wtorek, 13 października 2020

„Szarlatan” czeskim kandydatem do Oscara

„Szarlatan” w reżyserii Agnieszki Holland będzie reprezentował kinematografię Czech w rywalizacji o Oscara w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy. U naszych południowych sąsiadów widownia na „Szarlatanie” przekroczyła już 250 tysięcy osób. W rywalizacji o Oscara 2021 są już trzy polskie produkcje/koprodukcje. Agnieszka Holland będzie też rywalizowała o główne Oscary, dzięki premierze w USA filmu „Obywatel Jones”.

Tak pisze o „Szarlatanie” dystrybutor: Przywołując legendarną postać czeskiego zielarza, reżyserka wydobywa na światło dzienne jego tajemnice, emocje i pragnienia, na które jedynym lekarstwem jest fanatyczne oddanie pracy. „Szarlatan” pokazuje, że talent bywa przekleństwem, a władza zawsze łączy się z pychą. Tworząc fascynującą, pełną sprzeczności postać uzdrowiciela, Agnieszka Holland ucieka od odpowiedzi na pytanie, czy był ludowym lekarzem czy zwykłym oszustem. Prawda, która ją interesuje, dotyczy naszej wiary w cuda, tęsknoty za autorytetem, pragnienia, by żyć w zgodzie z naturą – także naszą własną.

Główne role w filmie zagrali Ivan Trojan, Juraj Loj i Josef Trojan. Jest „Szarlatan” w mojej ocenie bardzo udanym filmem Agnieszki Holland, innym od jej poprzednich głośnych produkcji, pokazywanych w konkursie w Berlinie „Pokocie” i „Obywatelu Jonesie”. Sama reżyserka tak mówiła w jednym z wywiadów: „Szarlatan opowiada historię wzlotu i upadku Mikoláška. Mówi o jego upadku moralnym i nieustannej walce z ciemnością, która kryje się w nim samym. Jest to opowieść o tajemnicy człowieka, tajemnicy jego szczególnego daru […], opowieść o paradoksie siły i słabości, miłości i nienawiści”.

Agnieszka Holland po raz kolejny będzie zabiegała o Oscara międzynarodowego, a nominacje w tej kategorii zdobyła już za niemieckie „Gorzkie żniwa” (1986) i „W ciemności” (2011) oraz dodatkowo za scenariusz filmu „Europa, Europa” (1990). Jej nazwisko w USA jest rozpoznawalne, dzięki zrealizowaniu tam m.in. „Tajemniczego ogrodu” w 1993 roku czy też późniejszej pracy przy cenionych serialach „The Wire”, „The Killing”, „House of Cards” i „The First”.

O wyborze „Szarlatana” zadecydowała Czeska Akademia Filmowa i Telewizyjna. Najnowsze filmowe przedsięwzięcie Agnieszki Holland zadebiutowało na tegorocznym festiwalu w Berlinie w sekcji Pokazy Specjalne. Jest to koprodukcja czesko-słowacko-polska, ale nasz wkład w realizację jest mniejszościowy. Cieszy jednak obecność kolejnej polskiej koprodukcji w rywalizacji o przyszłorocznego Oscara międzynarodowego. Naszą kinematografię reprezentuje „Zimy już nigdy nie będzie” Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta. Kinematografia Bośni zgłosiła do udziału „Quo Vadis, Aida?”, film który także wsparty został przez polski rynek filmowy.

Agnieszka Holland w tegorocznej edycji Oscarów ma już dwa pełnometrażowe filmy. Miał już swoją amerykańską oficjalną premierę „Obywatel Jones”, poprzedni i w pełni angielskojęzyczny film Agnieszki Holland. Oficjalnie został obraz ten zgłoszony przez producentów do udziału w walce o przyszłoroczne Oscary, w głównych kategoriach. I jeszcze taka ciekawostka, autorem muzyki do filmów: "Obywatel Jones", "Szarlatan" i "Quo Vadis, Aida?" jest Antoni Komasa-Łazarkiewicz.

Tymczasem rośnie liczba krajów, które mają już swoich kandydatów do Oscara w kategorii Film Międzynarodowy. Są to m.in.: Singapur („Wet Season”), Kosowo („Exil”), Gruzja („Beginning”), Szwajcaria („My Little Sister”), Bhutan („Lunana: A Yak in the Classroom”), Tajwan („A Sun”), Ukraina („Atlantis”), Wybrzeże Kości Słoniowej („Night of the Kings”) i Luksemburg (“River Tales”).

1 grudnia 2020 roku upływa termin przyjmowania kandydatów do Oscara w kategorii Film Międzynarodowy. 9 lutego 2021 roku ogłoszona zostanie skrócona lista kandydatów. Nominacje poznamy 15 marca 2021 roku, a 93. gala wręczenia Oscarów zaplanowana została na 25 kwietnia 2021 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz