niedziela, 31 stycznia 2016

Chińsko-amerykańska „Kung Fu Panda 3” hitem


W amerykańskich kinach oraz na wybranych rynkach na świecie zadebiutowała animacja „Kung Fu Panda 3”. W Chinach to duży hit. W USA wystartowała parodia „50 twarzy Greya”, a porażkę poniósł western z Natalie Portman.

Wynik „Kung Fu Panda 3” budzi uznanie. W USA otwarcie filmu to co prawda 41 mln dolarów, ale w Chinach wpływy sięgnęły 57 mln dolarów i jest to największe w historii otwarcie filmu animowanego na tym rynku (poprzednio hitem były „Minionki” z 50 mln dolarów). Nie jest to wielkie zaskoczenie, amerykańska wytwórnia połączyła bowiem siły z chińskimi producentami i wspólnie stoją za tą realizacją. To pierwsza tak duża produkcja amerykańsko-chińska, która jednocześnie pojawia się w obu krajach. W sumie na rynkach międzynarodowych film przyniósł 75 mln dolarów, a globalnie po pierwszy weekendzie ma 116 mln dolarów. Budżet produkcji szacuje się na około 145 mln dolarów. Film wystartował m.in. w Rosji, ale w Polsce pojawi się dopiero 1 kwietnia. Otwarcie filmu w USA nieco rozczarowuje. Poprzednia część wystartowała przed pięciu laty lepiej i zgarnęła 47,7 mln dolarów.

W miniony weekend wystartowało w amerykańskich kinach kilka innych dużych produkcji. Disney zaprezentował film „Czas próby”, a trzydniowe otwarcie to jedynie 10,1 mln dolarów. Spore rozczarowanie, choć budżet to „jedynie” 70 mln dolarów. Okazuje się, że film nie przyciągnął najmłodszej widowni. 60 procent biletów kupili widzowie powyżej 35 roku życia, a w tej grupie aż 31 procent to widzowie powyżej 50 lat.

„50 twarzy Blacka” to oczywiście parodia słynnej zeszłorocznej produkcji. Wydaje się, że wpływy na poziomie 6,2 mln dolarów są bardzo rozczarowujące, ale budżet filmu to jedynie 5 mln dolarów. To nieco zmienia ocenę tego wyniku. Gorzej wygląda sytuacja westernu z Natalie Portman pt. „Jane Got a Gun”. Budżet produkcji to 25 mln dolarów, ale wpływy w weekend to jedynie 830 tysięcy dolarów.

Drugie miejsce w amerykańskich kinach dla „Zjawy”, która w weekend zgarnęła 12,4 mln dolarów i w sumie ma już 138,2 mln dolarów. Inny oscarowy kandydat „Big Short” na całym świecie przekroczył właśnie 100 mln dolarów (60,9 mln w USA, 41,8 na świecie).

„Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy” za chwilę przekroczy 2 miliardy dolarów wpływów i wygląda na to, że nie dogoni filmów Jamesa Camerona. Na razie wpływy w USA to 895,4 mln dolarów, a w sumie globalnie to 1,983 miliarda dolarów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz