sobota, 7 lipca 2018

Radu Jude wygrywa w Karlowych Warach


Rumuński film “I Do Not Care If We Go Down in History as Barbarians” w reżyserii Radu Jude otrzymał Kryształowy Globus i 25 tysięcy euro, czyli główną nagrodę tegorocznego festiwalu w Karlowych Warach. Nagrodę za reżyserię zdobył Olmo Omerzu, autor koprodukowanego z naszą kinematografią filmu “Winter Flies / Kawki na drodze”.

Film Radu Jude przypomina niewygodną prawdę o mało znanym rozdziale z rumuńskiej historii, która rozegrała się podczas II wojny światowej. Wtedy to popularny generał Ion Antonescu doprowadził do masakry Żydów. Nagroda w Karlowych Warach została zadedykowana przez producentkę filmu „wszystkim prawdziwym patriotom, którzy ośmielają się mówić prawdę o swoim kraju”.

Nagrodę za reżyserię otrzymał Olmo Omerzu, autor filmu “Winter Flies / Kawki na drodze”. To czesko-słowacko-polsko-słoweńska koprodukcja, którą ze strony polskiej kierowała Natalia Grzegorzek i jej Koskino. Historia rozpoczyna się na posterunku policji, gdzie przesłuchiwany jest młody chłopak, podejrzany o kradzież samochodu, którym przejechał cały kraj. Chłopiec nie chce ujawnić, czy auto skradł, czy wypożyczył. Policjanci nie mogą uwierzyć, że chłopak odbył tak długą podróż, a on stopniowo zaczyna opowiadać historię pełną fantastycznych szczegółów. Granica pomiędzy prawdą, kłamstwem a manipulacją jest bardzo cienka. „Kawki na drodze” będzie można zobaczyć po raz pierwszy na FF Transatlantyk w Łodzi już 17 lipca, gdzie film zakwalifikowany został do sekcji konkursowej Nowe Kino.

Pełna lista laureatów (wersja angielska):

Best Film
“I Do Not Care If We Go Down in History as Barbarians” – Radu Jude

Special Jury Prize
“Sueno Florianopolis” – Ana Katz

Director
Olmo Omerzu – “Winter Flies”

Actress
Mercedes Moran – “Sueno Florianopolis”

Actor
Moshe Folkenflik – “Redemption”

Special Mention
“Jumpman” – Ivan I. Tverdovskiy
“History of Love” – Sonja Prosenc

East of the West
“Suleiman Mountain” – Elizaveta Stishova

East of the West Jury Prize
“Blossom Valley” – Laszlo Csuja

Documentary
“Putin’s Witnesses” – Vitaly Mansky

Documentary Special Jury Prize
“Walden” – Daniel Zimmermann

Audience Award
“Rain Man” – Barry Levinson

FIPRESCI Prize
“Sueno Florianopolis” – Ana Katz

Ecumenical Award
“Redemption” – Joseph Madmony, Boaz Yacov

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz