piątek, 4 listopada 2022

„Fabelmanowie” zamkną festiwal EnergaCamerimage

EnergaCAMERIMAGE 2022 zakończy się w sobotę, 19 listopada, wraz z Galą Zamknięcia oraz specjalnym pokazem „Fabelmanów”, niezwykle osobistego projektu mistrza kina Stevena Spielberga, z działającymi na wyobraźnię zdjęciami autorstwa jego stałego współpracownika Janusza Kamińskiego. Organizatorzy wydarzenia nie wspominają o wizycie Spielberga w Toruniu, ale zapewniają, że pokaz filmu „zapewni widzom moc wrażeń”.

W oficjalnym komunikacie nadesłanym przez festiwal przeczytać można:

W filmie występują Gabriel LaBelle (Predator, serial American Gigolo) jako 16-letni aspirujący filmowiec Sammy Fabelman, czterokrotnie nominowana do Oscara® Michelle Williams (Manchester by the Sea, Mój tydzień z Marilyn) jako jego artystyczna matka Mitzi, Paul Dano (Batman, Aż poleje się krew) jako jego odnoszący sukcesy jako naukowiec ojciec Burt, Seth Rogen (Steve Jobs, Amerykanin w marynacie) jako Bennie Loewy, najlepszy przyjaciel Burta i honorowy „wujek" dzieci Fabelmanów oraz nominowany do Oscara® Judd Hirsch (Nieoszlifowane diamenty, Zwyczajni ludzie) jako wuj Mitzi, Boris.

Nie można chyba wyobrazić sobie lepszego filmowego spektaklu na zakończenie tegorocznej edycji EnergaCAMERIMAGE. Festiwal zapewnia, że specjalny toruński pokaz Fabelmanów zapewni widzom moc wrażeń.

Specjalny pokaz Fabelmanów odbędzie się 19 listopada w Centrum Festiwalowym – CKK Jordanki w Toruniu i będzie częścią Gali Zamknięcia EnergaCAMERIMAGE 2022, obowiązują więc zaproszenia, jednakże w miarę dostępności wolnych miejsc, organizatorzy na seans zapraszają również posiadaczy kart wstępu. Dystrybutorem filmu na Polskę jest Monolith Films. Fabelmanów Stevena Spielberga będzie można obejrzeć w kinach od 30 grudnia 2022 roku.

***

Nie mam nic przeciwko wizycie Stevena Spielberga na festiwalu i w Toruniu, ale organizacja przyjazdu reżysera do Polski to zapewne duże wyzwanie. Dokładnie przed 30 laty, Spielberg kręcił w Krakowie i okolicach „Listę Schindlera”.

1 komentarz:

  1. Spielberg był jeszcze dwa razy we Wrocławiu. Raz w 2004, gdy szukał plenerów do "Monachium". Oglądał wtedy pl. Uniwersytecki i zjadł pierogi w pobliskim barze Bazylia. Ostatecznie "Monachium" nakręcił na Węgrzech.
    Drugi raz był w 2014, gdy kręcił "Most Szpiegów". Na potrzeby filmu zbudowano replikę muru berlińskiego na Trójkącie Bermudzkim i na Nadodrzu.

    OdpowiedzUsuń