środa, 3 lutego 2021

Złote Globy 2021. Netflix zdominował nominacje

Netflix zdobył w tym roku rekordową liczbę 42 nominacji do Złotych Globów, nagród przyznawanych przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej. 22 z nich otrzymał w kategoriach filmowych, a 20 w kategoriach telewizyjnych. Najwięcej nominacji otrzymały produkcje tej platformy: „Mank” doceniony w kategoriach filmowych w sześciu kategoriach oraz „The Crown” z sześcioma nominacjami w kategoriach telewizyjnych. Jeśli dobrze zostanie to policzone, to trzy nominacje otrzymał Sacha Baron Cohen. 28 lutego 2021 roku poznamy laureatów 78. edycji Złotych Globów.

42 nominacje dowodzą, jak silnym producentem/dystrybutorem jest dziś Netflix. Warto jednak też zauważyć, że serwisy streamingowe zdobyły w sumie 68 nominacji w kategoriach filmowych i telewizyjnych.

FILM

Siłę Netfliksa widać szczególnie w filmowych kategoriach aktorskich. W dwóch głównych kategoriach filmowych Netflix wprowadził trzy produkcje, na dziesięć nominacji. Szału nie ma i wcale też filmy te nie są faworytami swoich kategorii. „Mank” (6 nominacji) i „Proces siódemki z Chicago” (5 nominacji) konkurują w kategorii poświęconej dramatom z wyżej notowanym dziś „Nomadland”, który zdobył cztery nominacje do Globów. Kategorię tę uzupełniają zaś „Ojciec” („The Father”, 4 nominacje) i „Obiecująca. Młoda. Kobieta.” („Promising Young Woman”, 4 nominacje). Zauważalny jest brak w tej kategorii "czarnych filmów", wysoko ocenianych i faworyzowanych: "Pięciu braci", "Ma Rainey: Matki bluesa" i "One Night in Miami...".

W kategorii Komedia lub Musical dominujący w nominacjach Netflix ma tylko jeden film i jest to musicalowy i bardzo kolorowy „Bal” („The Prom”, w sumie tylko dwie nominacje). Ostatecznie kategoria ta jest trudna do przewidzenia, choć wiele wskazuje na to, że rywalizacja o nagrodę ostatecznie rozegra się pomiędzy filmem (a dokładnie rejestracją spektaklu na potrzeby dużego ekranu, a ostatecznie platformy Disney+ i niekwalifikującym się do Oscarów) „Hamilton” (w sumie 2 nominacje) i „Kolejnym filmie o Boracie” („Borat Subsequent Moviefilm”, 3 nominacje). Kategorię uzupełniają: film „Music” w reżyserii Sii (polska premiera VOD 12 lutego) i „Palm Springs”.

Netflix zdominował filmowe kategorie aktorskie. Zdobył ich tam aż 15, dokładając jeszcze nominacje w kategoriach poświęconych pełnometrażowym animacjom i filmom nieanglojęzycznym oraz za scenariusz, muzykę i reżyserię.

Drugie miejsce na liście najczęściej nominowanych dystrybutorów filmowych zajęła inna firma świadcząca usługi streamingowe, Amazon Studios z 7 nominacjami. Po pięć nominacji zdobyły tradycyjni kinowi i studyjni dystrybutorzy: Focus Features, Searchlight Pictures, Sony Pictures Classics, Walt Disney Studios Motion Pictures.

Kategoria poświęcona reżyserii ma wymiar historyczny i bardzo ciekawie wygląda w kwestii nominacji do Oscara. Za reżyserię nominowano bowiem do Złotych Globów więcej kobiet niż mężczyzn, w dodatku dwójka z nominowanych pochodzi z mniejszości etnicznych. Trzy nominowane reżyserki to Emerald Fennell („Obiecująca. Młoda. Kobieta.”), Regina King („One Night In Miami...”) i Chloé Zhao („Nomadland”). Kategorię tę uzupełniają Aaron Sorkin i David Fincher. W kategoriach scenariuszowych swoje drugie nominacje zdobyli: Emeralda Fennell, Chloé Zhao i Aaron Sorkin, listę tę uzupełniają: ojciec Davida Finchera, Jack oraz Florian Zeller i Christopher Hampton za „Ojca”. Nominacje za scenariusze dla dwóch kobiet w jednym roku to też rzadkość podczas Globów, a zdarzyła się taka sytuacja tylko w latach 2003, 2009 i 2017. Stowarzyszenie lubi bardzo Aarona Sorkina, nominowało go za osiem scenariuszy filmów kinowych, pomijając jedynie tekst do "Pełni zła" (Malice), a nagradzając go dwukrotnie za "The Social Network" i "Steve'a Jobsa".

To co najciekawsze i najszerzej komentowane w mediach dzieje się oczywiście w kategoriach aktorskich. W sumie to sześć kategorii, dramatycznych i komediowo-musicalowych, plus drugi plan. Na 30 nominacji aktorzy o innych niż biały korzeniach etnicznych zdobyli 11 nominacji. Są tutaj afro-amerykanie, aktor o korzeniach indyjskich i sporo aktorów o korzeniach arabskich (muzułmańskich).

W tym gronie wyróżniają się dwie aktorskie nominacje dla Sachy Barona Cohena (o czym więcej poniżej), a dodatkowo Cohen nominowany jest też za produkcję sequela "Borata", choć w oficjalnym komunikacie nazwiska producentów nie są podawane. Tym samym Cohen wyrównał indywidualny roczny rekord nominacji zdobytych przed laty przez Jamiego Foxxa i Helen Mirren. W dodatku Cohen jest pierwszym aktorem od wielu lat, nominowanym do Złotego Globu za występ w sequelu (ostatnio zrobił to Johnny Depp nominowany za sequel "Piratów z Karaibów"). Jeśli Cohen wygra Glob, będzie pierwszym w historii aktorem docenionym za rolę w sequelu.

W kategorii Aktor Pierwszoplanowy w Dramacie nominacje zdobyli także: Riz Ahmed za „Sound of Metal”, pośmiertnie Chadwick Boseman za „Ma Rainey: Matka bluesa”, aktor francuski algierskiego pochodzenia Tahar Rahim („The Mauritanian”) oraz często doceniani nagrodami Anthony Hopkins za „Ojca” i Gary Oldman za „Manka”. Bardzo silna kategoria, ale znając Złote Globy pewnym laureatem wydaje się tutaj Chadwick Boseman. Inna sprawa, że w kategorii tej zabrakło powszechnie faworyzowanego Delroya Lindo za rolę – w całkowicie pominiętym – filmie Spike’a Lee „Pięciu braci” („Da 5 Bloods”). Generalnie, jak wspominałem, kino afro-amerykańskie nie przebiło się mocno do kategorii z najlepszymi filmami, jego obecność twórców jest widoczna właśnie w kategoriach aktorskich.

Wśród najlepszych aktorek w dramacie są faworyzowane w tej kategorii Frances McDormand za „Nomadland” i powszechnie chwalona Vanessa Kirby za „Cząstki kobiety” („Pieces of a Woman”). Dwie aktorki afro-amerykańskie, to wysoko oceniana Viola Davis za tytułową kreację w „Ma Rainey: Matka bluesa” oraz dość niespodziewanie Andra Day za „The United States Vs. Billie Holiday”. Obie kreacje poświęcone wielkim gwiazdom czarnej muzyki. Piątkę nominowanych uzupełnia, bardzo dziś na topie, Carey Mulligan za mocno podobno kreację w filmie „Obiecująca. Młoda. Kobieta.”.

Sacha Baron Cohen swoją pierwszą z nominacji w tym roku otrzymał za rolę w komedii „Kolejny film o Boracie”. W 2007 roku Cohen otrzymał Złoty Glob za rolę w pierwszej części podróży Borata po USA. Dla tego aktora to trzecia i czwarta nominacja w ostatnich trzech latach (a piąta jeśli doliczymy produkcję "Borata 2"). I w tym roku aktor wydaje się faworytem swojej kategorii, a nagrodę może mu odebrać jedynie Lin-Manuel Miranda za „Hamiltona”. Ten musical to amerykański fenomen, jedno z najważniejszych wydarzeń ostatnich lat, a Miranda od kilku lat to ulubieniec amerykańskiej publiczności. Kategorię uzupełniają James Corden za „Bal” (świetny musicalowy aktor), Dev Patel w roli Davida Copperfielda i lubiany przez Globy Andy Samberg za „Palm Springs”.

Wśród pierwszoplanowych aktorek grających w komediach lub musicalach wybór laureatki może być problematyczny. Spośród nominowanych najwięcej w mediach poświęca się uwagi Marii Bakalovej, występującej w filmie o Boracie. Ma jednak ona wśród konkurentek: Kate Hudson („Music”), Michelle Pfeiffer („French Exit”), Rosamund Pike („I Care a Lot”) oraz Anyę Taylor-Joy za rolę Emmy, w nowej ekranizacji tej klasycznej literatury. Tak Anya Taylor-Joy jest dziś na fali, ale większe szansę na Glob ma za rolę w miniserialu „Gambit królowej”, za który także została nominowana.

Jak widać, jest kilkoro aktorów nominowanych do Globów po kilka razy. Jedną z takich aktorek jest Olivia Colman, którą doceniono za rolę drugoplanową w filmie „Ojciec” oraz pierwszoplanową w serialu „The Crown”. W ostatnich czterech latach Colman zdobyła trzy Złote Globy i otrzymać może go trzeci rok z rzędu. W poprzednich latach doceniono ją za role w „The Night Manager” (rola drugoplanowa), „Faworycie” (rola w filmowym dramacie) i serialu „The Crown”. Czy passa będzie kontynuowana? Gdzie ma większe szanse w tym roku?

Powracając do drugoplanowej kategorii filmowej, wydaje się, że silniejszą pozycję ma dziś Amanda Seyfried, która z takim wdziękiem wystąpiła w „Manku”. Silna jest jak zawsze Glenn Close, ale niestety film „Elegia dla bidoków” powszechnie uznany został za porażkę. Close ma na koncie 15 nominacji do Złotych Globów i trzy nagrody (ostatnia w 2019 roku za „The Wife”). 9 nominacji do Globów zdobyła do tej pory Jodie Foster, nominowana w tym roku za rolę w filmie „The Mauritanian”. Bilans jej nagród, to dwa regulaminowe Złote Globy (lata temu za „Oskarżoną” i „Milczenie owiec”) oraz Nagroda im. Cecila B. DeMille’a. Nominacje w tej kategorii uzupełnia młodziutka, ale dynamiczna i znakomita w filmie „News of the World”, Helena Zengel (pamiętna w genialnej roli w niemieckim „Błędzie systemu”).

Druga nominacja dla Sachy Barona Cohena to występ w roli drugoplanowej w „Procesie siódemki z Chicago”. Konkurencja jest zacna i są to: afro-amerykańscy aktorzy Daniel Kaluuya i Leslie Odom Jr. oraz Jared Leto i Bill Murray. Jeśli nie Cohen, to stawiam na Odoma Jr., który jest najjaśniejszą gwiazdą nie tak wybitnego filmu „One Night in Miami…”.

Kategorii filmowych jest w sumie 15. Mieliśmy dwóch kandydatów do kategorii Film Nieanglojęzyczny, ale „Śniegu już nigdy nie będzie” i „Hejter” nie zostały dostrzeżone. Polskie produkcje nie mają szczęścia do Globów, w zeszłym roku pominięto przecież „Boże Ciało”. Nic więc jeszcze straconego, choć szanse na nominację do Oscara dla filmu Małgorzaty Szumowskiej nie są duże. Faktem jest, że dwa z pięciu filmów nieanglojęzycznych zabiegających o Złoty Glob, nie będzie walczyć o takiego Oscara. „Minari” to film amerykański i wróży mu się główne nominacje oscarowe, włoski „Życie przed sobą” w ogóle nie został przez ten kraj zgłoszony. Za to na pewno wzrosły szanse duńskiego „Na rauszu”, francuskiego „My dwie” oraz gwatemalskiej „La Llorony”. Te trzy filmy lubię w tej kategorii najbardziej.

Złote Globy jakoś szczególnie nie przepadają za animacjami artystycznymi. Takie pełnometrażowe produkcje reprezentuje w tym roku piękny „WolfWalkers”, a listę nominacji uzupełniają dwie produkcje Pixara („W co duszy gra” i „Naprzód”) oraz „Wyprawa na Księżyc” (Netflix) i „Krudowie 2: Nowa era”. 

Kategorie muzyczne przyniosły drugie nominacje dla aktorów Andry Day i Leslie Odoma Jr oraz muzyków Trenta Reznora i Atticusa Rossa. Ci dwaj ostatni docenieni zostali za bardzo różne prace, do dramatu „Mank” i animacji „Co w duszy gra”. To tutaj jedyną swoją nominację zdobył „Tenet”, doceniony za muzykę Ludwiga Goranssona. W gronie najlepszych kompozytorów są też współcześni klasycy, Alexandre Desplat (jego praca, to najlepsze co ma w sobie film „Niebo o północy”) i James Newton Howard za „News of the World”.

TELEWIZJA

Pięć najlepszych seriali dramatycznych według Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej to trzy produkcje Netfliksa i to jest mocny cios dla konkurencji. „The Crown” (6 nominacji), „Ozark” (4 nominacje) i dość chyba niespodziewanie „Ratched” (3 nominacje) stają w szranki z „Krainą Lovecrafta” (tylko ta jedna nominacja) z HBO i „Mandalorianem” od Disney+ (też jedna nominacja). I to chyba właśnie ta ostatnia produkcja jest tutaj faworytem. Po pierwsze dlatego, że to fenomen małego ekranu i bardzo udana produkcja łącząca tradycję i legendę z nowymi odbiorcami.

Wśród seriali komediowych lub musicalowych Netflix ma tylko jedną taką produkcję i jest to „Emily w Paryżu” (2 nominacje). I ten serial nie ma szans z konkurencją w tym roku. Znacznie wyżej oceniane są bowiem „The Great” (3 nominacje, Hulu), „Schitt’s Creek” (4 nominacje, emitowany od 2015 roku, po raz pierwszy nominowany, zdobywca nagrody Emmy z zeszłego roku) oraz czarny koń wyścigu „Ted Lasso” (2  nominacje, Apple TV+). Piąty serial komediowy to „Stewardesa” od HBO (2 nominacje).

Najlepsze telewizyjne produkcje limitowane, antologie lub filmy telewizyjne to najsilniejsza z tych kategorii. Obok siebie stają bowiem w rywalizacji dwie produkcje Netfliksa, obie znakomite: „Gambit królowej” (2 nominacje) i „Unorthodox” (2 nominacje) a także zjawiskowi „Normalni ludzie” (2 nominacje, Hulu/BBC, w Polsce HBO), „Mały topór” (2 nominacje, BBC/Amazon, w Polsce HBO) i średni jednak „Od nowa” (4 nominacje, HBO).

Jak widać po liczbie zdobytych nominacji, żaden z seriali nie dominuje specjalnie wyraźnie. Dowodzi to tylko tego, że w tej dziedzinie powstaje obecnie bardzo wiele wartościowych produkcji. Netflix przewodzi liście z liczbą nominacji i ma ich aż 20, drugie miejsce zajęło HBO z 7 nominacjami (+ 2 nominacje HBO Max, ale kolejnych 11 dla produkcji emitowanych w Polsce na HBO), a trzecie Hulu z 6 nominacjami.

Aktorskie nominacje w produkcjach telewizyjnych nie przyniosły większych niespodzianek. O nagrody zabiegają m.in.: Sarah Paulson za „Ratched”, Al Pacino za „Hunters”, Matthew Rhys za „Perry’ego Mansona”, Ella Fanning i Nicholas Hoult za „The Great”, Jason Dudeikis za „Teda Lasso”, Cate Blanchett za „Mrs. America”, Nicole Kidman, Donald Sutherland i Hugh Grant za „Od nowa”, Ethan Hawke za „The Good Lord Bird”, John Boyega za „Small Axe”

Niezwykła sytuacja dotyczy aktorów występujących w serialu "The Crown". Pięcioro z nich ubiega się o nagrody aktorskie, a szósta aktorka o nagrodę za reżyserię i scenariusz. Wspomniana Olivia Colman (Królowa) i Emma Corrin (Diana) powalczą o nagrodę za główną rolę w serialu dramatycznym. Gillian Anderson (Margaret Thatcher) i Helena Bonham Carter (Małgorzata) rywalizują o nagrodę za rolę drugoplanową. Jest też nominacja dla Josha  O'Connora (Filip) w kategorii doceniającej najlepszych aktorów w dramacie. Ale to nie koniec, bowiem jest jeszcze Emerald Fennell, która w serialu gra Camillę, a zdobyła dwie nominacje za reżyserię i scenariusz filmu „Obiecująca. Młoda. Kobieta.”.

W sumie więc mogą Złote Globy przynieść spore rozczarowanie dla Netflixa. Choć liczba 42 nominacji robi wrażenie (przed rokiem były to 34 nominacje, po 17 dla każdej z dziedzin), ostatecznie liczba nagród może nie być – odpowiednio – tak imponująca. Dokładnie, jak to miało miejsce przed rokiem.

I jeszcze o niespodziankach i pominiętych. Brak serialu komediowego "Co robimy w ukryciu" uznaję za spore zaskoczenie, bo to w swojej kategorii najlepsza dziś produkcja. Wiele osób liczyła też na nominacje dla serialu "Brigerton" (w to miejsce nominowano zapewne "Emily w Paryżu") i "I May Destroy You", ale dla mnie sensacji tu nie ma. Hollywoodzkie Stowarzyszenie nie dostrzegło też "The Boys", a szkoda. Brak nominacji dla "Bad Education" to pomyłka organizacji. Powszechnie uznaje się brak nominacji dla Meryl Streep za niespodziankę, ale nie będę się pod tym podpisywał. Za to brakuje mi nominacji dla Stevena Yeun występującego w "Minari", a przede wszystkim nominacji dla filmów, twórców i aktorów związanych z "Nigdy, rzadko, czasami, zawsze" i "Asystentką" (pociechą jest nominacja dla Julie Garner za "Ozark").

Laureatów Złotych Globów poznamy 28 lutego 2021 roku. Galę poprowadzą wspólnie Tina Fey i Amy Poehler, jedna z nich będzie prowadzić galę z Los Angeles, a druga z Nowego Jorku. Nie wiadomo jeszcze, czy na gali pojawią się goście. Za to wiadomo, że Nagrodę im. Cecila B. DeMille'a za całokształt twórczości i zaangażowanie w sprawy społeczne i polityczne otrzyma Jane Fonda. Nagrodę Carol Burnett dla osobistości telewizyjnej otrzyma Norman Lear.

Pełna lista nominacji (w oryginale):

BEST MOTION PICTURE – DRAMA

THE FATHER (Trademark Films; Sony Pictures Classics)

MANK (Netflix; Netflix)

NOMADLAND  (Highwayman / Hear/Say / Cor Cordium; Searchlight Pictures)

PROMISING YOUNG WOMAN (LuckyChap Entertainment / FilmNation Entertainment; Focus Features)

THE TRIAL OF THE CHICAGO 7 (Marc Platt Productions / Dreamworks Pictures; Netflix)

 

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A MOTION PICTURE – DRAMA

VIOLA DAVIS - MA RAINEY'S BLACK BOTTOM

ANDRA DAY - THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY

VANESSA KIRBY - PIECES OF A WOMAN

FRANCES MCDORMAND - NOMADLAND

CAREY MULLIGAN - PROMISING YOUNG WOMAN

 

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A MOTION PICTURE – DRAMA

RIZ AHMED - SOUND OF METAL

CHADWICK BOSEMAN - MA RAINEY'S BLACK BOTTOM

ANTHONY HOPKINS - THE FATHER

GARY OLDMAN - MANK

TAHAR RAHIM - THE MAURITANIAN

 

BEST MOTION PICTURE – MUSICAL OR COMEDY

BORAT SUBSEQUENT MOVIEFILM (Four By Two Films; Amazon Studios)

HAMILTON (Walt Disney Pictures / RadicalMedia / 5000 Broadway Productions / NEVIS Productions / Old 320 Sycamore Pictures; Walt Disney Studios Motion Pictures)

MUSIC (Pineapple Lasagne Productions / Landay Entertainment; Vertical Entertainment / IMAX)

PALM SPRINGS (Party Over Here / Limelight Productions; NEON / Hulu)

THE PROM (Netflix / Dramatic Forces / Storykey Entertainment; Netflix)

 

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A MOTION PICTURE – MUSICAL OR COMEDY

MARIA BAKALOVA - BORAT SUBSEQUENT MOVIEFILM

KATE HUDSON - MUSIC

MICHELLE PFEIFFER - FRENCH EXIT

ROSAMUND PIKE - I CARE A LOT

ANYA TAYLOR-JOY - EMMA.

 

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A MOTION PICTURE – MUSICAL OR COMEDY

SACHA BARON COHEN - BORAT SUBSEQUENT MOVIEFILM

JAMES CORDEN - THE PROM

LIN-MANUEL MIRANDA - HAMILTON

DEV PATEL - THE PERSONAL HISTORY OF DAVID COPPERFIELD

ANDY SAMBERG - PALM SPRINGS

 

BEST MOTION PICTURE – ANIMATED

THE CROODS: A NEW AGE (DreamWorks Animation; Universal Pictures)

ONWARD (Walt Disney Pictures / Pixar Animation Studios; Walt Disney Studios Motion Pictures)

OVER THE MOON (Netflix / Pearl Studio / Glen Keane Productions; Netflix)

SOUL (Walt Disney Pictures / Pixar Animation Studios; Walt Disney Studios Motion Pictures)

WOLFWALKERS (Cartoon Saloon / Melusine; Apple / GKIDS)

 

BEST MOTION PICTURE – FOREIGN LANGUAGE

ANOTHER ROUND (DENMARK) (Zentropa Entertainments; Samuel Goldwyn Films)

LA LLORONA (GUATEMALA / FRANCE) (La Casa de Producción / Les Films du Volcan; Shudder)

THE LIFE AHEAD (ITALY) (Palomar; Netflix)

MINARI (USA) (Plan B; A24)

TWO OF US (FRANCE / USA) (Paprika Films; Magnolia Pictures)

 

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE IN ANY MOTION PICTURE

GLENN CLOSE - HILLBILLY ELEGY

OLIVIA COLMAN - THE FATHER

JODIE FOSTER - THE MAURITANIAN

AMANDA SEYFRIED - MANK

HELENA ZENGEL - NEWS OF THE WORLD

 

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN ANY MOTION PICTURE

SACHA BARON COHEN - THE TRIAL OF THE CHICAGO 7

DANIEL KALUUYA - JUDAS AND THE BLACK MESSIAH

JARED LETO - THE LITTLE THINGS

BILL MURRAY - ON THE ROCKS

LESLIE ODOM JR. - ONE NIGHT IN MIAMI...

 

BEST DIRECTOR – MOTION PICTURE

EMERALD FENNELL - PROMISING YOUNG WOMAN

DAVID FINCHER - MANK

REGINA KING - ONE NIGHT IN MIAMI...

AARON SORKIN - THE TRIAL OF THE CHICAGO 7

CHLOÉ ZHAO - NOMADLAND

 

BEST SCREENPLAY – MOTION PICTURE

EMERALD FENNELL - PROMISING YOUNG WOMAN

JACK FINCHER - MANK

AARON SORKIN - THE TRIAL OF THE CHICAGO 7

FLORIAN ZELLER, CHRISTOPHER HAMPTON - THE FATHER

CHLOÉ ZHAO - NOMADLAND

 

BEST ORIGINAL SCORE – MOTION PICTURE

ALEXANDRE DESPLAT - THE MIDNIGHT SKY

LUDWIG GÖRANSSON - TENET

JAMES NEWTON HOWARD - NEWS OF THE WORLD

TRENT REZNOR, ATTICUS ROSS - MANK

TRENT REZNOR, ATTICUS ROSS, JON BATISTE - SOUL

 

BEST ORIGINAL SONG – MOTION PICTURE

“FIGHT FOR YOU” — JUDAS AND THE BLACK MESSIAH

Music by: - H.E.R., Dernst Emile II

Lyrics by: - H.E.R., Tiara Thomas

“HEAR MY VOICE” — THE TRIAL OF THE CHICAGO 7

Music by: - Daniel Pemberton

Lyrics by: - Daniel Pemberton, Celeste Waite

“IO SÌ (SEEN)” — THE LIFE AHEAD

Music by: - Diane Warren

Lyrics by: - Diane Warren, Laura Pausini, Niccolò Agliardi

“SPEAK NOW” — ONE NIGHT IN MIAMI...

Music by: - Leslie Odom Jr, Sam Ashworth

Lyrics by: - Leslie Odom Jr, Sam Ashworth

“TIGRESS & TWEED” — THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY

Music by: - Andra Day, Raphael Saadiq

Lyrics by: - Andra Day, Raphael Saadiq

 

BEST TELEVISION SERIES – DRAMA

THE CROWN - NETFLIX (Left Bank Pictures / Sony Pictures Television)

LOVECRAFT COUNTRY - HBO (HBO / Afemme / Monkeypaw / Bad Robot / Warner Bros. Television)

THE MANDALORIAN - DISNEY+ (Lucasfilm Ltd.)

OZARK - NETFLIX (MRC Television)

RATCHED - NETFLIX (Fox21 Television Studios)  

 

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A TELEVISION SERIES – DRAMA

OLIVIA COLMAN - THE CROWN

JODIE COMER - KILLING EVE

EMMA CORRIN - THE CROWN

LAURA LINNEY - OZARK

SARAH PAULSON - RATCHED

 

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A TELEVISION SERIES – DRAMA

JASON BATEMAN - OZARK

JOSH O'CONNOR - THE CROWN

BOB ODENKIRK - BETTER CALL SAUL

AL PACINO - HUNTERS

MATTHEW RHYS - PERRY MASON

 

BEST TELEVISION SERIES – MUSICAL OR COMEDY

EMILY IN PARIS - NETFLIX (Darren Star Productions / Jax Media / MTV Studios)

THE FLIGHT ATTENDANT - HBO MAX (HBO Max / Berlanti Productions / Yes, Norman Productions / Warner Bros. Television)

THE GREAT - HULU (Hulu / Civic Center Media / MRC)

SCHITT'S CREEK - POP TV (Not A Real Company Productions / Canadian Broadcast Company / Pop TV)

TED LASSO - APPLE TV+ (Apple / Doozer Productions / Warner Bros. Television / Universal Television)  

 

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A TELEVISION SERIES – MUSICAL OR COMEDY

LILY COLLINS - EMILY IN PARIS

KALEY CUOCO - THE FLIGHT ATTENDANT

ELLE FANNING - THE GREAT

JANE LEVY - ZOEY'S EXTRAORDINARY PLAYLIST

CATHERINE O'HARA - SCHITT'S CREEK

 

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A TELEVISION SERIES – MUSICAL OR COMEDY

DON CHEADLE - BLACK MONDAY

NICHOLAS HOULT - THE GREAT

EUGENE LEVY - SCHITT'S CREEK

JASON SUDEIKIS - TED LASSO

RAMY YOUSSEF - RAMY

 

BEST TELEVISION LIMITED SERIES, ANTHOLOGY SERIES OR MOTION PICTURE MADE FOR TELEVISION

NORMAL PEOPLE - HULU (Hulu / BBC / Element Pictures)

THE QUEEN'S GAMBIT - NETFLIX (Netflix)

SMALL AXE - AMAZON STUDIOS (BBC Studios Americas, Inc / Amazon Studios)

THE UNDOING - HBO (HBO / Made Up Stories / Blossom Films/David E. Kelley Productions)

UNORTHODOX - NETFLIX (Studio Airlift / RealFilm)

 

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A LIMITED SERIES, ANTHOLOGY SERIES OR A MOTION PICTURE MADE FOR TELEVISION

CATE BLANCHETT - MRS. AMERICA

DAISY EDGAR-JONES - NORMAL PEOPLE

SHIRA HAAS - UNORTHODOX

NICOLE KIDMAN - THE UNDOING

ANYA TAYLOR-JOY - THE QUEEN'S GAMBIT

 

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A LIMITED SERIES, ANTHOLOGY SERIES OR A MOTION PICTURE MADE FOR TELEVISION

BRYAN CRANSTON - YOUR HONOR

JEFF DANIELS - THE COMEY RULE

HUGH GRANT - THE UNDOING

ETHAN HAWKE - THE GOOD LORD BIRD

MARK RUFFALO - I KNOW THIS MUCH IS TRUE

 

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A TELEVISION SUPPORTING ROLE

GILLIAN ANDERSON - THE CROWN

HELENA BONHAM CARTER - THE CROWN

JULIA GARNER - OZARK

ANNIE MURPHY - SCHITT'S CREEK

CYNTHIA NIXON - RATCHED

 

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A TELEVISION SUPPORTING ROLE

JOHN BOYEGA - SMALL AXE

BRENDAN GLEESON - THE COMEY RULE

DANIEL LEVY - SCHITT'S CREEK

JIM PARSONS - HOLLYWOOD

DONALD SUTHERLAND - THE UNDOING

 

NOMINATIONS BY MOTION PICTURE DISTRIBUTOR

Netflix - 22

Amazon Studios - 7

Focus Features - 5

Searchlight Pictures - 5

Sony Pictures Classics - 5

Walt Disney Studios Motion Pictures - 5

Warner Bros. Pictures - 4

Universal Pictures - 3

Hulu - 2

NEON / Hulu - 2

STXfilms - 2

Vertical Entertainment / IMAX - 2

A24 - 1

Apple / A24 - 1

Apple / GKIDS - 1

Magnolia Pictures - 1

Samuel Goldwyn Films - 1

Shudder - 1

 

NOMINATIONS BY TELEVISION DISTRIBUTOR

Netflix - 20

HBO - 7

Hulu - 6

Pop TV - 5

Showtime - 5

Amazon Studios - 3

Apple TV+ - 2

HBO Max - 2

AMC - 1

BBC America - 1

Disney+ - 1

FX Networks - 1

NBC - 1

 

NOMINATIONS BY MOTION PICTURE

Mank - 6

The Trial of the Chicago 7 - 5

The Father - 4

Nomadland -  4

Promising Young Woman - 4

Borat Subsequent Moviefilm - 3

One Night In Miami… - 3

Hamilton - 2

Judas and the Black Messiah - 2

The Life Ahead - 2

Ma Rainey's Black Bottom - 2

The Mauritanian - 2

Music - 2

News of the World - 2

Palm Springs - 2

The Prom - 2

Soul - 2

The United States vs. Billie Holiday - 2

Another Round - 1

The Croods: A New Age - 1

Emma. - 1

French Exit - 1

Hillbilly Elegy - 1

I Care a Lot - 1

La Llorona - 1

The Little Things - 1

The Midnight Sky - 1

Minari - 1

On the Rocks - 1

Onward - 1

Over The Moon - 1

The Personal History of David Copperfield - 1

Pieces of a Woman - 1

Sound of Metal - 1

Tenet - 1

Two of Us - 1

Wolfwalkers - 1

 

NOMINATIONS BY TELEVISION SERIES OR PROGRAM

The Crown - 6

Schitt's Creek - 5

Ozark - 4

The Undoing - 4

The Great -  3

Ratched - 3

The Comey Rule -  2

Emily in Paris - 2

The Flight Attendant - 2

Normal People -  2

The Queen's Gambit -  2

Small Axe - 2

Ted Lasso - 2

Unorthodox - 2

Better Call Saul - 1

Black Monday - 1

The Good Lord Bird -  1

Hollywood - 1

Hunters - 1

I Know This Much Is True - 1

Killing Eve - 1

Lovecraft Country -  1

The Mandalorian -  1

Mrs. America - 1

Perry Mason - 1

Ramy - 1

Your Honor - 1

Zoey’s Extraordinary Playlist - 1

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz