Strony

poniedziałek, 31 marca 2014

Piękny "Prospect" - krótkie science fiction w całości


W sieci jest już dostępny w całości krótkometrażowy film science fiction zatytułowany "Prospect". Jego premiera odbywała się na niedawnym SXSW Film Festival. Produkcja została sfinansowana dzięki akcji na Kickstarter. Trzeba przyznać, że filmik został fantastycznie zrealizowany, a brak środków nie jest tutaj żadnym problemem. Po prostu twórcy (Zeek Earl i Chris Caldwell) mieli świetny pomysł na jego zrealizowanie. Poniżej film w całości.

niedziela, 30 marca 2014

"Kraina lodu" z historycznym rekordem


"Kraina lodu" przed dwoma tygodniami zadebiutowała w Japonii i dzięki wpływom z tamtejszych kin stała się najbardziej dochodową animacją w historii. Tym samym pobite zostało osiągnięcie "Toy Story 3", a zimowa opowieść Disneya jest jedyną animacją w 10. najbardziej dochodowych filmów w historii.

sobota, 29 marca 2014

Sławomir Idziak przewodnikiem Natalie Portman

Natalie Portman i Sławomir Idziak na planie filmu
Dotarła do mnie bardzo ciekawa informacja prasowa i z radością ją przekazuję. Nasz znakomity operator, pomógł zrealizować debiut reżyserski uznanej aktorki. W dodatku to adaptacja powieści słynnego pisarza. Można założyć, że Sławomir Idziak był kimś w rodzaju mentora dla Natalie Portman. Przy okazji jest dostępne pierwsze zdjęcie z tej produkcji.

Chewbacca w "Star Wars VII"? Stanowcze "nie"


Na razie to plotki, ale pragnę wyrazić swoje zdanie w tym temacie. Choć mam się z fana tej serii to udział kolejnego klasycznego bohatera w nowych "Gwiezdnych wojnach" zaczyna mnie niepokoić. Twórcy siódmej części idą bowiem w kierunku jaki obrał Lucas kręcąc epizody 1-3, czyli wciśniecie jak największej liczby elementów kojarzonych z klasyczną trylogią. Mi udział C-3PO i R2-D2 nie pasował, ich stworzenie i zaistnienie było bardzo naciągane, a przygody mało wciągające. Lucas na siłę chciał uszczęśliwić fanów i tego typu błędów narobił mnóstwo. Dziś już wiemy jakie miało to skutki dla poprzedniej trylogii.

czwartek, 27 marca 2014

Bradley Cooper nie będzie Indianą Jonesem


Wczorajsza informacja o nowym Indianie Jonesie miała charakter  plotki i tak też została potraktowana przez media. Trzeba jednak przyznać, że był to ekscytujący pomysł by Harrisona Forda zastąpił Bradley Cooper. Do tematu odniósł się producent serii o przygodach słynnego archeologa.

środa, 26 marca 2014

(Nie tylko) Filmowe wieści - nr 12/2014

"Witajcie w życiu" Henryka Dederki po 18 latach od powstania będzie można w końcu oglądać oficjalnie. Boże, znam ludzi, którzy urodzili się później niż ta "afera". A o co kaman? Amway - taka korporacja sprzedająca różne domowe produkty - zablokował film, bo jakoby ukazywał firmę w nie najlepszym świetle. Cóż... nasłuchałem się o Amwayu więc uwolnienie filmu mnie cieszy.

Kevin Spacey w roli Winstona Churchilla! To będzie na pewno rola na miarę Oscara, choć o samym filmie na razie nie mogę się wypowiadać. Nie ma nawet jeszcze reżysera. Chruchilla poznamy tuż przed i w czasie II wojny światowej. Może jakiś miły akcent dla polskich lotników się znajdzie? Szczerze? Wątpię. 

Uwaga, uwaga. U boku Kevina Spaceya wystąpił niedawno genialny Arkadiusz Jakubik. Szkoda, że panowie nie spotkali się na planie jakiegoś filmu, jedynie na planie reklamy "tego" banku.

"Dziewczyna z szafy" otrzymała nagrodę dla najlepszego filmu na 13. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Niezależnych w Rzymie. Brawo. Niestety festiwalu nie znam, nie wiem więc jaki to zaszczyt, ale wygrana za granicą zawsze cieszy. Tylko z tą niezależnością filmu Bodo Koxa coś mi zgrzyta, ale zapewne gdzieś ktoś dobrze uzasadnił obecność tej produkcji na tej imprezie.

Nowy aktor w roli Indy'ego


Powraca temat bardzo bliski mojej osobie, bo należę do wyznawców świętego kościoła czczącego Indianę Jonesa. Wygląda na to, że heretycy chcą rewolucji. Do broni/piór bracia i siostry! Nie pozwólmy zastąpić Harrisona Forda! A już na poważnie. "Indiana Jones 5" zostanie nakręcony bez względu na wszystko i właśnie pojawiają się pomysły, w jaki sposób odświeżyć tę serię.

wtorek, 25 marca 2014

"Herkules" i "Na skraju jutra" - zwiastuny

Gorące zwiastuny hollywoodzkich filmów. Oba wyglądają bardzo obiecująco, oba mają gwiazdy i oba będą w kinach w najbliższych miesiącach.

Davidów wielu. "Prometeusz 2" w marcu 2016


Należę do zapewne niewielkiego grona oddanych fanów pierwszej części "Prometeusza" i dlatego bardzo ucieszyła mnie informacja potwierdzająca premierę sequela tego filmu. Dwa lata zlecą w mgnieniu oka.

poniedziałek, 24 marca 2014

Na kolanach. Zwiastun "X-Men: Przeszłość, która nadejdzie"

W młodzieżowym slangu i zgodnie ze słowami Thora z "Mrocznego świata" - zatkało kakao... i boję się pomyśleć, co to określenie oznacza. Zmierzając jednak do sedna - "X-Men: Przeszłość, która nadejdzie" zapowiada się jako najważniejszy z tegorocznych komiksowych filmów. Po tym zwiastunie coś czuję, że Bryan Singer powrócił do znakomitej formy i popchnął uniwersum mutantów na nowe tory. Oby tylko wystarczyło odwagi hollywoodzkim księgowym. Kolejna oczekiwana filmowa premiera w maju tego roku. Zwiastun rzecz jasna polecam do kilkukrotnego obejrzenia.


A na deser także świetny plakat.

176 filmów na festiwalu Annecy 2014. Są Polacy!


Festiwal Annecy 2014 ogłosił oficjalną listę filmów, które zostaną zaprezentowane na tegorocznej imprezie. Wśród 176 filmów znalazła się spora reprezentacja naszej kinematografii.

niedziela, 23 marca 2014

Zmarł James Rebhorn, aktor bardzo charakterystyczny


Kojarzę go od zawsze i choć nigdy nie został wielką gwiazdą kina czy telewizji, to zawsze towarzyszył mi w wędrówkach po małym i dużym ekranie. W wieku 65 lat zmarł James Rebhorn, aktor o imponującym dorobku.

ODKRYTE PO LATACH. Gandalf walczy z Balrogiem u Bakshiego


"Władca Pierścieni" Ralpha Bakshiego był przez lata jedyną filmową próbą zmierzenia się z książką J.R.R. Tolkiena. Nigdy nie przekonałem się do tej wersji, ale trzeba przyznać, że twórca podjął się zadania ciężkiego i niestety nie dane było mu opowiedzieć całą historię. Po latach syn reżysera Eddie dotarł do spuścizny po ojcu i dokończył pracę nad jedną ze scen, która nie znalazła się w pamiętnym filmie. Oto jak doszło do pojedynku Gandalfa z Balrogiem w kopalniach Morii. Reżyser w pełni zaanimował tę sekwencję, ale nie umieścił jej w filmie. W linku poniżej fragment sceny walki.

sobota, 22 marca 2014

Holland jak Polański. Stylowy plakat do "Dziecka Rosemary"


Agnieszka Holland pracuje nad miniserialem "Dziecko Rosemary" dla stacji NBC. W przeciwieństwie do Romana Polańskiego jej produkcja rozgrywa się w Paryżu. W obsadzie znajdują się Zoe Saldana, Patrick J. Adams, Jason Isaacs oraz podobno Weronika Rosati. Poniżej udany plakat zapowiadający tę produkcję.

piątek, 21 marca 2014

Gollum śpiewa oscarową piosenkę z "Krainy lodu"

Weekend rozpoczęty i z tej okazji taka oto zabawna przeróbka popularnej piosenki. Trzeba przyznać, że Gollum świetnie poradził sobie z "Let It Go" pochodzące z "Krainy lodu", animowanej produkcji Disneya. Nie należę do wielkich fanów tego utworu, ale po tym wykonaniu spoglądam na niego inaczej. Czego i Wam życzę.


czwartek, 20 marca 2014

David Fincher wybrał Jobsa

Steve Jobs
David Fincher planuje nakręcić swoją biografię Steve'a Jobsa. Uff... Będzie to na pewno lepsze przedsięwzięcie od tego nieszczęścia z Kutcherem. Twórca "Siedem" swoją ostateczną decyzję o zaangażowaniu w projekt uzależnia od zatrudnienia odpowiedniego aktora do roli Jobsa. Jego wybór padł na Christiana Bale'a.

środa, 19 marca 2014

Finał "Gry o tron" w kinie?


George R.R. Martin autor sagi "Pieśń Lodu i Ognia" na podstawie, której realizowany jest serial "Gra o tron" powiedział, że prowadzone są rozmowy, aby finał tej opowieści pojawił się w kinie. Miałoby powstać wtedy pełne rozmachu wielkie filmowe widowisko.

Co zobaczymy w Cannes. Czy będą Polacy?


Jaki będzie tegoroczny festiwal w Cannes? Do ogłoszenia oficjalnego programu coraz bliżej (wydarzy się to za około miesiąc), a tymczasem kolegom z Indiewire.com wyszło świetne zestawienie (doroczna lista życzeń), filmów kina artystycznego, które mogą pojawić się na tej imprezie i zapewne przez najbliższe miesiące będą trafiać do kin na całym świecie. Jeśli zaś nie Cannes to niedługo potem odbędą się dwie inne ważne festiwale, w Toronto czy Wenecji.

Science fiction z Meryl Streep. Wow!

No proszę, nie ma już prawie obszarów gdzie może zaistnieć Meryl Streep. Oto zwiastun filmu science fiction z jej udziałem zatytułowanego "The Giver" (premiera w Polsce pod koniec sierpnia), a przecież jeszcze w tym roku będzie musical fantasy...

Jest dobrze! Finałowy zwiastun "Niesamowitego Spider-Mana 2"

To nie jest mój ulubiony superbohater, ale "Niesamowity Spider-Man 2" po tym zwiastunie zapowiada się wyśmienicie. Może nie ma co oczekiwać pogłębienia psychologicznie postaci, ale widowiskowo może być świetnie. Oczywiście pytanie podstawowe, czy złoczyńców nie jest zbyt wielu. Liczę jednak przede wszystkim na budowanie mitologii tej serii. Tam przez chwilę widać kilka klasycznych elementów związanych z tą serią. Czy dobrze to zostanie wykorzystane? Premiera w Polsce w ostatni weekend kwietnia.

"Grawitacja" na Blu-ray. Moja opinia


Jak doskonale wiadomo "Grawitacja" podkreśliła swoją klasę zdobywając najwięcej Oscarów podczas 86. ceremonii wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Nieco wcześniej obraz zachwycił widzów na całym świecie, podbił liczne festiwale, zdobył uznanie branży. Alfonso Cuaron, mający na swoim koncie wiele świetnych filmów, "Grawitacją" potwierdził klasę twórcy wielkiego światowego formatu. Osoby śledzące jego twórczość, takiego potwierdzenia nie potrzebowały. Dla mnie i wielu mi podobnych Cuaron mistrzem był od dawna, ale dopiero dwa tegoroczne osobiste Oscary to podkreślenie jego wyjątkowego podejścia do kina. Co jest takiego w "Grawitacji", że zachwyca niemal wszystkich? Reżyser i jego ekipa zdecydowali się opowiedzieć o czymś, co niby jest nam dobrze znane, ale czego na ekranie dawno nie było. W dodatku do osiągnięcia swojego celu zastosowali nowatorskie techniki i uwiedli widzów swoją kosmiczną opowieścią. Ich podróż trwała 4,5 roku, nam w kinie zajęła 1,5 godziny. Twórcy i widzowie wspólnie na długo zapamiętają tą fantastyczną opowieść.

wtorek, 18 marca 2014

Oficjalnie: powstaną "Auta 3" i "Iniemamocni 2"


Wcześniej nie było to takie oczywiste, ale dziś już wszystko zostało podane oficjalnie. Disney/Pixar zrealizują trzecią część "Aut" i drugą część "Iniemamocnych". Na razie to wszystkie informacje, a wiadomość ta została przekazana podczas spotkania akcjonariuszy Disneya.

Nowe "Gwiezdne wojny" 30 lat po "Powrocie Jedi"


Dobra wiadomość. Disney i LucasFilm opublikowali pierwszą oficjalną wiadomość na temat siódmej części "Gwiezdnych wojen".

Sofia Coppola nakręci aktorską "Małą Syrenkę"


To spore zaskoczenie jednak. Autorka wychodząca z nurtu niezależnego, twórczyni cenionego "Między słowami" zrealizuje aktorską wersję opowieści o Małej Syrence. Nie cieszy mnie ten kierunek dla utalentowanej Sofii Coppoli, ale wygląda na to, że w jej rękach może ta opowieść nieco zmienić swój klasyczny kształt. Może...

"Godzilla" i "Czarownica" - nowe zwiastuny

Pojawiły się dwa zwiastuny hollywoodzkich superprodukcji, wobec których mam dobrze przeczucie. "Czarownica" kusi ze względu na rolę Angeliny Jolie, "Godzilla" to powrót ukochanego potwora. Obie produkcje będą miały niesamowitą stronę wizualną. Oba pojawią się w kinach w maju.

"Thor: Mroczny świat" - wydanie na poziomie


Sam "Thor: Mroczny świat", jak i jego wydanie Blu-ray dobrze wpisują się w serię produkcji filmowych Marvela. To cały czas realizacje przygotowane na najwyższym poziomie, a ich wydania dobrze oddają klasę przedsięwzięcia. Oczywiście malkontent powiedziałby, że materiałów jest za mało, że można byłoby nad nimi spędzić godziny i chciałoby się więcej. Dla mnie dodatków jest wystarczająca ilość, jak na tego typu produkcję i tego typu film. Po prostu nie wymagam od niego zbyt wiele...

niedziela, 16 marca 2014

Brad Pitt w drugim sezonie "Detektywa"?

Symboliczne spotkanie?
Na razie z dużym znakiem zapytania, ale brzmi bardzo ekscytująco i ciekawie. Brad Pitt może zagrać w drugim sezonie serialu "Detektyw". Fantastyczna byłaby to wiadomość i ukojenie cierpienia po tym jak z serialem pożegnał się Matthew McConaughey. Obaj panowie w tym roku zdobyli swoje pierwsze Oscary - Matthew za rolę w "Witaj w życiu", Brad za produkcję "Zniewolonego. 12 Years a Slave".

czwartek, 13 marca 2014

Krótko i kolorowo. Animowany "Nowy dom" w całości

Ten krótki metraż zatytułowany "Nowy dom" można było obejrzeć przed filmem "Pan Peabody i Sherman" (wyjątkowo słaba hollywoodzka animacja). Zapowiada on pełnometrażowy  "Dom". Jest kolorowo, zabawnie i z bardzo ciekawymi stworkami. Filmik jest już dostępny w całości w polskiej wersji językowej. Nie mogę sobie odmówić przyjemności, by go zaprezentować. Taki to dziś dzień pełen materiałów wideo.

Zmarł legendarny lektor, którego znacie z wielu zwiastunów

W wieku 89 lat zmarł Hal Douglas, jeden z najsłynniejszych lektorów znanych z amerykańskich zwiastunów - a pracował przy setkach takich produkcji. Dla mnie osoba wyjątkowa, bo kojarzona przez lata, z zapowiedziami wielu hollywoodzkich produkcji. Jestem przekonany, że wiele innych osób podobnie jak ja poczuło smutek. Poniżej próbka jego prac.


"Dzień wstaje. Ja upadam”. Science-fiction po polsku



Science-fiction po polsku? Dlaczego nie?! Ten projekt krąży po internecie od wielu miesięcy. Fani pomogli go sfinansować, a okazją do napisania o nim na moim blogu jest pojawienie się drugiego teasera.  Korzystając więc z materiałów dostępnych pozwalam sobie przybliżyć temat.

"Trickster" w świecie "Matrixa". Zobacz film

Krótkometrażowy film "Trickster" nakręcił kolumbijski filmowiec Felix Joleanes. To rzadka okazja by ponownie odwiedzić świat "Matrixa" stworzony przez Wachowskich. W głównej roli Brigitte Hernández. Efekty specjalne na przyzwoitym poziomie i jak na produkcję fanowską całość prezentuje się ciekawie, choć nie wnosi niczego nowego do tematu. Trzeba przyznać, że reżyser trzyma nas w napięciu, a historia dobrze jest skonstruowana. Oto film w całości.


środa, 12 marca 2014

(Nie tylko) Filmowe wieści - nr 11/2014

Pierwszy milioner

Producenci serialu "Teoria wielkiego podrywu" podpisali umowę na produkcję jeszcze trzech sezonów. Cieszę się bardzo, bo to taki serial, przy którym świetnie wypoczywam.

28 marca w Polsce premierowo pojawi się trzeci sezon serialu "Homeland". Wyemituje go stacja Fox. Już kiedyś pisałem, że twórcy stracili moc i to nie jest już dobra produkcja. Potwierdza to też brak nominacji do nagród telewizyjnych. Będzie jednak sezon kolejny i szansa na rehabilitację.

Po kraju latają arcydzieła kina amerykańskiego z okazji 90 lat Warner Bros. W moim mieście Szczecinie tych filmów nie zobaczymy. Gdzie są ci słynni animatorzy filmowej kultury, działający na rynku od lat i zbierający tak pochlebne opinie w magistracie. Przyjdzie zapewne Spórowi zakasać rękawy...

W polskim box office "Jack Strong" został pierwszym filmem w 2014 roku, który obejrzało ponad milion widzów. Dobrym startem pochwalić może się "300: Początek imperium". Nieco ponad 100 tysięcy w weekend otwarcia dla "Kamieni na szaniec".

Są takie filmy...

Są takie chwile kiedy mam ochotę głośno krzyczeć NIEEEEEEE! Obejrzenie zapowiedzi tego filmu w kinie wprawiło mnie w osłupienie i szczere niedowierzanie. Jeszcze większym zaskoczeniem będzie dla mnie chwila kiedy polscy widzowie, radujący się kanonizacją Jana Pawła II, tłumnie ruszą do kin. Dziś kiedy filmu nie widziałem, ocenie podlega sam zwiastun, pomysł na narrację i te ŻENUJĄCE wstawki animacyjne. "Karol, który został świętym" w kinach od 21 marca.


Nie tylko Więckiewicz. "Ziarno prawdy" obsadzone

Utalentowany reżyser, popularna książka, gwiazdy i gatunek trudny. Bardzo chciałbym, aby tym razem udało się nakręcić dobry film. Przemawia za tym kilka informacji, jakie pojawiły się po konferencji prasowej filmu.


PREMIERY I ZAPOWIEDZI - ZMIANY I NOWOŚCI (12.03.)

Teoria wszystkiego
Sporo zmian i nowości w planach polskich dystrybutorów kinowych w ostatnich tygodniach. Wracam więc do mojego działu przybliżającego co ciekawsze informacje z rynku.

Będzie się działo! O faworytach Oscarów 2015


Zwariował! Już słyszę te głosy. Słitfocia, "Grawitacja" i "Zniewolony" jeszcze żywo są w naszych wspomnieniach z tegorocznych Oscarów, a już gość patrzy na przyszłoroczną edycję. Nie za wcześnie Mr. Spór? Koledzy z amerykańskich serwisów już piszą o pierwszych kandydatach, a że materiał ten w mojej głowie siedzi już od jakiegoś czasu, czym prędzej przelewam na ekran komputera moje typy i pierwsze spekulacje Oscarów 2015.

wtorek, 11 marca 2014

Maciej Stuhr i zabawa z polskim kinem

Lubię ten humor Macieja Stuhra i zabawę z polskim kinem.

poniedziałek, 10 marca 2014

Orły 2014. "Ida" nie zdominowała nagród, ale zwyciężyła

Ida
Wydawało się, że "Ida" nie będzie miała sobie w tym roku równych, ale Polska Akademia Filmowa zaskoczyła swoimi wynikami znacznie mocniej niż jej amerykańscy koledzy, którzy niedawno przyznali dość przewidywalne Oscary. Nasz największy zagraniczny sukces od lat nie zdominował rozdania Orłów 2014. Filmowi Pawła Pawlikowskiego przypadły w udziale cztery nagrody, ale za to najważniejsze.

Zobacz w całości nagrodzony Oscarem fantastyczny film "Mr Hublot"

Każda z nominowanych do Oscara krótkometrażowych animacji to rzecz wybitna. Nagrodę Akademii otrzymał, po raz kolejny, film spoza Hollywood - francuski "Mr Hublot". By docenić w pełni piękno tego obrazu i fantastyczną wyobraźnię jego twórców, warto obejrzeć ten film w całości. Serdecznie zapraszam na seans.

Kliknij w zdjęcie

Pamięci Philipa Seymoura Hoffmana


Ponad 20-minutowy materiał wideo przybliżający filmowe dokonania Philipa Seymoura Hoffmana. Znakomicie przygotowany montaż z jego pamiętnymi kreacjami. Nie trzeba przypominać, jak wielkim był on aktorem, a jednak warto zajrzeć do jego imponującej filmografii.  Twórcy tego wideo pracowali 200 godzin by oddać hołd wielkiemu aktorowi. Oto efekt.

Kliknij w zdjęcie

Dla kogo Orły 2014?


Była zabawa w typowanie zwycięzców Oscarów, nie może zabraknąć podobnego zestawienia dotyczącego Polskich Nagród Filmowych. Dziś wieczorem poznamy laureatów Orłów 2014 i w tym roku faworyt jest tylko jeden.

W ostatnich latach Polska Akademia Filmowa zaskakiwała - nieznacznie, ale jednak. Zeszłoroczny triumf "Obławy", choć bardzo zasłużony, był swego rodzaju niespodzianką. Jeszcze na chwilę przed rozdaniem nagród wyżej notowano "Jesteś Bogiem". W tym roku sprawa ma się inaczej, to będzie wielki triumf "Idy".

Oto moje typy

czwartek, 6 marca 2014

DiCaprio, Pitt, walka i pocałunek roku. Nominacje do MTV Movie Awards

Wilk z Wall Street

MTV Movie Awards to już nagrody z przełomu roku. W dodatku niemal w pełni poświęcone kinu rozrywkowemu. Bo choć na liście są filmy docenione (lub nie) Oscarami, sporo tutaj produkcji popularnych i z gwiazdami w obsadzie.

W tym roku najwięcej, bo po osiem, nominacji otrzymały oscarowe "American Hustle" oraz "Wilk z Wall Street". O jedną mniej zdobyły "Igrzyska śmierci: W pierścieniu ognia" oraz "Millerowie" z sześcioma nominacjami.

wtorek, 4 marca 2014

Obejrzane. MARZEC 2014

Listę tę tworzę dla własnego użytku, ale jeżeli kogoś to interesuje to proszę bardzo... Będą ją na bieżąco aktualizował.

Oceny:
1 - Katastrofa / 2 - Bardzo zły / 3 - Zły / 4 - Słaby / 5 - Przeciętny / 6 - Niezły / 7 - Dobry / 8 - Bardzo dobry / 9 - Znakomity / 10 - Arcydzieło
Oceny od 1 do 4 to STRATA CZASU
Oceny 5-6 to MOŻNA BYŁO LEPIEJ SPOŻYTKOWAĆ CZAS
Oceny 7-10 to DOBRZE WYKORZYSTANY CZAS

"Grawitacja", "Chce się żyć", "Wenus w futrze" - marzec na DVD i Blu-ray

Chce się żyć

To będzie świetny miesiąc z premierami filmów na rynku DVD/Blu-ray. Wydarzeniem miesiąca jest bez wątpienia pojawienie się "Grawitacji". Wyczekujemy też: "Wenus w futrze", "Wyścigu", "Kapitana Phillipsa", polskiego "Chce się żyć" oraz drugiej części "Igrzysk śmierci".

poniedziałek, 3 marca 2014

Lenczewski, Żal, Wajda, Konwicki i Witold laureatami Nagrody PSC

Polscy operatorzy przyznali swoje nagrody. Zwyciężyła "Ida" - nie było innej możliwości.

Ida
1 marca 2014 r. Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych (PSC – Polish Society of Cinematographers)  po raz drugi wręczyło nagrodę za najlepsze zdjęcia w  pełnometrażowym filmie fabularnym. Głosami członków Stowarzyszenia laureatami Nagrody PSC za rok 2013 zostali Ryszard Lenczewski i Łukasz Żal, autorzy zdjęć do filmu „Ida”. Podczas gali uhonorowano  również artystów szczególnie zasłużonych dla rozwoju i promocji polskiej kinematografii: Andrzeja Wajdę, Tadeusza Konwickiego i Witolda Sobocińskiego.

Oscary 2014. "Zniewolony", "Grawitacja" i hitowe zdjęcie. Mój komentarz

Na prośbę redaktora naczelnego Esensji Konrada Wągrowskiego stworzyłem gorący komentarz oscarowy. Nieco odetchnąłem i odespałem. Mogę oceniać. Wbrew temu co pisze wiele osób, tegoroczne Oscary nie były nudne.



Trzy Oscary dla filmu "Zniewolony. 12 Years a Slave", w tym dla najlepszej produkcji roku i Brada Pitta. Aż siedem Oscarów dla perfekcyjnie zrealizowanej "Grawitacji". Matthew McConaughey i Cate Blanchett z aktorskimi nagrodami. Tyle oczywistości. Hitem gali Oscarów okazało się jednak pewne zdjęcie.

Oscary 2014. Historyczna fotka i inne fajne zdjęcia z gali

Świetnie bawiła się Ellen DeGeneres podczas gali Oscarów, próbując rozbawić gości ceremonii. Częstowała gości pizzą i robiła im zdjęcia komórką. Jedno z takich zdjęć stało się największym hitem w historii Twittera.


Na zdjęciu są: Ellen DeGeneres, Bradleya Coopera, Meryl Streep, Jeniffer Lawrence, Jareda Leto, Julię Roberts, Channinga Tatuma, Kevina Spacey, Brada Pitta, Angelinę Jolie, Lupitę Nyong'o i Petera Nyong'o.

I jeszcze kilka innych zdjęć z Oscarów:


Kolejny hit Oscarów. Benedict i U2

Największe gwiazdy na czerwonym dywanie

Cate Blanchett przed ceremonią

Jennifer Lawrence z Oscarem, a Brad Pitt z minką

Matthew trochę się zakręcił tą przemową

Steve McQueen zdobył Oscara

Gwiazdy wstały i tańczyły przy piosence "Happy"

Kevin Spacey dostarcza pizzę...
...a Brad Pitt zajada

Oscary 2014. Wszystko zgodnie z planem, czyli trafiłem 100 proc. nagród


Amerykańska Akademia Filmowa po raz 86. przyznała Oscary. Najlepszym filmem roku uznano "Zniewolonego. 12 Years a Slave", który w sumie otrzymał tylko trzy nagrody. Aż siedem Oscarów dla "Grawitacji". Największym przegranym Oscarów jest "American Hustle". A jak sprawdziły się Oscary z moimi typami? Nieskromnie napiszę, że laureatów dobrze wytypowałem we wszystkich kategoriach. W tym roku było to zdecydowanie łatwe do przewidzenia.

Oscary 2014: Zapis ceremonii


Relacja z wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Oto jak przebiegała tegoroczna ceremonia.

NAJLEPSZY FILM
"12 Years a Slave" (Zniewolony. 12 Years a Slave)
Brad Pitt, Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Steve McQueen, Anthony Katagas
Praca nad historią Salomona była wielkim przywilejem, a zgromadził nas tutaj wszystkich jeden człowiek Steve McQueen – powiedział Brad Pitt.

NAJLEPSZY AKTOR
Matthew McConaughey - "Witaj w klubie"
Potrzebuję kogoś,  kogo muszę gonić. To zawsze ja sam za 10 lat...

NAJLEPSZA AKTORKA
Cate Blanchett - "Blue Jasmine"
Drugi Oscar w karierze aktorki. Dziękuję Woody'emu Allenowi za to, że obsadził mnie w tej roli. Dziękuje wszystkim w branży filmowej, którzy wierzą, że film z aktorkami w głównych rolach mogą zarabiać pieniądze. Praca przy "Blue Jasmine" połączyła moje doświadczenie z pracy w teatrze z pracą w filmie.

NAJLEPSZY REŻYSER
Alfonso Cuaron - "Grawitacja"
Praca nad filmem może zmienić człowieka, mnie praca przy "Grawitacji" zmieniła bardzo – powiedział reżyser.

NAJLEPSZY SCENARIUSZ ORYGINALNY
Spike Jonze - "Ona
Po czterech nominacjach, Jonze otrzymał w końcu Oscara.

NAJLEPSZY SCENARIUSZ ADAPTOWANY
John Ridley - "Zniewolony. 12 Years a Slave"
Zaczynałem od pisania sitcomów, gdzie spotkałem osobę, która wiele mnie nauczyła. Na tę nagrodę zasługuje Samuel Northup, bo to jego słowa.

NAJLEPSZA ORYGINALNA PIOSENKA
"Let It Go" z filmu "Kraina lodu"
Muzyka i słowa Kristen Anderson-Lopez i Robert Lopez
Robert Lopez zdobył EGOT, czyli zestaw słynnych nagród (Emmy, Grammy, Oscar, Tony). Mamy nadzieję, że nakręcimy "Krainę lodu" – powiedzieli twórcy.

NAJLEPSZA ORYGINALNA MUZYKA
Steven Price - "Grawitacja"
Alfonso ta nagroda jest też dla ciebie.

NAJLEPSZA SCENOGRAFIA
Catherine Martin i Beverley Dunn - "Wielki Gatsby"
4 Oscar w karierze Catherine Martin i drugi podczas tegorocznej gali.

NAJLEPSZY MONTAŻ
Alfonso Cuarón i Mark Sanger - "Grawitacja"
Panowie zdobyli swoje pierwsze Oscary. Cuaron otrzymał w sumie sześć nominacji w swojej karierze.

NAJLEPSZE ZDJĘCIA
Emmanuel Lubezki  - "Grawitacja"
6 nominacja zaowocowała Oscarem. Dziękuję wszystkim, którzy umożliwili mi tę podróż.

NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA
Lupita Nyong’o za "Zniewolony. 12 Years a Slave"
Pierwsza nominacja i pierwszy Oscar dla pochodzącej z Kenii aktorki, która wczoraj obchodziła swoje urodziny. Wiem, że ta radość, którą teraz czuję okupiona była cierpieniem ludzi zniewolonych – powiedziała aktorka. Niezależnie skąd pochodzisz, warto śnić.

NAJLEPSZY MONTAŻ DŹWIĘKU
Glenn Freemantle - "Grawitacja"
Moje serce bije szybciej niż serce Sandry Bullock. Podziękowania dla ekipy i studia.

NAJLEPSZY DŹWIĘK
Skip Lievsay, Niv Adiri, Christopher Benstead i Chris Munro - "Grawitacja"
Alfonso dziękujemy ci za wizję, jaką przed nami roztoczyłeś – powiedzieli twórcy.

NAJLEPSZY FILM NIEANGLOJĘZYCZNY
"Wielkie piękno" reż. Paolo Sorentino (Włochy)
11 Oscar nieanglojęzyczny dla kinematografii włoskiej (+ trzy specjalne nagrody). Włosi przewodzą wśród krajów z największą liczbą Oscarów w tej kategorii.

NAJLEPSZY PEŁNOMETRAŻOWY FILM DOKUMENTALNY
"20 Feet from Stardom" - Morgan Neville, Gil Friesen i Caitrin Rogers
Gil Friesen zmarł kilka tygodni temu na festiwalu Sundance. Podziękowania dla bohaterek tego filmu i śpiewane podziękowanie od jednej z nich.

NAJLEPSZY KRÓTKOMETRAŻOWY FILM DOKUMENTALNY
"The Lady in Number 6: Music Saved My Life" - Malcolm Clarke i Nicholas Reed
Bohaterka tego filmu zmarła dokładnie tydzień temu w wieku 110 lat. Wszystkim pracującym przy filmie pokazała jak żyć z większym optymizmem.

NAJLEPSZY AKTORSKI FILM KRÓTKOMETRAŻOWY
"Helium" - Anders Walter i Kim Magnusson
Podziękowania dla ekipy, że pracowała za darmo i Akademii, że ciągle filmy krótkometrażowe są oscarową kategorią – powiedzieli twórcy. Kim Magnusson otrzymał swojego drugiego Oscara.

NAJLEPSZE EFEKTY WIZUALNE
Tim Webber, Chris Lawrence, Dave Shirk i Neil Corbould - "Grawitacja"
Podziękowania dla całego zespołu tworzącego film. Specjalne uznanie dla reżysera Alfonso Cuaron za zaufanie dla ekipy.

NAJLEPSZY FILM ANIMOWANY
"Kraina lodu" - Chris Buck, Jennifer Lee, Peter Del Vecho
Dziękujemy Walt Disney Animations, jesteście naszą rodziną - powiedzieli twórcy dziękując za nagrodę. W miniony weekend film na świecie przekroczył miliard dolarów wpływów na świecie.

NAJLEPSZY ANIMOWANY FILM KRÓTKOMETRAŻOWY
"Mr. Hublot" - Laurent Witz i Alexandre Espigares
Pierwszy Oscar w karierze tych twórców, ale to też w ogóle pierwszy film w karierze tych twórców. Wyraźnie wzruszony Laurent Witz czytał podziękowania z trzęsącymi się ze wzruszenia rękoma.

NAJLEPSZA CHARAKTERYZACJA I FRYZURY
Adruitha Lee i Robin Mathews - "Witaj w klubie"
Pierwszy Oscar w dorobku obu kobiet. Podobno charakteryzacja w tym filmie kosztowała tylko 250 mln dolarów. Nagroda zadedykowana została chorym na AIDS.

NAJLEPSZE KOSTIUMY
Catherine Martin - "Wielki Gatsby"
To jej trzeci Oscar w karierze. Wśród osób, którym podziękowała autorka był Baz Luhrmann, prywatnie jej mąż i jak powiedziała na gali "wizjoner kina".

NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY
Jared Leto za "Witaj w klubie"
Pierwszy Oscar w karierze tego aktora. Świetne przemówienie, w którym Jared Leto złożył hołd ludziom na Ukrainie i w Wenezueli, a nagrodę dedykował 36 mln osób, które przegrały walkę z AIDS.

Najwięcej Oscarów

Grawitacja - 7
Zniewolony. 12 Years a Slave - 3
Witaj w klubie - 3
Wielki Gatsby - 2
Kraina lodu - 2
Ona – 1
Blue Jasmine - 1
Mr. Hublot - 1
Helium - 1
The Lady in Number 6: Music Saved My Life - 1
20 Feet from Stardom - 1
Wielkie piękno - 1

niedziela, 2 marca 2014

Francuski mistrz Alain Resnais nie żyje

Alain Resnais
W wieku 91 lat zmarł słynny francuski reżyser Alain Resnais. Jego kariera trwała ponad 60 lat, a na ostatnim festiwalu w Berlinie mistrz otrzymał nagrodę im. Alfreda Bauera za innowację w kinie.

Resnais był jednym ze współtwórców francuskiej Nowej Fali. W jego dorobku są tak wybitne dzieła filmowe jak: "Hiroszima moja miłość", "Zeszłego roku w Marienbadzie", "Smoking/No Smoking". Ostatni film Resnaisa zatytułowany "Aimer, boire et chanter" (The Life of Riley) miał swoją premierę kilka tygodni temu na festiwalu w Berlinie i przyniósł reżyserowi jedną z nagród.

Kinem interesował się od najmłodszych lat. Jego ojciec był aptekarzem, a młody Alain już od 13 roku życia kręcił filmy amatorskie. W 1939 roku po maturze zapisał się na kurs teatralny. W czasie wojny studiował reżyserię, ale przerwał je i wrócił do kina amatorskiego. W 1947 roku zaczął pracę w kinematografii jako montażysta.  Mimo rozwoju reżyserskiej kariery, często będzie wracał do tej funkcji.

Swoją karierę w profesjonalnej reżyserii zaczął od realizacji cenionych filmów krótkometrażowych o sztuce i w 1948 roku zdobył Oscara za film "Van Gogh". Debiutem fabularnym była słynna "Hiroszima moja miłość" nakręcona w 1959 roku. Było to arcydzieło reprezentujące nowatorską francuską Nową Falę. Za film "Zeszłego roku w Marienbadzie" otrzymał Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji w 1961. Pięć lat później w Cannes otrzymał nagrodę krytyków za film "Wojna się skończyła". W 1976 roku "Opatrzność" przyniosła mu Cezara dla najlepszego filmu. Kolejną nagrodę w Cannes otrzymał w 1980 roku za "Wujaszka z Ameryki".


Inne jego znaczące filmy to: "Życie jest powieścią" (1983), "Melo" (1986), pięciogodzinny i nagrodzony Cezarem dla najlepszego filmu roku "Smoking/No Smoking" (1993), także nagrodzona Cezarem w najważniejszej kategorii "Znamy tę piosenkę" (1997), nagrodzone za reżyserię w Wenecji "Prywatne lęki w miejscach publicznych" (2006). W ostatnich latach nakręcił "Dzikie trawy" (2009) i "Jeszcze nic nie widzieliście".

(dla www.stopklatka.pl)

Oscary: Kobiety i kolorowi w mniejszości

Tylko jedna kobieta z Oscarem za reżyserię, 7 procent wszystkich Oscarów za kreacje aktorskie powędrowało do osób o innym niż biały kolorze skóry. Różnic w Amerykańskiej Akademii Filmowej jest więcej.


Weekend nagród. "Zniewolony. 12 Years a Slave" wygrywa Independent Spirit Awards

Zniewolony. 12 Years a Slave
"Zniewolony. 12 Years a Slave" zdominował rozdanie tegorocznych Independent Spirit Awards, jednych z najważniejszych wyróżnień w amerykańskim kinie, ale skierowanych do twórców realizujących filmy za mniej niż 20 mln dolarów. Nagrody te bardzo często świetnie wskazują na laureatów Oscarów.

Film o niewolnictwie zdobył w sumie pięć nagród, w tym dla najlepszej produkcji roku, za reżyserię, rolę drugoplanową Lupity Nyong'o oraz za scenariusz i zdjęcia. Odbierając nagrodę za reżyserię Steve McQueen podziękował m.in. Chiwetelowi Ejioforwi za dodanie filmowi "duszy". McQueen wspomniał też o Bradzie Pittcie, który dzięki zaangażowaniu się jako producent umożliwił realizację projektu.

Matthew McConaughey ("Witaj w klubie") oraz Cate Blanchett ("Blue Jasmine") potwierdzili swoje oscarowe aspiracje i otrzymali nagrody za najlepsze główne role. Podobnie sprawa ma się z Jaredem Leto, który otrzymał Spirit Awards za rolę w "Witaj w klubie". McConaughey dziękując za nagrodę powiedział, że jego film jest też zabawny. Blanchett wspomniała o Woody Allenie, choć zazwyczaj pomijała ten temat w czasie licznych swoich wystąpień. Lupita Nyong'o przyznała, że na początku nie rozróżniała filmów niezależnych od studyjnych, aktorka wspomniała o swoich urodzinach i podziękowała matce za wsparcie w wyborze zawodu aktorki. Jared Leto w swoim przemówieniu przytoczył bardzo długą listę osób, które były dla niego inspiracją (m.in. Kurt Cobain i Mozart). Leto dedykował nagrodę 36 mln ludzi, którzy zmarli na AIDS oraz 35 mln ludzi, którzy żyją z AIDS.

Najlepszy film dokumentalny to "20 Feet From Stardom". Nagrodę im. Johna Cassavetesa (film za bardzo małe pieniądze) otrzymał "This is Martin Bonner". Film zagraniczny roku to "Życie Adeli". Inny film z McConaugheyem, "Uciekinier", zdobył nagrodę im. Roberta Altmana, która docenia zespół pracujący przy filmie.

Za debiut fabularny doceniono "Fruitvale Station". Nagrodzono pierwszy scenariusz Boba Nelsona za "Nebraskę". Nagrodę producentów otrzymali Toby Halbrooks i James M. Johnston. Za montaż doceniono Nata Sandersa i jego pracę do filmu "Short Term 12".

Nominacje do Independent Spirit Awards mogą otrzymać filmy (i ich twórcy), których budżet nie przekroczył 20 mln dolarów. By móc zagłosować trzeba wykupić członkowstwo w organizacji non-profit, która organizuje Los Angeles Film Festival i wpłacić 95 dolarów.

Pełna lista laureatów:

NAJLEPSZY FILM: "12 Years a Slave" (Zniewolony. 12 Years a Slave)
NAJLEPSZY AKTOR: Matthew McConaughey, "Dallas Buyers Club" (Witaj w klubie)
NAJLEPSZA AKTORKA: Cate Blanchett, "Blue Jasmine"
NAJLEPSZY REŻYSER: Steve McQueen, "12 Years a Slave"
NAJLEPSZY SCENARIUSZ: John Ridley, "12 Years a Slave"
NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA: Lupita Nyong’o, "12 Years a Slave"
NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY: Jared Leto, "Dallas Buyers Club"
NAJLEPSZE ZDJĘCIA: Sean Bobbitt, "12 Years a Slave"
NAJLEPSZY MONTAŻ: Nat Sanders, "Short Term 12
NAJLEPSZY DOKUMENT: Morgan Neville, "20 Feet From Stardom"
NAJLEPSZY FILM ZAGRANICZNY: "Blue Is the Warmest Color" (Życie Adeli")
PIERWSZY FILM: "Fruitvale Station"
PIERWSZY SCENARIUSZ: Bob Nelson, "Nebraska"
NAGRODA PRODUCENTÓW: Toby Halbrooks i James M. Johnston
NAGRODA IM. JOHNA CASSAVETESA: "This Is Martin Bonner"
NAGRODA IM. ROBERTA ALTMANA: "Mud" (Uciekinier)

(dla www.stopklatka.pl)