótkometrażowych filmów animowanych i aktorskich, nominowanych do Oscarów, będzie kilka razy "IO" oraz po raz pierwszy na dużym ekranie w Szczecinie "Na Zachodzie bez zmian". Będzie "Wieloryb", "Tar" i "W gorsecie", a pod koniec marca "Brainwashed" i dwa filmy współfinansowane przez ZFF Pomerania Film.
Kilka dni temu w sieci pojawił się apel twórców i artystów audiowizualnych do Premiera Mateusza Morawieckiego. Zabiegają oni o wdrożenie w Polsce unijnej dyrektywy o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym.
Trudno będzie zatrzymać „Wszystko wszędzie naraz” w drodze po Oscara dla najlepszego filmu roku. Ich najnowszy triumf to aż cztery nagrody od Gildii Aktorów Ekranowych (SAG). Wraz z wyróżnieniami od Gildii Producentów i Reżyserów film ten podkreśla swoje Oscarowe aspiracje. Dziś wydaje się, że Oscarowa porażka będzie uznawana za niespodziankę.
Od jakiegoś czasu praktyka ta nabiera na sile. Firmy streamingowe coraz częściej usuwają ze swoich platform znaczące produkcje. Jeśli kończy się licencja czasowa, jest to zrozumiałe, ale coraz częściej znikają z bibliotek produkcje oryginalne. Nie ucieszy to nie tylko widzów, ale też twórców. Chodzi po prostu o pieniądze.
Po raz 50. rozdano nagrody Annie, najważniejsze wyróżnienia doceniające produkcje animowane. Głównym zwycięzcą okazał się „Pinokio”, firmowany przez Guillermo del Toro. Wśród niezależnych animacji zwyciężył „Marcel the Shell With Shoes On”. Obie produkcje zmierzą się w walce o Oscara, ale faworytem jest „Pinokio”.
Gildia Producentów Amerykańskich przyznała swoje doroczne nagrody. Bardzo często są one dobrym wskaźnikiem Oscarowego finału. W tym roku producenci postawili na film „Wszystko wszędzie naraz”, którego twórcy niedawno zdobyli też nagrodę Gildii Reżyserów. Do finału Oscarów pozostały dwa tygodnie, wyścig przyspiesza.
Podobnie, jak to miało miejsce na zeszłorocznym festiwalu w Wenecji, główną nagrodą 73. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie zdobył film dokumentalny. Złotego Niedźwiedzia otrzymał francuski „Sur l'Adamant” (On the Adamant) w reżyserii Nicolasa Philiberta. Jedną z nagród otrzymała polska koprodukcja zatytułowana "Disco Boy".
[WIDEO] W internecie pojawił się krótki materiał wideo, przybliżający filmy nominowane do Oscara za efekty wizualne. Opowiadają o nich sami zainteresowani twórcy, a firmuje go Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej.
Nie ma łatwej drogi Terry Gilliam ze swoimi projektami filmowymi. Ten ostatni i przecież całkiem niezły, zatytułowany „Człowiek, który zabił Don Kichota” nie zdobył przesadnego uznania. Twórca nie zamierza jednak składać broni i walczy o kolejne swoje filmy. Mimo obchodzenia w tym roku 82 urodzin.
"Noc 12 października" w reżyserii Dominika Molla zdobył główne nagrody podczas rozdania Cesarów, nagród Francuskiej Akademii Filmowej. Bez powodzenia o jedną z nagród rywalizował „IO”.
Szczęśliwcy uczestniczący w festiwalu w Berlinie mieli okazję obejrzeć filmik ze świata „Tar”. Krótkometrażowy „The Fundraiser” został pokazany tylko jeden raz i jak mówi reżyser nie będzie prezentowany nigdy więcej. To trochę nie fair.
Harvey Weinstein otrzymał w czwartek wyrok 16 lat więzienia za gwałt i napaść seksualną. Sąd w Los Angeles odrzucił petycję jego adwokatów o nowy proces. Były producent tym samym spędzi resztę życia w zakładzie karnym.
Kino Pionier w Szczecinie jest zagrożone. Jego szef i współwłaściciel, Jerzy Miśkiewicz, powiedział w rozmowie z wSzczecinie.pl, że daje sobie jeszcze tylko dwa miesiące i odchodzi na emeryturę. Dodał też, że nie ma w mieście specjalnego zainteresowania kinem Pionier. Jedno z najstarszych kin na świecie jest zagrożone. Oto mój komentarz.
Jak zapowiedzieli, tak zrobili. David Zaslav, dyrektor generalny Warner Bros. Discovery, powiedział na spotkaniu z akcjonariuszami, że nowozatrudnieni liderzy studia filmowego, pracują nad realizacją „wielu” filmów kinowych z serii „Władca Pierścieni”. Zaslav zapowiadał wznowienie prac nad „Władcą Pierścieni” już w zeszłym roku, chwilę po przejęciu sterów w WBD. Z jednej strony się cieszę, z drugiej mam obawy. I co z Peterem Jacksonem?
W najbliższy wtorek 28 lutego o 18:30 w kinie Stargardzkiego Centrum Kultury odbędzie się seans filmu „Silent Twins”, a po nim spotkanie z reżyserką Agnieszką Smoczyńską. Będę tam!
Pierwsze ważne ogłoszenie dotyczące gwiazdy, która pojawi się na gali wręczenia Oscarów. Będąca w ciąży Rihanna zaprezentuje walczącą o Oscara piosenkę "Lift Me Up” pochodzącą z filmu "Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu".
Gildia Scenarzystów Polskich po raz pierwszy przyzna swoje nagrody. Dziś poznaliśmy nominowanych w dwóch kategoriach. Rozstrzygnięcie nagród zaplanowano na 19 marca.
To nie jest jeszcze potwierdzone oficjalnie, ale kolejny członek ekipy filmu „Oppenheimer” dał do zrozumienia, że przedsięwzięcie Christophera Nolana zadebiutuje na festiwalu w Cannes. Podobno na otwarcie pokazany zostanie krótkometrażowy film Pedro Almodovara. Szykuje się świetny festiwal.
Jak co roku, w połowie lutego minął ostateczny termin nadsyłania filmów na Krakowski Festiwal Filmowy. Na festiwalowe serwery tym razem spłynęło prawie 2500 filmów dokumentalnych i krótkometrażowych z całego świata. Dyrektor Krzysztof Gierat z zespołem selekcjonerów wybierze najlepsze, które podczas tegorocznego Festiwalu będzie można zobaczyć w krakowskich kinach między 28 maja i 4 czerwca i w Internecie, na platformie KFF VOD aż do 18 czerwca!
Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej podało już datę rozdania swoich nagród w 2024 roku. Gala ich wręczenia odbędzie się 7 stycznia 2024 roku. Złote Globy przyznane zostaną po raz 81.
Steven Spielberg przebywa na festiwalu w Berlinie, gdzie otrzyma dziś wieczorem nagrodę za całokształt twórczości. Podczas dzisiejszej konferencji zaskoczył grono dziennikarzy. Okazuje się, że po „Fabelmanach” twórca ten nie ma w planach kolejnego reżyserskiego projektu. Co więc z zapowiadanym „Bullitem”?
Rekordowe dla filmu nieanglojęzycznego 7 nagród BAFTA i 9 nominacji do Oscarów dla „Na Zachodzie bez zmian” zwróciły ponownie uwagę na ten film. Od października 2022 roku jest on dostępny w internecie, niektórzy szczęśliwcy zobaczyli film w kinach. Niemieccy krytycy nie są jednak zadowoleni z filmu i stawiają poważne zarzuty pod adresem reżysera. Ten im odpowiada.
[BOX OFFICE] Mamy kolejny po „Avatarze 2” duży przebój w polskich kinach w 2023 roku. Udana animacja „Kot w butach: Ostatnie życzenie” przekroczyła w Polsce 2 miliony sprzedanych biletów.
W rozmowie z „Los Angeles Times” James Cameron wspominał, że po zrealizowaniu „Avatara 3”, może zająć się reżyserią swojego wymarzonego projektu filmowego. Będzie to ekranizacja książki „The Last Train From Hiroshima: The Survivors Look Back”, autorstwa Charlesa R. Pellegrino.
Od 14 weekendów w amerykańskich kinach prezentowany jest film Jerzego Skolimowskiego „IO”. Polska produkcja zdobyła w tym czasie nominację do Oscara, a dziś blisko jest przekroczenia granicy miliona dolarów wpływów z biletów w kinach za oceanem.
Swoje doroczne nagrody przyznała Brytyjska Akademia Filmowa i Telewizyjna. Za najlepszy film uznano niemiecki „Na Zachodzie bez zmian”, za którym stoi Netflix i który otrzymał w sumie 7 nagród. Wyróżnienia BAFTA za główne role zdobyli Cate Blanchett za „Tar” i Austin Butler za rolę w „Elvisie”. Wygranie niemieckiego filmu, który zdobył też rekordową liczbę nominacji do BAFTA, uznać należy za niespodziankę. Czy podobną drogą pójdą Oscary?
[BOX OFFICE] I już oficjalnie „Avatar: Istota wody” to 3. w historii film z największymi wpływami z kin całego świata. Na drodze do podium właśnie pokonany został „Titanic”. Oba filmy są obecnie prezentowane w kinach całego świata.
Gildia skupiających scenografów przyznała swoje doroczne nagrody. Wśród laureatów znalazły się m.in. „Babilon”, „Wszystko wszędzie naraz” i „Glass Onion”.
Amerykańscy eksperci od rynku kinowego nie mają wątpliwości. „Babilon” Damiena Chazella to gigantyczna komercyjna porażka. Film bardzo słabo wypadł w USA, nie pomogły rynki międzynarodowe. Paramount zapowiada premierę filmu na swojej platformie streamingowej już za kilka dni. Małe ekrany nie przysłużą się „Babilonowi”, który jest przecież udanym i intrygującym filmem.
[BOX OFFICE] Z rynku kinowego w Polsce napływają pozytywne informacje. Idzie ku lepszemu? Walentynki pomogły filmowi „Heaven in Hell”, widownia polubiła „Niebezpiecznych dżentelmenów” i dobrze bawi się na komedii „Masz ci los!”. To jeszcze nie są wyniki sprzed pandemii, ale dostrzegam kilka pozytywów.
Daniel Kwan i Daniel Scheinert, znani też jako Daniels, otrzymali doroczną nagrodę Gildii Reżyserów Amerykańskich. Twórców tych doceniono za reżyserię filmu „Wszystko wszędzie naraz” i nie była to żadna niespodzianka (jak piszą media amerykańskie). To wyróżnienie zbliża ich bardzo do Oscara za reżyserię.
W 2022 roku Bruce Willis oficjalnie przeszedł na aktorską emeryturę, a powodem tej decyzji była choroba, która go dotknęła. Dowiedzieliśmy się wtedy, że aktor choruje na afazję. Kilka dni temu rodzina aktora poinformowała, jaki jest stan jego zdrowia. U gwiazdora zdiagnozowano otępienie czołowo-skroniowe, opisywane też jako demencję.
Jednym z głównych wydarzeń pierwszych dni festiwalu w Berlinie był pokaz filmu „Superpower”, dokumentu wyreżyserowanego wspólnie przez Seana Penna i Aarona Kaufmana. Twórcy mówili o swojej produkcji, a Penn wspominał też obrazy z Polski i jak potoczyła się jego obietnica przetopienia statuetek Oscarów.
Małgorzata Szumowska i Michał Englert wyreżyserują wspólnie nowy film. Jak informuje Marta Bałaga na łamach „Variery”, dramat "Let Me Out" będzie opowiadał o osobie transpłciowej, a akcja rozegra się na przestrzeni 45 lat. W produkcji wystąpią m.in. Joanna Kulig i Małgorzata Hajewska-Krzysztofik.
Trudno będzie odebrać Oscara za efekty wizualne twórcom, którzy stworzyli niezwykłą wizję pokazaną w „Avatar: Istota wody”. I mnie to nie dziwi, bowiem ponownie ekipa Jamesa Camerona spisała się znakomicie. Dowodzą tego nagrody Stowarzyszenia Twórców Efektów Wizualnych. Aż 9 ich wyróżnień zdobyli wizjonerzy stojący za drugim „Avatarem”.
[WIDEO] Amerykańska Akademie
Sztuki i Wiedzy Filmowej oraz Jimmy Kimmel zaprezentowali oficjalny zwiastun
gali wręczenia Oscarów. Filmik nawiązuje do „Top Gun: Maverick”, co samo w
sobie jest promocją produkcji zabiegającej o najważniejszego Oscara, ale filmik
jest przede wszystkim zabawny i występuje w nim gościnnie… Billy Crystal.
Reżyser Todd Phillips zamieścił w internecie pierwsze zdjęcie przedstawiające Lady Gagę w filmie „Joker: Folie a Deux”. Nie mogło na nim zabraknąć odtwórcy głównej roli Joaquina Phoenixa. Razem wyglądają intrygująco.
Tradycyjnie już Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej zorganizowała doroczny lunch z twórcami nominowanymi w tym roku do Oscarów. To towarzyskie wydarzenie skutkuje corocznie specjalnym wspólnym zdjęciem. W tym roku w gronie tym znalazł się Jerzy Skolimowski, ale na zdjęciu wypadł nieco pochmurnie. A może jest w bojowym nastroju?
Polska Akademia Filmowa przyznaje w tym roku Polskie Nagrody Filmowe Orły już po raz 25., a Laureata Nagrody Publiczności Orłów 2023 wyłonią tradycyjnie widzowie. Jest w tym roku w tej kategorii zdecydowany faworyt do nagrody.
Słynny film Gaspara Noe zatytułowany „Nieodwracalne” został na nowo zmontowany i opowiedziany chronologicznie. Premiera tej wersji odbyła się na zeszłorocznym festiwalu w Wenecji, obecnie można ją oglądać w Nowym Jorku i Los Angeles, ale wkrótce wersja zatytułowana „Straight Cut” trafi na większą liczbę ekranów. I dalej będzie boleć.
[BOX OFFICE] Do ciekawej sytuacji dochodzi obecnie w światowych kinach. Na ekranach konkurują ze sobą dwa filmy Jamesa Camerona, ten najnowszy „Avatar: Istota wody” i legendarny „Titanic”. Ten drugi powrócił z okazji 25 lat od premiery i prezentowany jest w 3D.
Po raz 37. Hiszpańska Akademia Filmowa przyznała swoje doroczne nagrody, zwane Goya. W najważniejszych kategoriach zwyciężył film „As bestas” (The Beasts/Bestie), którego reżyserem jest Rodrigo Sorogoyen, a gwiazdą Francuz Denis Ménochet. Film oraz jego wspomniani twórcy zostali nagrodzeni Goya. W sumie film ten zdobył aż dziewięć nagród. Uroczystość była smutna, dzień wcześniej zmarł Carlos Saura, który doceniony został niestety pośmiertnie, specjalną nagrodą.
W nocy z 12 na 13 marca poznamy laureatów Oscarów. Swoje typy w tym wyścigu prezentują już bukmacherzy. Nie namawiam do grania, ale jest też pewna informacja o szansach na zdobycie najważniejszej nagrody filmowej na świecie. Kto ma największe szanse i jak wygląda sytuacja „IO”?
Na stronie wyborcza.pl pojawił się wywiad Piotra Guszkowskiego z Ewą Puszczyńską, producentką stojącą za m.in. „Idą”, „Zimną wojną”, „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, „The Silent Twins”, za nowym filmem Pawła Pawlikowskiego z Joaquinem Pheonixem oraz oczekiwanym filmem Jonathana Glazera. Sporo pojawiło się tam informacji, cennych i ciekawych.
W wieku 94 lat zmarł Burt Bacharach, legendarny amerykański kompozytor. Zdobył sześć nagród Grammy i trzy Oscary. Akademia doceniła go za piosenkę "Raindrops Keep Fallin’ on My Head" pochodzącą w filmu "Butch Cassidy i Sundance Kid", która uchodzi za jedną z najlepszych w historii piosenek stworzonych do filmu.
Podczas spotkania z akcjonariuszami, powracający na stanowiska szefa Disneya Bob Iger, opowiedział o planach produkcyjnych na przyszłość oraz planowanej restrukturyzacji firmy. Wiele tysięcy osób straci pracę, ale powstają kontynuację wielu hitów Disneya.
Współfinansowany przez PISF raport „Równe szanse w kinematografii w Polsce” jest zapisem wyników badań, których celem było zapoznanie się z udziałem kobiet w polskich produkcjach filmowych w latach 2017-2022. Publikuję materiał opublikowany na stronie PISF.
Polska Akademia Filmowa po raz
25. przyzna nagrody dla najlepszych polskich filmów i ich twórców, w ten sposób
podsumowując miniony filmowy rok w polskiej kinematografii. Nominowany do Oscara film Jerzego
Skolimowskiego zatytułowany „IO” zdobył 11 nominacji do Orłów. O tytuł najlepszego filmu roku zabiegają także: „Silent
Twins” (7 nominacji), „Kobieta na dachu” (5 nominacji), „Chleb i sól” (6
nominacji) oraz „Johnny” (8 nominacji). Polskie Nagrody Filmowe wręczone zostaną po raz 25. Gala odbędzie się 6 marca.
Prawie 50 latach od premiery, jeden z moich ulubionych seriali doczeka się nowych odcinków. Trwają prace nad kontynuacją „Hotelu Zacisze”, w którym wystąpi John Cleese ze swoją córką. O żesz…