czwartek, 20 grudnia 2018

„Dwutygodnik” traci wsparcie ministerstwa


„Dwutygodnik”, jedna z najważniejszych inicjatyw kulturalnych w internecie i bardzo cenione pismo o kulturze, z końcem roku straci dofinansowanie Ministerstwa Kultury i w obecnym kształcie zakończy zapewne swoją działalność. To w „Dwutygodniku” pojawiało się wiele cennych materiałów o kinie i kulturze.

"Dwutygodnik" to bezpłatny internetowy magazyn poświęcony kulturze. Można go czytać od 9 lat. Wśród publikacji można znaleźć m.in. rozmowy z ludźmi kultury, recenzji spektakli, koncertów, książek, filmów czy wystaw, analiz trendów i opisów zjawisk współczesnej kultury, a także felietonów, szkiców, wierszy i esejów. Wydawcą "Dwutygodnika" jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny. Można w nim było przeczytać teksty m.in. Doroty Masłowskiej, Ziemowita Szczurka czy Andrzeja Stasiuka.

Jak pisze Justyna Sobolewska w „Polityce”: Internetowy „Dwutygodnik” powstał w 2009 r. Jego wydawcą był Narodowy Instytut Audiowizualny (dziś FINA). Przez te lata stał się najpopularniejszym pismem o kulturze. Łatwo dostępny i szeroko czytany – był, ciągle jest, miejscem, gdzie toczą się najważniejsze debaty o kulturze, gdzie można znaleźć nie tylko recenzje najnowszych filmów, spektakli i książek, ale i wiersze, eseje, polemiki. Czytali go studenci i uczniowie, wszyscy, którzy interesowali się kulturą. Mimo to z końcem roku ministerstwo Piotra Glińskiego wycofuje finasowanie.

O przyszłości „Dwutygodnika” napisała redaktor naczelna Zofia Król: Potwierdzam, z końcem roku Dwutygodnik zamyka się w tym kształcie, wydawca wstrzymuje dofinansowanie. Planujemy w tej chwili, gdzie i w jakiej formie kontynuować pismo. Rozmowy się toczą, jeszcze nie ma powodów do paniki. Bardzo dziękujemy za te wszystkie dobre słowa.

Decyzja resortu Piotra Glińskiego oburzyła środowisko. Internet pełen jest krytycznych komentarzy, zwłaszcza pod adresem Glińskiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz