poniedziałek, 23 grudnia 2024

„Halny”, Jadowska, „Kieślowski...” ze wsparciem

Polski Instytut Sztuki Filmowej ogłosił wyniki 4 w 2024 roku sesji dofinansowań w Programie Operacyjnym Produkcja Filmowa. Na nowe projekty wsparcie otrzymali m.in. Anna Jadowska, Kamil Krawczycki, Eliza Kubarska, Maciej Bochniak i Witold Giersz. Platige Image produkować będzie film zatytułowany „Halny”.

O „Halnym” wiadomo nieco więcej, bo jest to ekranizacja książki Igora Jarka. W oficjalnym opisie książki przeczytać można: Opowiadania zebrane w tomie „Halny” („Nowohucka kolęda”, „Królowa” i „Halny”) łączy miejsce akcji – Nowa Huta - i środowisko bohaterów. To gangsterzy, dilerzy narkotyków, nieudani muzycy po wyrokach za spowodowanie po pijanemu śmierci kilku osób. Jak napisał Jarosław Rojek, bohaterowie Jarka „snują eposy o skurwionych superbohaterach, rycerskie romanse bez szczęśliwego zakończenia, moralitety bez rozgrzeszającego morału”. Ich wewnętrzne monologi są prawdziwe, także za sprawą języka, brutalnego, wulgarnego, o mocnym, miejscami rapowym rytmie.

„Halny” jest portretem miasta, chociaż nie tego kulturalnego, ani nawet tego znanego turystom. Nie chodzi tu też o historię czy np. topografię. Igor Jarek z wielkim talentem portretuje mieszkańców. Tych, którzy z Krakowem Miastem Literatury UNESCO nie mają nic wspólnego, bo jak zauważył Jarosław Rojek, ”Huta z opowiadań Jarka to id wielkiego miasta, jego ciemna strona, rezerwuar wszystkiego, co najgorsze, co nie znosi dziennego światła”.

Platige Image rozwija projekt od kilku lat. Film „Halny", podobnie jak powieść Igora, będzie połączeniem dwóch pozornie przeciwstawnych światów. Intensywna akcja osadzona w nowohuckim półświatku przeplata się tu z filozoficzną przypowieścią o przeznaczeniu i sile woli. Główny bohater toczy jednocześnie walkę z gangsterami, policją, własnymi słabościami i iście szachowy pojedynek z fatum, które ściga go pod symboliczną postacią silnego, górskiego wiatru – zapowiadał kilka lat temu producent kreatywny Adam Korpak.

Dzięki informacji zamieszczonej na stronie PISF wiadomo już, że reżyserem filmu będzie Kordian Kądziela, który jest współreżyserem serialu „1670”, ale też czekającego na premierę filmu „LARP”. Produkcja „Halnego” kosztować ma 7,38 mln złotych, wsparcie z PISF to 1 mln złotych.

Wśród filmów fabularnych jest to najmniejsze z dofinansowań w 4 sesji. Anna Jadowska na produkcję filmu „Marysia zawsze dziewica” otrzymała 4 mln złotych. To będzie pierwszy film Jadowskiej od czasu nakręcenia znakomitej „Kobiety na dachu”.

Równie duże dofinansowanie na film otrzymał Kamil Krawczycki na film „Wyjeżdżamy”, który powstanie w filmie Lava Films, mającej na koncie m.in. „Dziewczynę z igłą” oraz czekający na premierę na Sundance Film Festival „The Things You Kill”. Krawczycki debiutował niedawno filmem „Słoń”. Przed laty spektakl o tym samym tytule zrealizował Krzysztof Warlikowski.

W sumie PISF wsparł pięć filmów fabularnych. Ich pełna lista znajduje się TUTAJ.

Wśród filmów dokumentalnych wsparcie otrzymali m.in. Ksawery Szczepanik („Kieślowski. Piekło, Czyściec, Raj”), Eliza Kubarska („The Female Way”), Maciek Bochniak („Prawnik”). Są też produkcje Natalii Dołgowskiej i Kijora Film („Droga do”), Andrzeja Sapiji („Montażystka”), Katarzyny Dąbkowskiej („Arctowski”), Zofii Sawickiej z firmą Telemark („Krajobraz z wnętrza”). Najwyższa kwota dofinansowania dla produkcji dokumentu „Kieślowski...”, która wyniosła 800 tysięcy złotych.

W sumie PISF wsparł osiem filmów dokumentalnych. Ich pełna lista znajduje się TUTAJ.

Nieco wcześniej PISF wsparł też rozwój i produkcję filmów dla młodego widza i widowni familijnej oraz produkcję filmów animowanych. W tym ostatnim wsparcie otrzymał Witold Giersz na film „Wesele Huculskie”. Szczegóły tutaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz