piątek, 30 września 2016

Obejrzane. WRZESIEŃ 2016


Na bieżąco aktualizowana lista filmów i seriali, które w danym miesiącu obejrzałem. Dzielę się też krótkimi przemyśleniami na ich temat oraz wystawiam oceny. Moje oceny!


Najlepsze filmy września (kolejność znacząca)

Ostatnia rodzina
Jestem mordercą
Powidoki
Wołyń
Plac zabaw
Las 4 rano
Aż do piekła
Bridget Jones 3

Ostatnio obejrzany film/serial:
Wcześniej obejrzane filmy/seriale:

[174] Plan Maggie 6/10
Podróbka Woody'ego Allena zbudowana wokół błahego pomysłu i niezbyt udana.

[173] Nerve 5,5/10

[172] Plac zabaw 7,5/10
Najmocniejszy film festiwalu... Wstrząs totalny, absolutnie porażające doświadczenie. Jeśli kino potrafi wejść pod skórę, to tylko w taki sposób.

[171] Wołyń 8/10
Nie należy nastawiać się na sceny rzezi, bo tymi reżyser nie epatuje i to chyba dobrze, bo nie odciąga nas od ważniejszych spraw, od człowieka. Tutaj zdecydowany nacisk położony jest na ukazanie tematu od A do Z, dwóch stron konfliktu, z szacunkiem dla Ukraińców i Polaków. To film ważny, do dyskusji, do przemyśleń i niestety ciągle aktualny. Nie jest to według mnie najlepszy film tego reżysera, ale to zdecydowanie czołówka polskiego kina.

[170] Powidoki 8/10
Andrzeja Wajdy to wielkie KINO. Artysta w hołdzie artysty. Perfekcyjna realizacja, świetny Linda, piękna Łódź. Mistrz pokazał klasę!

[169] Pokolenia 7/10

[168] Zaćma 6/10

[167] Jestem mordercą 7,5/10
"Jestem mordercą" to na razie najlepszy w mojej ocenie premierowy nowy film na festiwalu w Gdyni. Porównania z "Czerwonym pająkiem" będą nieuchronne, ale proponuję nie iść tą drogą (choć końcówka identyczna, ale mi to nie przeszkadza :). To dwa bardzo odmienne filmy, oba bardzo udane, świetnie opowiedziane (w różny sposób), genialnie ukazujące epokę, perfekcyjnie zagrane a przede wszystkim takie, do dalszego zgłębiania, chęci rozmowy o filmie. Pieprzyca skupił się na śledztwie, dramacie, historii i świetnie całość poprowadził. Ta muzyka, zdjęcia, scenografia, kostiumy a przede wszystkim Mirosław Haniszewski, Arkadiusz Jakubik, Agata Kulesza (ponownie genialna!) i cały bez wyjątku drugi plan aktorski. Pierwsza część filmu ociera się o genialność, druga trzyma świetny poziom. Całość, to mocne kino dla szerokiego widza o trudnej sprawie i cenie jaką trzeba zapłacić za prawdę. Ma styl, charakter i się ogląda znakomicie.

[166] Biuro Budowy Pomnika ?/10
Kolejny z filmów, których kompletnie nie rozumiem i nawet nie próbuję zgłębić. To ten rodzaj kina, które potrzebuje być wytłumaczone przez twórcę, by dowiedzieć się "co miał na myśli".

[165] Las 4 rano 7/10
Jan Jakub Kolski jakiego lubię bardzo. Osobisty, inny, z boku. Jak jego bohater, jak jego świat. Wiele tutaj ważnych myśli, czuję ból, ale też pewien rodzaj godzenia się ze światem. Wartościowe spotkanie. Krzysztof Majchrzak prawdziwy.

[164] Królewicz Olch ?/10
Nie moja bajka, nie podejmuję się oceny. Doceniam talenty, wizję i charakter pisma Kuby Czekaja, ale z filmem muszę się zmierzyć ponownie, by w pełni podjąć próbę jego oceny.

[163] Szczęście świata 6/10

[162] Sługi boże 6/10

[161] Aż do piekła 7/10

[160] Człowiek 8/10

[159] Prosta historia o morderstwie 6/10

[158] Sausage Party 6/10

[157] Bridget Jones 3 7/10
Bardzo udana kontynuacja popularnej serii. Dobrze jest odczekać tak wiele lat, znaleźć świeży humor dla tej zgranej historii, pozwolić widzom ponownie wejść w ten świat i świetnie się bawić. Udany sequel, ciągle tylko prosta komedia romantyczna, ale przynajmniej z udanym humorem, fajną historią i tą samą Bridget, którą tak lubimy. Zellweger daje radę, ciągle ją lubimy.

[156] Hel 6/10
Tyle złego napisano o tym filmie, a ja zgłaszam sprzeciw. To bardzo świadomy thriller, którego twórcy wykazali się znajomością gatunku, zbudowali świetny klimat i intrygującą historię.

[155] Smoleńsk 3/10
Takie filmy jak "Smoleńsk" potrzebują napięcia, akcji, świetnych dialogów, wyraźnego aktorstwa. Nie boję się politycznego kina, ani tego tematu, ale tutaj potrzebne jest odważne, twórcze podejście. Nic z tego w "Smoleńsku" się nie udało.

[154] Ostatnia rodzina 8/10
Bardzo się udała „Ostatnia rodzina”. Takiej intensywności w polskim kinie dawno nie doświadczyłem. Młody reżyser, z dobrym scenariuszem, w dwugodzinnym spektaklu zamkniętym w kilku przestrzeniach zawarł to co najważniejsze w tej bogatej biografii i nie dał się sprowadzić tylko do ślepego śledzenia faktów. Beksińscy rozłożeni zostali na czynniki pierwsze, a twórcy nie pozostawili złudzeń, że nie były to relacje zdrowe. Andrzej Seweryn w roli Zdzisława Beksińskiego stworzył jedną ze swoich najlepszych kreacji, wybitną rolę zagrała Aleksandra Konieczna w roli Zofii Beksińskiej, a szalejący na ekranie Dawid Ogrodnik w roli Tomka długo pozostaje w głowie, choć przede wszystkim bardzo drażni. Fani Beksińskich (ojca, syna lub obu) znają ich losy doskonale, ale zwizualizowane są jeszcze mocniejsze, bardziej dramatyczne, czasem smutne, a częściej przerażające.

[153] Miles Davis i ja 6/10
To nie jest wybitna biografia, ale ma na pewno swój własny charakter i próbuje wyjść poza schemat podobnych filmów.

[152] Zud 6/10

[151] Kraina oświeconych 7/10

[150] Fale 6/10

[149] Last Days in Desert 6/10



Oceny:
1 - Katastrofa / 2 - Bardzo zły / 3 - Zły / 4 - Słaby / 5 - Przeciętny / 6 - Niezły / 7 - Dobry / 8 - Bardzo dobry / 9 - Znakomity / 10 - Arcydzieło

Oceny od 1 do 4 to STRATA CZASU
Oceny 5-6 to MOŻNA BYŁO LEPIEJ SPOŻYTKOWAĆ CZAS
Oceny 7-10 to DOBRZE WYKORZYSTANY CZAS
Seriale oceniane są po zakończeniu pełnego sezonu
Dopuszczalne połówki ocen

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz