Było ciężko, udało się wszystko co zaplanowałem, goście dopisali, z widzami różnie... Wiele miesięcy przygotowań, pięć dni festiwalu, mnóstwo nerwów związanych z licznymi niespodziankami :) Dziękuję wszystkim za wsparcie, sympatię, ciepłe słowa. Poniżej informacja oficjalna mojego autorstwa. Wkrótce obszerna galeria zdjęć.
13 lipca w Nowogardzie dobiegł końca 18. Festiwal Filmu-Malarstwa-Muzyki "Lato z Muzami". Nagrody wieńczące filmowe wydarzenia otrzymali: Tomasz Cichoń za "Mały palec" startujący w konkursie Filmowa Młoda Polska oraz Wojciech Solarz, którego organizatorzy docenili nagrodą "Robi swoje!". Wydarzeniem ostatniego dnia festiwalu był pokaz filmu dokumentalnego Małgorzaty Kozery zatytułowanego "Był bunt" oraz gorąca dyskusja po jego zakończeniu. Nieco wcześniej Laur Cisowy za swoje reżyserskie dokonania odebrał Wojtek Smarzowski.
Wojciech Solarz otrzymał nagrodę specjalną festiwalu – "Robi swoje!", która jest uznaniem jego osoby jako twórcy kina pracującego w wielu dziedzinach sztuki. Na festiwalu "Lato z Muzami" Wojciech Solarz zaprezentował swoje reżyserskie i scenariuszopisarskie dokonania w kinie niezależnym, widzowie mogli zobaczyć go w znakomitych filmach ("Bobry" i "Odwyk"), doszło do kilku spotkań z nim, a ukoronowaniem jego obecności w Nowogardzie była prezentacja monodramu "Rekonstruktor", który w przestrzeni plenerowej festiwalu został znakomicie odebrany przez publiczność nowogardzkiej imprezy.
Wydarzeniem wieńczącym filmowe prezentacje na festiwalu "Lato z Muzami" był pokaz dokumentu "Był bunt". Ta produkcja przybliża wydarzenia sprzed 25 laty, kiedy to w więzieniach w Czarnem, Goleniowie i właśnie Nowogardzie doszło do buntów więźniów. Na pokazie i spotkaniu z publicznością stawili się twórcy filmu – reżyser Małgorzata Kozera, współscenarzysta Łukasz Bluszcz, kierowniczka produkcji Urszula Sławiec. Nowogard zaszczycili swoją obecnością bohaterowie tamtych wydarzeń i ich bezpośredni świadkowie – generał Jerzy Stańczyk, który negocjował z więźniami i doprowadził do bezkrwawego zakończenia konfliktów w Nowogardzie i Goleniowie oraz Andrzej Szpet z służby więziennej w Goleniowie. Dla 20-tysięcznego Nowogardu był to niezwykle ważny seans, na sali zjawili się przede wszystkim liczni świadkowie tamtych dni, pracownicy służby więziennej i ich rodziny. Już podczas seansu pojawiały się emocjonujące reakcje, gdy film prezentował sceny dziejące się w Nowogardzie, a występujący w nim politycy wypowiadali kontrowersyjne oceny tamtych wydarzeń. Po seansie doszło do bardzo ciekawej dyskusji mieszkańców miasta z gośćmi. Naoczni świadkowie nie kryli swoich emocji, generał Stańczyk przypomniał kulisy wydarzeń, rozwinął niektóre wątki tamtych zdarzeń, nawiązał do mocnych słów pojawiających się w filmie. Twórcy opowiedzieli o kulisach powstania filmu, swojego podejścia do tematu, trudności na jakie napotykali podczas zdjęć. "Był bunt" okazał się najważniejszym wydarzeniem festiwalu "Lato z Muzami".
18. Festiwal Filmu-Muzyki-Malarstwa to także: liczne warsztaty artystyczne, otwarte dyskusje zaproszonych gości, spotkania z twórcami, krytykami, publicystami, animatorami kultury. Festiwal oficjalnie zainaugurował film "Pod mocnym Smarzolem" Adama Lewandowskiego, a do Nowogardu przybył bohater tej historii reżyser Wojtek Smarzowski, który otrzymał najważniejszą nagrodę festiwalu, Laur Cisowy za swoje reżyserskie dokonania. Dzień później reżyser był gościem pokazu "Pod Mocnym Aniołem" i wraz z producentem Jackiem Rzehakiem i Adamem Lewandowskim spotkał się z licznie zgromadzoną publicznością.
W Nowogardzie gościliśmy Sebastiana Stankiewicza, którego podziwialiśmy w kilku znakomitych filmach oraz Kamila Tkacza, młodego bohatera filmu "Chce się żyć". Obaj także odbyli spotkania z widzami po seansach swoich filmów. W Nowogardzie wystąpiła łódzka grupa The Washing Machine, która zagrała na żywo do niemego filmu Alfreda Hitchcocka pt. "Lokator". Widzowie obejrzeli bloki krótkich metraży studia Platige Image, w tym "Wilqa Negocjatora" oraz najlepsze niezależne polskie filmy fantastyczne i horrory. Wydarzeniem była prezentacja "2001: Odysei kosmicznej". Nadkomplety widzów oglądały nocne seanse w Sali Strachu. W Nowogardzie premierowo pokazano także "Idę", "Teorię wszystkiego" oraz krótkie "Adieu". Nie zabrakło seansów przedpremierowych (m.in. "Frank") oraz cieszących się ogromnym zainteresowaniem filmów dla dzieci, po których najmłodsi mogli spotkać prawdziwych superbohaterów. Muzycznie bawiły publiczność m.in. zespoły Tekla Klebetnica i Bubliczki.
Nowością festiwalu "Lato z Muzami" były zmagania polskich filmów krótkometrażowych. Jury konkursy Filmowa Młoda Polska w składzie: dr Piotr Kletowski (przewodniczący), Wojciech Solarz, Rafał Stanowski, Krzysztof Koladyński, Wojciech Juszczyński przyznało następujące nagrody:
Grand Prix i 2500 złotych dla:
Tomasza Cichonia za film "Mały palec"
za ukazanie w błyskotliwy formalnie sposób historii zderzenia kultur, której efektem jest lekcja dobrego wychowania
Wyróżnienia dla filmów:
"Sierpień" w reżyserii Tomasza Ślesickiego - w niezwykle plastyczny sposób ukazujący konfrontację z dorosłością
"Delegacja" w reżyserii Arkadiusza Bartosiaka – nowatorsko zrealizowany, wykorzystujący komunikację internetową, portret podwójnego życia współczesnej Weroniki
W takcie festiwalu rozstrzygnięty został także konkurs na Komiks o tematyce filmowej lub inspirowanej filmami. Zwyciężył i skuterem z Nowogardu wyjechał Krzysztof Skory za "Terapię filmową". W dniach 4-13 lipca w Nowogardzie trwały Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne ARTeria. W jednej przestrzeni spotkali się profesjonaliści - tancerze, malarze, aktorzy, wokaliści i instrumentaliści - oraz młodzi adepci sztuki. Wynik ich wspólnej pracy można było podziwiać na specjalnych prezentacjach.
Patronami medialnym festiwalu są miesięcznik "Kino", TVP Szczecin, Kurier Szczeciński oraz serwisy Infoludek.pl, wnowogardzie.pl i Esensja.pl, który na swoich łamach będzie codziennie relacjonował przebieg festiwalowych wydarzeń. Partnerem i współorganizatorem konkursu Filmowa Młoda Polska jest Stowarzyszenie Film Forum.
Organizatorami festiwalu są Urząd Miejski w Nowogardzie oraz Nowogardzki Dom Kultury.
Więcej informacji oraz galerie zdjęć z festiwalu na:
www.ndk.pl
www.facebook.com/lato.z.muzami
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz