"Chłopi", polski kandydat do Oscarów,
otrzymali właśnie bardzo silne wsparcie w USA. Amerykańskim dystrybutorem tego
filmu będzie bowiem renomowane Sony Pictures Classics. Firma ta stoi za wieloma udanymi kampaniami promocyjnymi do Oscarów.
"Chłopi", polski kandydat do Oscarów,
otrzymali właśnie bardzo silne wsparcie w USA. Amerykańskim dystrybutorem tego
filmu będzie bowiem renomowane Sony Pictures Classics. Firma ta stoi za wieloma udanymi kampaniami promocyjnymi do Oscarów.
Jeszcze przed 48. Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych film „Kos” w reżyserii Pawła Maślony został wycofany z kalendarza premier. Początkowo film ten miał wejść do kin na początku października. Dziś znana jest nowa data premiery oraz nowy dystrybutor filmu. „Kos” kilka dni temu zdobył Złote Lwy na festiwalu w Gdyni, co czyni go jednym z najbardziej oczekiwanych teraz polskich filmów. Nowa data premiery wydaje się bardzo ciekawa.
Zapowiadana na 3 listopada 2023 premiera filmu „Sami swoi. Początek” nie dojdzie do skutku. Dystrybutor poinformował o przesunięciu premiery na późniejszy termin. Była nadzieja, że film ten będzie jednym z przebojów jesieni w polskich kinach, w których niewiele zostało produkcji z Hollywood.
Oto program szczecińskiego kina Zamek na październik. Od dwóch lat pracuję przy kształcie tego niewielkiego, ale świetnego kina w Szczecinie. W październiku będzie mnóstwo atrakcji, w tym 10. MFF Młode Horyzonty, spotkanie z klasyką ("Łowca androidów", "Lśnienie"), pokazy specjalne "Apolonia, Apolonia", premiery "Disco Boy" i "Poprzedniego życia" oraz mnóstwo filmów, które Szczecin wcześniej ominęły, jak "Medusa Deluxe" czy "Fantastyczny Matt Parey". Będzie weekend z kinem grozy. Dotrze do nas "Zielona granica".
Organizatorzy odbywającego się w Amsterdamie Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych IDFA, ogłosili część swojego tegorocznego programu. Znalazło się w nim aż sześć polskich produkcji lub koprodukcji.
Organizatorzy Złotych Globów, nagród filmowych do niedawna najważniejszych w Hollywood obok Oscarów, odbudowują swoją pozycję. Niedawno ogłoszono, że Złote Globy będą przyznawane w dwóch nowych kategoriach: za najlepszy blockbuster i dla najlepszego występu stand-upowego.
Martin Scorsese udzielił wywiadu Magazynowi GQ, który jest szeroko omawiany na świcie. Miłośnicy komiksów raz jeszcze usłyszą, że mistrz nie widzi większego sensu w filmach Marvela i im podobnych, że żałuje czasu na „Wyspę tajemnic”, a przede wszystkim, że przed nim są jeszcze jeden lub dwa kolejne filmy. Scorsese kończy w tym roku 81 lat.
Strajk scenarzystów zrzeszonych w Writers Guild of America – WGA oficjalnie dobiegł końca. We wtorek WGA jednomyślnie zagłosowała za zniesieniem zakazu pracy przez scenarzystów. Podpisano nowy kontrakt z Stowarzyszeniem Producentów Filmowych i Telewizyjnych (AMPTP). Od środy scenarzyści wracają do pracy. Strajk aktorów trwa.
Agnieszka Holland nie przebiera w słowach i choć trzyma kciuki za „Chłopów”, z jej słów wyłania się obraz sytuacji w polskiej kinematografii. „Z kulis obrad mogłoby na pewno powstać dobre kino moralnego niepokoju” - komentuje tę decyzję dla Onetu reżyserka „Zielonej granicy”. Czy są szanse tego filmu na inne nominacje do Oscara?
Europejska Akademia Filmowa ogłosiła drugą część listy tytułów, które będą zabiegały o tegoroczne Europejskie Nagrody Filmowe. W tym gronie znalazło się pięć polskich produkcji/koprodukcji, w tym „Zielona granica” Agnieszki Holland i „Strefa interesów” Jonathana Glazera.
[WIDEO] W sieci jest już dostępny zwiastun filmu „Tyle co nic”, pełnometrażowego debiutu fabularnego Grzegorza Dębowskiego. Film ten zdobył pięć nagród w Konkursie Głównym 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. W mojej ocenie „Tyle co nic” to najlepszy film tegorocznego festiwalu w Gdyni.
Warszawski Sąd Okręgowy zakazał Zbigniewowi Ziobrze publicznego wypowiadania się na temat reżyserki Agnieszki Holland i jej twórczości - poinformowali we wtorek jej pełnomocnicy. Rozstrzygnięcie to zapadło po wniosku reżyserki o zabezpieczenia roszczeń o ochronę dóbr osobistych.
30 września odbędzie się ogólnopolska akcja Święto Kina. Projekt, w który zaangażowane są sieci kinowe Cinema City, Helios, Multikino oraz Stowarzyszenie Kin Studyjnych i Stowarzyszenie „Kina Polskie”, dofinansowany jest ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Wiadomo już, że nowy i krótkometrażowy film Pedro Almodovara „Dziwne ścieżki życia” zostanie pokazany w programie 14. American Film Festival. To nie koniec dobrych wiadomości. Film ten oficjalnie trafi też do polskich kin, w szerokiej dystrybucji. Ciekawe, jak będzie wyglądała dystrybucja filmu w naszym kraju. Zajmować się nią będzie firma UIP. Premiera zapowiadana jest na 17 listopada.
Po prawie pięciu miesiącach strajku Gildia Amerykańskich Scenarzystów (WGA) i AMPTP, agencja reprezentująca wytwórnie filmowe i serwisy streamingowe, doszły do wstępnego porozumienia.
„Zielona granica” zostanie pokazana w Watykanie, a w projekcji udział weźmie Agnieszka Holland. W Filmotece Watykańskiej, w obecności wyższych rangą przedstawicieli duchowieństwa Kościoła Katolickiego i Kościoła Apostolskiego polska reżyserka odbierze Nagrodę Specjalną Fuoricampo przyznaną swojemu najnowszemu dziełu, które zostanie zaprezentowane także na prestiżowym festiwalu filmowym Tertio Millennio w Rzymie.
Prasa amerykańska cytuje Agnieszkę Holland, która zarzuca polskiemu rządowi „stworzenie atmosfery strachu”, która wpłynęła na decyzję Komisji Oscarowej. Jednocześnie polska reżyserka chwali „Chłopów”. Ewa Puszczyńska mówiła na konferencji, że wybór ten był w pełni niezależny.
136 648 widzów zobaczyło „Zieloną granicę” Agnieszki Holland w pierwszy weekend wyświetlania w polskich kinach, a z pokazami przedpremierowymi nawet 137 435 osób. Jak informuje dystrybutor, jest to najlepsze otwarcie dla polskiego filmu w tym roku.
Komisja zadecydowała o wyborze „Chłopów” do Oscara, wybór nie był jednogłośny, a w rywalizacji z „Zieloną granicą” podział głosów wyniósł 4:2. Czy „Chłopi” mają szansę na Oscara? Oto mój komentarz po wyborze polskiego kandydata do Oscara.
Komisja Oscarowa na czele z Ewą Puszczyńską zadecydowała o wyborze filmu „Chłopi” na polskiego kandydata do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Film ten będzie też walczył o dwie inne nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. O możliwość reprezentowania polskiej kinematografii w rywalizacji o Oscara zabiegało w sumie 11 filmów, ale ostatecznie rozmawiano o 5 tytułach, w tym dwóch dokumentach.
Oto obiecana druga część spekulacji dotyczących wyboru polskiego kandydata do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Znam już głównych graczy tych zmagań i wybór wydaje się oczywisty.
„Zielona granica”, najbardziej dyskutowany polski film ostatnich lat, jest już powszechnie dostępna w polskich kinach. Jednak nagonka na twórców, a przede wszystkim Agnieszkę Holland, trwa. Ktoś się boi filmu, bo polska reżyserka wypowiada się z całą siłą filmowego przekazu.
Kinematografia Francji wybrała do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy obraz Trần Anh Hùnga zatytułowany „Bulion i inne namiętności”. W USA film będzie dystrybuowany pod nieco bardziej nośnym tytułem „The Taste of Things”. O miano reprezentowania Francji ubiegał się też film „Anatomia upadku” w reżyserii Justine Triet, zdobywca Złotej Palmy z Cannes.
Podczas gali wręczenia nagród 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych padło wiele ważnych słów o wolności i sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Padło wiele ciepłych słów poparcia dla Agnieszki Holland.
Złote Lwy 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych zdobył film "Kos" w reżyserii Pawła Maślony. W sumie obraz ten otrzymał jeszcze trzy inne nagrody, także za rolę drugoplanową, charakteryzację i montaż. Najwięcej nagród w Konkursie Głównym zdobyły filmy "Tyle co nic" w reżyserii Grzegorza Dębowskiego i "Doppelganger. Sobowtór" Jana Holoubka, które otrzymały po pięć wyróżnień. Trzy nagrody zdobył film "Imago" w reżyserii Olgi Chajdas. Za główne role aktorskie doceniono Lenę Górę i Artura Paczesnego. Nagrodę publiczności otrzymali "Chłopi". Podczas gali padło bardzo wiele ważnych słów na temat sytuacji w Polsce, wolności, granicy z Białorusią, a przede wszystkim o Agnieszce Holland, z którą środowisko filmowe bardzo się solidaryzowało.
Na dzień przed głównymi rozstrzygnięciami
48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych poznaliśmy zwycięzcę nagrody za
najlepszy film krótkometrażowy oraz między innymi od dziennikarzy i inne liczne
wyróżnienia pozaregulaminowe. Pięć nagród ma już na swoim koncie film „Kos” w
reżyserii Pawła Maślony. Wśród docenionych znalazły się też m.in. filmy „Chłopi”
i „Listy do M. 5”. Najlepszy film
krótkometrażowy to „Warszawa, Holandia”. Oto laureaci Małej Gali.
Wielka Brytania zadecydowała o wyborze filmu do Oscara w kategorii Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Reprezentować ich będzie w tych zmaganiach „Strefa interesów” w reżyserii Jonathana Glazera, film zrealizowany w polskiej koprodukcji i produkowany między innymi przez Ewę Puszczyńską, ale gdzie głównie mówi się po niemiecku. Nasza producentka mocno wzmocni Oscarową kampanię tego filmu, bowiem ma ona w swoim dorobku kilka filmów docenianych przez Amerykańską Akademię Filmową.
To już coroczna tradycja na blogu „Spór w kinie”. Zapraszam do śledzenia na bieżąco aktualizowanego rankingu filmowego z tegorocznego 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Swoją uwagę skupiam na filmach z dwóch głównych konkursów filmów pełnometrażowych.
Znani są już laureaci Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Gala odbyła się po raz 15. Nagrody te nie są związane z produkcją filmów i doceniają szczególne osiągnięcia wspierające rozwój polskiej kinematografii, promujące jej dorobek oraz ułatwiające społeczeństwu dostęp do polskiej twórczości filmowej. Tegoroczne nagrody przyznano w siedmiu kategoriach.
Chwilę po Festiwalu Polskich
Filmów Fabularnych poznamy polskiego reprezentanta w rywalizacji o Oscara w
kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Wygląda na to, że
główni faworyci tych zmagań przedstawiają nasz kraj w dość „niepożądany” na
arenie międzynarodowej, sposób. Atak na „Zieloną granicę” jest powszechnie
znany, minister kultury nie kryje niechęci do „Chleba i soli”.
Czy dołączą do nich „Chłopi”? Polska premiera tego filmu odbyła się właśnie na
festiwalu w Gdyni. Nie pokazujcie go ministrom, bo się "zagotują"!
Europejska Akademia Filmowa stanęła zdecydowanie w obronie Agnieszki Holland. Akademia „jest zdumiona osobistą wrogością i groźbami ze strony polskiego ministerstwa sprawiedliwości pod adresem Prezes Europejskiej Akademii Filmowej” – napisano w oświadczeniu.
Kino Zamek w Szczecinie zaprasza na trzecią odsłonę przeglądu wybitnych filmów festiwalowych i autorskich. W dniach 22-29 września 2023, w ramach 3. Małego Przeglądu Wielkich Filmów zaprezentowanych zostanie aż dziewięć cenionych tytułów, nagradzanych na najważniejszych festiwalach, podpisanych przez znakomitych autorów. Większość prezentowanych filmów nie jest jeszcze znana szczecińskiej publiczności, a niektóre z nich mogą nigdy potem nie pojawić się na dużym ekranie w naszym mieście.
I ponownie kina pozbawione zostaną praktycznie filmu, który miałby szansę ściągnąć przed duże ekrany widzów ceniących dobre i wartościowe propozycje. Netflix zapłacił 20 mln dolarów za prawa do dystrybucji wysoko ocenianego „Hit Man” w reżyserii Richarda Linklatera.
Znakomity start w polskich kinach filmu „Teściowie 2” i ciągle dobrze radzący sobie w kinach „O psie, który jeździł kolejną” pozwalają optymistycznie patrzeć na sytuację kinową rodzimych produkcji. W Gdyni rozpoczął się Festiwal Polskich Filmów Fabularnych i tłumy widzów oglądają polskie produkcje. W piątek w kinach zadebiutuje „Zielona granica” Agnieszki Holland. Idzie ku lepszemu?
Oscarowa rozgrywka nabiera rozpędu. Jednym z najważniejszych przystanków do Nagrody Akademii jest Nagroda Publiczności festiwalu w Toronto. W tym roku wygrał film „American Fiction”. Zazwyczaj ta nagroda faworyzuje film na drodze do Oscara.
25 września ogłoszony zostanie polski kandydat do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. PISF zapowiada konferencję prasową na godzinę 15:00, na której będą obecni twórcy wybranego filmu. Na czele Komisji Oscarowej stoi Ewa Puszczyńska. Przed komisją zadanie bardzo trudne. Oto pierwsza cześć moich spekulacji dotyczących wyboru polskiego kandydata do Oscara.
Błazny |
Podczas 39. Warszawskiego Festiwalu Filmowego zaprezentowane zostaną dwa bardzo oczekiwane przeze mnie debiuty. Swoje pierwsze pełnometrażowe filmy fabularne zaprezentują Agnieszka Elbanowska i Gabriela Muskała. Oba filmy zostaną zaprezentowane w Konkursie 1-2, który prezentuje pierwsze i drugie filmy reżyserów, na początku tej drogi twórczej.
„Zielona granica” Agnieszki Holland została zaproszona na kolejne międzynarodowe festiwale filmowe. To dziś najważniejszy polski sukces międzynarodowy. Trwa też atak na Agnieszkę Holland i jej film w polskiej przestrzeni publicznej.
Łódzka Aleja Gwiazd doczekała się specjalnej tablicy. 11 września na ulicy Piotrkowskiej odbyło się uroczyste odsłonięcia gwiazdy braci Warner, pochodzących z Krasnosielca założycieli wytwórni Warner Bros.
Nie we wrześniu, jak planowano pierwotnie i nie od 8 grudnia 2023 roku, ale dopiero w styczniu 2024 roku w polskich kinach i w szerokiej dystrybucji będzie można oglądać „Biedne istoty” Yorgosa Lanthimosa, zdobywcę Złotego Lwa z Wenecji i faworyta przyszłorocznych Oscarów.
Twórcy filmu „Ińskie lata” w reżyserii Kahy Hoffmann 29 września organizują w Warszawie specjalny pokaz charytatywny swojej produkcji, a wpływy ze sprzedaży biletów w całości przeznaczone zostaną na ratowania życia chorego chłopca, mieszkańca Ińskie.
Zdobywca Oscara Ryūsuke Hamaguchi, po fenomenalnym i wielokrotnie nagradzanym „Drive My Car", powrócił na czerwony festiwalowy dywan z nowym filmem. W Konkursie Głównym 80. edycji MFF w Wenecji zaprezentowane zostało dzieło „Zła nie ma" („Evil Does Not Exist"), któremu jury pod przewodnictwem Damiena Chazella przyznało Wielką Nagrodę Jury. Ten film do polskich kin wprowadzi Gutek Film. Niestety dopiero w 2024 roku.
Organizatorzy 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni przedstawili program jeszcze jednego konkursu. Odbywa się on jednak poza głównym programem i dotyczy filmów familijnych. W polskim kinie radzą one sobie coraz lepiej.
Odbierając nagrodę na 80. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, Agnieszka Holland powiedziała wiele ważnych słów. Warto te słowa zapamiętać. Zbliża się premiera „Zielonej granicy”.
W Wenecji dobiegł końca 80.
Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Obyło się bez niespodzianek. Jury pod przewodnictwem Damiena Chazelle’a
Złotego Lwa przyznało filmowi „Biedne istoty” (Poor Things) w reżyserii Yorgosa
Lanthimosa. „Zielona granica” zdobyła Nagrodę Specjalną Jury oraz sześć nagród
pozaregulaminowych.
„Zielona granica” w reżyserii Agnieszki Holland wyjeżdża z 80. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji z Nagrodą Specjalną Jury, ale nie tylko.
"Kobieta z...", najnowszy film Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta, został zaprezentowany w Konkursie Głównym 80. MFF w Wenecji. Film opowiada o kilkudziesięciu latach z życia Anieli, transseksualnej kobiety. Podczas konferencji prasowej twórcy mówili, dlaczego ich dzieło jest teraz potrzebne, problemach z castingiem oraz kłopotach przy finansowaniu.
Tego głosu polskiego środowiska filmowego bardzo brakowało. Prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, bardzo ważnej organizacji skupiającej polskich twórców, Jacek Bromski odpowiada Zbigniewowi Ziobrze w sprawie "Zielonej granicy". I nie szczędzi ostrych słów.
[WIDEO] Jest już dostępny zwiastun polskiego filmu fantastycznonaukowego zatytułowanego „W nich cała nadzieja”. W tym gatunku od dawna poszukuję bardzo udanego filmu. Może to będzie właśnie to? Film startuje w konkursie mikrobudżetów festiwalu w Gdyni, a 24 listopada zawita do polskich kin. Poniżej garść informacji i pierwsza filmowa zapowiedź.