niedziela, 25 lipca 2021

15. Dąbskie Wieczory Filmowe od 26 lipca

Dąbskie Wieczory Filmowe to jedna z najbardziej cenionych w środowisku imprez filmowych odbywających się w Szczecinie, od lat ściągająca tutaj najważniejszych twórców polskiego kina. To jedyne w swoim rodzaju wydarzenie powstaje i odbywa się już od piętnastu lat w Dąbiu, w Klubie Delta – filii Miejskiego Ośrodka Kultury oraz w przestrzeni wodnej i jachtowej Dąbia. Cenieni twórcy dotrą na przegląd i w tym roku, a wśród seansów zapowiedziano pokazy kilku filmów, których dotychczas w Szczecinie nie prezentowano.

Wśród gości Dąbskich Wieczorów Filmowych w tym roku m.in. Zbigniew Zamachowski (ceniony artysta wielu dziedzin sztuki, wybitny aktor, którego zobaczymy w filmie „Zieja”), Gabriela Muskała (popularna aktorka, która na festiwal dotrze wraz ze swoją wybitną kreacją w „7 uczuciach” w reżyserii Marka Koterskiego), Mariusz Bonaszewski (wybitny aktor i reżyser, który widzom DWF zaprezentuje się w dwóch rolach – jako aktor w filmie „Amatorzy” oraz jako debiutujący reżyser filmu „Wieleżyński – alchemik ze Lwowa”), Dorota Landowska (aktorka znana choćby z „Daleko od okna” Jana Jakuba Kolskiego, która zagrała także we wspomnianym debiucie Bonaszewskiego) oraz młoda aktorka Karolina Bruchnicka.

Większość filmów 15. Dąbskich Wieczorów Filmowych będzie prezentowana w Szczecinie premierowo. Tak będzie z „Amatorami” w reżyserii Iwony Siekierzyńskiej, która za swoją pracę zdobyła już m.in. nagrody na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i na „Młodzi i Film” w Koszalinie. Dodatkowo jej przedsięwzięcie entuzjastycznie przyjęto na festiwalu w Szanghaju, gdzie doceniono odtwórczynię głównej roli, Marzenę Gajewską. „Amatorzy” to historia istniejącego naprawdę Teatru Rzeczy Osobistych, który staje przed wielkim artystycznym wyzwaniem. To opowieść rozpoczynająca się w momencie, gdy Teatr tworzony przez aktorów z niepełnosprawnościami intelektualnymi wygrywa festiwal i otrzymuje propozycję występu w zawodowym teatrze.

Pierwszy pokaz w Szczecinie będzie miał też „Biały Potok” w reżyserii Michała Grzybowskiego. Film nagrodzony przez publiczność tegorocznej edycji festiwalu „Młodzi i Film”, w którym brawurowe kreacje stworzyli Marcin Dorociński, Agnieszka Dulęba-Kasza, Julia Wyszyńska, Dobromir Dymecki. To wbrew pozorom nie taka klasyczna komedia omyłek o perypetiach dwóch małżeństw, choć zależności uczuciowe i finansowe oraz niewinne z pozoru kłamstwa nakręcają spiralę nieporozumień na ekranie. Chaos narasta mnożąc zabawne sytuacje, aż do finałowej niespodzianki, która czyni „Biały Potok” filmem pod wieloma względami ważnym. Premierowo szczecińska publiczność zobaczy także film Mariusza Bonaszewskiego „Wieleżyński – alchemik ze Lwowa„. Obraz przedstawia sylwetkę i osiągnięcia ojca polskiego przemysłu gazowniczego oraz jego wkład w rozwój ubogiej Galicji. W role Mariana Wieleżyńskiego wcielili się Wojciech Zieliński i Dawid Czupryński. W obsadzie filmu znaleźli się także: Marcin Kwaśny, Anna Cieślak, Patrycja Łobodzińska, Dorota Landowska, Artur Dziurman, Krzysztof Jasiński oraz Peter Lucas. „Stoisz przed kamerą i często jesteś przekonany, że wiesz jak to trzeba zrobić, dość łatwo przychodzi ci reżyserowanie innych. Gorzej siebie. A przede wszystkim wiesz, co reżyser pracując z aktorami robi źle. No i doczekałem się sprawdzam, stoję za kamerą. Przygoda niezwykła” – opowiada Mariusz Bonaszewski w jednym z wywiadów. Rezultaty będzie można ocenić podczas 15. Dąbskich Wieczorów Filmowych.

15. Dąbskie Wieczory Filmowe to na pewno będzie syta uczta dla kinomanów, bo wśród innych filmowych propozycji znajdą się też: „7 uczuć” w reżyserii Marka Koterskiego, krótkometrażowe „Moja biedna głowa” Adriana Panka i „Hitler w operze” Michała Grzybowskiego oraz historyczny i spektakularny „Zieja” Roberta Glińskiego. Projekcje odbywać będą się w Klubie Delta (ul. Racławicka 10) oraz w Porcie Jachtowym „Marina Pogoń” (ul. Przestrzenna 3). Wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy, odbywa się w ciągle obowiązującym reżimie sanitarnym..

DWF to także oko na Jezioro Dąbie i jego przyrodę. Tu gościmy od wielu lat z naszymi filmowymi działaniami, doceniamy piękno Dąbia i chcemy też, na ile możemy, pokazywać je innym i zachęcać do dbania o nasze wspólne dobro. Dlatego jako przedsmak Wieczorów organizatorzy proponują wspólny spacer po zielonym Dąbiu z Pawłem Madejskim. Podczas Dąbskich Wieczorów Filmowych poznamy też laureatów konkursu ekologicznego Eko-Kadr, a Galę Finałową konkursu poprzedzą eko- warsztaty, które poprowadzą przedstawiciele Transgranicznego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Zalesiu. Do zobaczenia w Dąbiu od 25 do 31 lipca 2021!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz