poniedziałek, 21 maja 2018

Młodzi i Film 2018. 11 filmów w konkursie


Organizatorzy festiwalu Młodzi i Film zaprezentowali listę tytułów zakwalifikowanych do Konkursu Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych. W tym gronie znajdzie się 11 filmów, ale nie będzie „Cichej nocy”. Trzy filmy będą miały w Koszalinie swoje premiery.

Tegoroczny Konkurs Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych jest bardzo różnorodny. To wyjątkowy rok - nie przypominam sobie, żebyśmy w latach poprzednich pokazywali zarówno filmy o dużym potencjalne komercyjnym, jak i bardzo artystyczne. Jestem przekonany, że każdy widz znajdzie w zaproponowanym przez nas zestawie coś dla siebie - mówi Janusz Kijowski, Dyrektor Programowy Festiwalu.

Filmy zakwalifikowane do Konkursu Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych:
1. "53 wojny", reż. Ewa Bukowska, prod. Studio Munka-SFP (premiera)
2. "Atak paniki", reż. Paweł Maślona, prod. AKSON Studio
3. "Catalina", reż. Denijal Hasanović, prod. Skorpion Arte
4. "Dzień czekolady", reż. Jacek Piotr Bławut, prod. Aura Films (premiera)
5. "Justa" (tytuł roboczy), reż. Beata Dzianowicz, prod. WFDiF (premiera)
6. "Photon", reż. Norman Leto, prod. Lightcraft
7. "Podatek od miłości", reż. Bartłomiej Ignaciuk, prod. TVN
8. "Reakcja łańcuchowa", reż. Jakub Pączek, prod. Studio Filmowe Kadr
9. "Serce miłości", reż. Łukasz Ronduda, prod. Serce
10. "Wieża. Jasny dzień", reż. Jagoda Szelc, prod. Studio Filmowe Indeks
11. "Zgoda", reż. Maciej Sobieszczański, prod. Studio Filmowe Kalejdoskop

Wyniki selekcji do Konkursu Krótkometrażowych Debiutów Filmowych będą znane 23 maja 2018 roku.

Festiwal Młodzi i Film to najstarszy w Polsce festiwal, podczas którego można zobaczyć tylko debiuty. W Koszalinie debiutowali między innymi Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland, Xawery Żuławski, Tomasz Wasilewski, Łukasz Palkowski, Sławomir Fabicki, Katarzyna Rosłaniec, Maria Sadowska, Kuba Czekaj, Jan P. Matuszyński, Marcin Wrona, czy Dariusz Gajewski.

Festiwal Młodzi i Film to nie tylko dwa konkursy: Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych i Krótkometrażowych Debiutów Filmowych, ale również pokazy pozakonkursowe w sekcjach: Debiut zagraniczny, Na dłuższą metę. Debiut dokumentalny, Retrospektywy, czy pokazy filmów jurorów oraz pokazy specjalne, ale też spotkania Szczerość za szczerość z ekipami filmów konkursowych, spotkania branżowe dla uczestników festiwalu, czy klub festiwalowy, w którym w trakcie trwania festiwalu odbywają się koncerty oraz autorskie spotkania Macieja Buchwalda pod hasłem "Zawód: aktor.", pod czas których nieformalnie i nieprzewidywalnie przepytuje aktorów i aktorki. Wstęp na wszystkie wydarzenia otwarte festiwalu jest bezpłatny. [informacja prasowa]

***

Brak w konkursie głównym „Cichej nocy” jest bardzo zrozumiały. Producentem tego filmu jest bowiem Stowarzyszenie Filmowców Polskich, organizator festiwalu. To budziłoby niepotrzebne komentarze.

Tymczasem konkurs zapowiada się bardzo ciekawie. Z 11 filmów nie widziałem „53 wojen” Ewy Bukowskiej, na które czekam szczególnie. Wydarzeniem może być też film „Justa”. A co z pozostałymi filmami? Grono tych debiutów jest bardzo zacne, a do moich prywatnych faworytów należą na pewno „Atak paniki”, „Wieża. Jasny dzień.” i „Serce miłości”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz