środa, 15 lipca 2020

INTERNETOWE SPOTKANIA FILMOWE. DZIEŃ 3

Tod Machine
W pierwotnych datach 24. edycji festiwalu „LATO Z MUZAMI” (od 13 do 19 lipca) i w oczekiwaniu na premierową odsłonę tegorocznego wydarzenia (październik 2020), zapraszamy na INTERNETOWE SPOTKANIA FILMOWE. Dziś dzień 2 propozycji filmowych.

Wybór filmów został tak przygotowany, aby wszystkie seanse były DARMOWE! Wystarczy tylko skorzystać z linka, który znajduje się pod poszczególnymi propozycjami.

Przed nami TRZECI DZIEŃ filmowych spotkań w wersji online. Dziś zapraszamy do obejrzenia: niezależnego i stylowego filmu „Tod Machine” (seans wczorajszego „Nosferatu” nabierze znaczenia!), klasycznego dzieła Krzysztofa Kieślowskiego o roli przypadku w naszym życiu oraz poruszającego dokumentu Piotra Stasika, który mówi nam o Polsce coś bardzo istotnego. Życzymy udanych seansów!

Środa 15 lipca

WYDARZENIE DNIA:

„TOD MACHINE”
REŻ. BOGUSŁAW KORNAŚ

Obsada: Małgorzata Stankowska, Grzegorz Stokłosa, Robert Żurek
Film fabularny i niezależny. Rok produkcji: Polska 2017. Czas trwania: 98’
Film zrealizowany w konwencji kina niemego z odniesieniami do ekspresjonizmu niemieckiego (m.in. „Nosferatu”) oraz elementami kina sci-fi i horroru. Doceniany na licznych krajowych i międzynarodowych festiwalach.
Budowa Maszyny, która pomoże Miastu pokonać wroga i zakończyć wieloletnią wojnę, zbliża się ku końcowi. Inżynierowie gorączkowo dokonują ostatnich testów mocy Maszyny. Zafascynowani ideą, że człowiek potrafi stworzyć coś dorównującego dziełu Boga, nie dostrzegają zagrożeń. Praca nad Maszyną pochłania ich całkowicie. Tajemniczy mnich przestrzega inżynierów, że serce Maszyny obróci się przeciwko ludziom. W gronie konstruktorów rodzą się konflikty, a przyszłość przedsięwzięcia staje pod znakiem zapytania, gdy w tajemniczych okolicznościach zaczynają ginąć inżynierowie. Coraz bardziej niepokojąco zaczyna się też zachowywać córka głównego konstruktora.

PROSZĘ SKORZYSTAĆ Z LINKA:

SPOTKANIE Z KLASYKĄ:

„PRZYPADEK”
REŻ. KRZYSZTOF KIEŚLOWSKI

Film fabularny. Rok produkcji: Polska 1981. Czas trwania: 118’
Studiujący w Łodzi Witek Długosz dowiaduje się o śmierci swojego ojca. Decyduje się na wyjazd do Warszawy, lecz gdy dociera na dworzec... jego historia potoczy się trzema różnymi ścieżkami. Jak wiele zmienić mogą w naszym życiu przypadkowe spotkania? Jak owe spotkania wpływają na podejmowane przez nas decyzje? Dokąd te decyzje mogą nas prowadzić?
Niezwykły film o roli przypadku w życiu człowieka. Przypowieść o ludzkim losie, zestawionym z trzema rodzajami zaangażowania: komunistycznym, chrześcijańskim i stoickim.
Film w wersji z 1981 roku z przywróconymi fragmentami usuniętymi przez cenzurę.

PROSZĘ SKORZYSTAĆ Z LINKA:

PRZEGLĄD POLSKICH FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH:

„OPERA O POLSCE”
REŻ. PIOTR STASIK

Film średniometrażowy/dokumentalny. Rok produkcji: Polska 2017. Czas trwania: 40’
Filmowy kolaż materiałów współczesnych, archiwalnych, zdjęć dokumentalnych i inscenizowanych. Wśród nich również fragmenty audycji radiowych, absurdalne ogłoszenia matrymonialne, doniesienia prasowe, przemówienia polityczne. Forma nawiązuje do rodzimej tradycji dokumentu kreacyjnego w ujęciu Wojciecha Wiszniewskiegio.
Piotr Stasik tworzy filmowy portret Polaka, zestawiając ze sobą obrazy różnych przejawów „polskości”. Tak powstaje prowokacyjna wizja Polski, pełnej kiczu, ludzkiego cierpienia i powtarzających się latami sprzeczności. Hipnotyczna, transowa muzyka Artura Zagajewskiego wprowadza atmosferę monotonii. Przyglądamy się rytuałom religijnym, obrządkom, patriotycznym obyczajom, czy zwykłej codzienności Polaków. Dokument uzupełniają intymne wspomnienia z dzieciństwa i charakterystyczne polskie krajobrazy.

PROSZĘ SKORZYSTAĆ Z LINKA:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz