wtorek, 10 lipca 2018

Genialny program Nowych Horyzontów. Na to czekam

Fuga
Nowe Horyzonty to od lat w Polsce najważniejszy festiwal filmowy. W tym roku, po dłuższej przerwie, powracam na festiwal. Oto na co czekam najbardziej.

18. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty to największe wydarzenie filmowe w Polsce, już po raz 13. goszczące we Wrocławiu. W ciągu 11 dni, od 26 lipca do 5 sierpnia, na ponad 600 seansach widzowie zobaczą 225 pełnometrażowych filmów z ponad 50 krajów, spośród których 147 będzie miało polskie premiery, a 3 światowe. W tym roku poza Kinem Nowe Horyzonty, festiwalowe pokazy będą również w Dolnośląskim Centrum Filmowym. „Kafarnaum” Nadine Labaki otworzy, a „Szczęśliwy Lazzaro” Alice Rohrwacher zamknie tegoroczną odsłonę festiwalu. To będzie fantastyczne święto kina.

W tegorocznym programie nie zabraknie najważniejszych tytułów ze światowych festiwali. Będzie można zobaczyć m.in. laureata Złotego Niedźwiedzia na Berlinale – „Touch Me Not” Adiny Pintille, zdobywcę Złotej Palmy w Cannes – „Shoplifters” Hirokazu Koreedy, „Lato” („Leto”) Kirłła Serebrennikova czy „Tajemnice Silver Lake” („Under the Silver Lake”) Davida Roberta Mitchella, autora przebojowego „Coś za mną chodzi”. 

Odważne, bezkompromisowe filmy twórców poszukujących nowych form wyrazu – to cechy charakterystyczne Międzynarodowego Konkursu Filmowego Nowe Horyzonty. W tym roku o Grand Prix konkurować będzie 12 produkcji z całego świata, wśród których znalazły się 2 polskie tytuły: „Fuga” Agnieszki Smoczyńskiej (autorki „Córek dancingu”) – thriller psychologiczny o kobiecie, która straciła pamięć, oraz „Moja polska dziewczyna” duetu Ewa Banaszkiewicz-Mateusz Dymek – prowokacyjna opowieść o granicach filmowej ingerencji w cudze życie. [informacja prasowa]

Oto lista filmów, na które czekam szczególnie:

Córka trenera
Czarne bractwo. BlacKkKlansman
Dogman
Dom, który zbudował Jack
Jeszcze dzień życia
Kafarnaum
Lato
Nina
Searching
Shoplifters
Szczęśliwy Lazzaro
Tajemnice Silver Lake
Touch Me Not
Wszyscy wiedzą
Fuga
Aga
Arktyka
Atlas zła
Bergman – rok z życia
Climax
Człowiek, który zabił Don Kichota
Dowłatow
Dzika grusza
Mały krzyżowiec
Mektoub. Moja miłość: pieśń pierwsza
Najczystszy jest popiół
Oczy Orsona Wellesa
Pani Hyde
Sny wędrownych ptaków
The World Is Yours
Tłumacz
Trzy twarze
Via Carpatia

A to tylko szybki i pobieżny wybór moich filmów na festiwalu.

Szczegółowy program na www.nowehoryzonty.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz