niedziela, 31 marca 2024

Najlepsze otwarcia w polskich kinach 2024

Jest jeszcze za wcześnie, aby oceniać pierwszy kwartał w polskich kinach, ale jest kilka pozytywnych informacji. Czołówkę najlepszych otwarć w polskich kinach po I kwartale 2024 zdominowały rodzime produkcje.

1,5 milionów widzów na drugiej „Diunie”

Stało się! Jak informują branżowe serwisy badające polski rynek box office film „Diuna: Część druga” zobaczyło w Polsce już 1,5 miliona widzów. Na świecie w film przekroczył wpływy sięgające 600 milionów dolarów.

21. MDAG. Filmy o sztuce i muzyce

Viva Varda!

12 wspaniałych filmów dokumentalnych o ludziach całkowicie oddanych sztuce, która zmienia nie tylko ich życie, ale fascynuje i porusza także innych. To historie z różnych zakątków świata i dziedzin - od malarstwa przez muzykę, taniec, film i teatr aż po sztukę tworzenia… olbrzymich balonów. Ta wspaniała kinowa dwunastka powalczy o Nos Chopina - nagrodę dla najlepszego filmu o muzyce i sztuce.

Nolan i Thomas z tytułami szlacheckimi

Reżyser Christopher Nolan i Emma Thomas, jego żona i producencka, otrzymają tytuły szlacheckie. Oboje otrzymali w tym roku Oscary za "Oppenheimera".

sobota, 30 marca 2024

Coppola pokazał „Megalopolis”. I co dalej?

Francis Ford Coppola podobno od 40 lat myślał o tym przedsięwzięciu, ale po drodze stracił swoją pozycję w Hollywood, zajął się uprawą win, kręcił głównie filmy nieudane lub przeciętne. Jak się okazuje, nigdy do końca nie porzucił myślenia o „Megalopolis”. Ten kosztujący 120 milionów dolarów film, został przez niego sfinansowany z prywatnych pieniędzy, po sprzedaży prosperującej winnicy. 80-letni twórca kilka dni temu pokazał gotowy film w Los Angeles, a na pokazie byli jego przyjaciele oraz potencjalni nabywcy filmu do dystrybucji. Pojawiły się też liczne oceny filmu „Megalopolis”.

Druga część genialnego serialu dokumentalnego

„Przeklęty: Życie i śmierci Roberta Dursta” to dla mnie jeden z najważniejszych seriali dokumentalnych w historii. To, co tam się wydarzyło przeszło do historii, ale nie zakończyło sprawy. Mam nadzieję, że „Przeklęty II” dokończy dzieła.

piątek, 29 marca 2024

Nagroda PSC dla Michała Sobocińskiego za „Filipa”

Michał Sobociński za zdjęcia do filmu Michała Kwiecińskiego „Filip”, otrzymał nagrodę za Najlepsze Zdjęcia w Polskim Filmie Fabularnym od Stowarzyszenia Autorek i Autorów Zdjęć Filmowych PSC. Tym samym autor zdjęć filmowych zdobył swoisty hat-trick, bo doceniony został też za zdjęcia do tego filmu podczas festiwalu w Gdyni i na gali Orłów.

Program kina Zamek w Szczecinie – kwiecień 2024

Kwiecień w kinie Zamek w Szczecinie to nieustające zabiegi o zwrócenie widzów na wartościowe filmowe propozycje. Po raz pierwszy w Szczecinie, ale z małym poślizgiem pokażemy "Ultima Thule" i "Pianoforte". Premierowo będzie "Perfect Days" i "Anselm" Wima Wendersa. Ten drugi w 3D. Wydarzeniami specjalnymi będą LGBT+ Film Festival i Nowe Horyzonty Tournee. Będzie cały IV sezon "The Chosen" (widzowie się dopytywali), a klasykę reprezentować będzie "Ucieczka z kina Wolność".

czwartek, 28 marca 2024

50 złych filmów od wybitnych reżyserów

Planeta Małp reż. Tim Burton

Magazyn „Rolling Stone” opublikował ciekawą listę, na której zamieścił 50 nieudanych, złych i najgorszych filmów, które wyreżyserowali wybitni reżyserzy. W dużej części nie ma dyskusji, nawet ci najwięksi i przez fanów kina ukochani, popełniali filmowe niewypały. Nie wszystko na liście „Rolling Stone” powinno się jednak znaleźć, ale warto pamiętać, że to zawsze nieco subiektywny wybór i rodzaj pewnej zabawy.

Spielberg zachwycony drugą „Diuną”

Steven Spielberg wystawił filmowi „Diuna: Część druga” bardzo wysoką ocenę i nazwał przedsięwzięcie Denisa Villeneuve’a „jednym z najwspanialszych filmów science-fiction, jaki kiedykolwiek widział”.

Nowy Lanthimos już w czerwcu. Zwiastun fajny

Po Oscarowych triumfach z filmami „Biedne istoty” i „Faworyta” grecki reżyser Yorgos Lanthimos już niedługo pokaże nam swój nowy film. Zwiastun „Kinds of Kindness” jest bardzo intrygujący, obsada imponuje, dorobek Greka zapowiada ostrą jazdę.

wtorek, 26 marca 2024

poniedziałek, 25 marca 2024

„Anselm” Wima Wendersa to seans obowiązkowy

Kwiecień będzie miesiącem Wima Wendersa w polskich kinach. Nie tylko piękny i mądry „Perfect Days”, ale też dokumentalny „Anselm” pojawi się na dużych ekranach. Oba seanse obowiązkowe, ale ten drugi znaleźć można w 3D, co bardzo polecam – bo to doświadczenie niezwykłe.

Najlepsze otwarcie filmu dokumentalnego w historii

Polski dystrybutor informuje że film „Budda. Dzieciak ‘98” zanotował najlepsze otwarcie w historii wśród polskich produkcji dokumentalnych. Wielkie osiągnięcie, podparte ogromnymi zasięgami internetowymi bohatera tego film.

Filmy, które ukształtowały Tarantino

10 kwietnia w sprzedaży pojawi się książka Quentina Tarantino zatytułowana „Spekulacje o kinie”. To obowiązkowa pozycja dla fanów tego twórcy, książka bardzo popularna na świecie. Fajnie, że w końcu pojawi się w Polsce.

niedziela, 24 marca 2024

Ekipa Stana Winstona pracuje przy „Romulusie”

Po premierze zwiastuna, która miała miejsce w zeszłym tygodniu, reżyser Fede Alvarez opowiedział więcej o nadchodzącym filmie „Obcy: Romulus” i o tym, czego się spodziewać. Cieszy najbardziej wykorzystanie klasycznych efektów wizualnych i zaangażowanie ludzi, którzy pracowali przy „Obcy: decydujące starcie”.

piątek, 22 marca 2024

„Hit Man” w Polsce w kinach w maju

Mimo, że prawa do filmu „Hit Man” kupił Netflix, już w maju najnowsze przedsięwzięcie Richarda Linklatera pojawi się w polskich kinach. Na nasze ekrany film wprowadzi Kino Świat. To spora ulga, bo zapowiada się bardzo fajne kino.

czwartek, 21 marca 2024

Polskie produkcje z British Animation Awards

„Kapral Wojtek” oraz serial „ODO” otrzymały nagrody za najlepsze animacje podczas British Animation Awards. Film Iana Gardnera oraz serial, sygnowany nazwiskami Piotra Szczepanowicza i Mikołaja Pilchowskiego, nagrodzono w kategoriach: Najlepsza Animacja Pełnometrażowa, Najlepszy Serial Animowany dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz Najlepszy Design. Oba projekty są dofinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Furiosa” zadebiutuje w Cannes

Podobnie, jak to miało miejsce w 2015 roku z filmem "Mad Max: Na drodze gniewu", także nowa odsłona tej serii zadebiutuje na festiwalu w Cannes. Czy „Furiosa” odniesie podobny sukces?

środa, 20 marca 2024

„Obcy” powraca. Pierwsze fragmenty „Romulusa”

[WIDEO] 16 sierpnia 2024 roku do kin wejdzie kolejny film z cyklu „Obcy”, a ja jestem dobrej myśli patrząc na pierwsze fragmenty filmu „Obcy: Romulus”.

Legendarny „Return to Reason" w Polsce

Legendarny awangardowy projekt Mana Raya z muzyką SQÜRL na dużym ekranie! „Return to Reason" w programie nadchodzącego Timeless Film Festival Warsaw.  Oto plakat tego wyjątkowego filmowego projektu, który dostępny ma być też w innych miejscach Polski.

Konkurs Polski na MDAG

Organizatorzy 21. Millennium Docs Against Gravity przedstawili 12 filmów zakwalifikowanych do Konkursu Polskiego.

wtorek, 19 marca 2024

Złota Malina ich nie zniechęciła. Kręcą uniwersum

Twórcy filmu „Puchatek: Krew i miód” planują rozszerzyć sukces swojego mikrobudżetowego slashera o coś znacznie bardziej ambitnego – Twisted Childhood Universe (TCU). Nie zniechęciła ich do tego Złota Malina (a nawet 5) dla najgorszego filmu roku. Za pomysłem tym przemawiają pieniądze i możliwość korzystania z postaci, które są już domenie publicznej

„Las” i „Skąd dokąd” docenione w Grecji

Premierowy pokaz nowego filmu Lidii Dudy okazał się niezwykle szczęśliwy. "Las" opuścił festiwal w Salonikach z drugą nagrodą, Srebrnym Aleksandrem, dla najlepszej międzynarodowej produkcji. Amnesty International Award otrzymał też film Maćka Hameli "Skąd dokąd".

poniedziałek, 18 marca 2024

Dobre kino historyczne świetnie sobie radzi

„Strefa interesów” Jonathana Glazera i „Biała odwaga” Marcina Koszałki cieszą się w polskich kinach niemal dokładnie takim samym zainteresowaniem. Oba filmy, od swoich premier, przyciągnęły do kin po ponad 150 tysięcy widzów.

„JOKO” Plucińskiej z premierą na festiwalu w Annecy

Premiera najnowszego filmu Izabeli Plucińskiej zatytułowanego „JOKO”, laureatki Złotego Smoka na Krakowskim Festiwalu Filmowym oraz Srebrnego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, odbędzie się na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy.

Konkurs na dyrektora FINA

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiło konkurs na stanowisko dyrektora Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego. Wnioski należy składać w terminie do 15 kwietnia 2024 r. Przewidywany termin zakończenia postępowania konkursowego to 31 maja 2024 r.

 

niedziela, 17 marca 2024

Dla kogo Oscary 2025

Opadł kurz i smokingi wróciły do szaf po Oscarach 2024, a już pojawiają się pierwsze spekulacje dotyczące kolejnej edycji tych nagród. To także przewodnik po nadchodzącym sezonie filmowym, a ten zapowiada się bardzo ciekawie. Czy „Diuna: część druga” będzie miała silną konkurencję w walce o Oscary 2025?

sobota, 16 marca 2024

„Biała odwaga" będzie serialem. Ale najpierw kino

Jeden z najbardziej wartościowych filmów, prezentowanych obecnie w polskich kinach to „Biała odwaga” w reżyserii Marcina Koszałki. Film zobaczyło jeszcze przed weekendem 100 tysięcy widzów, a powinno znacznie więcej, bo coraz więcej pojawia się pochlebnych opinii na temat tej produkcji. To znakomite kinowe doświadczenie, a „Biała odwaga” na dużym ekranie prezentuje się znakomicie. W przyszłości na Amazon Prime pojawi się trzyodcinkowy serial. Wiadomo mniej więcej, czym będzie.

piątek, 15 marca 2024

Ruszył XVI Konkurs ZFF Pomerania Film

Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film ogłosił rozpoczęcie XVI Konkursu na wsparcie produkcji filmowej. Donatorami konkursu są Województwo Zachodniopomorskie, Miasto Szczecin i Miasto Koszalin, a do rozdysponowania jest 400 tysięcy złotych.

Węże 2024. Nominacje ogłoszone

Popkulturowa Akademia Wszystkiego przyznająca rokrocznie antynagrody WĘŻE ogłosiła nominacje do trzynastej edycji WĘŻY - antynagród fimowych, dla produkcji, które miały premierę w 2023 roku oraz ich twórców. O tytuł Najgorszego Polskiego Filmu 2023 rywalizuje dziesięć produkcji. Laureatów poznamy 24 kwietnia.

czwartek, 14 marca 2024

Juliette Binoche zastąpiła Agnieszkę Holland

Wiadomo już, kto zastąpi Agnieszkę Holland na stanowisku przewodniczącej Europejskiej Akademii Filmowej. Następczynią polskiej reżyserki, która zrezygnowała z zaszczytnej funkcji, ponieważ ma zamiar skupić się na kręceniu filmów, zostanie francuska aktorka Juliette Binoche.

"Diuna: Część druga" z milionem widzów w Polsce

Stało się. "Diuna: Część druga" w polskich kinach zobaczyło już ponad milion widzów, a globalne wpływy sięgają 367 mln dolarów.

środa, 13 marca 2024

Oscary z najlepszą oglądalnością od 4 lat

Oscary zanotowały wzrost oglądalności o 4 procent i jest to najlepszy wynik tej transmisji od 4 lat. Niestety jest to ciągle bardzo niska oglądalność.

„Miasteczko Salem” nie trafi do kin

W kinach pojawia się wiele horrorów, sporo wątpliwej jakości, jak to gó… bazujące na legendzie „Egzorcysty”. Wielka więc szkoda, że Warner Bros. skierował nową wersję „Miasteczka Salem” wg Stephena Kinga wprost na platformę streamingową. Wolałbym kino, ale dobrze, że Warner nie wyrzucił projektu do śmieci.

wtorek, 12 marca 2024

Czy kolejny film Nolana to remake serialu?

Już w 2009 roku pojawiły się informacje, że Christopher Nolan ma w planach realizację kinowego remake’u serialu z lat sześćdziesiątych zatytułowanego „The Prisoner”. Wtedy nic z tego nie wyszło, a niedługo potem powstała nowa wersja serialu, w którym wystąpił Jim Caviezel. Dziś pojawiają się niepotwierdzone jeszcze informacje, że Nolan może powrócić do tego tematu i że właśnie pisze „jakiś” scenariusz.

poniedziałek, 11 marca 2024

„Diuna: Część druga” na chwilę przed milionem

„Diuna: Część druga” jest już po drugim weekendzie w polskich kinach i w 11 dni od premiery film ten zbliżył się do 1 miliona sprzedanych biletów, zaliczając niewielki spadek zainteresowania.

Glazer dedykuje Oscara poznanej Polce

Kim była Polka, której Jonathan Glazer zadedykował swojego pierwszego Oscara? Podczas blisko 10-letniej pracy nad „Strefą interesów” reżyser w pewnym momencie poczuł, że ta pełna zła historia opierająca się na codzienności rodziny Hössów potrzebuje kontrapunktu. Światło i nadzieję przyniosła historia łączniczki Aleksandry Bystroń-Kołodziejczyk, która jako nastolatka dostarczała więźniom jedzenie i leki. To jej pamięci zadedykowano „Strefę interesów”, jak i otrzymaną ostatniej nocy nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Oscarowy triumf kina

Triumf KINA, to dla mnie najważniejszy symbol tegorocznych Oscarów. Kina, jako doświadczenia o wielkiej sile filmowego oddziaływania.

Oscarowa klęska producentów streamingowych

Tylko jeden Oscar dla Netfliksa, bez nagród dla Apple’a, producenci treści streamingowych są wielkimi przegranymi tegorocznych nagród Akademii. Czy to sygnał słabnącej miłości do wszechpotężnych internetowych producentów? I co nam to mówi na przyszłość?

Oscary 2024. „Oppenheimer” zdobywa 7 nagród

„Oppenheimer” w reżyserii Christophera Nolana zdobył siedem Oscarów, w tym nagrody za najlepszy film, reżyserię, dwie męskie role Cilliana Murphy’ego i Roberta Downeya Jr. oraz za muzykę, zdjęcia, montaż. Cztery Oscary zdobyły „Biedne istoty”, w tym dla Emmy Stone za  rolę pierwszoplanową. Brytyjsko-polska „Strefa interesów” zdobyła dwa Oscary za najlepszy film międzynarodowy i za dźwięk. Dwa Oscary dla Japonii, za pełnometrażową animację „Chłopiec i czapla” i efekty wizualne do „Godzilli Minus One”. Nagrody za scenariusze dla „Anatomii upadku” i „Amerykańskiej fikcji”. Najlepszy pełnometrażowy dokument to „20 dni w Mariupolu” i jest to pierwszy w historii Oscar dla Ukrainy. Protesty w Hollywood opóźniły rozpoczęcie gali wręczenia nagród, a polityka często pojawiała się w przemowach Oscarowych.

niedziela, 10 marca 2024

Nolan zasłużył na tę kasę

Christopher Nolan ma bardzo silną pozycję w Hollywood. Już na etapie negocjacji kontraktu może postawić studiom znaczące warunki współpracy. Tak było przy „Oppenheimerze”, za którego na konto Nolana wpłynęło ponad 70 mln dolarów.

„Przesilenie zimowe” plagiatem?

Bardzo niefajna sytuacja za oceanem i na dzień przed Oscarami. Autorowi scenariusza filmu „Przesilenie zimowe” zarzucono plagiat, a tekst ten zabiega o Nagrodę Akademii.

sobota, 9 marca 2024

Złote Maliny rozdane. Horror najgorszy

Złotą Malinę dla najgorszego filmu roku zdobył film "Puchatek: Krew i miód". Ten horror otrzymał pięć nominacji i "zwyciężył" we wszystkich kategoriach. Najgorszą aktorką okrzyknięto Megan Fox (aż dwie nagrody) oraz aktorów Jona Voighta i Sylvestra Stallone.

piątek, 8 marca 2024

Oscary 2024. Czy na pewno „Oppenheimer”?

Niby wszystko jest jasne, niby faworyt pewnie zmierza po worek Oscarów, ale niemal do samego końca niczego nie będzie można przewidzieć. Taka pewność siebie zgubiła w latach poprzednich wielu Oscarowych faworytów. Na chwilę przed galą piszę o faworytach Oscarów, ale wskazuje też na tych, którym życzę wygranej. I nie będzie to „Oppenheimer”.

czwartek, 7 marca 2024

Smart7: polska reprezentantka w drugiej odsłonie

Znamy selekcję drugiej edycji międzynarodowego konkursu Smart7, współtworzonego przez siedem europejskich festiwali filmowych. Konkursowe tournée rozpocznie się już w marcu, a Polskę reprezentować będzie „To nie mój film” Marii Zbąskiej. Między 18 a 28 lipca wszystkie tytuły z selekcji Smart7 zobaczymy w ramach 24. MFF mBank Nowe Horyzonty.

„Diuna” na topie nie tylko w kinach

W Polsce w kinowy weekend otwarcia „Diunę: część drugą” obejrzało prawie pół miliona widzów. Głośna premiera kinowa wywołała też duże zainteresowanie pierwowzorem. W ciągu ostatniego tygodnia sprzedaż powieści Franka Herberta w Empiku wzrosła aż trzykrotnie. Bardzo to pocieszające informacje.

środa, 6 marca 2024

Oscary 2024. Oni pojawią się na scenie

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej przedstawiła pełną listę osób, które pojawią się na scenie Dolby Theatre 10 marca w roli osób zapowiadających nominacje i poszczególne punkty gali Oscarów. Gospodarzem uroczystości będzie Jimmy Kimmel.

wtorek, 5 marca 2024

Kultowe animacje Studio Ghibli w polskich kinach

Japońskie studio Ghibli ma na koncie mnóstwo kultowych dzieł, a premiery ich filmów wyczekiwane są nie mniej niż tych ze stajni Walta Disneya. Przeboje Isao Takahaty i Hayao Miyazakiego, założycieli studia, od lat zaliczane są do kanonu światowego kina, nie tylko wśród fanów animacji. Gutek Film nabył prawa kinowe do 6 kultowych tytułów Studia Ghibli: „Spirited Away: W krainie bogów”, „Ruchomy zamek Hauru”, „Księżniczka Mononoke”, „Ponyo”, „Tajemniczy świat Arrietty” i „Narzeczona dla kota”. Filmy znalazły się w programie nadchodzącego Timeless Film Festival Warsaw. Będzie można zobaczyć je ponownie (lub po raz pierwszy) w kinie już w kwietniu.

poniedziałek, 4 marca 2024

Orły 2024. "Zielona granica" najlepszym filmem

 
Polską Nagrodę Filmową Orły 2024 dla najlepszego filmu roku zdobyła "Zielona granica" i było to jedyne regulaminowe wyróżnienie dla produkcji Agnieszki Holland, podczas tegorocznej edycji Orłów. Najwięcej nagród zdobyli twórcy "Kosa", którzy triumfowali w sześciu kategoriach. Cztery Orły zdobyli twórcy "Filipa", dwie nagrody otrzymali "Chłopi". Nagrody aktorskie zdobyli Magdalena Cielecka za "Lęk", Eryk Kulm Jr. za "Filipa", Agnieszka Grochowska za "Kosa" i Tomasz Schuchardt za "Doppelganger. Sobowtór".