sobota, 11 sierpnia 2018

Zmarł Kazimierz Karabasz


Dzisiaj w nocy, w wieku 88 lata, zmarł Kazimierz Karabasz, wybitny reżyser filmów dokumentalnych, współtwórca tzw. polskiej szkoły dokumentu. Uznawany powszechnie za klasyka polskiego dokumentu, nauczyciel i wychowawca wielu pokoleń wybitnych współczesnych twórców filmowych.

Kazimierz Karabasz był profesorem zwyczajnym sztuk filmowych o specjalności reżyseria filmowa, reżyseria teatralna, reżyseria telewizyjna. Wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. W 2006 roku Kazimierz Karabasz otrzymał Smoka Smoków, nagrodę honorową za całokształt twórczości przyznawaną na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Organizatorzy tak wtedy pisali o jego twórczości:

Kazimierz Karabasz jest jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów filmów dokumentalnych. Uznawany jest za twórcę polskiej szkoły dokumentu. Urodzony w 1930 w Bydgoszczy , w 1956 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową w Łodzi. W tym samym roku rozpoczął współpracę z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych przy realizacji Polskiej Kroniki Filmowej. Już najwcześniejsze filmy Kazimierza Karabasza stanowiły prawdziwy przełom w polskim dokumencie. Sięgał po niepopularne dotąd tematy, ukazując dzięki użyciu nowatorskich technik realizacji zupełnie nowy typ bohatera- zwykłego człowieka w jego naturalnym otoczeniu.

Według Karabasza zawód dokumentalisty polega na "szukaniu drobnych elementów, składających się na - mówiąc nieskromnie - prawdę o człowieku" - jak twierdzi w książce "Chełmska 21". Wyreżyserował ponad 50 filmów dokumentalnych. […] Jego filmy otrzymały wiele nagród na festiwalach międzynarodowych i krajowych (m.in.: "Muzykanci" - "Złoty Smok Wawelski" w kategorii filmów dokumentalnych na pierwszym Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w 1961, Grand Prix na Festiwalu w Lipsku, Złoty Lew Św. Marka w Wenecji; "Rok Franka W." - nagroda za najlepszy film dokumentalny w Oberhausen oraz w Krakowie i wiele innych). [źródło: KFF]

Filmy Kazimierza Karabasza to absolutnie lekcja obowiązkowa dla wszystkich tych, którzy interesują się kinem dokumentalnym. Ciekawie o jego twórczości opowiadał jeszcze niedawno Andrzej Sapija w filmie „Intensywność patrzenia”. Karabasz wykształcił wielu wybitnych twórców polskiego kina. To pod jego opieką artystyczna swój film dyplomowy zrealizował Krzysztof Kieślowski („Z miasta Łodzi”), a od połowy lat sześćdziesiątych opiekował się w szkole filmowej w Łodzi dziesiątkami prac młodych adeptów tej sztuki.  Szczegółowo postać Kazimierza Karabasza przybliża artykuł na Culture.pl, a ja odsyłam do jego filmów. Oto bezpośrednie linki do m.in.: „Muzykantów” i „Punktu widzenia”, a więcej filmów znaleźć można na Ninateka.pl

Polskie kino straciło jednego z gigantów. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz