czwartek, 3 stycznia 2019

MOJE podsumowanie 2018. FILMY DOKUMENTALNE


W kolejnej odsłonie mojego podsumowania 2018 roku, postanowiłem wydzielić z listy najlepszych filmów, produkcje dokumentalne. Ten rodzaj kinowej wypowiedzi od kilku lat przeżywa „złoty okres” i dostarcza mi – jako widzowi – szczególnie wartościowych doznań. W 2018 roku za najlepszy film dokumentalny uznaję „Twarze, plaże”, niezwykłą artystyczną wyprawę podpisaną przez Agnes Vardę i JR’a.

„Twarze, plaże” to nie jedyny wybitny film dokumentalny w 2018 roku, ale szczególnie opisujący artystyczną drogę, przyjaźń, spotkania z drugim człowiekiem. Za podobnie udane przedsięwzięcie uznaję film o Ingmarze Bergmanie. I choć artyście temu poświęcono już tak wiele miejsca, to dokument „Bergman - rok z życia” powstały w okolicach stulecia jego urodzin, pozwala na nowo i świeżym okiem spojrzeć na tego wybitnego twórcę i trudnego człowieka. Trzecie miejsca dla najpiękniejszego filmu o górach, jaki w życiu widziałem, czyli „Góry”, który można znaleźć na Netfliksie. Ależ ten film ma moc, jak ciekawie i różnorodnie patrzy na górskie fascynacje i te przestrzenie w konfrontacji z człowiekiem.

Czwarty film także przygląda się artyście i jest to wybitne przedsięwzięcie (kolejne już!) w dorobku filmowca/krytyka Marka Cousinsa, który tym razem patrzy z fascynacją na Orsona Wellesa. Piąty na liście to pierwszy film z Polski, czyli „Miłość i puste słowa” Małgorzaty Imielskiej, która z czułością, zrozumieniem i wielkimi emocjami patrzy na ludzi w chorobie. Film ten zasługuje na zdecydowanie większy rozgłos i uznanie, a mam obawy, że przechodzi prawie niezauważony. Znacznie więcej uwagi poświęcono filmowi „Książę i dybuk”, który opowiada imigracyjną historię Michała Waszyńskiego. Nie jest to jednak tylko prosta historyczna robota, bo twórcy bardzo ambitnie i z artystycznym tchnieniem przyglądają się swojemu bohaterowi. To czwarty film w czołowej dziesiątce poświęcony artyście tworzącemu w kinie.

Pierwszą dziesiątkę zamykają amerykańskie filmy dokumentalne z American Film Festival. „Do boju” o gwałcie młodych sportowców, „RBG” o słynnej sędzinie sądu najwyższego, „Free Solo” o pokonywaniu kolejnych barier i wybitnym sportowym osiągnięciu i w końcu „Bliscy nieznajomi” o trojaczkach, które odnalazły się po latach i konsekwencjach tego spotkania.

Drugą dziesiątkę otwiera dokument o Walerianie Borowczyku, świetna filmoznawcza robota Kuby Mikurdy, „Hal” poświęcony reżyserowi Halowi Ashby’emu, głośne i nagradzane „Over the Limit” o rosyjskich gimnastyczkach, „Jane Fonda w pięciu aktach” o aktorce i aktywistce, filmy poświęcone Whitney Houston, M.I.A. i Robinowi Williamsowi oraz historyczne z Polski – „Mała zagłada”, „Niepodległość” (świetnie zrekonstruowane archiwalia z okresu odzyskania wolności po 123 latach) oraz „Kto napisze naszą historię” o archiwach z Getta Warszawskiego.

Rok w dokumencie przyniósł wiele wspaniałych doświadczeń, wiele wspaniałych filmowych dzieł i ponownie potwierdził bardzo silną pozycję takiej filmowej narracji.

Lista najlepszych filmów dokumentalnych 2018 roku:

1. Twarze, plaże / Visages Villages
2. Bergman - rok z życia / A Year in Life
3. Góra / Mountain
4. Oczy Orsona Wellesa / The Eyes of Orson Welles
5. Miłość i puste słowa
6. Książę i dybuk
7. Do boju / Roll Red Roll
8. RBG
9. Free Solo
10. Bliscy nieznajomi / Three Identical Strangers
11. Love Express. Zaginięcie Waleriana Borowczyka
12. Hal
13. Over the Limit
14. Jane Fonda w pięciu aktach
15. Whitney
16. Robin Williams: W mojej głowie
17. Mała zagłada
18. Matangi / Maya / M.I.A.
19. Niepodległość
20. Kto napisze naszą historię

2 komentarze:

  1. Bardzo spodobał Mi się dokument free solo , wyjść bez zabezpieczeń to naprawdę niesamowita sprawa :) również tutaj jest ciekawy ranking filmów dokumentalnych https://pinbook.pl/kino/dokument

    OdpowiedzUsuń
  2. Filmy dokumentalne są również dostępne na https://www.ipla.tv/start zobacz sobie :)

    OdpowiedzUsuń