wtorek, 8 grudnia 2020

Przedwojenna „Halka” na Blu-ray

Pojawiła się kolejna znacząca premiera Blu-ray firmowana przez Filmotekę Narodową-Instytut Audiowizulny. Oto na rynku jest już płyta z filmem „Halka”, przedwojennym dziełem polskiej kinematografii. Film poddany został rekonstrukcji cyfrowej i został wsparty przez muzykę Jerzego Rogiewicza.

Piękna góralka Halka zakochuje się w bogatym szlachcicu Januszu i odtrąca adorującego ją górala Jontka. Wkrótce jednak przekonuje się, że miłosnym obietnicom panicza nie można wierzyć.  „Halka” Konstantego Meglickiego jest jedną z trzech polskich przedwojennych adaptacji opery Stanisława Moniuszki. Film dotychczas nie był znany szerszej publiczności. Dziś powraca w wersji po rekonstrukcji cyfrowej (wykonanej w rozdzielczości 4K). „Halka” została zrealizowana w 1929 roku jako film niemy. Premiera filmu zbiegła się jednak z początkiem ery dźwiękowej. Fakt ten wpłynął na decyzję producenta i w 1932 roku film udźwiękowiono, by w zmienionej wersji ponownie wprowadzić go na ekrany. Arie Halki wykonała Zuzanna Karin, a Jontka – Władysław Ladis (właśc. Władysław Kiepura). Niestety oryginalna ścieżka dźwiękowa ocalała tylko we fragmentach. Jako że pierwotna wersja była niema, FINA postanowiła zaprezentować go dzisiejszej publiczności w takiej właśnie postaci, z muzyką specjalnie skomponowaną na tę okazję przez Jerzego Rogiewicza.

Wydawnictwo zawiera polsko-angielską książkę z nowymi tekstami. Historyczka filmu dr hab. Iwona Sowińska przedstawia krótką historię filmowej opery i wyjaśnia, dlaczego nieme kino zainteresowało się operą, muzykolog dr Grzegorz Zieziula pisze o zaletach i wadach przekładu opery na język kina, filmograf FINA Michał Pieńkowski – o przedwojennej ilustracji muzycznej, a kompozytor Jerzy Rogiewicz – o swojej pracy nad wersją współczesną.

Wyjątkowy dodatek do filmu stanowią zremasteryzowane i opracowane fragmenty oryginalnej ścieżki dźwiękowej.

Dodatki:

„Halka”: zwiastun do odrestaurowanej wersji filmu

Przed rekonstrukcją i po rekonstrukcji: wideo porównawcze

Impresje filmowe do wybranych fragmentów nagrań arii pochodzących z udźwiękowionej wersji „Halki” z 1932 roku

Wydawnictwo dofinansowane ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach PW „Niepodległa” na lata 2017-2022.

Film został zdigitalizowany i odrestaurowany w ramach projektu Nitrofilm „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie”.

Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. [informacja prasowa]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz