czwartek, 1 lipca 2021

Polskie kino w Locarno

Film dokumentalny Tomasza Wysokińskiego zatytułowany „Spacer z Aniołami” będzie miał premierę międzynarodową w Tygodniu Krytyki 74. MFF w Locarno. W tej samej sekcji pokazany zostanie film „Bukolika”. Na festiwalu zostanie też pokazany dokumentalny "Film balkonowy" Pawła Łozińskiego.

Zdjęcia do filmu powstawały w Johannesburgu i otaczających go townshipach na przestrzeni czterech lat, w trakcie których Reżyser zagłębił się z kamerą w miejsca nigdy wcześniej nieodwiedzane przez filmowców. Niczym cień towarzyszył w podróży w głąb piekła bohaterowi filmu, Jerry’emu, postaci tajemniczej i fascynującej jak kontynent, z którego pochodzi.

Premiera światowa Spaceru z Aniołami miała miejsce na 61. Krakowskim Festiwalu Filmowym, po którym organizatorzy napisali w swoim komunikacie prasowym: "Niekwestionowanym zwycięzcą festiwalu został natomiast Tomasz Wysokiński, którego film Spacer z Aniołami otrzymał najwyższy laur – Złotego Lajkonika “za rzetelne przeprowadzenie przez jądro ciemności, profesjonalizm w opowiadaniu, świadomą narrację po bezwzględnym, odległym świecie oraz film, o którym trudno przestać myśleć”. Dokument został wyróżniony także za muzykę autorstwa Pawła Mykietyna, za produkcję – nagroda KIPA dla Piotra Kobusa i Agnieszki Drewno (Mañana) oraz otrzymał rekomendację Krakowskiego Festiwalu Filmowego do Europejskiej Nagrody Filmowej.”

Każdego dnia w RPA znikają dzieci. Uciekają z domów, są z nich wyrzucane lub uprowadzane, a potem zostają niebezpiecznymi przestępcami, zmusza się je do prostytucji lub padają ofiarą mordów rytualnych. Misją mężczyzny o imieniu Jerry jest ich odnajdywanie. W Spacerze z Aniołami towarzyszymy mu w poszukiwaniach dziewczynki porwanej w Soweto. Duchy przodków mówią, że dziecko żyje, ale ostrzegają, że odnalezienie go może spowodować śmierć jego matki. Poszukiwania podjęte przez Jerry'ego przywołują bolesne wspomnienia. Będąc jeszcze dzieckiem, żył na ulicy, skąd zrekrutowano go w szeregi zbrojnego ramienia Afrykańskiego Kongresu Narodowego, w którym walczył z reżimem apartheidu. Zabliźnione rany krwawią na nowo, a konfrontacja z przeszłością ujawnia prawdziwą duszę Jerry'ego.

Film prezentowany jest w polskich kinach od 11 czerwca.

 ***

To nie koniec dobrych wieści z Locarno

„Bukolika”, pełnometrażowy debiut dokumentalny Karola Pałki rozwijany na kursie Dok Pro i wyprodukowany przez Wajda Studio, zostanie pokazany w sekcji Tydzień Krytyki Filmowej na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno.

Bohaterkami filmu są Danusia i jej córka Basia. Żyją gdzieś na obrzeżasz świata, zgodnie z rytmem i prawami natury, wśród zwierząt i duchów umarłych. Ich enklawa daje spokój i poczucie bezpieczeństwa, ale także tęsknotę za kontaktem z drugim człowiekiem. To kameralna przypowieść o ludziach żyjących inaczej, czuła obserwacja, z której rodzi się ciekawość i próba zbliżenia.

Nieoczekiwanie trafiłem w miejsce zupełnie mi nieznane. Wszystko wydawało mi się szokujące, nieprzystające do siebie, tajemnicze. Spędziłem tam cztery lata. Świat, który początkowo pozostawał obcy, z biegiem czasu zaczął jawić się jako idylliczna kraina. Czysta, dziecięca, posiadająca wyjątkową moc... - mówi reżyser Karol Pałka.

Produkcja „Bukoliki” była procesem uczącym cierpliwości, delikatności i wrażliwości względem bohaterek filmu oraz ich świata, który pragnęliśmy uszanować. Bardzo nas cieszy uhonorowanie czasu i zaangażowania twórców przyjęciem do prestiżowego konkursu w ramach festiwalu filmowego w Locarno. - dodaje producentka filmu Karolina Mróz.

Karol Pałka

Urodzony w 1991 w Rabce Zdrój, fotograf, reżyser filmów dokumentalnych, absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego oraz Szkoły Wajdy. Obecnie doktorant na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Jego prace były wielokrotnie nagradzane i pokazywane w ramach konkursów i festiwali międzynarodowych. Był Stypendystą Miasta Krakowa 2018 oraz Stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2020. Jego krótkometrażowy debiut „Przeszły lata, idą zimy” był pokazywany na Krakowskim Festiwalu Filmowym i Warszawskim Festiwalu Filmowym oraz na MiradasDoc w Hiszpanii. Został także wyróżniony na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych i Dokumentalnych Ismailia w Egipcie.

W dokumentalnej twórczości skupia się przede wszystkim na drugim człowieku – jego emocjach i duchowości. Wszystkiego tego szuka zwłaszcza u ludzi wykluczonych, wyalienowanych, pozostających na marginesie społecznym. W Polsce „Bukolikę” premierowo będzie można obejrzeć na festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 4-14 sierpnia, sekcja Tygodnia Krytyki Filmowej potrwa od 6 do 12 sierpnia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz