niedziela, 9 lutego 2020

Independent Spirit dla „Kłamstewka” i „Lighthouse”


[SEZON NAGRÓD 2019/2020] Na jeden dzień przed wręczeniem Oscarów ogłoszono laureatów Independent Spirit Awards. To cenione wyróżnienia przyznawane produkcjom i twórcom kina niezależnego. Za najlepszy film 2019 roku uznano „Kłamstewko”. Wśród laureatów znalazło się wiele cenionych, ale pominiętych przez Akademię twórców.

„Kłamstewko” zdobyła główną nagrodę, ale najwięcej nagród zdobył „Uncut Gems” (Nieoszlifowane diamenty), który doceniono w trzech kategoriach – za główną rolę męską (Adam Sandler), najlepsza reżyseria (bracia Safdie) i najlepszy montaż. „Kłamstewko” zdobyło jeszcze nagrodę dla aktorki drugoplanowej (Zhao Shuzhen pokonała Jennifer Lopez). Oba te filmy nie zdobyły ani jednej nominacji do Oscara. „Lighthouse” otrzymał nagrodę za zdjęcia oraz dla aktora drugoplanowego (Willem Dafoe). Najlepszy debiut to „Booksmart” w reżyserii Olivii Wilde.

Było kilka Oscarowych typów. Renee Zellweger doceniono za główną rolę w „Judy”, Noah Baumbach nagrodzony został za scenariusz „Historii małżeńskiej”, a całą ekipę aktorów z tej produkcji w kategorii doceniającej ich występ w tym filmie. „Parasite” to najlepszy film międzynarodowy, a „American Factory” wygrał wśród filmów dokumentalnych.

Oscary w tym roku nie doceniły kobiet-reżyserek, ale Independent Spirit postąpił zdecydowanie odwrotnie. Nagrody zdobyły: Lulu Wang za „Kłamstewko”, Olivia Wilde za „Booksmart”, Julia Reichert za „American Factory”. „Kłamstewko” to drugi film w języku chińskim, który zdobył Independent Spirit od 2000 roku, kiedy nagrodzono „Przyczajonego tygrysa, ukrytego smoka”. Film podpisany przez kobietę wygrał główną kategorię po raz pierwszy od 2006 roku kiedy Valerie Faris wraz z Jonathanem Daytonem docenieni zostali za „Małą miss” i od 2003 roku kiedy Sofia Coppola wygrała z „Między słowami”. Dajcie kobietom pracę – nawoływała ze sceny Lulu Wang.

Już trzeci rok z rzędu laureat Independent Spirit w kategorii Najlepszy Film nie zdobędzie Oscara. „Kłamstewko” nie zyskała uznania Akademii, przed rokiem nagrodę dla najlepszego niezależnego filmu otrzymał „Gdyby ulica Beale umiała mówić” (Oscara „Green Book”), a w 2018 roku „Kształt wody” pokonał „Uciekaj!”. Po raz ostatni obie nagrody otrzymał w 2017 roku „Moonlight”, a wcześniej „Spotlight” (2016), „Birdman” (2015) i „Zniewolony” (2014).

Do Independent Spirit Awards mogły się zakwalifikować jedynie filmy o budżecie nie przekraczającym 22,5 miliona dolarów. W tym roku do głównych kategorii nie został zakwalifikowany „Jojo Rabbit”, ale dlatego, że został zakwalifikowany jako film z Nowej Zelandii i umieszczony w kategorii doceniającej filmy międzynarodowe/zagraniczne.

Pełna lista laureatów (w oryginale):

BEST FEATURE – The Farewell

BEST FIRST FEATURE – Booksmart

BEST FEMALE LEAD – Renee Zellweger, Judy

BEST MALE LEAD – Adam Sandler, Uncut Gems

BEST DIRECTOR Benny and Josh Safdie – Uncut Gems

BEST DOCUMENTARY – American Factory, directors Julia Reichart, Steven Bognar

BEST SUPPORTING MALE – Willem Dafoe, The Lighthouse

BEST SUPPORTING FEMALE – Zhao Shuzhen, The Farewell

BEST SCREENPLAY- Marriage Story, Noah Baumbach

BEST FIRST SCREENPLAY  – See You Yesterday, Fredrica Bailey, Stefon Bristol

BEST EDITING: Uncut Gems – Benny Safdie, Ronald Bronstein

BEST CINEMATOGRAPHY – Jarin Blaschke, The Lighthouse

BEST INTERNATIONAL FILM – Parasite, Bong Joon Ho

ROBERT ALTMAN AWARD – Marriage Story
Noah Baumbach, Douglas Aibel, Francine Maisler, Alan Alda, Laura Dern, Adam Driver, Julie Hagerty, Scarlett Johansson, Ray Liotta, Azhy Robertson, Merritt Wever

JOHN CASSAVETES AWARD  – Give Me Liberty

PRODUCERS AWARD — Mollye Asher

SOMEONE TO WATCH AWARD -Rashaad Ernesto Green, director of Premature

TRUER THAN FICTION AWARD Nadia Shihab, director of Jabboland

THE BONNIE AWARD – Kelly Reichardt

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz