środa, 18 grudnia 2024

Spotkanie środowiska filmowego z MKiDN. Będą zmiany

17 grudnia w MKiDN odbyło się spotkanie Hanny Wróblewskiej, Ministry Kultury i Dziedzictwa Narodowego, z przedstawicielami środowisk filmowych. Głównym celem rozmów było omówienie dalszego funkcjonowania PISF oraz określenie potrzeb branży w kontekście stworzenia efektywnego systemu wsparcia dla twórców filmowych. Podczas spotkania poruszono kluczowe kwestie wpływające na stabilność i rozwój branży filmowej. Po spotkaniu powstało opracowanie przygotowane przez MKiDN, w porozumieniu przedstawicielami uczestników spotkania.

Hanna Wróblewska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego spotkała się z przedstawicielami środowisk filmowych, aby omówić dalsze funkcjonowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz potrzeby branży w kontekście tworzenia dobrze działającego systemu wsparcia dla twórców filmowych. W rozmowach uczestniczyli przedstawiciele 18 stowarzyszeń i związków branżowych, wiceminister Andrzej Wyrobiec oraz eksperci z Departamentu Prawa Autorskiego i Filmu.

Podczas spotkania poruszono istotne kwestie wpływające na stabilność i rozwój branży filmowej, a także podsumowano dotychczasowe działania. Wybrzmiały kluczowe kierunki zmian, które mają na celu wzmocnienie ekosystemu wspierania filmowców.

Jednym z priorytetów jest transparentność i stabilność zarządzania Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Ministra Hanna Wróblewska zapowiedziała wprowadzenie zmian w procedurze konkursu na dyrektora PISF, aby odpowiedzieć na postulaty środowiska filmowego. Wśród proponowanych rozwiązań znalazło się wydłużenie czasu na zgłaszanie kandydatów z 2 tygodni do minimum 30 dni oraz wprowadzenie jawności procedury konkursowej, w tym publikację nazwisk kandydatów, składu komisji konkursowej i zwycięskiego programu. Poszerzone zostaną także wymogi dla kandydatów, którzy będą musieli wykazać się znajomością rynku filmowego. Ze strony środowiska padła propozycja rozpatrzenia konkursu zamkniętego, z kandydatami zaproszonymi w uzgodnieniu MKDiN i środowiska filmowego do przedstawienia swoich programów.

Ministra Wróblewska podkreśliła, że „Polski Instytut Sztuki Filmowej jest i pozostanie autonomiczną instytucją, która realizuje zadania państwa w zakresie kinematografii. Jej rola w rozwoju polskiej produkcji filmowej oraz wspieraniu wszystkich gatunków twórczości filmowej jest nie do przecenienia. Jej niezależność jest równie ważna dla twórców i producentów, jak i Ministerstwa.” Ministra odniosła się także do niepokoju środowiska związanego z ostatnimi wydarzeniami w PISF oraz pytań, jakie padły w związku z odwołaniem byłej dyrektor Karoliny Rozwód. W tej sprawie toczą się postępowania, które będą przedmiotem rozstrzygnięć prokuratury i sądów.

Spotkanie ze środowiskiem filmowym stanowiło wyjątkową okazję do dialogu, który nie miał miejsca od wielu lat.

Zależy nam na działającym systemie, który uwzględnia interesy wszystkich uczestników branży i ich wzajemne relacje – rozmawiamy. Dostrzegamy twórców i producentów wszystkich gatunków filmowych, chcemy wspierać małe i średnie przedsiębiorstwa w branży. Dostrzegamy również istotną rolę kin, w tym także kin studyjnych w budowaniu polskiej widowni – zaznaczyła ministra Hanna Wróblewska. - Zgodziliśmy się, że zmiany w kwestii przeprowadzenia konkursu na dyrektora PISF, jak i dobrze działający system wspierania uczestników rynku, w tym organizacji zbiorowego zarządzania, są kluczowe, by branża mogła się rozwijać. Jesteśmy gotowi razem ze środowiskiem poszukiwać nowych rozwiązań dla polskiego sektora audiowizualnego - podkreśliła ministra.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiedziało także dalsze działania na rzecz polskiej kinematografii, w tym wypracowanie definicji niezależnego producenta filmowego oraz wprowadzenie mechanizmów reinwestycji bezpośrednich. Wzmocniona zostanie rola kluczowych instytucji, takich jak Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych, podkreśliliśmy także konieczność wzmocnienia roli kin i firm oferujących usługi filmowe jak postprodukcja i VFX.

Ministerstwo jest również otwarte na stworzenie stałej formuły dialogu ze środowiskiem filmowym, jaką mogłoby stanowić Forum Rynku Audiowizualnego.

Spotkanie było ważnym krokiem w kierunku budowania stabilności i przyszłości polskiej branży filmowej oraz wyrazem zaangażowania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dialog z jej przedstawicielami.

Treść komunikatu powstała w porozumieniu z przedstawicielami uczestników spotkania.

***

Na stronach Gildii Reżyserów Polskich, Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Gildii Scenarzystów Polskich, Stowarzyszenia Twórczyń Filmowych nie znalazłem śladu po tym spotkaniu i napisany z ich perspektywy. Czy branża została uspokojona, czy to kończy kryzys w polskiej kinematografii?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz